Jump to content

εμπιστα κατεψυγμενα ψαρια για χελωνακια

Recommended Posts

Λοιπον γεια σας και παλι φιλοι μου εμαθα για snapping turtle τα ψαρια ειναι απαραιτητα ειτε η ζωντανα η σε κομματια αλλα και για την αλλη μου χελωνα μπορει να ειναι μεγαλη προσθηκη..Το θεμα ειναι ποια ψαρια να ταισω ;; Εχω βρει σε φορουμ μερικα πολυ ψαγμενα που αποκλειεται να βρω σε κοντινα ψαραδικα..Οποτε; Μπορουν τα κανονικα κατεψυγμενα θαλασσης απο τα ψαραδικα να ταιστουν; Αν ναι ποια και ποσο ασφαλη ειναι ;

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Dogs N Reptiles
      Της αλλαξα το νερο πριν απο 4 μερες και παλι σημερα βλεπω βρωμα στον πυθμενα του τανκ την οποια με δυσκολια βγαζω με τη σκουπα βυθου παντα μενει ακομα αρκετη και στο τελος αναγκαζομαι να αδειαζω ολο το νερο κατι το οποιο ειναι καπως δυσκολο οταν μιλαμε για ενα μεγαλο γυαλινο ενυδρειο που με ενα λαθος μπορει να πεσει και να μου γινει κομματια.Το παραδοξο της υποθεσης ειναι οτι ποτε δεν βγαζω το φιλτρο και οτι ταιζω παντα το ζωακι σε ενα αλλο ταπερ εφωσον οι χελωνες βρωμιζουν πολυ αφου φανε .Θελω να βγαλω ακρη αμεσα με αυτο το θεμα εχει καταντησει πολυ κουραστικο και εχω σκεφτει μεχρι και να τη δωσω.Κατω εστειλα τις εικονες της βρωμιας το φιλτρο και το τανκ στο οποιο την εχω καλυτερα καποιος να βοηθησει αμεσα εχει πλεον γινει κουραστικο

• By Dogs N Reptiles
      Γεια σας και χαρηκα που ηρθα στο forum σας..Ειχα απευθυνθει σε εσας πριν απο λιγο καιρο για ενα χελωνακι red belly cooter που επασχε απο shell rot αλλα εχει φτιαξει πλεον τρωει κανονικα αν και ακομα εχει στιγματα τα οποια με το καιρο κλεινουν και ο γιατρος ειπε οτι θα αποβαλλει τα λευκα σημεια μεγαλωνοντας και με περισσοτερες βιταμινες

τωρα για να μπαινουμε στο ψητο σκεφτομαι να φερω στο ενυδρειο της μια χελωνα chelydra serpentina η αλλιως snapping turtle.Ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα πιστεψτε με μαγκες εχω δει τετοια αγριοχελωνα μαζι με κοκκινομαγουλη και ηταν και οι δυο ενηλικες παρολα αυτα δεν ειδα αγρια συμπεριφορα..Στη δικη μου περιπτωση αυτη η χελωνα θα ειναι μωρο στο ιδιο μεγεθος με τη δικια μου και μεγαλωνοντας τα δυο μωρα σκοπευω να τα χωρισω αργοτερα και θα συγκατοικισουν μαζι που ως μωρα εχω δει οτι οι snaoping ειναι πιο ηρεμες και μεγαλωνοντας γινονται τεριτοριαλ με τα αλλα ζωα..Οποτε παιδια να το κανω η οχι ; Μπορουν για τωρα που ειναι και οι δυο μωρα να συγκατοικησουν χωρις θεμα; 
      οριστε το βιντεο

• By KujoJotaro
      Γεια σας και χαιρομαι που ηρθα στην κοινοτητα σας !! Θελω να ζητησω βοηθεια γιατι πλεον εχω φτασει σε απογνωση!! Η χελωνα μου 6 μηνων εχει λευκα στιγματα στο καβουκι και καθεται συνεχεια κατω απο το φιλτρο χωρις να λιαζεται καθολου κατω απο το basking spot ουτε να τρωει pellet και λαχανικα που δινω !! Τι πρεπει να κανω ;;
    • By Spizk
      Καλησπέρα, έχω μια χελώνα νερού ως κατοικίδιο εδώ και τέσσερα χρόνια, φέτος ανησύχησα αρκετά από την συμπεριφορά της όταν έπεσε σε χειμερία νάρκη, οπότε αποφάσισα να της πάρω έναν θερμοστάτη νερού και μια καινούργια χελωνιερα καθώς έχει μεγαλώσει πολυ, από την στιγμή που έβαλα τον θερμοστάτη δεν έχει ξεκολλήσει από πάνω του, αργότερα έκανε μια προσπάθεια να φάει αλλά συνεχώς "αστοχεί" με αποτέλεσμα να τα παρατάει η να τρώει παρά πολυ λίγο και δεν βγαίνει καθόλου στην ξηρά να στεγνώσει το καβούκι της, κάθεται όλη την ημέρα και την νύχτα στο νερό, είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή;
    • By Εμμανουέλα Ππ.
      Γεια σας, έχω ένα χελωνακι εδώ και 6 μήνες σχεδόν, όμως τώρα έχει σταματήσει να τρώει. Του έχω βάλει και λάμπα UVB αλλά και θερμαντική. Έχει να φάει σχεδόν 1.5 βδομάδα. Τι μπορεί να φταίει; 
    • By Husky_Jim
      1ο Ερπετολογικό Συμπόσιο - Πληροφορίες

Πρόγραμμα Παρασκευής 04/11

Α’ ημέρα (Παρασκευή 4 Νοεμβρίου απόγευμα 16:00-20:20)
      1. Προσέλευση-εγγραφές (16:00-17:00)
      2. Χαιρετισμοί (17:00-17:20)
      3. Τα ερπετά της Ελλάδας (Π. Παφίλης) (17:20-17:50)
      4. Η Σύμβαση για το Διεθνές Εμπόριο των Ειδών Άγριας Πανίδας και Χλωρίδας που Κινδυνεύουν με Εξαφάνιση (CITES) και η συμβολή της στην προστασία και διατήρηση των ερπετών (Z. Πρωϊμάκης) (17:50-18:20)
      Διάλειμμα για καφέ (μισής ώρας)
      1. Τα δηλητηριώδη φίδια της Ελλάδας (Γ. Ιωαννίδης) (18:50-19:20)
      2. Δάγκωμα δηλητηριωδών φιδιών από ιατρική άποψη (Μ. Λυκίσσας) (19:20-19:50)
      3. Μύθοι και παραδόσεις. Τι σημαίνουν τα ερπετά για τον άνθρωπο (Π. Μαραγκού) (19:50-20:20)

Πρόγραμμα Σαββάτου 05/11

Β’ ημέρα (Σάββατο 5 Νοεμβρίου πρωί 10:00-14:00)
      1. Προσέλευση – περιήγηση στην έκθεση ζωντανών ερπετών και αμφιβίων (10:00-11:00)
      2. Εισβλητικά ξενικά είδη αμφιβίων και ερπετών στην Ελλάδα (Χ. Αδαμοπούλου) (11:00-11:30)
      3. Τα αμφίβια της Ελλάδας (Ρ. Πολυμένη) (11:30-12:00)
      4. Τα παράσιτα των ερπετών: έχουν κάποιο ενδιαφέρον; (Α. Διάκου) (12:30-13:00)
      5. Τα φίδια της Αττικής. Αντιμετώπιση και χειρισμός φιδιών στον χώρο μας. (Μ. Δημάκη) (13:00-13:30)
      6. Φίδια που έχουν βρεθεί στην Αττική (Μ. Γανωτή) (13:30-14:00)
      Διάλειμμα για φαγητό (δύο ώρες)
      (Σάββατο 5 Νοεμβρίου απόγευμα 16:00-19:30)
      1. Διατήρηση και αναπαραγωγή ερπετών σε ελεγχόμενες συνθήκες (Μ. Πρωτοπαπάς) (16:00-16:30)
      2. Θαλάσσιες χελώνες (Π. Νεστορίδου) (16:30-17:00)
      3. Οι χερσαίες χελώνες στον Ελληνικό χώρο (Α. Ιωσιφάκης) (17:00-17:30)
      4. Η διατήρηση και εκτροφή του βασιλικού πύθωνα (Μ. Βεργετόπουλος) (18:00-18:30)
      5. Παρουσίαση της νεοσυσταθείσης εταιρείας αναπαραγωγής ερπετών Ελλάδας και Κύπρου (GCRBA) (18:30-19:00)
      6. Κοινά νοσήματα που οφείλονται σε ατελείς συνθήκες διαβιώσεις/ ευζωίας και σύντομη αναφορά στο ρόλο των ερπετών για την σαλμονέλωση και στο ρόλο του κτηνιάτρου σε προγράμματα προστασίας και διατήρησης ερπετών (Π. Αζμάνης (19:00-19:30) (μαγνητοφωνημένη ομιλία).

Τόπος διεξαγωγής

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή
      Λεβίδου 13, Κηφισιά
      145 62 Kifissia, Attiki, Greece
      Phone: 2108015870
      Website: http://www.gnhm.gr/

Διοργάνωση

Ελληνική Ερπετολογική Εταιρεία
      https://www.facebook.com/Societas-Hellenica-Herpetologica-Ελληνική-Ερπετολογική-Εταιρεία-143950259012355

• By Husky_Jim
      Είχα την τύχη να δω και να πιάσω μία από αυτές της υπέροχες χελώνες στον βιότοπο τους στον ποταμό Rio Xingu στην Βραζιλία.

Εδώ και το βίντεο από αυτό το  υπέροχο πλάσμα...Εύχομαι να ζήσει για πολλά χρόνια ακόμα, μιάς και η συγκεκριμένη ήταν μικρή σε ηλικία...

Το συγκεκριμένο είδος μεγαλώνει αρκετά με μέγεθος που μπορεί να ξεπεράσει τους 60 πόντους και τα 8-10 κιλά και ζεί έως και 70 χρόνια!
    • By Radwan Ahmet
      Χέρετε παιδιά!

Μένω στην Αθήνα, συγκεκριμένα στο Περιστέρι και θα ήθελα να μου πείτε που είναι εύκολο να βρώ/παραγγείλω ενυδρείο για νεροχελώνα.
      Ρωταώ για νεροχελώνα (κοκκινομάγουλη) επειδή τα περισσότερα ενυδρεία έχουν μεγάλο ύψος και μικρό πλάτος εννώ εγώ χρειάζωμαι το αντίθετο.
      Για παράδειγμα, ένα 120*50*40 θα ήταν ειδανικό για εμένα.

Επίσης, καλό θα ήταν ώστε να μην χρειαστώ να αγοράσω άλλο, να μου πείτε αν με τις παραπάνω διαστάσεις (120*50*40) θα είμαι "καλυμμένος".

Ευχαριστώ
    • By ggtaxo
      Πριν καμιά δεκαριά μέρες παρατήρησα ένα σημάδι στην κοιλιά της χελώνας. Είναι RES, 10 περίπου ετών. Η χελώνα είναι δραστήρια (υπερδραστήρια θα έλεγα), μάτια λαμπερά και ανοιχτά, τρώει το καταπέτασμα, γενικά δηλαδή δε φαίνεται να έχει κάτι. Σήμερα όμως, που γύρισα και την είδα, το σημάδι είχε μεγαλώσει κάπως. Είναι σα να φαγώθηκε σε εκείνο το σημείο. Παραθέτω φωτό.

Το κακό είναι ότι εδώ που είμαι δεν έχω βρει κτηνίατρο που να ασχολείται με ερπετά και δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω. Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και από ότι κατάλαβα πιθανόν είναι σήψη του καβουκιού και θέλει λίγες ώρες στο νερό, καθάρισμα με μπεταντίν και αν κατάλαβα καλά με διάλυμα βορικού οξέος.

Να πω ότι το τελευταίο διάστημα η χελώνα δεν είχε χώρο για να βγαίνει να στεγνώνει μόνη της καθώς είχε χαλάσει το "νησάκι" του ενυδρείου και είχα σκοπό τώρα στην άδεια να φτιάξω καινούριο. Παρ' όλα αυτά τη βγάζω κάθε μέρα στο μπαλκόνι για αρκετές ώρες να λιαστεί. Το τελευταίο τριήμερο όμως που έλειψα, ήταν αναγκαστικά στο ενυδρείο και φοβάμαι μήπως το γεγονός ότι ήταν συνέχεια στο νερό επέτεινε την κατάσταση.

Παίδες όποιος ξέρει ας βοηθήσει, ανησυχώ πολύ.

ΥΓ
      Παλιότερα μας είχε εμφανίσει 2-3 φορές και μόλυνση στο δέρμα (φουσκάλες) αλλά με αντιβακτηριακή αλοιφή (bactroban νομίζω) είχε περάσει σχεδόν αμέσως.

• Create New...