Jump to content

Πρόβλημα με φίλτρο eheim 2213


Iakovospapag

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα γλυκού νερού το πήρα  πρόσφατα (μου το έκαναν δώρο) μαζί με ολο τον εξοπλισμό εχω ένα φίλτρο eheim 2213 το οποίο σημερα μετά από 4 μέρες κανει θόρυβο το άνοιξα για να δω αμα εχει βουλώσει κάτι σε κάποιον σωλήνα αλλά δεν φαίνεται κάτι και εχει μειωθεί η ροή στον σοληνα που επαναφέρει το νερο στο ενυδρείο γνωρίζει να μ πει κανείς αμα μπορω να κανω κατι για να το φτιάξω..

Ευχαριστώ  πολύ 

Έγινε επεξεργασία - Iakovospapag
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Iakovospapag said:

Καλησπέρα εχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα γλυκού νερού το πήρα  πρόσφατα (μου το έκαναν δώρο) μαζί με ολο τον εξοπλισμό εχω ένα φίλτρο eheim 2213 το οποίο σημερα μετά από 4 μέρες κανει θόρυβο το άνοιξα για να δω αμα εχει βουλώσει κάτι σε κάποιον σωλήνα αλλά δεν φαίνεται κάτι και εχει μειωθεί η ροή στον σοληνα που επαναφέρει το νερο στο ενυδρείο γνωρίζει να μ πει κανείς αμα μπορω να κανω κατι για να το φτιάξω..

Ευχαριστώ  πολύ 

έχει μειωθεί η ροή? η όχι?

βγάλε τη φτερωτή (impeller) από το καπάκι,

σπανίως ο κυλινδρικός μαγνήτης, κόβεται και μετακινείται...

αν όλα αυτά δεν συμβαίνουν, κοίτα μέσα από την πορεία του νερού στο καπάκι που θα έχεις ανοίξει, αν υπάρχει κάτι απο τα υλικά φίλτρου,

μπορεί και να έχει πάρει αέρα το κύκλωμα και δεν "σπρώχνει" το νερο...

κοίτα το καπάκι και τα βανάκια αν είναι ανοιχτά... η έχεις κλείσει κάποιο κατά λάθος...

συνήθως, θόρυβος = αέρας  στο κύκλωμα... η σπάνια, σπασμένο impeller...

 

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ ειχε σπάσει το impeller λογικα ήταν ελαττωματικό τωρα ειναι ολα μια χαρα το πήγα για αλλαγή σημερα 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...