Jump to content

Σαν αιμάτωμα σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

20200717_111917.thumb.jpg.9725d90f1c6b11198287b3d2efcf35d6.jpgΚαλημέρα σας,

Έχω ένα ενυδρείο 60λ με 2 χρυσόψαρα και εξωτ. φίλτρο eheim 200.  Εδώ και 2 μήνες το ένα ψαράκι από τα 2 εμφανίζει κόκκινα στίγματα σαν αιματώματα, κυρίως 2-3 μέρες μετά από αλλαγές νερού. Όταν πρωτοεμφανίστηκε το σύμπτωμα πρόσθεσα epsom salt και το κράτησα σταθερό στο ενυδρείο για περίπου 1 μηνα (κάθε αλλαγή και προσθήκη κλπ). Καθε φορά πού εβαζα νέο epsom η κοκκινίλα αποχρωματιζόταν την επόμενη μέρα. Μετά από τον μήνα αρχιζα να αφαιρώ το epsom σταδιακά και με το που ξεκίνησε η πτώση του αλατιού ξαναεμφανίστηκαν. Κάνοντας μια διαδικτυακή έρευνα και επειδή το ψαράκι ξεκίνησε να κάθεται μαζεμένο, του έβαλα αντιβιοτικό αμοξιλ που είχα ευκαιρο στην τροφή και συνήλθε (διάβασα οτι εχει συμπτώματα βακτηριακής μολυνσης). Μετα απο 3 μέρες ξανα οι κοκκινιλες. Του ξαναέδωσα αμοξιλ και ξανα συνήλθε. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Δεν γίνεται να είναι μόνιμα το ζωντανό στην αμοξιλ. Ευχαριστώ.

Υ.γ. Οι μετρήσεις μου ειναι οκ και αλλαγές νερού κανω καθε 7 μέρες το 25-30% με αντιχλωριο. 

20200717_111816.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν έχει ερυθροδερματιτιδα θέλει της sera το ectopur αν εχει αιμορραγική επιδερμίδα θέλει της sera to bactopur Direct και με τα δύο το ψάρι πρέπει να πάει σε καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο κάπως καλύτερα δεν μπορώ να το προσθέσω

11106_RG_Gesunde_Teichfische_GR.pdf

Έγινε επεξεργασία - NIKOS SIG
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ μου μοιαζει με αιμοραγγικη επιδερμιδα αλλα εσωτερικα. Προσπαθώ να βγαλω μια καλη φωτογραφια αλλα κινειται συνεχώς.

20200717_125443.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάρα τό με ψαροντούφεκο ???

Έγινε επεξεργασία - NIKOS SIG
Link to comment
Share on other sites

Μέτρα αμμωνία.

Και κάνε μια γενναία αλλαγή στο νερό.. 

Ελπίζω να χρησιμοποιείς αντιχλωριο. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2020 at 11:22 ΠΜ, το μέλος Natassa Basta έγραψε:

Υ.γ. Οι μετρήσεις μου ειναι οκ και αλλαγές νερού κανω καθε 7 μέρες το 25-30% με αντιχλωριο. 

Με τι μετρας; και γραψε τιμες. Αμμωνια πόσο;

On 17/7/2020 at 11:22 ΠΜ, το μέλος Natassa Basta έγραψε:

Όταν πρωτοεμφανίστηκε το σύμπτωμα πρόσθεσα epsom salt και το κράτησα σταθερό στο ενυδρείο για περίπου 1 μηνα (κάθε αλλαγή και προσθήκη κλπ).

Για πιο λογο epsom salt; Ειχε δυσκοιλιοτητα;

Therapeutic indications

For the relief of occasional constipation.
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...