Jump to content

Κατασκευή reef


Thodoris234

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,σκευτομαι να κάνω ένα καινούργιο ενυδρείο .Μιας και τώρα υπάρχει ο κατάλιλος χώρος,σκευτομαι ένα ενυδρείο στα 25000 λίτρα το οποίο να φένεται μόνο από την μια πλευρά θα μπει μεσα στον τοίχο αν ξέρεις κάποιος να μου προτείνει εξοπλισμο γ αυτό μιας και ότι βρήκα είναι για πολύ λιγότερα λιτρα υπάρχει δωμάτιο που ενώνετε με το σαλόνι αυτό το δωμάτιο σκευτομαι να κάνω το ενυδρείο 

Έγινε επεξεργασία - Thodoris234
Παραλείψει
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει λάθος ένα μηδενικό?

25 χιλιάδες λίτρα είναι πισίνα, όχι ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο διαστάσεις που σκέφτεσαι, καθώς και τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις για την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που  λές για εξοπλισμό, δύσκολα θα βρεις κάτι συγκεκριμένο. Φαντάζομαι για κυκλοφορητές θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις εξωλέμβιες από ταχύπλοα σκάφη και για θερμοστάτη θα πρεπει να συνδέσεις κάπως έναν μεγάλο καυστήρα με πετρέλαιο.
Σοβαρά τώρα, υπάρχει σε καποια χώρα τόσο μεγάλο reef για να δούμε πως το τρέχουν αυτοι??

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο σε είδη επαγγελματικού εξοπλισμού για αντλίες, τζάμια κλπ μπορείς να βρεις. 

Εμένα άλλο με προβληματίζει. 

 

Εκτός απο το κόστος κατασκευής, ειναι και το κόστος συντήρησης. Γιατι μιλάμε πλέων για εξοπλισμό μεγάλο, και  η κατανάλωση ρεύματος θα ξεπερνάει κάθε φαντασία. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες να κάνεις είναι το 1/4.εδω λένε πως δουλεύει ένα τέτοιο εγχείρημα.αυτο είναι 20.000 γαλόνια και αυτό που θες να κάνεις είναι 5.500

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με μαγαζί που κάνει κατασκευές ενυδρείον το ενυδρείο θα είναι 6x3x3 ήθελα πάντα να έχω έναν μελανοπτερο στο σαλόνι

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι 3 μέτρα βάθος είναι δύσκολο για ρεεφ.

Εκτός αν παίξεις με τον ήλιο ή έχεις μετοχές στην ΔΕΗ!

Πάντως και Fish Only πάλι Τέλειο θα είναι!

Κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Thodoris234 έγραψε:

Έχω μιλήσει με μαγαζί που κάνει κατασκευές ενυδρείον το ενυδρείο θα είναι 6x3x3 ήθελα πάντα να έχω έναν μελανοπτερο στο σαλόνι

Εντυπωσια κο το εγχείρημα και εύχομαι να γίνει. Υπολόγισε ότι ο μελανοπτερος θέλει χαμηλή θερμοκρασία που σημαίνει ότι το chiller θα δουλεύει 12 μήνες το χρόνο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι έχω φωτοβολταϊκά οπότε έχω αρκετή μείωση στο ρευμα η συντήρηση και ο καθαρισμός θα γίνεται από αυτούς που θα το φτιάξουν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Thodoris234 έγραψε:

Στο σπίτι έχω φωτοβολταϊκά οπότε έχω αρκετή μείωση στο ρευμα η συντήρηση και ο καθαρισμός θα γίνεται από αυτούς που θα το φτιάξουν 

Τότε θα ξαναπώ μπράβο απλά θα σε συμβούλευα με όλο το σεβασμό να ασχοληθείς και εσυ μαζί του και όχι να το αφήσεις στα χέρια των συντηρητων. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε μου να μπορέσεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Γρεβενά βρίσκεσαι; 

Υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες; 

Ή θα είναι από Θεσσαλονίκη; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γρεβενά από θεσσαλονικη είναι και γω θα ασχοληθώ απλά όταν έχεις επενδύσει ένα σεβαστό ποσό πρέπει τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια να έχει την προσοχή ειδικών τουλάχιστον να γίνει μια σωστή βιολογία δεν λέω ότι εγώ δεν θα ασχολούμαι 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή ρε φίλε , ωραίο project ετοιμάζεις να μας ενημερώνεις.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους σε περίπου μία εβδομάδα ξεκινάει το στήσιμο του ενυδρείου μετά από πολλές δυσκολίες λόγο κωρονοιου κλπ ερώτηση κατά την γνώμη σας τη κυκλοφορία χρειάζομαι για να μπορέσω να κρατήσω lps και sps Κοραλία;;

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι σχετικό. εξαρτάται απο τον τρόπο που θα στηθούν οι βράχοι, και το σχήμα  του ενυδρείο (κύβος, παραλληλόγραμμο, κοντό ,ψηλό κλπ.) 

 

Θες  ροη παντου αρκεί να μην γινεται πλυντήριο μέσα. Τυπικά ενα ενυδρείο κύβος 60*60*60 με νορμάλ βραχο μεσα και κοράλλια σαν αυτα που θες, 2 κυκλοφοριτές 4000 λτ/ωρα να χτυπάνε ο ενας απέναντι απο τον αλλον. 

 

Το σχήμα του ενυδρειου σου ειναι ομως διαφορετικό απο κυβο. Εγω σου εδωσα μια ιδέα. 

Καποιος αλλος που εχει παρόμοιο σχήμα ενυδρείου με το δικο σου θα μπορουσε να σε συμβουλεύσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

30000 Λίτρα οπότε πιο κοντά στα δικά σου φίλε. 

Και γίνεται πολύ όμορφο με το φως του ήλιου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...