Jump to content

Νέο ξεκίνημα (με λίγο μεγαλύτερο budget)


johnjohn2003

Recommended Posts

Καλησπέρα, όπως λέει και ο τίτλος θέλω να κάνω πάλι μια απόπειρα να στήσω ένα μικρό fish only με ζωντανο βραχο αλλα με λιγο μεγαλυτερο budget αφου πλεον ειμαι 17 και εχω και καποια δικα μου χρηματα αλλα και αφου στο προηγουμενο κατι εγινε λαθος μετα απο μια αλλαγη νερου και ειχα μαζικη θανατωση των ψαριων-ασπονδυλων. Αυτο το κανω σαν εισαγωγη και αυριο θα πω αναλυτικοτερα τι εχω. Απο την προηγουμενη φορα υπαρχει το ενυδρειο (νομιζω καπου στα 30 λιτρα), λιγος ζωντανος βραχος που ηταν ομως εκτος νερου οποτε εχει χασει τις ιδιοτητες του (οποτε θα προστεθει και καινουριος), αντιστροφη οσμωση, αλατι, αραγωνιτης, ανθρακας, αντιφωσφορο, εκεινα τα μπαλακια για το φιλτρο, σερα σιποραξ, ενα λεντ φωτιστικο (νομιζω 4,5w) αλλα θα χει μονο ψαρια οποτε υποθετω ειναι ενταξει, αυτα νομιζω...τωρα απο εκεινη την πλαστικη (βλακεια) που ειχα για μετρησεις αλατοτητας εχω παραγειλει ρεφρακτομετρο (απο αλιεξπρες οποτε απλα ευχομαι να ρθει), παρηγγειλα STC-1000 και εχω παραγγειλει και εναν καινουριο θερμοστατη αφου τον παλιο σημερα τον βρηκα σπασμενο. Απο τεστ θα κοιταξω αυριο πιο αναλυτικα αλλα νομιζω εχω τα περισσοτερα αν οχι ολα που χρειαζομαι και επισης και βακτηρια. Το ενυδρειο σκοπευω να το τελειωσω καπου στον Σεπτεμβριο για να φυγουν οι πολλες ζεστες και σκοπευω να βαλω μονο 2 κλοουν και ισως αργοτερα καποια γαριδα ή καποιο "καβουρακι" οπως και επισης αργοτερα να αλλαχτει ο φωτισμος για να βαλω και καποιο κοραλι (λογω πανελληνιων απο δω και περα δεν ξερω αν θα χω πολυ χρονο οποτε να ναι ευκολο για αρχη). Αυτο που με απασχολει περισσοτερο απ' ολα ειναι το φιλτρο. Ειμαι αναμεσα σε εσωτερικο, diy κρεμαστο ή με υπεχειλιση να κανω τον κουβα που ειχε μεσα το αλατι για φιλτρο. Αυτα για αρχη νομιζω θα αναφερω αυριο τι τεστ εχω και ελπιζω να ακουσω τους παντες για ολες μου τις απορειες. Για την ωρα εχω βαλει στο ενδρειο χλωρινη να μαλακωσουν τα αλατα και μεσα τον κυκλοφοριτη για το φιλτρο αν κανω εξωτερικο και το εσωτερικο φιλτρο αν βαλω τελικα αυτο και θα τα ξεπλυνω πολυ καλα κσι θα βαψω μαυρη την πλατη (θα δοκιμασω για αρχη με πλαστικο χρωμα που εχω ηδη για να δω αν θα πιασει). Εχω κανει ανακαινιση στο δωματιο ως εφηβος στην ενηλικιωση οποτε θα ηθελα ενα τετοιο στολιδι στο δωματιο μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια στο θαλασσινο που ετοιμαζεις, θα σου ελεγα να βαλεις μερικα κοραλλια γιατι για fish only σαυτα τα λιτρα οι 2 κλοουν και πολλοι ειναι

Υπαρχουν ευκολα κοραλια που δειχνουν εντυπωσιακα σ αυτα τα λιτρα αναφερω zoanthus, dunkan , green star polyps , candys μερικα μονο

Για τις ζεστες χρειαζεσαι ανεμιστηρα, με ενα 12αρη για pc κ ενα 12volt τροφοδοτικο κανεις δουλεια οικονομικα, υπαρχουν και απο bangood φτηνα γυρω στα 20 ευρω

Γιατι και φετος να περασουν οι ζεστες του χρονου θα βρεθεις μπροστα στο προβλημα αυτο. Και 2 απο τα πιο κρισιμα στο θαλασινο ειναι η θερμοκρασια κ αλατοτητα

Ο φωτισμος να ειναι προς το μπλε και οχι παρα πολυ δυνατος διαφορετικα θα εχεις αλγες και τα περισοτερα μ****α κ LPS κοραλια δεν θελουν πολυ δυνατο φωτισμο κ ροη

Το φιλτρο στα θαλασσινα δεν εχει την σημασια που εχει στο γλυκο, το "φιλτραρισμα" το κανει ο ζωντανος βραχος στην ουσια, μονο για να μπει ανθρακας κ αντιφοσφωρος χρειαζεται και ισως λιγη βατα για μηχανικη φιλτρανση. Επισης ενας μηκρος κυκλοφορητης καλο ειναι να μπει αλλα να μην ειναι δυνατος γιατι σ αυτα τα λιτρα θα σου το κανει πλυντηριο

Και επειδη ειναι τοσο μικρο δεν θα πρεπει να το επιβαρυνεις καθολου διαφορετικα θα ερθει γρηγορα τουμπα. Δηλαδη : τροφη με το σταγονομετρο , ελαχιστη και μια φορα την μερα μονο, αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 10 λιτρα ειναι αρκετη και οταν θα κανεις αλλαγη νερου μια συντηρηση δηλαδη καθαρισμο τζαμιων και αμμου με σιφωναρισμα

Υπαρχουν και nano skimmers με 20 ευρω απο κινα αλλα αν κανεις τις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα δεν ειναι απαραιτητος

Καλη επιτυχια και να θυμασαι πηγαινε αργα μην βιαζεσαι σ οτι κανεις και το σπουδαιοτερο οι παραμετροι να μενουν σταθερες και να αλλαζουν αν χρειαστει πολυ αργα και σταδιακα

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι για φέτος θα ήθελα να αποφύγω Κοραλία, ειδικούς φωτισμούς κτλ. Ίσως στην πορεία της χρονιάς το αλλάξω αυτό απλά νομίζω δεν είμαι έτοιμος να το κάνω από την αρχή. Τώρα για τις ζεστες, απλά θέλω να το καθυστερήσω μέχρι Σεπτέμβριο μήπως δεν είναι τόσο έντονες, αλλά παλιά που είχα πάλι και ειχα πάλι πρόβλημα το καλοκαίρι, αγόρασα ένα ανεμιστηρακι γραφείου (ακόμη υπάρχει) που έκανε και με το παραπάνω την δουλειά του. Τώρα σίγουρα θα έχω λίγο χρόνο την εβδομάδα ώστε να κάνω αλλαγή όποτε σκεφτόμουν να αποφύγω το σκιμμερ. Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να αποφύγω αν γίνεται είναι η αυτόματη αναπλήρωση και να την κάνω μόνος μου. Γενικά ενώ πάντα ήμουν ανυπόμονος (και παραμένω), αποφάσισα να μην το βιαστώ τόσο αυτή την φορά!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τεστ έχω NH3/NH4, PO4, NO2, NO3, PH, KH (υγρα ολα)

Έγινε επεξεργασία - johnjohn2003
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη αναπλήρωση πρέπει να τη βάλεις. Θα σου λύσει τα χέρια. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρέπει να μπει, υπάρχει κάποια diy σχετικα οικονομική; Επισης επειδη δεν θα εχω sump πως μπορω να το κανω να μην φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από φωτιστικό έχω και αυτό (https://www.ebay.com/p/1153727148?iid=232258599093) που μου το ειχε στειλει ενα παιδι απο εδω, απλα δεν το σκεφτηκα πιο πανω γιατι ειναι αρκετα μεγαλο σε διαστασεις για το ενυδρειο, αλλα αν χρειαστει να βαλω αυτο καπως θα το βολεψω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...