Jump to content

Fluval startum και CO2


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ως γνωστόν το συγκεκριμένο substrate κρατα το ph  χαμηλά, (περίπου 6,6) η ερώτηση προς όσους γνωρίζουν είναι, τι κανουμε όταν το ενυδρείο ειναι και φυτεμένο? προσθέτουμε CO2 για τα φυτά, η το χαμηλό ph σημαίνει πως τα φυτά ικανοποιούνται και δεν χρειάζεται διοξείδιο επιπλέον? τι άλλο μπορει να προκαλει το κατέβασμα του ph, εκτός απο το γνωστό μας CO2?

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

προσθέτουμε CO2 για τα φυτά, η το χαμηλό ph σημαίνει πως τα φυτά ικανοποιούνται και δεν χρειάζεται διοξείδιο επιπλέον?

Εξαρταται απο τα φυτα. Τα περισσοτερα και χωρις CO2 μια χαρα μεγαλωνουν. R. macrandra πχ θελει το CO2 της.

πριν 55 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

τι άλλο μπορει να προκαλει το κατέβασμα του ph, εκτός απο το γνωστό μας CO2?

Παιζoυν μεγαλο ρολο τα buffer - διαβασε το τι ειναι και θα καταλαβεις απο τι εξαρταται η σταθεροτητα του ΡΗ στο νερο του ενυδρειου.

Ειπες για το soil και CO2.

Στο "παλιο" νερο, που εχει πολλα νιτρικα και οργανικες ουσιες το ph ειναι πιο χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Εξαρταται απο τα φυτα. Τα περισσοτερα και χωρις CO2 μια χαρα μεγαλωνουν. R. macrandra πχ θελει το CO2 της.

Παιζoυν μεγαλο ρολο τα buffer - διαβασε το τι ειναι και θα καταλαβεις απο τι εξαρταται η σταθεροτητα του ΡΗ στο νερο του ενυδρειου.

Ειπες για το soil και CO2.

Στο "παλιο" νερο, που εχει πολλα νιτρικα και οργανικες ουσιες το ph ειναι πιο χαμηλο.

στο ενυδρείο μου (ενυδρείο Α) που έχω με υπόστρωμα της sera και gravel, κάνω χρήση διοξειδίου και το κρατώ σταθερό στα 6,9 με 7

Σήμερα, σε ένα άλλο (ενυδρείο Β) που είχα ξεκινήσει πρόσφατα και που αρχικά χρησιμοποίησα άμμο και το σκυλομετάνιωσα, έκανα μια πολύ δύσκολη αλλαγή σε στράτουμ, κόλαση, με μωρά γαρίδες να προσπαθώ να τα πιάσω (υπόστρωμα, πάλι της σερα) λάσπη παντού, τελικά, αν και σίγουρα έχασα μωρά, κατάφερα, έσωσα πάνω από 20-25 την ολοκλήρωσα την αλλαγή.

Αυτός ο κύβος λοιπόν τώρα έχει στράτουμ και κάποια μικρανθεμουν και λιμνοφιλα... έβαζα διοξείδιο πριν, τώρα με χαμηλωμένο ph, συνεχίζω να βάζω?

δεν ειναι η σταθερότητα που με προβληματίσει, ειναι η χρήση η όχι διοξειδίου οταν ειναι το δυναμικό υδρογόνο τόσο χαμηλά...

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Που εκανες αλλαγη σε Stratum, εβαλες και γαριδες μεσα; Αν ναι, πρεπε να κανεις αλλαγες νερου να μην πω και  καθε μερα την πρωτη εβδομαδα, αλλιως - βγαζει αμμωνια φουλ και θα ψοφσουν οι γαριδες και η απότομη αλλαγη ΡΗ δεν ειναι καλο να υπαρχει. Καλυτερα να βαλεις ζωντανα μετα απο 2 εβδομαδες.

πριν 9 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

Αυτός ο κύβος λοιπόν τώρα έχει στράτουμ και κάποια μικρανθεμουν και λιμνοφιλα... έβαζα διοξείδιο πριν, τώρα με χαμηλωμένο ph, συνεχίζω να βάζω?

Μειωνεις την παροχη, να μην πεσει παρα πολυ το ρΗ.

Link to comment
Share on other sites

το εχω υπόψιν μου, ισως κανω και τωρα, μια μέρα μετα...

ποιο να ειναι το κατωτατο όριο του ph?

nitrites ανύπαρκτοι εχω νερό απο μπόλι πολύ καθαρό...

 

ανimage.png.1bc5d82608d2660b898271a8923910fe.png και με παρουσα μετρηση 6.5, τοτε έχω πολυ μικρο περιθώριο, προς τα κατω, μόλις 0.2- 0.3....

challenge

 

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dearangelo έγραψε:

το εχω υπόψιν μου, ισως κανω και τωρα, μια μέρα μετα...

ποιο να ειναι το κατωτατο όριο του ph?

Για φυτα; Για γαριδες;

Για neocaridina οχι κατω απο 7. Για CRS - καλα ειναι 6.5 με 6.7

Υπαρχουν φυτα, που αντεχουν ΡΗ- 4.0......

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

http://www.seahorseaquariums.com/Yellow-Shrimp/6580

 

εδω ειμαστε ακόμα πιο ανεκτικοί....

  • pH:4 - 14;;;;; Υπαρχουν και σελιδες, που γραφουν μαλ@@@ες......
Link to comment
Share on other sites

τελος πάντων, προς το παρόν ειναι 6.5, θα δοκιμασω με όριο τα 6.4 με κοντρολλερ...οσοι χρησιμοποιούν στρατουμ σε φυτεμενα, τι πεχα τρέχουν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dearangelo έγραψε:

τελος πάντων, προς το παρόν ειναι 6.5, θα δοκιμασω με όριο τα 6.4 με κοντρολλερ...οσοι χρησιμοποιούν στρατουμ σε φυτεμενα, τι πεχα τρέχουν?

Καλησπέρα.

Εγώ που έχω Στρατουμ σε φυτεμένο χωρίς αντίστροφη όσμωση έχω 7.2ph

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικόλαξ said:

Καλησπέρα.

Εγώ που έχω Στρατουμ σε φυτεμένο χωρίς αντίστροφη όσμωση έχω 7.2ph

καλησπέρα,

νομίζω πως αναφέρεται ανα τις συζητήσεις ότι τον πρώτο καιρό, το στράτουμ, κανει μεγάλη πτώση στο πεχα...

αν σου πω πως έκανα αλλαγη κατα 30% και απο 6,5 πήγε στο 6,3... διακρίβωσα τον καντρολλερ με καινούργια διαλύματα, αλλα δεν ειδα αλλαγή......

πόσο καιρό το έχεις το στράτουμ?

 

20200712_1642191.jpg

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

καλησπέρα,

νομίζω πως αναφέρεται ανα τις συζητήσεις ότι τον πρώτο καιρό, το στράτουμ, κανει μεγάλη πτώση στο πεχα...

αν σου πω πως έκανα αλλαγη κατα 30% και απο 6,5 πήγε στο 6,3... διακρίβωσα τον καντρολλερ με καινούργια διαλύματα, αλλα δεν ειδα αλλαγή......

πόσο καιρό το έχεις το στράτουμ?

 

20200712_1642191.jpg

Εγώ το έχω στο 180αρι το Στρατουμ λιγότερο από έναν χρόνο.

(Μένω Αθήνα ,που παίζει ρόλο στο νερό)

Μόνο στις αρχές πρέπει να μου είχε ρίξει λίγο το ph Αλλά ποτέ δεν έπεσα από 7ph.

(Μετράω με υγρά τεστ της sera)

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μικρο γαριδαδικο που είχα στήσει πριν καιρό με Stratum μαζί με CO2, στην αρχή μετραγα ph 6!

Μετά από αρκετές αλλαγές νερού (κάνα μήνα περίπου) σταθεροποιήθηκε στο 6,5. Τότε έβαλα και τις γαρίδες.

Στον 1 χρόνο ήμουν λίγο κάτω από 7, πάντα με προσθήκη CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα ειμαι και εγω,

απο την οσμωση παίρνω με tds 1-3 ppm, αλλα όπως λέει και ο Αντώνης, θέλει πολλές αλλαγές στην αρχή, επειδή δεν έχω την πολυτέλεια για άλλο ενυδρείο αλλα έχω οσο μπόλι θέλω απο ενα αλλο μεγαλύτερο ενυδρείο, θα το "παλέψω" με αλλαγές καθε μια δυο ημέρες... μέχρι να σταθεροποιηθει πιο ψηλά... απο νιτρώδη μετρησα και δεν έχω τίποτα, την αλλαγη του υποστρώματος την έκανα αλλα κρατησα το φίλτρο πλάτης με μακαρόνι και  Substratpro...που είχε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια προσθήκη που έπρεπε να πω για να βγάλεις και εσύ νόημα είναι ότι δεν χρησιμοποιώ co2. 

(Σόρρυ για την ημιτελής απάντηση?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νικόλαξ said:

Και μια προσθήκη που έπρεπε να πω για να βγάλεις και εσύ νόημα είναι ότι δεν χρησιμοποιώ co2. 

(Σόρρυ για την ημιτελής απάντηση?)

np

θα το παρακολουθήσω το φαινόμενο και ανάλογα θα πράξω...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...