Jump to content

Κοκκινίλα στην ουρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Γυρνώντας από τις διακοπές μας, και αφού είχαμε αφήσει το ψαράκι μας μόνο του το βγήκα με μια κοκκινίλα στο πισω μέρος κοντά στην ουρά του (φωτο). Επίσης αυξήθηκαν και κάποιες μαυρίλες που βγάζει εδώ και κάποιο καιρο και ήταν σε φάση υφεσης και ίασης. επίσης σε κάνα δυο σημεία φαίνονται  και καποια αγγειακια που πρίν δεν είχε.

το πιο ανησυχητικό είναι ότι δεν τρωει καθόλου , ακόμα και αν περάσει η τροφή από μπροστά του και ότι δεν είναι πολύ κινητικός πλέον. μάλιστα ένα κόκκο αφού τον εφαγε μετα από λίγο τον έβγαλε. επίσης κολυμπάει κάπως παράξενα για τα δεδομένα του.

Ξερετε από τι μπορεί να είναι και τι μπορω να κάνω?

Πληροφορίες:

ένα χρυσόψαρο (είναι όντως oranda?) σε 60λτ μόνο του με εσωτερικο φίλτρο θερμοστατη, ανεμιστηρα και controller για να παιζει σταθερα στους 26 βαθμούς. το φιλτρο (hailea  του ενυδρείου) εχει λίγο σφουγγαρακι στον πατο και όλο το υπολοιπο με mini siporax. Βαζω αρκετα συχνα και βακτηρια  & τροφη biodigest και biotrace. Οξυγόνωση μέσω των επιφανειακών αναταράξεων του spray bar.

Τροφη Hikari staple , northfin  κοκκους 3mm και ενιοτε sera goldfish pro crisps, 3 φορες από 2 κοκκους την ημερα.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι NH4 0, NO2 0,25 (και καποιες φορες 0,5) , NO3 κοντα στο 10, Ph κοντα στο 7,5 , GH περίπου 180 και KH κοντα στο 120.

τα νιτρωδη όσες φορες και αν έχω αλλαξει νερο με μεγαλη συχνότητα δεν πεφτουν κατω από το 0,25. Επίσης έχει αρχίσει και κανει αισθητη την παρουσια της η άλγη.

Το ψαρακι ήταν μόνο για 7-8 μερες, ταιστηκε 2-3 ημερες από 4 κοκκους και ητανε σε απολυτο σχεδόν σκότος (περα από καποιες ημερες που ερχότανε η μητερα μου για δουλειες στο σπιτι)

 

τι προτείνετε να κάνω? πηρα sera baktopur direct αλλά δεν ξερω αν πρέπει να το βάλω, και με τι δοσολογία.

 

κάποια πρόταση από τους πιο έμπειρους?

 

ευχαριστώ.

IMG_20200721_082302.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

ένα χρυσόψαρο (είναι όντως oranda?) σε 60λτ μόνο του με εσωτερικο φίλτρο θερμοστατη, ανεμιστηρα και controller για να παιζει σταθερα στους 26 βαθμούς.

Για ποιο λογο θερμοστατη εχεις; Δες λιγο εδω για θερμοκρασια - https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι NH4 0, NO2 0,25 (και καποιες φορες 0,5) , NO3 κοντα στο 10,

1- με τι τεστακια μετρας;

2- νιτρωδη πρεπει να ειναι μηδεν - κανε αλλαγη νερου + βακτηρια (πόσο συχνα το κάνεις; πόσα λιτρα;)

πριν 33 λεπτά, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

GH περίπου 180 και KH κοντα στο 120.

Με τι μετρας; Βαθμους σκληροτητας σιγουρα δεν ειναι..... ppm?(εχεις TDS meter... άλλο;

πριν 38 λεπτά, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

τι προτείνετε να κάνω? πηρα sera baktopur direct αλλά δεν ξερω αν πρέπει να το βάλω, και με τι δοσολογία.

Μοιαζει με μολυνση απο βακτηρια (Aeromonas), ριξε μια ματια εδω σελ.9 https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Δοσολογια υπαρχει στις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

P.S. πεταξε τα πλαστικα φυτα

Μηπως με την αλλαγη νερου πλενεις και το χαλικακι;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, natateo said:

Για ποιο λογο θερμοστατη εχεις; Δες λιγο εδω για θερμοκρασια - https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

1- με τι τεστακια μετρας;

2- νιτρωδη πρεπει να ειναι μηδεν - κανε αλλαγη νερου + βακτηρια (πόσο συχνα το κάνεις; πόσα λιτρα;)

Με τι μετρας; Βαθμους σκληροτητας σιγουρα δεν ειναι..... ppm?(εχεις TDS meter... άλλο;

Μοιαζει με μολυνση απο βακτηρια (Aeromonas), ριξε μια ματια εδω σελ. https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Δοσολογια υπαρχει στις οδηγιες.

το θερμοστατη  τον πήρα το φεβρουαριο για να εχω καλη θερμοκρασια για το ψαρακι, διαβασα σε ξενα sites ότι θελει ιδανικα πανω από 20 βαθμούς. τωρα το ξερω ότι είναι αχρειαστο και θα το βγαλω.

μετραω με api  sticks τα ph , gh, kh και νιτρικα στο περίπου και με υγρα της jbl (μαλλον όχι τοσο καλα όσο της api εεε?) για την αμμωνια και τα νιτρωδη.

 Sorry εγραψα λαθος παραπανω, οι μετρήσεις μου στα νιτρωδη είναι 0,025 με 0.05 αλλά και αυτό σχετικά πολύ δεν θεωρείται?

 

πριν τις διακοπες ειχα φτασει να αλλαζω κάθε εβδομαδα 20-23 λιτρα  περίπου στα 60. εβαζα prime (μερικες φορες και διπλη ποσότητα) και μετα από 1 ωρα βακτήρια της jbl και κάποιες φορες biotrace & biodigest

τα sticks της api μετρανε σε ppm

σε ευχαριστω για το εγχειρίδιο ασθενειων , μιαζει όντως με aeromonas. Ξεκιναω αμεσως την θεραπεια με το baktopur οποτε?

το εχει χρησιμοποιησει κανείς και πως? εγω εχω καταλαβει ότι βαζω μια ταμπλετα για 50λιτρα στο ενυδρειο (όσο περίπου το δικο μου) και μετα από δυο μερες αλλαγη νερου και αναλογη ποσότητα φαρμακο με την αλλαγη. αυτό για 7 ημερες τουλάχιστόν. από τροφή όμως? αν και ο δικός μου πλεον κανει απεργια πείνας γτ δεν τον πηραμε μαζι διακοπες για μπανιο...  :)

 

p.s. το χαλικακι δεν το πλενω , ουτε το ανακατεβω πολύ. έμαθα πρόσφατα το μάθημα μου όταν πηγα να καθαρίσω την αλγη από παντου και χαλασε όλη η βιολογία και είδα νιτρωδη κοντα στο 0,5, τωρα ισα ισα μαζεύω με τη σκούπα τις ακαθαρσίες του. αλλά με την άλγη τι να κάνω? επηρεάζει κάτι?

τα ψευτικα φυτα θελω να τα βγαλω αλλα δεν ξερω τι να βαλλω. δεν θελω να μπλέξω με φυτα που να τα τρωει και να επηρεαζουν και άλλο την βιολογία του ενυδρείου με τα νιτρικα κλπ κλπ, να μην βαλλω και αλλους μπελαδες στο κεφαλι μου. εχεις να προτείνεις κάτι?

 

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως το ψαρακι δεν κολυμπάει καλα...είναι πολλες φορες με το κεφάλι προς τα κάτω ή προς τα πάνω και ενιοτε αναποδα. μπορεί ανετα να διορθωσει τη θεση του και να κολυμπησει κανονικα αλλα φαινεται σα να βαριεται...και να αφηνει να το παει όπου θέλει το ρευμα από το φιλτρο

παιζει να είναι νυκτική κύστη και αυτό πως διορθώνεται? (δεν τρωει παντως από την επιφανεια)

IMG_20200722_154022.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Η κύστη είναι ένα όργανο που γεμίζει με αέρια και έτσι εξισορροπούνται οι εσωτερικές με τις εξωτερικές πιέσεις.

Χάρη σε αυτή την ισορροπία το ψάρι καταφέρνει να πλέει. Εάν για κάποιο λόγο φράξει αυτή η οδός  που τροφοδοτεί με αέρια την κύστη, το ψάρι αρχίζει να παρουσιάζει τα γνωστά συμπτώματα  πρηξίματα  αστάθεια κλπ..

Ενδέχεται όλο αυτό να έχει προκύψει από τον τρόπο λήψης τροφής ή για εμένα το χειρότερο σενάριο να υπάρχει βακτηριακή μόλυνση.

Στην πρώτη περίπτωση μια σχετική δίαιτα με 2-3 μπαλάκια βρασμένο ξεφλουδισμένο αρακά την πρώτη μέρα και 2-3 μέρες νηστεία, ενδέχεται να επαναφέρουν την κύστη του ψαριού και το ψάρι να επανέλθει. Στη δεύτερη περίπτωση δεν σου κρύβω ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για το ψαράκι.

Δεν έχω αρκετή εμπειρία για να σου προτείνω την θεραπεία (μιας και δεν ξέρω τα αίτια) ίσως η Ναταλία  @natateo να μπορούσε να βοηθήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2020 at 6:32 ΜΜ, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

εγω εχω καταλαβει ότι βαζω μια ταμπλετα για 50λιτρα στο ενυδρειο (όσο περίπου το δικο μου) και μετα από δυο μερες αλλαγη νερου και αναλογη ποσότητα φαρμακο με την αλλαγη. αυτό για 7 ημερες τουλάχιστόν.

Ακριβως. Ξεκινας την θεραπεια χτες. Απο τροφη...δοκιμαζεις. Αν θα φαει - καλα, αν οχι - μην επιμενεις. Δοκιμασε βρασμενο αρακα να δωσεις (χωρις φλουδα).

 

On 21/7/2020 at 6:32 ΜΜ, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

δεν θελω να μπλέξω με φυτα που να τα τρωει και να επηρεαζουν και άλλο την βιολογία του ενυδρείου με τα νιτρικα κλπ κλπ, να μην βαλλω και αλλους μπελαδες στο κεφαλι μου. εχεις να προτείνεις κάτι?

Τα φυτα στο ενυδρειο μονο καλο κανουν -  απορροφούν αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, φωσφορικα κτλ κτλ.... Υπαρχουν και φυτα, που δεν τα καταφερουν να φανε τα χρυσοψαρα - πχ java fern, anubias barteri.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...