Jump to content

Καινούργιο θαλασσινό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους 

Ξεκινώ για την δημιουργία ενός ενηδρειου με θαλασσινό νερό για κοράλλια και ψάρια και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, το έχω ξανακάνει όλα πριν από πολλά χρόνια αλλά χρειάζομαι βοήθεια στο στήσιμο, μου λείπουν γνώσεις 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους 

Ξεκινώ για την δημιουργία ενός ενηδρειου με θαλασσινό νερό για κοράλλια και ψάρια και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, το έχω ξανακάνει όλα πριν από πολλά χρόνια αλλά χρειάζομαι βοήθεια στο στήσιμο, μου λείπουν γνώσεις 

Καλως ηρθες! 

Αν θελεις, πες λιγα λογια για το ενυδρειο, που εχεις (λιτρα, διαστασεις), εξοπλισμο, που εχεις και τι σκεφτεσαι να βαλεις απο κοραλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα σκέφτεσαι; θα το φτιάξεις εσύ το ενυδρείο; 

Το θαλασσινό φίλε μου είναι φοβερό. Αλλά θέλει αρκετό διάβασμα 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή επανέναρξη... όπως προειπαν πρέπει να μας δώσεις λίγες πληροφορίες για το τι θέλεις να κάνεις ακριβώς,τι έχεις απο εξοπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω πάρει ένα rio 180 με φίλτρο και θερμοστάτη, έχω παραγγείλει ένα skimmer mce 400 δύο κυκλοφορίες 5000LTR ένα δεξιά ένα αριστερά, θα προσπαθήσω χωρίς sub

Έχω βάλει αλάτι αραγωνιτη, καθαρισε και την Πέμπτη θα βάλω 15 κιλά ζωντανό βραχο

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να έβαζες ένα σαμπ, μπαίνει όλος ο εξοπλισμός εκεί και τελειώνεις. 

Τέλος πάντων ξεκεινα έτσι και βλέπεις.

στο κουτί του Rio θα βάλεις άνθρακα και αντιφωσφορο. Από λάμπες τι έχεις; 2;ποσα βατ; 

Όσο για το βράχο θα τον πάρεις από κατάστημα Ή από χόμπιστα; 

Να προσέξεις να είναι καθαρός από απτεζιες και άλγες.

Επίσης βάλε στο πρόγραμμα αγορά αυτόματης αναπλήρωσης και ενός κοντρολλερ stc 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Ο stc είναι κοντρολλερ που βάζεις επάνω το θερμοστάτη και ρυθμίζεις τη θερμοκρασία εκεί που θες. Επίσης βαζεις και ανεμιστήρακια και κρατας και τη θερμοκρασία το καλοκαίρι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σύστημα αναπλήρωσης προτήνεις ?  ( μην πλημμυρίσουμε)  χα χα 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να μου στείλεις καμία φώτο τι να προσέξω στο βράχο 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγω έχω μια κινέζικη που είχα πάρει από ebay. 

Από Ελλάδα υπάρχουν πολλές επώνυμες hyndor, tunze και μια πιο οικονομικη αυτή https://www.waterwaves.gr/eksartimata-thikes-antlies/diakoptes-floter-il.-meri/kit-syskeyis-anaplirosis-neroy-top-off.html

Ο βράχος είναι λίγο λαχείο. Ένα βασικό που δεν θέλουμε είναι οι απτεζιες. Αλλά είναι δύσκολο να δεις αν θα έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκινήσω βακτηρια από την πρώτη μέρα (15 κιλά ζωντανός βραχος) και κάθε πότε? 

Λάμπες θα ανάψω σε ενα μηνα 

Μπήκε και ο δεύτερος κυκλοφορητής και αλατοτητα στο 1025 ακριβώς 

Χρειάστηκε να βάλω λίγο νερό 1-2 λίτρα και το έβαλα χωρίς αντιχλωριο, ελπίζω να μην έκανα λαθος

 

Link to comment
Share on other sites

 βακτήρια θα ακολουθήσεις τις οδηγίες τους που γράφουν  Η κάθε εταιρία εχει τα δικά της.

Ποιά εχεις πάρει? 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15941542631454958469798080626693.jpg

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Τα ξεκινάω από την πρώτη μέρα?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω δουλεψει τα συγκεκριμένα. 

Εγω εχω χρησιμοποιήσει μονο το Prodibio biodigest και το microbe lift special blend . 

Τα τελευταια χρονια το special και ειμαι αρκετά ικανοποιημένος. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Πρέπει να ξεκινήσω βακτηρια από την πρώτη μέρα (15 κιλά ζωντανός βραχος) και κάθε πότε? 

Λάμπες θα ανάψω σε ενα μηνα 

Μπήκε και ο δεύτερος κυκλοφορητής και αλατοτητα στο 1025 ακριβώς 

Χρειάστηκε να βάλω λίγο νερό 1-2 λίτρα και το έβαλα χωρίς αντιχλωριο, ελπίζω να μην έκανα λαθος

 

Αν βαζεις νερο της βρυσης εχει αλατα και η αναπληρωση θα επηρεαζει την αλατοτητα

Και με νερο της βρυσης θα εχεις αλγες , βαζε νερο απο ΑΟ ή απο φιλτρο τουλαχιστον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βακτήρια ξεκινάς από την πρώτη μέρα εννοείται..ρίχνεις λίγη τροφούλα αραιά και που..επίσης εννοείται ότι δεν βάζεις σε λειτουργία το σκίμμερ....στρώσιμο με τα φώτα αναμμένα κατά την δική μου άποψη για να σου βγάλει ότι είναι να βγάλει...δεν κατάλαβα αν έχεις αντίστροφη όσμωση τελικά...αν δεν έχεις βάλτο σαν άμεση αγορά από χθες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εχω βρει μια 3 σημειων οικονομκη γιατι μου εχουν φυγει πολλα μπαμ μπαμ 

ειναι οκ?

και δεν ξερω αν μπορω να ετοιμασω 25 λιτρα νερο να το εχω ετοιμο με αντιχλωριο και αλατι για τις αλλαγες και 25 λιτρα μονο με αντιχλωριο για την αναπληρωση 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ οσους με βοηθανε γιατι παρολο οτι το εχω ξανακανει δεν θυμαμαι πολλα πραγματα

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

αν με ρωτάς προσωπικά εγώ έχω την cardinal που είναι 5 σταδίων...αν δεν μπορείς να την πάρεις τότε αναγκαστικά πάρε 3 σταδίων....όσο είχα reef δεν έπαιξα ποτέ με νερό βρύσης,αντιχλώρια κτλ...απ την στιγμή που ξεκινάς ένα τέτοιο εγχείρημα ξανά καλό είναι να επενδύσεις σε σωστό εξοπλισμό που θα σε γλυτώσει από διάφορα προβλήματα....το ξέρω ότι είναι ακριβό το σπορ αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις με τα αντίστοιχα αποτελέσματα μελλοντικά....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...