Jump to content

newbie σε αναζήτηση ενυδρείου για χελώνες


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι καινούργια στο σάιτ και κλασικά έχω χίλιες απορίες. Διάβασα άπειρα posts και εδώ μέσα και γενικά, και έχω αρχίσει να ψιλοενημερώνομαι σχετικά.

Παρόλαυτα θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας.

Αγόρασα 2 νεροχελωνάκια πριν από 2 μήνες, στην κλασική χελωνιέρα με το νησάκι. Τις προσέχω όσο γίνεται μέσα σε μια τόσο δα πλαστική λεκανίτσα, με τις ειδικές σταγόνες και καθημερινό άλλαγμα νερού, ακαθαρσίες επι τόπου κλπ. Έχουν ήδη αρχίσει να μεγαλώνουν όμως και τώρα είμαι στη διαδικασία να τις μεταφέρω.

Διάβασα διάφορα post μέσα στο φορουμ και έχω πάρει μία ιδέα, αλλά επειδή παραμένω ουσιαστικά άσχετη θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πακέτο ενυδρείο, φίλτρο, λάμπα κλπ που βρήκα και μου άρεσε.

 

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-νεροχελωνασ-set-2-εξεδρα-φιλτρο-θερμανση-φωτισμο-led-διακοσμηση-aquatlantis-turtle-aquaterrarium-tortum-55-set-55x29x20-cm-white-025.html

 

Παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αν είναι καλή επιλογή? Ειδικά για τη λάμπα δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η κατάλληλη ή όχι.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

IMG_20200703_113541.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα ξεκινά με αυτό και ότι απορίες έχεις μας της λες

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πάντως καλό είναι ακριβό βέβαια και μικρό για δύο χελώνες όταν μεγαλώσουν φυσικά άλλο φωτιστικό θα βοηθούσε διάβασε το άρθρο και πες μας

Έγινε επεξεργασία - NIKOS SIG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Νικο, διαβασε το παραπανω αρθρο να παρεις μια ιδεα, παρολο που εχεις αλλο ειδος νεροχελωνας τα βασικα λιγο-πολυ ιδια ειναι στις περισσοτερες. 4 βασικα πραγματα που θελουν οι νεροχελωνες ειναι Λαμπες, θερμοκρασια , λιτρα νερου & σωστή διατροφή.

Τι ειδος ειναι οι χελωνες σου?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τέλειο το άρθρο!

Θα ανεβάσω φωτό μόλις μετακομίσουν στο νέο τους σπίτι :P

 

Δεν έχω ιδέα τι είδους χελώνες είναι. Νόμιζα ότι είναι οι yellow bellied από αυτά που διάβασα, αλλά προφανώς έκανα λάθος ?

 

Έχω άλλη μία ερώτηση σχετικά με τη διατροφή τους. Στο pet shop μου είπαν ότι τώρα που είναι μικρές (Η μία είναι 4,5 εκατοστά και η άλλη 3,5) πρέπει να τρώνε μόνο γαριδάκι γιατί χρειάζονται πρωτεϊνη. Εγώ παρόλαυτα πήρα και τους δίνω και pellets, που τα σπάω σε μικρότερα κομμάτια. Θα δοκιμάσω και κάποια από τα φρέσκα που προτείνει το άρθρο που μου στείλατε.

 

Σχετικά με την ποσότητα και τη συχνότητα του ταϊσματος έχω απορία.

Ενώ στο pet shop μου είπαν μία φορά τη μέρα από μία τσιμπιά γαρίδες τώρα που είναι μικρές και άντε και 1-2 pellets η κάθε μια,

το κουτάκι της συσκευασίας αναφέρει 2-4 φορές τη μέρα και όσο φάνε μέσα σε 10 λεπτά! (για όσο είναι ανήλικες).

 

Διάβασα και ότι στα pet shop τις κρατάνε στα όρια της πείνας για να μην μεγαλώνουν και δεν θέλω να τα αφήνω να πεινάνε τα έρμα αλλά ούτε να τα παραταϊζω κιόλας αφού κι αυτό κάκό τους κάνει. Εννοείται ότι αυτές τρώνε με λαχτάρα όποτε και όσο και να τις ταίζω. (Τρώνε ήδη από το χέρι μου, lol)

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τώρα που είναι μικρά θέλουν τάισμα με stick και pellets όχι τόσο με γαρίδες θέλουν περίπου 80% πρωτεϊνη και 20% φυτικές τροφές η γαρίδες μια με δύο φορές την εβδομάδα και θέλουν και αρκετό ασβέστιο που μπορείς να το βάζεις με της γαρίδες τροφή όσο είναι το κεφάλι τους περίπου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να ξοδεψεις πολλα λεφτα για ενα ετοιμο ενυδρειο μπορεις να πας σε καποιον τζαμα και να σου κοψει τζαμια στις διαστασεις που χρειαζεσε και μετα να τα κολλησεις με ειδικη σιλικονη ενυδρειου και ετσι μπορεις να εχεις ενα custom ενυδρειο για τις χελωνες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2020 at 10:43 ΠΜ, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Δεν έχω ιδέα τι είδους χελώνες είναι. Νόμιζα ότι είναι οι yellow bellied από αυτά που διάβασα, αλλά προφανώς έκανα λάθος ?

 

Σχετικά με την ποσότητα και τη συχνότητα του ταϊσματος έχω απορία.

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα μου φαινεται οτι πιο πολυ μιαζουν με reeves (Mauremys reevesii) ή  ισως καποιο αλλο ειδος (map, musk κλπ) με χαρακτηριστικo razorback καβουκι .....

Το μονο που θα προσθεσω σε αυτα που σου ειπε ο Νικος για την διατροφη, ειναι οτι τα pellets τα δινουμε σε συχνοτητα 1 φ. τη μερα.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UPDATE: Στο νέο τους σπίτι.

 

Μπηκαν λοιπόν τα χελώνια μου στο ενυδρείο τους και απλώσαν επιτέλους τα ποδάρια τους!

Να πω την αλήθεια, σαν φρικαρισμένα δείχνουν ακόμα. Το πρωί τα μετέφερα, οπότε ελπιζω να είναι λογικό να έχουν αναστατωθεί και να συνηθίσουν γρήγορα.

Ανεβάζω φωτό και από όσα μου δώσαν από το μαγαζί για να μου πείτε αν κάτι δεν είναι της προκοπής. Από το πακέτο που είχα ανεβάσει αρχικά, μου άλλαξαν μόνο τη λάμπα με αυτή που μου είπαν ότι είναι καλύτερη... Γνώμες? Είναι κομπλέ λέτε τώρα τα χελωνάκια μου?

 

 

TERARIUM.jpg

TURTLES.jpg

ADD ONS.jpg

Έγινε επεξεργασία - Elena Graphics
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου, πολυ καλα επραξες με την αναβαθμιση οσον αφορα το ενυδρειο τους....το φωτιστικο αυτο δεν προσφερει τιποτα,  δωσε το πισω και παρε μία λάμπα UVB που ειναι άμεσα απαραίτητη, με την ακτινοβολια που λαμβανει απο την λαμπα uvb.και σε συνδιασμο  με τη σωστη διατροφη και  διαφορα συμπληρωματα (αν χρειάζονται), το ασβέστιο μετατρεπεται σε βιταμινη D3 που ειναι σημαντικος παραγοντας για την υγεια της και την σωστη αναπτυξη...... ανφορικα με το φιλτρο και τον θερμοστατη πρεπει να μας πεις ποσα λιτρα νερο εχει το ενυδρειο τους τωρα.

Υ.Γ να ξερεις οτι οι πετσοπαδες να πουλησουν θελουν παντα, επισης ελαχιστοι γνωριζουν απο νεροχελωνες 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω οτι απο Φθινόπωρο που μπαινει κρυο, θα χρειαστεις και μια λάμπα πυρακτωσεως(θερμανσης) για να εχει θερμοκρασια  στην  ''στερια'' της 31c-34c, ωστε ετσι να στεγνωνει καβουκι-δερμα για την αποφυγη μυκητιάσεων και σωστου μεταβολισμου, επισης βοηθαει στο ''shedding'' δηλαδη όταν μεγαλώνει το καβούκι να βγαζει τις παλιες φολιδες (μικρές μεβράνες σε κομμάτια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο. Το υποπτευόμουν ότι η λάμπα ήταν μάπα. Και κόστισε όσο το ενυδρείο! Σίγα μην την πάρουν πίσω τώρα. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα φροντίσω να προμηθευτώ άλλη και έχω υπόψη και για basking spot προς το φθινόπωρο.

 

Mπήκα τώρα στο σάιτ του μαγαζιού που τα προμηθεύτηκα όλα, και σκέφτομαι μήπως προσπαθήσω να την αλλάξω. Σε περίπτωση που τη δεχτούν, μπορείς να μου πεις αν αυτή μου κάνει?

 

https://aquaclubdesign.com/λαμπεσ-ερπετων-φωσ-θερμοτητα-και-uv-a-b-hobby-terrano-uv-eco-vital-70w.html

 

Είναι η μόνη που βλέπω να έχουν και να γράφει uvb στην περιγραφή.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία - Elena Graphics
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω πρήξει ε? Συγγνώμη απλά είμαι αγχωμένη μήπως με την ασχετοσύνη μου κάνω ζημιά στα χελώνια μου!

Λοιπόν, πήρα άλλη λάμπα. Τι λέτε? Είναι οκ? Δεν θα έχω χελώνες φλαμπέ, έτσι? Φοβάμαι μην τις ψήσω!!

 

https://aquaclubdesign.com/λαμπεσ-ερπετων-φωσ-θερμοτητα-και-uv-a-b-hobby-terrano-uv-eco-vital-70w.html

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!

lamp.jpg

tank.jpg

Έγινε επεξεργασία - Elena Graphics
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Σας έχω πρήξει ε? Συγγνώμη απλά είμαι αγχωμένη μήπως με την ασχετοσύνη μου κάνω ζημιά στα χελώνια μου!

Λοιπόν, πήρα άλλη λάμπα. Τι λέτε? Είναι οκ? Δεν θα έχω χελώνες φλαμπέ, έτσι? Φοβάμαι μην τις ψήσω!!

 

https://aquaclubdesign.com/λαμπεσ-ερπετων-φωσ-θερμοτητα-και-uv-a-b-hobby-terrano-uv-eco-vital-70w.html

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!

lamp.jpg

tank.jpg

Τη απόσταση έχει από την στεριά  στη στεριά πρέπει να έχεις περίπου 31-34 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Είναι στα 18 εκατοστά η απόσταση. 

Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω πόσο ανεβάζει την θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Θα βάλω ένα θερμόμετρο από κάτω για να τσεκάρω αυριο. Γενικά τα 70 watt σας ακούγονται πολλα;

Δεν συμφαιρει πολλα ειναι  , εγω 50 που εχω ειναι μια χαρα

Μία ώρα πριν, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Είναι στα 18 εκατοστά η απόσταση. 

Φοβαμαι οτι  ειναι πολυ κοντα για 70αρα, στα 25εκ η 50αρα μου πιανει 31-34c την χειμερινη περιοδο, τωρα το καλοκαιρι δεν χρειαζεται, Αθηνα ειδικα.

Η λαμπα που ειναι απαραιτητη ολο το χρονο ειναι μια uvb, με ακτινοβολια 5%, και την θερμανσης παραλληλα καποιες ωρες τον χειμωνα.

πριν 13 ώρες, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Γαμώτο. Το υποπτευόμουν ότι η λάμπα ήταν μάπα. Και κόστισε όσο το ενυδρείο! Σίγα μην την πάρουν πίσω τώρα. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα φροντίσω να προμηθευτώ άλλη και έχω υπόψη και για basking spot προς το φθινόπωρο.

 

Mπήκα τώρα στο σάιτ του μαγαζιού που τα προμηθεύτηκα όλα, και σκέφτομαι μήπως προσπαθήσω να την αλλάξω. Σε περίπτωση που τη δεχτούν, μπορείς να μου πεις αν αυτή μου κάνει?

 

https://aquaclubdesign.com/λαμπεσ-ερπετων-φωσ-θερμοτητα-και-uv-a-b-hobby-terrano-uv-eco-vital-70w.html

 

Είναι η μόνη που βλέπω να έχουν και να γράφει uvb στην περιγραφή.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 Δεν ειναι το μοναδικο μαγαζι στην Αθηνα, υπαρχουν πολλες επιλογες, ....   αυτες οι 2σε1 λαμπες ειναι μουφα

Link to comment
Share on other sites

image.png.014b809df2c9ec1c6cd05d6e630b117e.pngΣαν κι αυτή δηλαδή; 

 

Θα το εκτιμούσα αν μπορουσατε να μου στειλετε ενα link ποια λάμπα να πάρω, να την παραγγείλω να τελειώνω.

Έχω δώσει ένα κάρο λεφτά και δουλειά δεν κάνω :(

 

Ευχαριστω για τη βοήθεια! 

Έγινε επεξεργασία - Elena Graphics
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

image.png.014b809df2c9ec1c6cd05d6e630b117e.pngΣαν κι αυτή δηλαδή; 

 

Θα το εκτιμούσα αν μπορουσατε να μου στειλετε ενα link ποια λάμπα να πάρω, να την παραγγείλω να τελειώνω.

Έχω δώσει ένα κάρο λεφτά και δουλειά δεν κάνω :(

 

Ευχαριστω για τη βοήθεια! 

Αυτη ακριβως εχω και ειναι απο τις πιο σιγουρες επιλογες, την προτείνω ανεπιφύλακτα!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κι άλλο πρόβλημα. Το φίλτρο μου σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι δεν βγάζει πλέον νερό από πάνω. Το νερό το βλέπω αρκετά θολό άρα θα συνέβη το βράδυ.

Το άνοιξα και το μοτεράκι φαίνεται να δουλεύει αλλά κάνει πολύ λιγότερη φασαρία από πριν. Μπορώ να κάνω κάτι ή το πάω πίσω κι αυτό. Αηδία κατάντησε πια, θα γίνω κολλητή με την πωλήτρια του μαγαζιού ή θα βριστούμε. :(

Έγινε επεξεργασία - Elena Graphics
Link to comment
Share on other sites

Μου προτείνετε παρακαλώ ένα φίλτρο να πάρω της προκοπής από αλλού? Για ενυδρείο 55x30 (βάζω 13 λίτρα νερού).

Δε βλέπω να βγάζω άκρη με το μαγαζί για να μου το αλλάξει.

Έγινε επεξεργασία - Elena Graphics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...