Jump to content

Άνθρακας και αντιφόσφορος


Recommended Posts

Άνθρακας και αντιφόσφορος παρακαλώ την βοήθεια σας πότε ,πόσο,και για πόσο 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας 

Μου έδωσαν της rowa carbon ,rowa phos

Ευχαριστώ! 

Δεν μπορώ να καταλάβω γράφει 3-4 μέρες το μήνα, άλλοι τον αφήνουν 15 μέρες και τον αλλάζουν, άλλοι λένε 20 ημέρες άλλοι γράφουν ότι δεν κάνει τίποτα στο εσωτερικό ενυδρείο με κάλτσα 

Μπερδεύτηκα!!! Sos

 

 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

Καθε μηνα αλλαζω εγω περιπου, χρειαζεται ροη για να δουλεψει, μεσα με φιλτρακι κανει δουλεια η αλλιως σε σημειο στο sump με μεγαλη ροη.

Αν ο εχεις σε καλτσα μεσα στο ενυδρειο δεν εχει και μεγαλη ροη εκει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://rowaphos-calculator.com/

Δοκίμασε το παραπάνω link για να υπολογίσεις την ποσότητα για το αντιφώσφορο

Το κάθε πότε, εξαρτάται από τις μετρήσεις σου. Πάντος χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον συγκεκριμένο αντιφώσφορο, έχω διαβάσει ότι δουλεύει καλύτερα σε ριάκτορα. 

Άνθρακα τώρα εγώ προληπτικά χρησιμοποιούσα λίγο όταν είχα μέσα ζοαθάκια και μαλακά κοράλλια για παν ενδεχόμενο επειδή αφήνουν διάφορα αυτά τα κοράλλια. Τον άλλαζα κάθε 20-30 το πολύ ημέρες. Αν θυμάμαι καλά έβαζα 150 γραμμάρια σε 400 λίτρα ενυδρείο. Αλλά και πάλι όχι αυτή τη μάρκα. 

 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Puff
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ μήπως ξέρεις για πόσο διάστημα τον βάζουμε στο ενυδρείο? στις οδηγίες λέει 3-4 ημέρες και όλοι τον χρησιμοποιούν 15-20 ημέρες, άλλοι τον αφήνουν παραπανω

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Αλεξης Χετζακης έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ μήπως ξέρεις για πόσο διάστημα τον βάζουμε στο ενυδρείο? στις οδηγίες λέει 3-4 ημέρες και όλοι τον χρησιμοποιούν 15-20 ημέρες, άλλοι τον αφήνουν παραπανω

Αν και δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο, συνήθως το αντιφώσφορο που είναι για λίγες μέρες ανήκει σε αυτά που έχουν βάση το αλουμίνιο. (Αν δεν το λέω σωστά συγχωρήστε με.) Έχει μεγάλη απορροφητική ικανότητα σε σύντομο διάστημα αλλά πρέπει να αφαιρείται σε λίγες μέρες. Λογικά τέτοιος είναι ο δικός σου. Από την άλλη υπάρχουν και αυτοί με βάση το σίδηρο που απορροφούν πιο αργά φωσφορικά, διαρκούν περισσότερο και είναι συνήθως και πιο οικονομικοί.

Γενικά το τι είδος θα χρησιμοποιήσεις και για πόσο, εξαρτάτε από τις μετρήσεις σου.

Πόσα φωσφορικά έχεις και με τι τεστ μετράς; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

 

 

Παράθεση

Είμαι στο στήσιμο δεν έχω μετρήσει φωσφορικά ακόμα, 15 ημέρες δουλεύω με κλειστά φώτα. Ζωντανό βράχο 15 κιλά αμμωνίες 0, νιτρικά λίγα, αλατοτητα 1025 θερμοκρασία σταθερη όλα καλά, θα βάλω το σκιμερ στο τέλος του μήνα, και ελπίζω να πάνε καλά όλα, μαζί με το σκιμερ να βάλω και τα πρώτα ψαράκια και κάνα κοράλλι απλά προσπαθώ να αποφύγω το sub (λόγο χώρου) και θα βάλω τον άνθρακα και το αντιφόσφορο στο εσωτερικό φίλτρο του rio σε κάλτσα 

 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Χετζακης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου καλη αρχη.

Εχεις ριξει τροφη να ξεκινήσει ο κυκλος σου; Να δεις αμα ανεβαζεις αμμωνία; Αν οχι και μετρας νιτρικα που πιστευω οτι ειναι λογο βραχου αμα ειναι ζωντανος βαλε ενα ψαρακι για δοκιμή, να αρχίσει να ωριμαζει το ενυδρειο.

Αντιφωσφορο ειναι ακομα νωρις αφου δεν εχεις ζωντανα κοραλια κτλπ, και για να μετρησεις φωσφορικα με ακριβια θες hanna phosphorus ulm. Τα αλλα τεστ κιτ δεν λενε.

Αμα ομως θες να βαλεις λιγο ετσι προληπτικα τον rowphos θα τον ξεπληνεις με οσμωση γιατι βγαζει αρκετη μαυριλα, και τον ανθρακα επισης. Οσο για τα φωτα αμα είναι αρκετα τα κοραλια θα στο πουν στο μελλον η εκτος αμα εχεις paroμετρο να μετρήσεις.. ξεκινα χαλαρα με τα φωτα με χρονοδιακόπτη οχι πολλες ωρες γιατι θα γεμησεις αποτομα αλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες θα ξεκινήσω φώτα και κάνα ψαράκι σε 15 ημέρες, δύστυχος δεν μπορώ πιο νωρίς (πρέπει να το αφήσω στο έλεος του σκοτεινού φωτός) θα λείπω. θα του βάλω ένα ψαράκι στο τέλος του μήνα και θα ξεκινήσω σιγά σιγά τα φώτα καμία δύο ώρες το πολύ, τροφή και ελπίζω να πάνε όλα καλά άντε και καμιά γαρίδα και κανένα σαλιγκάρι και βλέπουμε! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάρι μην βάλεις πριν δεις μηδενικά αμμωνία (NH4) κ νιτρώδη (NO2) γιατί υπάρχει κίνδυνος να το χάσεις η να πάθει κάποια ζημιά αν δεν έχουν μηδενίσει αυτά.

Οταν μηδενισουν τελείως για σιγουριά μετά από μια εβδομάδα βάλε το πρώτο ψάρι.

Στρώσιμο με ψάρι μέσα δεν πρέπει να γίνεται!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...