Jump to content

Tanganyika με μπαμπού ?


Greg multi

Recommended Posts

Καλημέρα σέ όλους θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, σέ ενυδρείο Αφρικής θά μπορούσα νά βάλω μπαμπού Draecena , το μπαμπού αυτό είναι εύκολο δεν χρειάζεται υπόστρωμα  και έχει αργή ανάπτυξη, γνωρίζω ότι σέ φυτεμένο ενυδρείο έχεουν βάλει  πολύ... Απλά δεν γνωρίζω αν στο αφρικανικό ενυδρείο μπορεί να έχει κάποιο κακό αντίκτυπο είτε στά ψάρια είτε στο νερό, ευχαριστώ εκ τον προτέρων??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλημέρα σέ όλους θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, σέ ενυδρείο Αφρικής θά μπορούσα νά βάλω μπαμπού Draecena , το μπαμπού αυτό είναι εύκολο δεν χρειάζεται υπόστρωμα  και έχει αργή ανάπτυξη, γνωρίζω ότι σέ φυτεμένο ενυδρείο έχεουν βάλει  πολύ... Απλά δεν γνωρίζω αν στο αφρικανικό ενυδρείο μπορεί να έχει κάποιο κακό αντίκτυπο είτε στά ψάρια είτε στο νερό, ευχαριστώ εκ τον προτέρων??

Αντεχει κατω απο το νερο μεχρι και 2-3 μηνες, μετα χαλαει. Δεν ειναι φυτο για ενυδρειο!

 

Link to comment
Share on other sites

Πως σου ηρθε αυτο με τα μπαμπού και τη συγκεκριμενη λιμνη?... σκεφτεσαι κατι ''ιδιαίτερο'', αναφορικα με το στησιμο π.χ ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αντεχει κατω απο το νερο μεχρι και 2-3 μηνες, μετα χαλαει. Δεν ειναι φυτο για ενυδρειο!

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αντεχει κατω απο το νερο μεχρι και 2-3 μηνες, μετα χαλαει. Δεν ειναι φυτο για ενυδρειο!

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση, νά σού πω την αλήθεια ήταν το μόνο που δεν περίμενα να ακούσω και να διαβάσω, έχω το συγκεκριμένο μπαμπού 5 χρόνια (όχι σέ ενυδρείο βέβαια) αλλά  σέ βάζο.... Μήπως αυτό ισχύει σέ περίπτωση που το μπαμπού είναι σκεπασμένο όλο από νερό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πως σου ηρθε αυτο με τα μπαμπού και τη συγκεκριμενη λιμνη?... σκεφτεσαι κατι ''ιδιαίτερο'', αναφορικα με το στησιμο π.χ ??

Καλησπέρα βασικά το σκεπτικό μου είναι ότι θέλω ένα φυτό το οποίο να είναι ψηλό και φοβάμαι ότι vallisneria θα μου είναι λίγο δύσκολη είχα Πίο πάλι και ενώ θεωρητικά είναι εύκολη εμένα μου είχε σαπίσει στην ρίζα (κάτω έχω λευκή άμμο χωρίς υπόστρωμα), και δεύτερον το συγκεκριμένο μπαμπού έχει προέλευση από κεντρική Αφρική οπότε στο μυαλό μου είναι πιο κοντά στο δικό τους βιότοπο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείεται κάνω λάθος... Η πρώτη σκέψη μου πάντα είναι η vallisneria

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Μήπως αυτό ισχύει σέ περίπτωση που το μπαμπού είναι σκεπασμένο όλο από νερό;

Ναι.

vallisneria ειναι απο τα πιο σκληρα φυτα που υπαρχουν. Δοκιμασε μια φορα ακομα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...