Jump to content

bubble bees


gixxer

Recommended Posts

:)Καλησπέρα σε όλους!

Βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με τα ενυδρεία .... κλασσικά για εμένα μπήκα στην διαδικασία παρορμητικών αγορών και έτσι διέλυσα ένα ενυδρείο και έφτιαξα δύο...:blush:

Το ένα λοιπόν θα γίνει υφάλμυρου αφού φιλοξενεί bubble bees...

Είχα αυτά τα ψαράκια πριν πολλά χρόνια αλλα αφού παρέμειναν χαρούμενα και υγιή για κάποιους μήνες, αποδήμησαν αμέσως μετά. Τείνω να καταλήξω ότι έφταιξε και το ότι τα διατηρούσα σε γλυκό νερό. Λέω λοιπόν αυτή την φορά να μπουν σταδιακά σε υφάλμυρο.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον εγχείρημα. Τα είχα αυτά τα ψαράκια για πάνω από 2 χρόνια σε δικό μου ενυδρείο και δεν έπαθαν τίποτα! Στοχεύεις σε αναπαραγωγή??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@panos nts πιθανόν να έφταιξε μόνο η απειρία μου τότε ή βασικά αυτή. Δεν το ξέρω απλά είδα και αλλού παρόμοια αποτελέσματα (και εδώ σε άλλο χομπίστα), συνάγω ότι παίζει ρόλο, μπορεί να κάνω και λάθος.

Στο internet λενε ότι παίζει καθοριστικό ρόλο πως γεννηθηκαν και που μεγάλωσαν (γλυκο ή υφάλμυρο).

Θα το προσπαθήσω μιας και ο κύριος που με εξυπηρέτησε με υποχρέωσε. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι κοιλίτσες των δικών μου ηταν τουμπανιασμένες ενώ τα καημένα τα καινούργια (τα πήρα σε δύο δόσεις) ήταν τόσο λεπτά που φοβήθηκα ότι θα πεθάνουν. Χλαπακιασαν και αυτά ευτυχώς και δείχνουν καλά.

Προς το παρόν αλλάχθηκε το υπόστρωμα και οι πέτρες και μπήκε αραγωνίτης. Θα μπουν και άλλες πέτρες για κρυψώνες και περιμένω αυριο seachem brakish salt. Μολις ερθει και το αλατομετρο θα ξεκινησω.

Ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά!!

:bigemo_harabe_net-77:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σου πανε ολα κατ ευχην και νας ενημερωνεις με φωτο και πληροφοριες όποτε εσυ το νιώθεις οτι θες να το κανεις!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγες πετρούλες και δύο ανουμπίες ακόμα και είναι ετοιμο. Το αλάτι (seachem brackish salt) έχει έρθει και περιμένω να δεήσει η ακατανόμαστη εταιρεία κούριερ να μου φέρει το αλατόμετρο για να ξεκινήσω. Τρώνε μόνο κόκκινο σκουλίκι προς το παρόν, δοκίμασα λευκό και artemia αλλά δεν...

 

IMG_20200708_185359.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνεχίζει να υφίσταται με μικρές αλλαγές, απο τα 28λτ μετακόμισε σε 35λτ και προστέθηκε συγκάτοικος.

Κάποια στιγμή θα πάει σε μεγαλύτερο.

Με την πάροδο των μηνών διαπίστωσα ότι στα bubble αρεσει να τρώνε cyclops intensive red. Ο αλλος τρώει τα πάντα.

Εννοείται όλοι μόνο κατεψυγμένα. Για τον κυριο μου ειπαν οτι υπάρχει κατεψυγμένη με σαλιγκαρακια, δεν την έχω βρει ακόμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - gixxer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και επιτέλους μετακόμισαν στο μόνιμο σπιτικό τους.

 

IMG_20210104_171629.jpg

  • Like 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Τι ομορφουλια , που ειναι τα bees !!!! Πόσα ειναι μεσα;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το pufferακι μου δεν σου αρέσει; :P:P 6 μελισσακια έχω @natateo θα ήθελα άλλα 2-3 αλλά άντε βρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Το pufferακι μου δεν σου αρέσει; :P:P 6 μελισσακια έχω @natateo θα ήθελα άλλα 2-3 αλλά άντε βρες

και το παφερακι κουκλος ειναι, αλλά τα μελισσακια ειναι μεγαλη μου αγαπη. Οπως λες - αντε βρες.....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας είναι κινητικά ψάρια, καθότι γοβιοί και αυτοί έχουν την τάση να ψιλβαριούνται.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, natateo said:

τα μελισσακια ειναι μεγαλη μου αγαπη. Οπως λες - αντε βρες.....

Τα έχω δει 1-2 φορές και σε πετ διαφορετικό από αυτό που τα πήρα εγώ. Αν τα ξαναδω θα σου πω.

 

5 hours ago, Χρήστος said:

Για πες μας είναι κινητικά ψάρια, καθότι γοβιοί και αυτοί έχουν την τάση να ψιλβαριούνται.

@Χρήστοςπράγματι αν έλεγα ότι είναι κινητικά θα έλεγα ψέματα. Δεν είναι Rineloricaria αλλά πλησιάζουν.

Εχουν όμως ένα καλό. Δεν είναι ντροπαλά. Οποτε κοιτάξω στο ενυδρείο θα δω κάποιο, δεν κρύβονται όταν με βλέπουν. Τσακώνονται συχνά πυκνά, αν προσθέσω και άλλα θα πρέπει να μπουν και άλλες πέτρες και φυτά. Θελουν το καθένα το πόστο του και μεχρι να το βρουν ή αν αυτό παραβιαστεί πέφτει κυνηγητό αλλά όχι κάτι επικίνδυνο, χαλαραααα ακόμα και στο κυνήγι.

Εννοείται δέχονται μόνο κατεψυγμένη ή (για την Ναταλία πάει αυτό) φρέσκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα λες και με περιγράφεις τα δικά μου τα Peacock Goby :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Χρήστος said:

μάλιστα λες και με περιγράφεις τα δικά μου τα Peacock Goby

Peacock Goby... :wub: υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...