Jump to content

Επιλογή WAVE MAKERS


tkalamat

Recommended Posts

Σκέπτομαι να ενισχύσω την κυκλοφορία μου στο 170*70*70 με Hap έχω αντλία με κυκλοφορία 6000 litra έχω επιλέξει έναν από τους δυο https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3815-sunsun-wavemaker-jvp-201a-6955974905674.html kai https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3899-sunsun-wavemaker-jvp-201%CE%B2.html θα ήθελα να ακούσω και την άποψη όσων έχουν δουλέψει καποιον από αυτούς η να μου προτείνεται κάτι άλλο, κάθε άποψη δεκτή.

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι κάνουν την δουλειά τους απλά θα πάρεις με μαγνήτη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ! η βεντούζα αργά η γρήγορα θα φύγει και θα γίνει πανικός στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Γαβριλος έγραψε:

Μια χαρά είναι κάνουν την δουλειά τους απλά θα πάρεις με μαγνήτη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ! η βεντούζα αργά η γρήγορα θα φύγει και θα γίνει πανικός στο ενυδρείο.

 

Ευχαριστώ έχω ένα πρόβλημα τα τζάμια είναι 16 χιλ και θα μπαίνει μόνο στις κόντρες ενώ με βεντούζα θα την βάλω χαμηλότερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 19 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Ευχαριστώ έχω ένα πρόβλημα τα τζάμια είναι 16 χιλ και θα μπαίνει μόνο στις κόντρες ενώ με βεντούζα θα την βάλω χαμηλότερα. 

 

Καλημερα, επειδη θα ψαχτω συντομα και εγω για εναν κυκλοφορητη δυο ερωτησουλες να κανω.....  οταν λες χαμηλοτερα που θα τον τοποθετησεις ακριβως και με τι κατευθυνση??..... παιζει ρολο ο τυπος φιλτρανσης  δηλ. αν εχεις sump  ή canister filter?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Καλημερα, επειδη θα ψαχτω συντομα και εγω για εναν κυκλοφορητη δυο ερωτησουλες να κανω.....  οταν λες χαμηλοτερα που θα τον τοποθετησεις ακριβως και με τι κατευθυνση??..... παιζει ρολο ο τυπος φιλτρανσης  δηλ. αν εχεις sump  ή canister filter?

 

Θα πειραματιστώ, μπαίνει απέναντι από την έξοδο του νερού από το ενυδρείο, ώστε να σπρώχνει προς το φίλτρο η το σαμπ, όλα τα απομεινάρια από τροφές και   απόβλητα των ψαριών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Θα πειραματιστώ, μπαίνει απέναντι από την έξοδο του νερού από το ενυδρείο, ώστε να σπρώχνει προς το φίλτρο η το σαμπ, όλα τα απομεινάρια από τροφές και   απόβλητα των ψαριών.

αν καταλαβα καλα, για αρχη   θα τον βαλεις στη μεση περιπου και να ''κοιταει'' μπροστα & ελαφρως προς τα κατω ?...και αναλογα με το ποσο ''ενοχλει'' τον βυθο θα πειραματιστεις, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

αν καταλαβα καλα, για αρχη   θα τον βαλεις στη μεση περιπου και να ''κοιταει'' μπροστα & ελαφρως προς τα κατω ?...και αναλογα με το ποσο ''ενοχλει'' τον βυθο θα πειραματιστεις, σωστα?

 

Ναι έτσι θα τον βάλω και αν θέλει λίγο πάνω  κάτω θα τον ρυθμίσω και βλέπουμε..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Προσωπικά πιστεύω ότι τα 6000λτ/ω είναι πολύ λίγα. 

Εγώ με 183 μήκος έχω 2  fx6 και ένα κυκλοφορητή(wave maker) 15000λτ/ω. 

έχω τον κυκλοφορητή να κάνει κυματισμό και τα 2 φίλτρα να βαρανε προς τα κάτω. Δεν μένει ούτε σκουπιδακι και δεν κανω ποτέ σκούπα. Επίσης τα κύματα που κάνει ο κυκλοφορητης φαίνονται τέλεια.

Εδώ ένα παλιότερο βίντεο αλλά δείχνει την δουλειά που κάνει ο κυκλοφορητης.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα, 

Προσωπικά πιστεύω ότι τα 6000λτ/ω είναι πολύ λίγα. 

Εγώ με 183 μήκος έχω 2  fx6 και ένα κυκλοφορητή(wave maker) 15000λτ/ω. 

έχω τον κυκλοφορητή να κάνει κυματισμό και τα 2 φίλτρα να βαρανε προς τα κάτω. Δεν μένει ούτε σκουπιδακι και δεν κανω ποτέ σκούπα. Επίσης τα κύματα που κάνει ο κυκλοφορητης φαίνονται τέλεια.

Εδώ ένα παλιότερο βίντεο αλλά δείχνει την δουλειά που κάνει ο κυκλοφορητης.

 

 

Να πάρω 2 και να τους βάλω επάνω και να βάλω το σπρέι μπαρ να βαράει κάτω 6000 λίτρα, έχεις να μου προτείνεις καποιον άλλον?      

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κάποιο wave maker και όχι απλό κυκλοφορητή. Εγώ έχω κινέζικο. Αν δεν κανω λάθος της jebao.

Στη θέση σου θα έσπαγα την επιστροφή σε 2 σωλήνες για να μοιράσω την κυκλοφορία παντού στο κάτω στρώμα και εναν Κινέζο wave maker να κάνει κυματισμό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Θα πρότεινα κάποιο wave maker και όχι απλό κυκλοφορητή. Εγώ έχω κινέζικο. Αν δεν κανω λάθος της jebao.

Στη θέση σου θα έσπαγα την επιστροφή σε 2 σωλήνες για να μοιράσω την κυκλοφορία παντού στο κάτω στρώμα και εναν Κινέζο wave maker να κάνει κυματισμό. 

 

Για wave maker μιλάω και εγώ  SunSun wavemaker JVP-201A 6000 λίτρα. όσο για για την κυκλοφορία από το σαμπ έχω σπρέι μπαρ σε όλο το φάρδος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Για wave maker μιλάω και εγώ  SunSun wavemaker JVP-201A 6000 λίτρα. όσο για για την κυκλοφορία από το σαμπ έχω σπρέι μπαρ σε όλο το φάρδος του ενυδρείου.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτοί οι κυκλοφορητες που έχεις πιο πάνω κάνουν συνεχόμενη ροή και δεν ρυθμίζεται. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Μεγαλωσαν αρκετα τα venestus ή μου φαινεται?.... αν κανω λαθος διορθωσε με, επειδη οπως ειδα στο βιντεο   φανήκαν λιγο ''χουλιγκανς'' προς στα άλλα , αυτα πανε για την κορυφη στη ''κυριαρχια'' ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μεγαλωσαν αρκετα τα venestus ή μου φαινεται?.... αν κανω λαθος διορθωσε με, επειδη οπως ειδα στο βιντεο   φανήκαν λιγο ''χουλιγκανς'' προς στα άλλα , αυτα πανε για την κορυφη στη ''κυριαρχια'' ??

 

Ναι έχουν μεγαλώσει αρκετά αλά ακόμα ο χούλιγκαν είναι το αρσενικό  Cyrtocara Moorii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...