Jump to content

Blue kerring


Recommended Posts

Καλησπερα, σε ενυδρειο 175 lt που τρεχει απο το Δεκεμβριο φιλοξενω πλεον και μετα απο πολλες απωλειες  4 αγγελοψαρα , 2 ξιφοφορους ( ενα θυληκο ενα αρσενικο) 10 περιπου blue kerring,  4 ψαρακια που δε θυμαμαι το ονομα τους( ειναι μισα γκρι και μισα κιτρινα καθετα χωρισμενα) και 10-12 μικρα ψαρακια (νομιζω Βενεζουελα) , που καθαριζουν το βυθο. Προσπαθησα να βαλω φυτα αλλα δεν ευδοκιμησε τιποτε, στο βυθο υπαρχει μαυρολεπτο χαλικακι. Αλλαζω 1/3 νερου καθε εβδομαδα και καθαριζω το φιλτρο / μηνα. Καλες μετρησεις παντα, με σχετικα ψηλο pH (7,8). Απο την αρχη εχασα καποια ψαρια αλλα τελευταια πεθαινουν τα blue kerring, ενα περιπου την εβδομαδα, χωρις καποια σημαδια στο σωμα τους. Εχω χασει ετσι 7-8. Αξιζει να επενδυσω σε αντιστροφη ωσμωση για να μη χανω ψαρια και να επιβιωσουν τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

με τετοιο pH δεν πρόκειται να κανεις φυτα...

εχεις ικανοποιητικά επίπεδα οξυγόνου? τί φίλτρο έχεις?

όπως το περιγράφεις μου ακούγεται μισο-αξιοπρεπές... χρειάζεσαι ισως και χλωρίδα για να ισσοροπίσει ...

γνώμη μου...

επένδυσε σε φυτά, αν έχεις προνοήσει για υπόστρωμα, και ισως καποιο ειδος διοξειδίου, το αποστειρωμένο νερό δεν θα σωσει τα ψ'αρια, το χαμηλώτερο πεχα πιο πιθανόν...

Αποστολία, λές ότι καθαρίζεις το φίλτρο, τι του κάνεις? αν τραβάει και δεν μπουκώνει, αστο ήσυχο, μην το πειράζεις...

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Apostolia Papalexandri said:

Καλησπερα, σε ενυδρειο 175 lt που τρεχει απο το Δεκεμβριο φιλοξενω πλεον και μετα απο πολλες απωλειες  4 αγγελοψαρα , 2 ξιφοφορους ( ενα θυληκο ενα αρσενικο) 10 περιπου blue kerring,  4 ψαρακια που δε θυμαμαι το ονομα τους( ειναι μισα γκρι και μισα κιτρινα καθετα χωρισμενα) και 10-12 μικρα ψαρακια (νομιζω Βενεζουελα) , που καθαριζουν το βυθο. Προσπαθησα να βαλω φυτα αλλα δεν ευδοκιμησε τιποτε, στο βυθο υπαρχει μαυρολεπτο χαλικακι. Αλλαζω 1/3 νερου καθε εβδομαδα και καθαριζω το φιλτρο / μηνα. Καλες μετρησεις παντα, με σχετικα ψηλο pH (7,8). Απο την αρχη εχασα καποια ψαρια αλλα τελευταια πεθαινουν τα blue kerring, ενα περιπου την εβδομαδα, χωρις καποια σημαδια στο σωμα τους. Εχω χασει ετσι 7-8. Αξιζει να επενδυσω σε αντιστροφη ωσμωση για να μη χανω ψαρια και να επιβιωσουν τα φυτα?

Μας δινεις και τις αλλες παραμετρους του νερου. Αμμονια , νιτρικα , νιτρωδη , Kh & gh; Η ψαροσυνθεση εχει μερικα προβληματα οπως οι ομάδα των ξιφοφοωρον (6+) αλλά δεν πρεπει να έιναι αυτη η αιτια. Άμα θες φυτα πάρε water wisteria και με 7,4 ph που έχω μεγαλωνει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

 

Μας δινεις και τις αλλες παραμετρους του νερου. Αμμονια , νιτρικα , νιτρωδη , Kh & gh; Η ψαροσυνθεση εχει μερικα προβληματα οπως οι ομάδα των ξιφοφοωρον (6+) αλλά δεν πρεπει να έιναι αυτη η αιτια. Άμα θες φυτα πάρε water wisteria και με 7,4 ph που έχω μεγαλωνει μια χαρά.

Δεν έχω τρόπο να μετρήσω τη σκληρότητα, μάλλον πρέπει να πάρω; Αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά είναι εντός φυσιολογικών Ορίων.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Apostolia Papalexandri said:

Δεν έχω τρόπο να μετρήσω τη σκληρότητα, μάλλον πρέπει να πάρω; Αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά είναι εντός φυσιολογικών Ορίων.

Μπορέις να αμς δωσεις κανονικές μετρησεις εκτος απο "κανονικά" κάθε ενας εχέι διαφορετική εννοια του φυσιολογικού

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Μπορέις να αμς δωσεις κανονικές μετρησεις εκτος απο "κανονικά" κάθε ενας εχέι διαφορετική εννοια του φυσιολογικού

Ok συγνώμη. Σημερινή μέτρηση: ph 8, ammonia 0ppm, nitrate 20ppm, nitrite 0ppm.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Apostolia Papalexandri said:

Ok συγνώμη. Σημερινή μέτρηση: ph 8, ammonia 0ppm, nitrate 20ppm, nitrite 0ppm.

Μην ανησυχεις. Με blue kerring τι εννοεις γιατι δεν μπορω να βρω τιποτα. εχουν κανενα αλλο ονομα;

Επισης το ph σου ειναι υψηλο κανε καμαι εχτρα αλλαγη νερου για να κατεβει λιγο. Εχεις βαλει κατι που μπορει να το ανεβαζει γιατι ανεβηκε απο τελευταια φορα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάλλον λέει τα blue kerri Tetra το ph πιστεύω είναι ταβάνι 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NIKOS SIG said:

Καλησπέρα μάλλον λέει τα blue kerri Tetra το ph πιστεύω είναι ταβάνι 

Το βρηκα. Ευχαριστώ 

Συμφωνο το ph πολυ υψηλο για ολα τα ψαρια

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα αγγελοψαρα τη μέγεθος έχουν μήπως αυτά κυνηγάνε τα άλλα ψάρια έχεις πέτρες στο ενυδρείο η το χαλίκι μήπως είναι ασβεστολιθικά για το ph πάντως αν δεν πέσει το ph θα έχεις προβλήματα με όλα τα ψάρια τώρα για τα φυτά πόσο υπόστρωμα έχεις τα έβαλες έριξες καθόλου λίπασμα δες αυτά και μετά βλέπεις την ώσμωση και πιστεύω ότι έχεις πολλά ψάρια για 170 λίτρα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...