Jump to content

Βοήθεια με φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετά χρόνια εκτός χόμπυ είπα να επιστρέψω. Πήρα ένα ενυδρείο 60 λίτρων και για φίλτρο πήρα το Eheim 2211. Η απορία μου είναι τι υλικό να βάλω μέσα;  substrat pro ή Eheim Mech; Η μήπως και από τα 2 από λίγο γιατί ο κάδος από το φίλτρο είναι 1 λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ελαφρόπετρα που είναι και  φθηνότερη

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά είναι ήδη αγορασμένα  και τα έχω στα χέρια μου. Απ'όλα δεν χωράνε και τα 2. Οι συσκευασίες που πήρα ήταν του κιλού.

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν το έγραφες πιο πάνω. Εγώ θα έβαζα το substrat το θεωρώ καλύτερο προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Το substrat δίνεται κυρίως για βιολογικό, ενώ το mech για μηχανικό καθαρισμό.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το substrat δίνεται κυρίως για βιολογικό, ενώ το mech για μηχανικό καθαρισμό.:)

Γι'αυτό τον λόγο θέλω να βάλω και τα 2 από λίγο δηλαδή από 500gr το κάθε ένα + τα σφουγγάρια που έχει ήδη το φίλτρο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έχεις σφουγγάρια δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι μηχανικό καθαρισμό. Θα έβαζα μόνο το substrat μαζί με τα σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πάει.

Θα ήταν όμως  καλό να "προφυλάξεις" το βιολογικό υλικό με μια ψιλή στρώση ενυδρειακό βαμβάκι έάν δεν έχεις κάποιο σφουγγάρι.:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αυτά που είχε μέσα στη συσκευασία το φίλτρο. 1 σφουγγάρι μπλε χρώματος από κάτω που είναι και η είσοδος του νερού από το ενυδρείο και 1 ασπρο που δεν είναι σφουγγάρι γιατί είναι ποιο μαλακό στην έξοδο προς το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και αποό εμένα. Το mech pro χρησιμοποιείται για μηχανικη φιλτρανση, αλλα εχεις τα σφουγγάρια, αλλά και από την άλλη, αυτου του είδους τα προιόντα ειναι αποτελεσματικά όταν κινουνται, όχι όταν είναι στριμωγμένα και ακίνητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...