Jump to content

Πείτε συστ.ψυξης - θερμοκρασίες εδω


michalos

Recommended Posts

Ξεκινώ αυτό το θέμα για τις θερμοκρασίες .

Είναι Ιούλιος καρδιά του καλοκαιριού και όλοι ψάχνουν να κρυώσουν το ενυδρείο, ειδικά τα reef που είναι πιο ευαίσθητα σ αυτό το θέμα.

Ξεκινώ με το δικό μου , είναι 105 λίτρα περίπου με sump 30 λίτρων.

Στο σπίτι αυτές τις μέρες έχω 28 -29 βαθμούς max και στο ενυδρείο έχω max 27 βαθμούς με ένα 12αρη 12volt ανεμιστήρα για pc.

Το παράξενο είναι ότι χθες έβαλα κ δεύτερο για να ρίξω κ άλλο τη θερμοκρασία αλλά δεν είδα καμία διαφορα με 2 απ' οτι με ενα πάλι 27 βαθμούς βλέπω.

Ακούω και τις δικές σας!

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Και εγω έπραξα παρομοίως. Σε ενα ενυδρείο 30λτρ ( reef ) είχα θερμοκρασίες που έπιαναν άνετα τους 30 βαθμούς χωρίς να έχω κάποιο σύστημα υποβοήθησης. Είναι λογικο να μην μπορέσει να στο κατεβάσει πιο κάτω, αφού λες ότι το σπίτι έχει 28-29 βαθμούς. Αυτό που κάνει το ανεμιστηράκι είναι να κουνάει την επιφάνεια ώστε να γίνεται ανταλλαγή αερίων από έξω προς τα μέσα. Άρα η διαφορά θερμοκρασίας δεν θα πρέπει να είναι μεγάλη, αλλιώς κάπου θα ισορροπήσει και το ενυδρείο.

 

Εμένα στην προκειμένη περίπτωση μου το κατέβασε στους 25 βαθμούς και είναι εκεί σταθερά. Με μια μικρή απόκλιση 0,3 λόγω stc είναι οκ! Απλά έχει τρελή εξάτμιση της τάξης του 0,5λτρ την μέρα!

Link to comment
Share on other sites

5 βαθμοί κάτω είναι πολύ μεγάλη μείωση! Στο σπίτι είχες 30 βαθμούς? Γιατί σε σένα πήγε τόσο χαμηλά και σε μένα όχι? Έχεις κλιματιστικό μήπως?

Εξάτμιση έχω περίπου 2 λίτρα την μέρα εγώ και την αναπληρωνω χειροκίνητα

Όσο πιο μικρό είναι το ενυδρείο πιο εύκολα αλλάζουν οι παράμετροι και η θερμοκρασία μαζι

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κλιματισμό, αλλά δεν ξέρω πως στο καλό κατάφερε να το κατεβάσει τόσο πολύ. Φαίνεται ότι δεν εχω τόσο μεγάλη θερμοκρασία μέσα στο δωμάτιο που βρίσκεται, δνε το εξηγώ αλλιώς.

Ναι το γνωρίζω ότι αλλάζουν εύκολα άλλωστε αυτό ήταν και το εγχείρημα, να δω αν μπορώ να καταφέρω να κρατήσω ένα nano reef.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή ήταν τοσο μικρο να την κατέβασε τόσο ,την μέτρηση θερμοκρασίας δεν την έκανες στο δωματιο με το ενυδρείο? Γιατί τοτε ίσως να μην ήταν τόσο ψηλά (30 βαθμοί) στο δωμάτιο αυτό!

Το κρίσιμο στα μικρά είναι το πολύ φαι που άλλαζει τις παραμέτρους η θερμοκρασία και η αλατότητα.

Κάποιος youtuber έλεγε για το φαγητό ότι σε nano που έχει στους 6 μήνες τάισε γύρω στις 50 φορές ,που αναλογεί 1 φορά κάθε 3 μέρες!

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι θέλει πολύ προσοχή με το τάισμα δεν το συζητώ! Ψάχνω αυτή τη στιγμη να βρω 2 κλοουνάκια μικρά σε μέγεθος και την ποικιλία που θέλω, αλλα δυστυχώς ακόμα τίποτα. Δεν το εξήγησα καλά μάλλον με το 30.. 30 έπιασε το ενυδρείο πριν μια βδομάδα. Είχα και καπάκι απο πάνω οπότε ήταν λίγο λογικο. Έτσι έχασα και ένα πολύ μικρό κομμάτι GSP, αλλά τώρα μόλις φτιάξω και την αναπλήρωση θα είμαι τέλεια!

Το σπίτι υπολογίζω να έχει περίπου στους 27 βαθμούς, ίσως και λίγο λιγότερο. Οπότε το 25αρι είναι λογικό, με βάση αυτές τις τιμές..

Link to comment
Share on other sites

Για την υψηλή θερμοκρασία νερού, κύριος υπαίτιος είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος όπως είναι σαφές. Από κει και πέρα παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο,  όπως η σχετική υγρασία στο χώρο, ο φωτισμός, ο εξοπλισμός που δουλεύει μέσα στο νερό,το αν υπάρχει καπακι καθώς και η επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο. Αν έχουμε 2 ενυδρεία με ακριβώς τα ίδια λίτρα, αλλά το ένα κοντό και φαρδύ και το άλλο ψηλό και στενό, στον ίδιο χώρο, το πρώτο θα έχει λίγο μικρότερη θερμοκρασία. Και αυτό γιατί θα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια, στην οποία γίνεται εξάτμιση και μέσω αυτής πέφτει η θερμοκρασία. Ουσιαστικά και τα ανεμηστηρακια αυτό κάνουν.  Προκαλούν εξάτμιση. 

 

Για την ιστορία, ανοιχτό ενυδρείο 120λτ, το ΣΚ που μας περασε, το σπίτι έπιασε 31C. Με ένα τετραπλο συστημα με 60ρια ανεμηστηρακια, θερμοκρασία νερού 26,5C μέσω controller. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως είπε ο Αντώνης. Ο αέρας απο τους ανεμιστήρες προκαλεί εξάτμιση, και αυτή με την σειρά της πτώση θερμοκρασίας. 

 

Εγω εχω βάλει 2 ανεμιστήρες με μανταλάκι πάνω στο φωτιστικό και κάνω την δουλεία μου στους 26-27 max.  θερμοκρασία σπιτιού max 32 και 28 min

20200707_213652.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 6:38 PM, panos nts said:

Δεν εχω κλιματισμό, αλλά δεν ξέρω πως στο καλό κατάφερε να το κατεβάσει τόσο πολύ. Φαίνεται ότι δεν εχω τόσο μεγάλη θερμοκρασία μέσα στο δωμάτιο που βρίσκεται, δνε το εξηγώ αλλιώς.

Ναι το γνωρίζω ότι αλλάζουν εύκολα άλλωστε αυτό ήταν και το εγχείρημα, να δω αν μπορώ να καταφέρω να κρατήσω ένα nano reef.. ;) 

το ανθρωπινο σωμα με την εφίδρωση φτάνει διαφορές μεχρι και 10 βαθμούς +, αρκει να μην εχει υγρασία πολλύ στο περιβαλον.. οπότε ειναι σχετικο με την υγρασια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτες τις μερες εχω 27 βαθμους στο σπιτι κ 25 στο ενυδρειο

Απο εβδομαδα ερχεται καυσωνας μετα το Σαββατο 32 βαθμους λενε για Κρητη αρα γαια Αθηνα σιγουρα πανω απο 35

Οποτε εξοπλιστειτε καταλληλα!

Εγω εχω παραγγειλει καραβοπανο τεντας (με γαντζους σε κρικους θα μπει ) για το παραθυρο στο δωματιο που εχω το ενυδρειο , ολο το απογευμα το χτυπαει ο ηλιος και αν και κλειστο ζεσταινει αρκετα το δωματιο

(με 16 ευρω βρηκα 2μ χ 1.5μ καραβοπανο με κρικους πανω ραμενο ετοιμο!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...