Jump to content

Βοήθεια επισκευη σιλικόνες σε ενυδρείο 120x50x60


VRAKASY

Recommended Posts

Έχω πάρει μεταχειρισμένο ενυδρείο Rena 120x50x60 περίπου 330 λίτρα εσωτερικά  αφαιρώντας το πάχος των τζαμιών. Δεν έχει διαρροή απο τις ενώσεις αλλά έλειπαν κομμάτια από τις κάθετες όρθιες ενώσεις , έτσι λοιπόν αποφάσισα να ξηλώσω της εσωτερικές κάθετες σιλικόνες και να βάλω νέα για να έχω  το κεφάλι μου ήσυχο. Μέχρι εδώ όλα καλά. 
Το πρόβλημα είναι οτι στον πάτωμα περιμετρικά έχει μαύρη σιλικόνη η οποία έχει ξεφτίσει και δεν εφάπτεται πλήρως στα τζάμια και λόγω το οτι εχει και 10 πόντους κούτελο πάνω από το κάθετο τζάμι μου είναι πολλή δύσκολο να την ξηλώσω και να περάσω άλλη.

Έχω τις εξής επιλογές 

1. Μπορώ να περάσω σιλικόνη απο πάνω

2. Να το αφήσω ως έχει Αφού δεν εχει διαρροή και να κάνω μόνο τα όρθια που έχω ξύσει

3. πρέπει να ξυστεί γιατί θα έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Βάζω φωτογραφίες

79439AE5-63C0-44A1-96AD-FA585B32FB53.jpeg

B732EC12-91A1-4643-A5BB-B2269FC152EC.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος VRAKASY έγραψε:

Βάζω φωτογραφίες

 

 

 

7F95FCDA-22B2-4F5C-AF72-7A407F60B8D7.jpeg

Έγινε επεξεργασία - VRAKASY
Link to comment
Share on other sites

415FD5C3-99A3-4458-9D16-4C2606C0C59A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στα κάθετα 

DA40BA6B-9D81-455F-B9E1-57370A274BD7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση ? Δεν έχει τύχει σε κανένα ?

Link to comment
Share on other sites

κατσε ντε μολις πριν λιγες ωρες ρώτησες... τα φορουμ δεν ειναι facebook!
Εγω σε τέτοια ενυδρεία δεν εμπιστεύομαι τίποτα απο τελείως ξεκόλλημα και καθάρισμα ολα τα τζάμια και ξανακολλημα. είναι πολλά τα λίτρα. το να περάσεις απλά ενα μακαρόνι σιλικόνης στους αρμούς απο μέσα μπορεί να στεγανοποιεί αλλά προσθέτει δομική αντοχή? ή μήπως αυτό το αναλαμβάνει κυρίως η σιλικόνη που εισχωρεί ανάμεσα στα τζάμια (εαν έχουν κολληθεί σωστά)? Υπόψιν παντα δυο πράγματα, το ενυδρείο πολλές φορές θελουμε να μας κρατήσει αρκετά χρόνια και δευτερον οταν μου ανοιξε ενα δικό μου 100 λιτρων μαζευα νερά 2 δωματια πιο διπλα με το φαράσι και το ενυδρείο ηταν και πάνω σε χοντρή μοκέτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δομική αντοχή δεν έχω θέμα γιατί έχει τελάρο 10 εκατοστά πάνω και κάτω που δένουν και συγκρατούν τις πλευρές μεταξύ τους και η σιλικόνη που αφαίρεσα δεν ήταν ξεραμένη οπότε λογικά αυτή που ενώνει τα τζάμια δεν πρέπει να έχει ξεραθεί . Απλά ρωτάω αν μπορώ να περάσω πάνω απο την σιλικόνη που είναι στον πατώ στις γωνιές (η μαύρη στις φωτό) άλλο ένα στρώμα με νεα σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

θα γινω λίγο ξεροκέφαλος και θα επιμείνω στην άποψη μου σε αυτό.  Μηπως ξέρεις πόσο καιρό δούλεψε το ενυδρείο και πόσο καιρό έμεινε άδειο? επίσης αν στο σπίτι που δούλευε υπήρχε ξυλόσομπα?

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω αν περάσεις σιλικόνη θα είναι σαν να μην πέρασες καθόλου.. 

Τα συγκεκριμένα ενυδρεία ήταν από τις ποιο γερες κατασκευές που έφτιαχναν..

Αλλά μάλλον είναι αρκετών χρόνων. 

Θα του έκανα ενα test drive για καμμία μέρα στο μπαλκόνι γεμίζοντας το και βάζοντας ότι αντλία και κυκλοφορητη θα είχα για να δω αν στάζει ..

Και αν το πέρναγε...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δούλευε 5 χρόνια συνεχόμενα, το είδα γεμάτο πριν το πάρω στο χώρο που ήταν εγκατεστημένο και συνεννοήθηκα να παω μετα απο 5 μερες να το πάρω άδειο. Σόμπα δεν είχε. 2-3 εβδομάδες είναι άδειο συνολικά. Εχτές το έξυσα με σκοπό να του φτιάξω τα κάθετα κολλήματα αλλά αναρωτιέμαι αν γίνεται να περάσω πανω απο τις παλιές σιλικόνες που είναι οριζόντια  στον πάτο του ενυδρείου σημειωτέων  δεν ειναι ξηραμένες αλλά μονο για Επιπλέον ασφαλεια 

Link to comment
Share on other sites

Stathi εχω ξύσει τα κάθετα πριν γεμάτο με νερό και εξοπλισμό δεν έτρεχαν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος VRAKASY έγραψε:

 

Καλησπέρα ,η γνώμη μου είναι ότι αφού είναι άδειο να το φτιάξεις όλο τώρα για νά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Και νά είσαι σήγουρος ότι δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας  ότι δεν θα σού ανοίξει... Βέβαια ότι η σιλικόνη δεν είναι ξεραμένη είναι θετικό 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρισκο είναι καθαρά δικό σου..

Είναι αδύνατον να γνωρίζω αν και πόσο θα αντέξει.. 

Να ξέρεις ότι η καινούργια σιλικόνη πάνω από παλιά τις περισσότερες φορες "γραφει" σαν κενο.. 

Και σίγουρα δεν είναι ασφαλής σε μεγάλες επιφάνειες..

Μια μικρή τρυπούλα σαν μπάλωμα ισως να την κάλυπτε.. 

Αλλά ολόκληρη πλερα είναι μεγάλο ρισκο.  

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την "εισβολή" αλλά -για να μαθαίνουμε- ποιά η επίδραση της ξυλόσομπας? (Επηρεάζει την σιλικόνη?)

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ οτι ξηραίνει πολύ την ατμόσφαιρα και ισως να επηρεάζει τη σιλικόνη με αυτό και με τις μεγάλες και απότομες θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο δωμάτιο. Επίσης εχω ακούσει και κανα δυο παραδείγματα που τα ενυδρεία άνοιξαν σύντομα στο ιδιο δωμάτιο με σόμπα. δεν ξέρω κατι παραπάνω εικασίες κάνω. Απλά επειδή την εχω πατήσει πλέον προσέχω τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...