Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Το νερό μεταφέρθηκε όλο από το παλαιο στο νέο όπως και ο βράχος και το βιολογικό (μπήκε το ίδιο φίλτρο). Οι μετρήσεις ήταν και είναι ίδιες με μηδενική αμμωνία και αυξομειώσεις στα νιτρώδη και νιτρικά.

Πρωί:

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 2

ΝΟ3 πρώτη φορά ανάμεσα στο 10 και στο 25 πηγαίνοντας προς 25 (το θεωρώ καλό υπό την ένοια ότι αρχίζει να γίνεται "κύκλος" για 2η φορά. Εως τώρα είχα 0 ή 2 τίποτα δηλ.

Το κλοουνάκι εχθές έτρωγε σαν τρελό, έλπιζα ότι θα έδειχνε κάποιο σημάδι.

Εχθές ειπα να πάω με biodigest και bioptim και να σταματησω τις αλλαγές μπας και γίνει ο κύκλος γιατί η αλήθεια είναι με τόσες αλλαγές δεν έβλεπα πρόοδο.

Σε συζήτηση με χομπίστα που εργάζεται στο κατάστημα που επισκέπτομαι και ξεκίνησε με νεκρό βράχο όπως εγώ, μου είπε πως μετά από 6 μήνες έβαλε ψαράκια.

Η θεωρία που πλέον ασπάζομαι είναι οτι ο κύκλος είναι σχεδόν "εικονικός" δεν μπορεί να σηκώσει τίποτα, θέλει χρόνο να εγκαταστήσει επαρκή βιολογία.

Βιάστηκα.:(

Link to comment
Share on other sites

NO2=2

Πρέπει να είναι μηδέν

Τα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι τοξικά για τα ψάρια και ήταν θέμα χρόνου να πεθανει

Τα νιτρικά (ΝΟ3) είναι ανεκτά στα ψάρια και μη τοξικα ίσως μακροπρόθεσμα να διμιουργουν πρόβλημα αλλά σε πολύ πολύ μεγάλες τιμές 

Άρα ίσως να στέκει που είπα ότι πηγαίνοντας σε μεγαλύτερο η βιολογία που είχες δεν ήταν αρκετή ακόμα για τα λιτρα σου και έπρεπε να περιμένεις να στρώσει μερικές μέρες να μεγαλώσει ο πληθυσμός των βακτηρίων για να υποστηρίξει το μεγαλύτερο μέγεθος ενυδρειου. Και στις μετρήσεις θα έβλεπες μετά αμμωνία κ νιτρώδη μηδέν που σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζωτου

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2020 at 7:56 AM, michalos said:

NO2=2

Πρέπει να είναι μηδέν

Τα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι τοξικά για τα ψάρια και ήταν θέμα χρόνου να πεθανει

Τα νιτρικά (ΝΟ3) είναι ανεκτά στα ψάρια και μη τοξικα ίσως μακροπρόθεσμα να διμιουργουν πρόβλημα αλλά σε πολύ πολύ μεγάλες τιμές 

Άρα ίσως να στέκει που είπα ότι πηγαίνοντας σε μεγαλύτερο η βιολογία που είχες δεν ήταν αρκετή ακόμα για τα λιτρα σου και έπρεπε να περιμένεις να στρώσει μερικές μέρες να μεγαλώσει ο πληθυσμός των βακτηρίων για να υποστηρίξει το μεγαλύτερο μέγεθος ενυδρειου. Και στις μετρήσεις θα έβλεπες μετά αμμωνία κ νιτρώδη μηδέν που σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζωτου

 

:)Καλημέρα!

Δεν διαφωνώ για τα νιτρώδη, γι'αυτό έκανα συνέχεια αλλαγές για να τα κατεβάζω 0,5 και ξανά από την αρχή. Το θέμα είναι ότι δεν έβλεπα πρόοδο, δηλ. δεν είχα αύξηση σε νιτρικά που θα υποδήλωνε έναρξη κύκλου. Με τις συνεχείς αλλαγές "σκότωνα" και αρκετή βιολογία. Κατανάλωσα ένα τεστ ΝΗ3/4 σε ένα μήνα (συνήθως στο γλυκό τα πετούσα λόγω λήξης) και τελειώνει επίσης των ΝΟ2, το αλάτι έφυγε σαν φρέσκο ποπκορν... έτσι αποφάσισα ότι δεν χάνω τίποτα να κάνω την μετακόμιση.

Προφανώς επηρρεάζει αλλά δεν την θεώρησα καθοριστική. Το κλοουνάκι δεν έδειχνε κάτι γι'αυτό απόρησα, πάντα δηλ. στις απώλειες υπήρχε κάποιο σημάδι (δυσκολία αναπνοής, υποκινητικότητα, μείωση όρεξης, κάτι).

Οι ελπίδες μου ειναι στο biodigest + bioptim μηπως κουνηθεί και ξεκολλήσει αλλιώς θα χάσω και το goby :(.

Link to comment
Share on other sites

Τα Νιτρώδη δεν είναι τόσο τοξικά στα θαλασσινά και είναι αρκετά απίθανο η απώλεια να προήλθε από αυτό. Οι ποσότητες που μπορούν να αντέξουν τα ψάρια συγκριτικά με του γλυκού είναι τρομακτικά μεγαλύτερες. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://reefkeeping.com/issues/2005-06/rhf/index

 

Προσωπικά το πιθανότερο είναι να έσκασε ammonia spike και έφυγε ακαριαία. Αν μετρούσες εκείνη την στιγμή πιστεύω θα το έβλεπες. Για αυτό θεωρώ και το πρωί που μέτρησες είχες τόσα νιτρικά. Η αμμωνία μετατράπηκε όλη σε νιτρικά και σου εκτοξεύθηκαν με τη μία.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Mentoras σε ευχαριστώ πολύ!

Το άρθρο είναι αναλυτικό και όντως δεν γνώριζα τις λεπτομέρειες που αναφέρει και φυσικά αγνοούσα την διαφορά τοξικότητας των νιτρωδών σε γλυκού και θαλασσινού νερού ψαράκια (το τεστ με τα ocellaris εντυπωσιακό).

Η εκδοχή του ammonia spike από την άλλη έχει λογική καθώς το ψαράκι ώρες πριν έτρωγε με τρελή όρεξη και έτρεχε πέρα δώθε χωρίς να παρουσιάζει κανένα θέμα. Σήμερα έχασα και το goby (χιλιοταλαιπωρημένο όμως αυτό από ich που έφευγε και επανερχόταν).

Σημερινές μετρήσεις:

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 0,5

ΝΟ3 10 (η μείωση από εχθές συνηγορεί νομίζω στην θεωρία του ammonia spike)

Εκτός των biodigest + bioptim δεν έχει προστεθεί κάτι στο ενυδρείο και δεν έχει γίνει αλλαγή νερού. Εχω έξαρση άλγης.

Αν δεν είχα τις απώλειες θα ευχαριστιόμουν πολύ όλη αυτή την διαδικασία μάθησης πάντως!

Σημερινή φωτο (κανένα ικανοποιητικό φίλτρο στο κινητό, θα δω την εφαρμογή που πρότεινε ο @michalos και άλλες αντίστοιχες μόλις βρω λίγο χρόνο)

IMG_20201018_144634.thumb.jpg.a33258bd4ae26f9af5c101a1f985140d.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα με απορία:

 

Σήμερα παρατήρησα στον βράχο κάτι σιχαμερά μαμούνια να κόβουν βόλτες μέσα έξω... δεν πρόλαβα να τα αποτυπώσω σε βίντεο ήταν εύκολα ορατά με γυμνό μάτι και είχαν κεραίες τις οποίες και μόνο επιδείκνυαν τα επόμενα λεπτά που μάταια προσπαθούσα να τα τσακώσω.:angry:

Εψαξα και είδα ότι είναι isopods (δεν κατάλαβα όμως ποιο είδος το καλό ή το κακό).

Πέραν του ότι έχω σκάσει τώρα γιατί αναρωτιέμαι τί στην ευχή είναι, αν και δεν παρατήρησα τα περίφημα μαύρα ματια των "κακών", αναρωτιέμαι πώς μπήκαν στο ενυδρείο. Ο βράχος είναι νεκρός, ο αραγωνίτης που μπήκε τώρα επίσης, τα κοράλλια ντιπάρονταν αλλά αυτό δεν τα σκοτώνει...

Υπάρχει ενδεχόμενο να δημιουργούνται με τα σκευάσματα που έριχνα biodigest + bioptim και να ησυχάσω ότι είναι τα ακίνδυνα;

 

Κατά τα λοιπά:

Το parazoanthid πέταξε νέο κεφαλάκι, το ένα ζωανθάκι το ίδιο. Το ένα μανιτάρι τεντώνεται όλο περηφάνεια, το άλλο μάλλο δεν χαίρεται και πολύ εκεί που το έχω, η acro στασιμη.

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλων εννοεις Gammarus. Πολλες φορες το DIP δεν τα σκοτώνει και καταφέρνουν να επιβιώσουν.  

 

Απο τα σκευάσματα που λες αποκλείεται να μπήκαν. Μόνο με την εισαγωγή κοραλλιών ή ψαριών. 

 

Λογικά δεν θα σε ενοχλήσουν σε κατι. Και γενικά αν ξεμυτήσουν , τα ψάρια θα τα κυνηγήσουν γιατι τα τρώνε. Κατάλληλα ψάρια για να τα αντιμετωπίσεις ειναι τα Wrasse. Chrysus και Melanurus θεωρούνται καλοί κυνηγοί. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 σε ευχαριστώ!:)

Λίγο που τα είδα ολοκληρα και ψάχνοντας φωτογραφίες μου έμοιαζαν με isopods και φοβήθηκα μην είναι τα παρασιτικά. Διαβάζοντας λίγο περισσότερο διαπίστωσα ότι τα Cirolanid isopods δεν ειναι τόσο συχνά οπότε ηρέμησα. Αν είναι gammarus δεν με πειράζει το ίδιο.

Θα τα ξαναπετύχω και θα σας τα δείξω.

Τα Wrasse δεν μπορω να τα βάλω λόγω όγκου ενυδρείου (45λτ) αλλά μπορώ να βάλω green banded ή neon goby που είναι τα πρώτα τουλάχιστον πανέμορφα στα μάτια μου (αν και δεν τα έχω δει ποτέ να πωλούνται).

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις λιγα λτ.  Αυτα κρύβονται ανάμεσα απο πυκνούς ζωανθούς, σχισμές και κάτω απο βράχους, στο σαμπ, αναμεσα σε χαετο και βιολογικό υλικο, και γενικά σε μέρη που τους παρέχουν προστασία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0

Φωσφορικά 0

Επειδή το έχω ξαναδεί (το μηδέν σε όλα μετά τον 1,5 μήνα που "έστρωνε") το φοβάμαι λίγο. Εννοείται δεν βάζω ψαράκι αλλά πώς θα ξέρω ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος και είναι ΟΚ;

Τα κοράλλια δείχνουν καλά εκτός από ένα μανιταράκι που αποχρωματίζεται (έλλειψη νιτρικών;).

Η άλγη πανταχού παρούσα (κυανο νομίζω).

Εριξα σήμερα ΑF power food και σκοπεύω αύριο να κάνω 30% αλλαγή.

:)Αν εχετε κάτι να προτείνετε εδώ είμαι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, submarine1981 said:

Εγω στην θεση σου θα εριχνα λιγο τροφούλα μεσα και θα εβλεπα αν θα ανέβαινε καθολου η ΝΗ3 και τα ΝΟ2. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Έριξα μόλις, θα μετρήσω σήμερα και αύριο πριν την αλλαγή και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα σε όλους,

Εγινε εκ νέου μέτρηση με τα ίδια στοιχεία:

ΝΗ3/4 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0

Φωσφορικά 0

Εκανα ακολούθως μικρή αλλαγή (20%) και ξαναέριξα τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δειχνει να πηγαίνει. Για τσίμπα λίγο περισσότερη τροφή σε σχέση με την πρώτη φορα.   (Λιγο περισσότερη ομως) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2020 at 8:29 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Επειδή το έχω ξαναδεί (το μηδέν σε όλα μετά τον 1,5 μήνα που "έστρωνε") το φοβάμαι λίγο. Εννοείται δεν βάζω ψαράκι αλλά πώς θα ξέρω ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος και είναι ΟΚ;

 

Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα κύκλου αλλά σταδιακής ωρίμανσης της βιολογίας για να μπορεί να ανταπεξέρχεται. Με απλά λόγια κάθε επιβάρυνση της ιχθυοφόρτησης πρέπει να γίνεται αργά και με φειδώ. Βάζουμε ένα ψαράκι, ταΐζουμε με προσοχή, χτίζεται και ενισχύεται με τον καιρό η βιολογία, μετά πάμε στο δεύτερο και πάει λέγοντας - κυρίως τα μικρά συστήματα θέλουν περισσότερη προσοχή.

 

Δεν θυμάμαι ποιος εδώ μέσα αλλά είχε αναφέρει ότι έκανε 9 μήνες να φτάσει τα 4 ψάρια (σε μικρό οικοσύστημα). Δεν θα σου πω ότι τόσο χρειάζεται ή ότι έκανε καλά ή όχι, απλά το αναφέρω γιατί τώρα προφανώς καταλαβαίνεις τον λόγο που το έκανε τόσο αργά. Δυστυχώς δεν υπάρχει συνταγή χρονοδιαγράμματος καθώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την εξέλιξη της βιολογίας σε πραγματικό χρόνο και για αυτό θέλει γενικά προσοχή ειδικά σε κάθε βήμα και από βήμα σε βήμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2020 at 11:34 PM, Mentoras said:

Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα κύκλου αλλά σταδιακής ωρίμανσης της βιολογίας για να μπορεί να ανταπεξέρχεται. Με απλά λόγια κάθε επιβάρυνση της ιχθυοφόρτησης πρέπει να γίνεται αργά και με φειδώ. Βάζουμε ένα ψαράκι, ταΐζουμε με προσοχή, χτίζεται και ενισχύεται με τον καιρό η βιολογία, μετά πάμε στο δεύτερο και πάει λέγοντας - κυρίως τα μικρά συστήματα θέλουν περισσότερη προσοχή.

Η όλη συμπεριφορά του ενυδρείου συνηγορεί σε αυτό που λες. Οσο υπήρχε ένα ψαράκι για τις 2-3 πρώτες μέρες τουλάχιστον, μετρούσα και όλα ΟΚ, μετά αφενός δεν μέτρησα αφετέρου πρόσθεσα ψαράκι + τάιζα με κατεψυγμένη μόνο και πολύ.

Οι χρόνοι που παρέθεσες ως παράδειγμα μου αναφέρθηκαν και από αλλού (6 μήνες για να μπουν ψαράκια). Προφανώς διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα αλλά έχει λογική.

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα σε όλους,

Ξαναμέτρησα σήμερα (ταίζω καθημερινά) και είναι όλα το απόλυτο μηδεν...

Πολύ αμφιβάλω όμως ότι έχω πχ μηδέν φωσφορικά με τόση άλγη...

Πρόσθεσα ένα Sally Lightfoot Crab το οποίο είναι σιχαμένο και κακάσχημο αλλά υποτίθεται είναι reef safe και καλός καθαριστής + τρώει τριχοειδή άλγη. Αν το είχε κανείς θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες σας γιατί διάβασα οτι δεν είναι τοσο αθώο όσο μου παρουσιάστηκε.

Εχω μειώσει την φωτοπερίοδο και περιμένω και την αλλαγή του ΣΚ να δω αν οι άλγες θα αρχίσουν να έχουν φθίνουσα πορεία.

Από την άλλη χάρηκα γιατί άνοιξε η Caulastraea (αγοράστηκε κλειστή και παρέμενε έτσι για 3 μέρες).

 

 

IMG_20201029_181551.jpg

IMG_20201029_184028.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Οι άλγες καταναλώνουν φωσφορικά και νιτρικά ίσως γι' αυτό και είναι τόσο χαμηλά. Πιστεύω πως το καθημερινό τάισμα δεν χρειάζεται, λερώνεις τη στήλη νερού και τρέφεις και την άλγη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Har said:

Οι άλγες καταναλώνουν φωσφορικά και νιτρικά ίσως γι' αυτό και είναι τόσο χαμηλά.

Ναι, παίζει. Το απόλυτο μηδέν δεν μου κάθεται καλά συνοδευόμενο από την εικόνα του ενυδρείου. Αυτό που λες θα το εξηγούσε.

Τάιζα για να δω αν θα ανεβάσει νιτρώδη, νιτρικά, κάτι τέλος πάντων ώστε να μπορώ να υποθέσω ότι αποκτά ανοχές πριν βάλω ψαράκι.

Τωρα με το καβουράκι σε κανένα μηνα ψάρι και αν όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ζωντανα να τρωνε την τροφη θα ελεγα κοψε τα καθημερινα ταισματα μην πω τελειως μεχρι να βαλεις ζωντανα μεσα

γιατι αν επιβαρυνθει παρα πολυ θα ειναι δυσκολο να παρει τα πανω του ξανα

Ποια μαρκα  τεστ εχεις?

κατι δεν παει καλα με τις μετρήσεις νομιζω με την εικονα του ενυδρειου

Τα salifert για μενα ειναι αξιοπιστα για θαλασσινο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, michalos said:

Αν δεν εχεις ζωντανα να τρωνε την τροφη θα ελεγα κοψε τα καθημερινα ταισματα μην πω τελειως μεχρι να βαλεις ζωντανα μεσα

γιατι αν επιβαρυνθει παρα πολυ θα ειναι δυσκολο να παρει τα πανω του ξανα

Εχω το καβουράκι πλέον...

 

19 hours ago, michalos said:

Ποια μαρκα  τεστ εχεις?

Sera για αμμωνία και νιτρώδη και Salifert για νιτρικά και φωσφορικά. Παρεμπιπτόντως απορώ πως εξυπηρετούν τόσο κόσμο (τα salifert), καμία αναγραφή της δοσολογίας στο μπουκαλάκι (έτσι για να ανοίγεις εγχειρίδιο κάθε φορά) τεράστια άδεια κουτιά... μαλλον εγώ είμαι στριμάδι αλλά δεν θα ξαναπάρω. Θα δοκιμάσω άλλη εταιρεία (api, red sea)

Link to comment
Share on other sites

το καβουρακι καταναλωνει ελαχιστη τροφη.. μπορει να ζησει με ενα φυλλαράκι για μερες.Επισης ισως να βρει κ αλγες να φαει κ υπολειματα απο προυγουμενα ταισματα

εγω στα salfert δεν διαβαζω οδηγιες, βλεπω τη σελιδα με εικονες για δοσολογιες που εχει κ ειναι πανευκολο μετα

Γιατι στα τεστ που ειπες χρειαζονται και σταγονες (4) και ενα κουταλακι, εκεινο που διαφερει στα 2 τεστ νιτρωδη φωσφωρικα ειναι οι χρονοι ανακατεματος κ αναμονης

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

τεράστια άδεια κουτιά...

 

Η Salifert είναι της φιλοσοφίας ότι το μέγεθος μετράει... :P

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2020 at 9:24 AM, michalos said:

εγω στα salfert δεν διαβαζω οδηγιες, βλεπω τη σελιδα με εικονες για δοσολογιες που εχει κ ειναι πανευκολο μετα

Αυτό εννοώ, ανοίγεις την χαρτούρα ενω πχ στα sera εχει στο μπουκαλάκι τον αριθμό των σταγόνων (6). Διαβαζεις την πρώτη φορα τις οδηγίες και χρειάζεσαι το έντυπο μόνο για τα χρώματα. Στα salifert δηλ. ήταν πολύ δύσκολο να γράψει 4 στο μπουκαλάκι;:2guns:Την σειρά νερό, υγρό, σκονίτσα ΟΚ την θυμάμαι.

Το καβουράκι δεν τρώει τίποτα, την Παρασκευή το βρήκα ανάποδα...

Μαντέψτε... τα τεστ μηδενικά. :wacko:

Κατά τα λοιπά αλλαγή νερού σήμερα, η αλγη μαζεύτηκε, τα κοραλλακια ευτυχώς πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το καβουράκι, να πέθανε από πείνα πάντως δεν το πιστεύω κάτι άλλο έγινε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...