Jump to content

Diy κατασκευή ενυδρείου


BOOM GR

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο από 8mm γυαλί διαστάσεις περίπου 160χ40χ40 η να μεγαλώσω λίγο ακόμα το ύψος του δέχομαι συμβουλές και γενικά για φίλτρο τι θα λέγατε; Έχω τη δυνατότητα να φτιάξω οτιδήποτε από μέταλλο σκεφτόμουν για μια μικρή μεταλλική βάση στο κατο μέρος του ενυδρείου να το κάνω πιο στιβαρό σε μετακινήσεις με 4 γωνίες και 3 λάμες οριζόντια. Από κόστος τι πιστεύετε για τζάμια καθώς τα σίδερα είναι δικά μου είναι σαν μηδενικό 

Link to comment
Share on other sites

αυριο το πρωι θα σας πω τιμη για ενυδρειο με 8mm η 10mm οτι μ προτείνουν με διαστασεις 140χ40χ60 εγω προσωπηκα θα παρω τα τζαμια και θα τα κολλησω μονος μ οποτε εργασια δεν θα εχω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Καλησπέρα θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο από 8mm γυαλί διαστάσεις περίπου 160χ40χ40 η να μεγαλώσω λίγο ακόμα το ύψος του δέχομαι συμβουλές και γενικά για φίλτρο τι θα λέγατε; Έχω τη δυνατότητα να φτιάξω οτιδήποτε από μέταλλο σκεφτόμουν για μια μικρή μεταλλική βάση στο κατο μέρος του ενυδρείου να το κάνω πιο στιβαρό σε μετακινήσεις με 4 γωνίες και 3 λάμες οριζόντια. Από κόστος τι πιστεύετε για τζάμια καθώς τα σίδερα είναι δικά μου είναι σαν μηδενικό 

 Η φιλτρανση όπως και οι διαστάσεις που τελικά θα το κάνεις, εξαρτάται κατά πολύ από τι  οργανισμούς σκοπεύεις να φιλοξενήσεις... τι θες να ''κάνεις'' το ενυδρείο? ?

Καλύτερα απο πλευράς ασφάλειας  να είναι μινιμουμ 10αρια τα τζαμια θα σου πρότεινα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν σε παίρνει να το κάνεις λίγο πιο μεγάλο για το μήκος του εγώ θα   το έκανα 160*50*50 και με 10 MM τζάμι με κόντρες πάνω κάτω.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

10 mm τουλαχιστον με κοντρες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5_frame_zps04dpmue7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στα 840 λίτρα που έφτιαξα. 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109753-800lt/page/2/

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στα 840 λίτρα που έφτιαξα. 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/109753-800lt/page/2/

Φίλε μου πολύ ωραίο παρόμοιο θα το πάω έλεγα να μην κάνω κάτω βάση που θα μπει αλλά μ άρεσε και θα κάνω και εγώ τα τζάμια πόσο σου πήγαν; μπορείς να μου δώσεις και μια φώτο από πανό να δω τις κόντρες; αύριο λογικά ξεκινάω την βάση σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

160χ60χ60 αντέχει το 10mm?η 160χ50χ50?? Η 180χ50χ50?? Για πείτε μου. Να ξεκινήσω βάση αύριο 

Έγινε επεξεργασία - BOOM GR
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος BOOM GR έγραψε:

Φίλε μου πολύ ωραίο παρόμοιο θα το πάω έλεγα να μην κάνω κάτω βάση που θα μπει αλλά μ άρεσε και θα κάνω και εγώ τα τζάμια πόσο σου πήγαν; μπορείς να μου δώσεις και μια φώτο από πανό να δω τις κόντρες; αύριο λογικά ξεκινάω την βάση σιγά σιγά 

Θα βγάλω αύριο καθαρές από τις πάνω κόντρες και θα σου στείλω.Με 10αρι θα το εφτιαχνα μέχρι 160*55*55   η 160*60*55 εγώ έβαλα 16αρι το βρήκα ευκαιρία  από ένα φίλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος BOOM GR έγραψε:

160χ60χ60 αντέχει το 10mm?η 160χ50χ50?? Η 180χ50χ50?? Για πείτε μου. Να ξεκινήσω βάση αύριο 

Έμενα πες με φοβητσιάρη, αλλά θα το εκανα με 12αρι.....Δεν απαντησες ομως τι βιοτοπο-ψαρια σκοπευεις να βαλεις, παιζει μεγαλο ρολο αναφορικα με τις διαστασεις.

Αλλα θελουν περισσοτερο ή λιγοτερο πλατος, αντιστοιχα υψος π,χ οι Δισκοι χρειαζονται περισσοτερο μηκος-υψος και οχι  πλατος ή οι περισσότερες Κιχλιδες Αφρικης δεν χρειαζονται πολυ υψος αλλά θελουν μηκος κλπ κλπ,,,,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις πίσω γωνίες έχω κόψει τις κόντρες ώστε να δημιουργείτε άνοιγμα για να περνάνε τα φίλτρα και ότι άλλο θέλεις, το καπάκι με εμποδίζει να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες.

20200725_143342.jpg

20200725_143347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα πάω με 1,60χ60χ55 10mm πάχος 

Οποτε υπολογίζω ότι θέλω από γυαλιά 1 κομ 1,60χ60 βαση

2 κομ 58χ53 πλάγια 

2κομ 1.60χ55 πλαγια

2κομ 1,58χ10 κόντρες 

2κομ 58χ10 κόντρες 

Αν έχω κάνει κάποιο λάθος δείτε το να πάω να τα αγοράσω 

Link to comment
Share on other sites

3d printed κύβοι για το φίλτρο θα φτιάξω καμία 40 άρια πρπ από αυτά. Για φίλτρο λέω να πάω με diy overhead sumb η diy canister με αντλία 1400 λίτρα ανά ώρα. Μάλλον θα βάλω σφουγγάρι αυτοκίνητου να μαζεύει τις βρωμιές τους κύβους και ενεργό άνθρακα 

IMG_20200730_142650.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...