Jump to content

Συγκατοικηση pseudemys με snapping turtle


Recommended Posts

Γεια σας και χαρηκα που ηρθα στο forum σας..Ειχα απευθυνθει σε εσας πριν απο λιγο καιρο για ενα χελωνακι red belly cooter που επασχε απο shell rot αλλα εχει φτιαξει πλεον τρωει κανονικα αν και ακομα εχει στιγματα τα οποια με το καιρο κλεινουν και ο γιατρος ειπε οτι θα αποβαλλει τα λευκα σημεια μεγαλωνοντας και με περισσοτερες βιταμινες

 

τωρα για να μπαινουμε στο ψητο σκεφτομαι να φερω στο ενυδρειο της μια χελωνα chelydra serpentina η αλλιως snapping turtle.Ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα πιστεψτε με μαγκες εχω δει τετοια αγριοχελωνα μαζι με κοκκινομαγουλη και ηταν και οι δυο ενηλικες παρολα αυτα δεν ειδα αγρια συμπεριφορα..Στη δικη μου περιπτωση αυτη η χελωνα θα ειναι μωρο στο ιδιο μεγεθος με τη δικια μου και μεγαλωνοντας τα δυο μωρα σκοπευω να τα χωρισω αργοτερα και θα συγκατοικισουν μαζι που ως μωρα εχω δει οτι οι snaoping ειναι πιο ηρεμες και μεγαλωνοντας γινονται τεριτοριαλ με τα αλλα ζωα..Οποτε παιδια να το κανω η οχι ; Μπορουν για τωρα που ειναι και οι δυο μωρα να συγκατοικησουν χωρις θεμα; 

οριστε το βιντεο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ....δεν εχω εμπειρια με snapping, αλλα το ιδιο θα εκανα οπως το σκεφτεσαι ....  για λιγο καιρο μαζι και οταν θα μεγαλωσει η snapping να την χωρισω, γιατι ειναι και λιγο ''κανίβαλος'' αυτη...... μαζι με κοκκινομαγουλη που λες, ισως επειδη ειναι και αυτη ''μαγκακι'', μπορει να γινεται, αλλα η red belly cooter εχουν ηπιο χαρακτηρα αν δεν κανω λαθος.

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις τελικα!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ....δεν εχω εμπειρια με snapping, αλλα το ιδιο θα εκανα οπως το σκεφτεσαι ....  για λιγο καιρο μαζι και οταν θα μεγαλωσει η snapping να την χωρισω, γιατι ειναι και λιγο ''κανίβαλος'' αυτη...... μαζι με κοκκινομαγουλη που λες, ισως επειδη ειναι και αυτη ''μαγκακι'', μπορει να γινεται, αλλα η red belly cooter εχουν ηπιο χαρακτηρα αν δεν κανω λαθος.

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις τελικα!!!!

ευχαριστω φιλαρα μου ελπιζω να δουλεψει παντως αυτο που πιστευω ειναι οτι οσο ειναι στο ιδιο μεγεθος δεν σηκωνουν τσαμπουκα..Αλλα επειδη η snapper μεγαλωνει πιο γρηγορα καποια στιγμη φυσικα και θα χωριστουν.Παντως για αρχη πιστευω οτι οσο εχω χωρο και τις εχω παντα ταισμενες θα πανε καλα....Αλλα οχι για παντα..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ....δεν εχω εμπειρια με snapping, αλλα το ιδιο θα εκανα οπως το σκεφτεσαι ....  για λιγο καιρο μαζι και οταν θα μεγαλωσει η snapping να την χωρισω, γιατι ειναι και λιγο ''κανίβαλος'' αυτη...... μαζι με κοκκινομαγουλη που λες, ισως επειδη ειναι και αυτη ''μαγκακι'', μπορει να γινεται, αλλα η red belly cooter εχουν ηπιο χαρακτηρα αν δεν κανω λαθος.

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις τελικα!!!!

επισης να προσθεσω οτι ευτυχως η δικια μου δεν κολλαει μαγκιες οπως η κοκκινη δεν λεει να κολλαει μαγκιες καμια σε snapping turtle γτ ενα δαγκωμα και εχουμε διαμελισμους και τα λοιπα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Dogs N Reptiles έγραψε:

Παντως για αρχη πιστευω οτι οσο εχω χωρο και τις εχω παντα ταισμενες θα πανε καλα....Αλλα οχι για παντα..

Ετσι ακριβως νομιζω και εγω......σε τι λιτρα θα μπουν και με τι φιλτρανση ?

επισης η διατροφη της snapping θελει φουλ ζωϊκη πρωτεϊνη, ειδικα ζωντανη  π,χ γρύλους, γαιωσκωληκες , ακρίδες και σε κατεψυγμένη pinkies, γαριδες συχνοτερα απο αλλες χελωνες, ισως χρειαστει να τις ταϊζεις ξεχωριστα 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dogs N Reptiles έγραψε:

Γεια σας και χαρηκα που ηρθα στο forum σας..Ειχα απευθυνθει σε εσας πριν απο λιγο καιρο για ενα χελωνακι red belly cooter που επασχε απο shell rot αλλα εχει φτιαξει πλεον τρωει κανονικα αν και ακομα εχει στιγματα τα οποια με το καιρο κλεινουν και ο γιατρος ειπε οτι θα αποβαλλει τα λευκα σημεια μεγαλωνοντας και με περισσοτερες βιταμινες

 

τωρα για να μπαινουμε στο ψητο σκεφτομαι να φερω στο ενυδρειο της μια χελωνα chelydra serpentina η αλλιως snapping turtle.Ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα πιστεψτε με μαγκες εχω δει τετοια αγριοχελωνα μαζι με κοκκινομαγουλη και ηταν και οι δυο ενηλικες παρολα αυτα δεν ειδα αγρια συμπεριφορα..Στη δικη μου περιπτωση αυτη η χελωνα θα ειναι μωρο στο ιδιο μεγεθος με τη δικια μου και μεγαλωνοντας τα δυο μωρα σκοπευω να τα χωρισω αργοτερα και θα συγκατοικισουν μαζι που ως μωρα εχω δει οτι οι snaoping ειναι πιο ηρεμες και μεγαλωνοντας γινονται τεριτοριαλ με τα αλλα ζωα..Οποτε παιδια να το κανω η οχι ; Μπορουν για τωρα που ειναι και οι δυο μωρα να συγκατοικησουν χωρις θεμα; 

οριστε το βιντεο https://youtu.be/nuDkEAghlew

 

Καλησπέρα εγώ δεν θα τα έβαζα μαζί γιατι νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι μεγαλώνει πιο γρήγορα και είναι αρκετά επιθετική  στην στεριά τού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ετσι ακριβως νομιζω και εγω......σε τι λιτρα θα μπουν και με τι φιλτρανση ?

επισης η διατροφη της snapping θελει φουλ ζωϊκη πρωτεϊνη, ειδικα ζωντανη  π,χ γρύλους, γαιωσκωληκες , ακρίδες και σε κατεψυγμένη pinkies, γαριδες συχνοτερα απο αλλες χελωνες, ισως χρειαστει να τις ταϊζεις ξεχωριστα 

 

ελα μπρο να σου πω σορρυ που αργησα αλλα το ενυδρειο ειναι ταξης 25 λιτρων κάι το φιλτρο ειναι magi προορισμενο γι αυτο..Τωρα σχετικα με ζωντανη τροφη νομιζω εννοεις τη χελωνα αλιγατορα Alligator snapping η common ειναι παμφαγο που σημαινει οτι δεν εχει τοσο αναγκη Ζωντανη τροφη αντε κανα ψαρι γκαπυ η σκουληκια...Εγω επειδη κατεχω επισης και γκεκο ειμαι εξοπλισμενος με ζωντανη τροφη αλλα πρεπει ουτως η αλλως να ταισω την common ?? Δεν μπορει να ζησει με πελετ αποξηραμενα συμπληρωματα repashy και που και που mealwotms?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ετσι ακριβως νομιζω και εγω......σε τι λιτρα θα μπουν και με τι φιλτρανση ?

επισης η διατροφη της snapping θελει φουλ ζωϊκη πρωτεϊνη, ειδικα ζωντανη  π,χ γρύλους, γαιωσκωληκες , ακρίδες και σε κατεψυγμένη pinkies, γαριδες συχνοτερα απο αλλες χελωνες, ισως χρειαστει να τις ταϊζεις ξεχωριστα 

 

ειπα παλι βλακεια..Τελικα δεν χρειαζονται live food αλλα οι snappers θελουν απο οτι ειδα κατεψυγμενα ψαρια οπως σολομους γαριδες καραβιδες   και αλλα κρεατα και κοτοπουλα που μπορουν να αντικαταστησουν τα ζωντανα και ειναι γερη πηγη πρωτεινης...Το θεμα ειναι οτι θα πηγαινω ιχθυωπολειο συνεχεια αλλα θα εχει μια καλη διαιτα και ποιοτητα ζωης ???? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Dogs N Reptiles έγραψε:

ελα μπρο να σου πω σορρυ που αργησα αλλα το ενυδρειο ειναι ταξης 25 λιτρων κάι το φιλτρο ειναι magi προορισμενο γι αυτο..Τωρα σχετικα με ζωντανη τροφη νομιζω εννοεις τη χελωνα αλιγατορα Alligator snapping η common ειναι παμφαγο που σημαινει οτι δεν εχει τοσο αναγκη Ζωντανη τροφη αντε κανα ψαρι γκαπυ η σκουληκια...Εγω επειδη κατεχω επισης και γκεκο ειμαι εξοπλισμενος με ζωντανη τροφη αλλα πρεπει ουτως η αλλως να ταισω την common ?? Δεν μπορει να ζησει με πελετ αποξηραμενα συμπληρωματα repashy και που και που mealwotms?

Καλησπερα, τα 25 λιτρα ειναι και για τις δυο?, προσωρινα να υποθεσω μεχρι να πας σε μεγαλο, ετσι?

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω η ζωντανη τροφη οταν ειναι μικρη  (5-9εκ) ειναι προτιμοτερο να ειναι πιο πολυ σε αναλογια απο κατεψυγμενη , βεβαια μεγαλώνοντας η κατεψυγμενη παιρνει τα ''ηνια''... mealworms δεν τα εμπιστευομαι πολυ, προτιμω γαιοσκωληκες που ειναι ''κανονικα'' σκουληκια.....

η red belly cooter σιγουρα και μετα απο 1 χρονων αρχιζουν σιγα σιγα πιο πολυ οι φυτικες τροφες....για την common οσο ειναι μικρη λογικα ναι, αλλα δεν εχω την εμπειρια να σου πω κατι σιγουρα

Υ,Γ Τι Γκεκο εχεις?.....της ''νυχτας'' παιδια δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Καλησπέρα εγώ δεν θα τα έβαζα μαζί γιατι νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι μεγαλώνει πιο γρήγορα και είναι αρκετά επιθετική  στην στεριά τού

Αυτο ειναι ενα πολυ πιθανο σεναριο με το basking spot.....σωστη παρατηρηση!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα, τα 25 λιτρα ειναι και για τις δυο?, προσωρινα να υποθεσω μεχρι να πας σε μεγαλο, ετσι?

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω η ζωντανη τροφη οταν ειναι μικρη  (5-9εκ) ειναι προτιμοτερο να ειναι πιο πολυ σε αναλογια απο κατεψυγμενη , βεβαια μεγαλώνοντας η κατεψυγμενη παιρνει τα ''ηνια''... mealworms δεν τα εμπιστευομαι πολυ, προτιμω γαιοσκωληκες που ειναι ''κανονικα'' σκουληκια.....

η red belly cooter σιγουρα και μετα απο 1 χρονων αρχιζουν σιγα σιγα πιο πολυ οι φυτικες τροφες....για την common οσο ειναι μικρη λογικα ναι, αλλα δεν εχω την εμπειρια να σου πω κατι σιγουρα

Υ,Γ Τι Γκεκο εχεις?.....της ''νυχτας'' παιδια δεν ειναι?

ναι το γκεκο μου ειναι λεοπαρδαλη και πιστεψε με για ζωντανη τροφη του δινω μονο κατσαριδες dubia και παρολο που τρωει μονο αυτες ειναι πολυ ζωηρο και ευδιαθετο γενικοτερα με dubia δεν χρειαζεσαι αλλα εντομα στα γκεκο εχουν τρελη πρωτεινη και ισως αυτη δινω στη snapper και για συμπληρωμα στο cooter..Τα mealworms οχι μονο δεν τα εμπιστευομαι διοτι ειναι προνυμφες (και οχι κανονικα σκουληκια που εχει τα αρνητικα του διοτι γινονται σκαθαρια μετα) αλλα δεν τα χρειαζομαι κιολας εφωσον εχω dubia..ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ Feeder ειναι αρκετα υποτιμημενες αλλα καμια σχεση με mealworms σε πρωτεινες τα mealworms δεν ειναι τιποτα μπροστα τους

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτα περι διατροφης, αλλα για μενα το σημαντικοτερο οπως σε ρωτησα παραπανω ειναι, σε τι περιβαλλον θα ειναι οι δυο χελωνες προσωρινα και τι σκέφτεσαι στο μέλλον να κανεις?...θελουν πολλα λιτρα και καλη φιλτρανση οι χελωνες!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...