Jump to content

Πόσα θυληκα betta σε 60 λίτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα αύριο παίρνω καινούργιο ενυδρείο 60 λίτρων και θέλω να το γεμίσω με θυληκα betta και ήθελα να ρωτήσω πόσα μπορώ να βάλω? Έχω ακούσει ότι σε 50 λίτρα κάποιοι είχαν και 7-8 και δεν υπήρχε πρόβλημα αλλα είπα να ρωτήσω για σιγουριά. Επίσης έχω έναν αρσενικό στα 20 λίτρα με ένα apple snail μπορώ να το βάλω μαζί με τα θυληκα η θα έχω πρόβλημα? Τον είχα μαζί με τετρα και ούτε που έδινε σημασία δεν τα ενοχλούσε καθόλου ούτε το σαλιγκάρι το πειράζει. 

Έγινε επεξεργασία - Vivi20
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Καλησπέρα αύριο παίρνω καινούργιο ενυδρείο 60 λίτρων και θέλω να το γεμίσω με θυληκα betta και ήθελα να ρωτήσω πόσα μπορώ να βάλω? Έχω ακούσει ότι σε 50 λίτρα κάποιοι είχαν και 7-8 και δεν υπήρχε πρόβλημα αλλα είπα να ρωτήσω για σιγουριά. Επίσης έχω έναν αρσενικό στα 20 λίτρα με ένα apple snail μπορώ να το βάλω μαζί με τα θυληκα η θα έχω πρόβλημα? Τον είχα μαζί με τετρα και ούτε που έδινε σημασία δεν τα ενοχλούσε καθόλου ούτε το σαλιγκάρι το πειράζει. 

Να προσθέσω ότι δεν έχω τίποτα άλλο έτοιμο για το νέο ενυδρείο οπότε τ ψάρια θα μπούνε σε κάνα μήνα και μέχρι να συγκεντρωθσω τα διακοσμητικά/φυτά κλπ. Απλά θέλω να ξέρω αλλιώς αν δεν μπαίνουν θυληκα μαζί να βάλω κάποιο άλλο ψάρι 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θες αδελφοτητα λιγοτερη απο 4 betta . Αμά ειναι μονα τους χωρις αλλά ειδη ψαριων 6-7 ειναι καλό νουμερο 

Και γενικά καλά διακοσμημενο και φυτεμενο για να μην βλεπονται μεταξυ τους

Έγινε επεξεργασία - GFAJ
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GFAJ έγραψε:

Γενικά δεν θες αδελφοτητα λιγοτερη απο 4 betta . Αμά ειναι μονα τους χωρις αλλά ειδη ψαριων 6-7 ειναι καλό νουμερο 

Και γενικά καλά διακοσμημενο και φυτεμενο για να μην βλεπονται μεταξυ τους

Θα το κάνω πυκνό φυτεμενο γενικά απλά θέλω να ρωτήσω πόσα χωράνε για να μην βάλω πχ 15 ψάρια και μετά να ανεβαίνει σαν τρελή η αμμωνία γι αυτό ρωτάω 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Vivi20 said:

Θα το κάνω πυκνό φυτεμενο γενικά απλά θέλω να ρωτήσω πόσα χωράνε για να μην βάλω πχ 15 ψάρια και μετά να ανεβαίνει σαν τρελή η αμμωνία γι αυτό ρωτάω 

?? Εγω θα έβαζα 6-7, aμα έχεις καλο φιλτραρισμα μπορεις να βαλεις μεχρι και 9 αλλά δεν θα έβαζα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

?? Εγω θα έβαζα 6-7, aμα έχεις καλο φιλτραρισμα μπορεις να βαλεις μεχρι και 9 αλλά δεν θα έβαζα παραπάνω

Γενικά θα είναι πυκνό φυτεμενο για να υπάρχουν κρυψώνες και να έχει η κάθε μία τον δικό της χώρο τώρα για φίλτρο σκέφτομαι ένα 400lt/h εκτός αν χρειάζομαι παραπάνω λόγω ιχθυοφορτησης 

Link to comment
Share on other sites

400/6 βγαζει 6.66... οποτε θα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GFAJ έγραψε:

400/6 βγαζει 6.66... οποτε θα εισαι ενταξει.

Τέλεια ευχαριστώ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...