Jump to content

Καινούργιο θαλασσινό ενυδρείο


Recommended Posts

Αυτή είναι μια χαρά. 

Αν μπορείς να βάλεις και το DI. 

Αλλιώς το βάζεις και πιο μετά 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Cardinal 75GpD (284λτ/Μέρα)

Cardinal_DI_Shut_off-1-1.jpg

 

αυτη ειναι στα 79 ευρω?

Καλησπέρα.

Έτσι απο περιέργεια, που βρήκες αυτήν την όσμωση με 79€;

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Έτσι απο περιέργεια, που βρήκες αυτήν την όσμωση με 79€;

 

πριν 19 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

 βακτήρια θα ακολουθήσεις τις οδηγίες τους που γράφουν  Η κάθε εταιρία εχει τα δικά της.

Ποιά εχεις πάρει? 

 

Από τη water waves, είναι λίγο ποιο ακριβή από την τιμή που είχα δει αλλά είναι αρκετά οικονομική σε σχέση με άλλες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό αφου καθαριστεί από την α/ο πόσες μέρες/ώρες  διατηρηται? και για να μπει στο ενυδρείο χρειάζετε ξανά αντιχλώριο? η μπένει όπως είναι στο ενυδρείο και απλά όταν είναι να κάνουμε αλλαγή νερού προσθέτουμε αλάτι? 

Ευχαριστώ 

Ρωτάω γιατί έλεγα ότι δεν θα βάλω sub αλλά μάλλον θα βάλω κάποιο μικρο ενυδρείο δίπλα που έχω για να βάζω το νερό από την α/ο και με αυτόματη αναπληρωση να το βάζω μέσα 

Link to comment
Share on other sites

Δοχείο αναπλήρωσης σίγουρα χρειάζεται. Εγω πχ έχω έναν 20αλιτρο πλαστικό κουβά Σκουπιδιών από ικεα. 

Κάνει τη δουλειά του μια χαρα. 

Για τις αλλαγές νερού έχω ένα 50λιτρο πλαστικό βαρελι(αυτά τα κλασικά κόκκινα) 

οταν είναι να κάνω αλλαγή νερού την προηγούμενη μέρα βγάζω 50 λίτρα ro ρίχνω το αλάτι μέσα και το αφήνω για 24 ώρες με ένα μικρό κυκλοφορητή. 

Όσο για την αποθήκευση του νερού στο δοχείο αναπλήρωσης δεν κάνω κάτι. 1 φορα την εβδομάδα το γεμίζω. 

Εννοείται αντιχλωριο δε βάζουμε. 

Κάποια στιγμή πάρε και ένα tds meter από ebay για να τσεκάρεις την ποιότητα του νερού 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η α/ο κανένας άλλος τροπος να δούμε αν το νερό είναι καθαρό αν δεν έχουμε προλάβει να πάρουμε όργανο? 

1594398329661793828560761026286.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι καινούργια η όσμωση δεν έχεις θέμα. 

Σε κάνα 2 μήνες που θα έρθει το tdsμετρο από ebay το βλέπεις 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω θερμοκρασία 29 βαθμούς σβηστές λάμπες μόνο βακτήρια  4η ημέρα, ψάρια κοράλλια μετά τις 15-20 Αυγούστου χρειάζετε να κατεβάσω θερμοκρασία με ανεμιστήρες?

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ετοιμάσεις τις συνθήκες. Αν ανάψουν και οι λάμπες η θερμοκρασία θα ανέβει κι άλλο. 

Εγω στο δικό μου το έχω στο 27c Με Τσίλερ όμως. 

Ανεμιστήρακια έχεις; που θα τα συνδέσεις; αν πάρεις stc από ebay θα έρθει σε κάνα 2μηνο. 

Αν και νομίζω υπάρχει Καποιο μαγαζί Αθήνα που πουλάει stc. Δεν ξέρω πιο είναι ομως

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ότι οσο η θερμοκρασία ήταν ψηλά άρχισε να βγαίνει άλγη. Βέβαια εγώ το κρατάω σταθερά πλέον στους 25, αλλά έχω ζωντανά μέσα.. Καλό θα είναι να το έχεις στους 26-27

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το έλεγα μεγάλο με τίποτα 

Κοίτα και οι ανεμιστήρες δεν κάνουν θαύματα. Παίζει ρόλο πόσο ζεστό είναι το δωμάτιό που είναι το ενυδρείο αν έχει αιρ κοντισιόν μέσα κτλ

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 29 βαθμους στο δωματιο σιγουρα θα κατεβει τουλαχιστον στους 27 , αλλοι αναφερουν κ 4-5 βαθμους κατω, εγω δε λεω 5 αλλα 2 κατω σιγορα θα παει που 27 ειναι μια χαρα και 28 max καποιες μερες καλα ειναι

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από 30 σε 3 ώρες κατέβασε 26 (χωρίς φώτα βέβαια) 

Όλα καλά με τη θερμοκρασία έβαλα και έναν ελεγκτή θερμοκρασίας και σταθεροποιηθηκαν όλα στους 26.5

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, όταν βγάζουμε νερό από την α/ο πέρνουμε νερό απευθείας η πετάμε καθόλου? 

 

Και μετά την 7 ημέρα που τελειώνουμε με τα βακτήρια στο ενυδρείο βάζουμε τίποτα σιγά σιγά η περιμένουμε μετά το μήνα 

 

Επειδή 18 του μηνός σε μια βδομάδα θα το εγκαταλείψω για 15 μέρες με σβηστά τα φώτα

Τις λάμπες δεν τις έχω πάρει ακόμα δεν έχουν έρθει 

Τι προτείνετε? 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, με τις λάμπες το ενυδρείο περνει δύο Led, μου είπαν ότι θα μου φέρουν μια μπλε και μια λευκή είναι αρκετές η θα χρειαστώ και δεύτερο φωτιστικό? 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι λάμπες λεντ της juwel; 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις λάμπες, είναι το φως ικανοποιητικό δεν ξέρω αν χρειάζεται παραπάνω, τις γνώμες σας παρακαλώ 

IMG_20200714_201040.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακας και αντιφόσφορος παρακαλώ την βοήθεια σας πότε ,πόσο,και για πόσο 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας 

Μου έδωσαν της rowa carbon ,rowa phos

Ευχαριστώ! 

  

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2020 at 10:20 ΠΜ, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Έβαλα τις λάμπες, είναι το φως ικανοποιητικό δεν ξέρω αν χρειάζεται παραπάνω, τις γνώμες σας παρακαλώ 

IMG_20200714_201040.jpg

 

Για το φως εξαρτάται τι θα βάλεις μέσα . Μαλακά κοραλια και LPS δεν χρειάζονται πολύ δυνατό φως , μάλιστα πολλά LPS όπως ephyllia θέλουν χαμηλό - μέτριο φωτισμό.

Και όσο πιο δυνατό φωτισμο υπάρχει ο κίνδυνος για άλγες αν μάλιστα δεν είναι σωστό το φάσμα. Προτιμούμε να είναι πάντα προς το μπλε για σιγουριά θέλουμε περισσότερο μπλε κ λιγότερο τα άλλα λευκό δηλαδή και σίγουρα όχι κοκκινο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που θα πω για το θαλασσινο

πληρωνεις στην αρχη γιατι αλλιως θα τα βρεις μπροστα σου!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...