Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

@natateo το συγκεκριμένο μανιταράκι σε αντίθεση με τα άλλα που έχω ήθελε φως. Εξ' αρχης λοιπόν δεν τα πήγαινε καλά, είχε αρχίσει να αποχρωματίζεται και τελικά να ασπρίζει. Το έβαλα κάτω από το φως και ανοίγει πλέον όλο χαρά ενω ανέκτησε και το χρώμα του.

Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

@natateo το συγκεκριμένο μανιταράκι σε αντίθεση με τα άλλα που έχω ήθελε φως. Εξ' αρχης λοιπόν δεν τα πήγαινε καλά, είχε αρχίσει να αποχρωματίζεται και τελικά να ασπρίζει. Το έβαλα κάτω από το φως και ανοίγει πλέον όλο χαρά ενω ανέκτησε και το χρώμα του.

Σε ευχαριστώ!!

Ηθελα να ρωτησω απο που πηρες τα μανιταρακια :)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, natateo said:

Ηθελα να ρωτησω απο που πηρες τα μανιταρακια

:blush: aquario.gr εκτός του κόκκινου που είναι από συμφορουμίτη @Chriszoubouli

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo τα παιδιά στο κατάστημα δεν τα έχουν όλα στο site, δεν προλαβαίνουν να τα ανεβάσουν.

και μια χάλια μεν ολική δε..

επίσης σαλιγκαρακι και ερημίτης

 

IMG_20201112_184956.jpg

1.jpg

IMG_20201113_115045.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο χαζουλης μπλε ερημιτης μου με το παλιό και νέο καβούκι του. Το νέο είναι τριπλάσιο από το παλιό ... :rolleyes: Κάτι θα ξέρει αυτός αλλά μου φαίνεται σαν να κουβαλάει τριαξονικό στην πλάτη.

Κατα τα λοιπά αγοράστηκε ήδη λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο και θα γίνει κάποια στιγμή η μετακόμιση. Εχει μπει εδώ και μια εβδομάδα δεύτερο κλοουνάκι και είναι παντού μαζί με το φιλαράκι του. Αν κάνω να βάλω χέρι στο ενυδρείο μου την πέφτουν σαν παλαβά τσιμπώντας ασταμάτητα..:chair:

Εξακολουθώ να έχω άλγη αλλά σε πολύ μικρότερη έκταση.

IMG_20201122_180424.thumb.jpg.d3999458d5027272608cb5d92a7c2212.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Απο μετρησεις πως παει;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, natateo said:

Μια χαρα. Απο μετρησεις πως παει;

Εκνευριστικά... ολα 0...

Δεν μου κάθεται καλά γιατί έχω μάθει αλλιώς στο γλυκό... πώς είναι ολα μηδέν και έχω 2 ψαρακια, σαλιγκαρακι και ερημιτάκια, ρίχνω καθημερινά κατεψυγμένη;:wacko: οεο;

Υπ' οψιν ότι

α. δεν εχω ΑΟ χρησιμοποιώ νερό βρύσης,

β. αλάτι aquaforest sea salt (θα αλλάξει σε reef salt αλλά διστάζω να το κάνω τώρα)

γ. τα κοραλλάκια πάνε καλά εκτός της pocillopora που μάλλον θέλει περισσότερο φως.

Τα ψαράκια στην κοσμάρα τους, οι κοιλίτσες τούρλα από το φαγητό και αν μπορούσαν θα έτρωγαν και εμένα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να το αφήσω χωρίς αλλαγή μία εβδομαδα να δω πως θα αντιδράσει; Εχω άδεια θα είμαι από πάνω.

Τωρα κάνω αλλαγή κάθε εβδομάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Λέτε να το αφήσω χωρίς αλλαγή μία εβδομαδα να δω πως θα αντιδράσει; Εχω άδεια θα είμαι από πάνω.

Τωρα κάνω αλλαγή κάθε εβδομάδα.

εχω και εγω ολα σχεδον μηδεν (τα νιτρικα καπου 2-3 πρεπει να ειναι), αλλά εχω ενα πολυ μεγαλο κομματι χαετο μεσα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι και κυρίες θα χρειαστώ την βοήθειά σας...

Πήρα το λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο και έχει καπάκι. Το καπάκι το ήθελα (γάτα) αλλά πρέπει να φτιάξω τον φωτισμό.

Μέχρι τωρα έχω αυτήν HAGEN MARINE GLO T8 15WATT 46CM

και θέλω να προσθέσω άλλες δύο (ενυδρείο 54λτ ύψους 30cm) που θα μπουν σε εξωτερικό μετασχηματιστή.

Να βάλω Haquoss Moonshine T8 25000K 15watt 435mm με αυτήν Haquoss Icewhite T8 12000K 15watt/435mm;

Θα έχω και με τις 3 επαρκές φάσμα για την pocillopora μου που αργοσβήνει;

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε καλύπτει. 

Σε ΑΤΙ δεν υπάρχει κάτι? 

Εχω ακουσει πολλά καλά λόγια για τις ΑΤΙ.  Δεν εχω προσωπική εμπειρία, καθώς σχεδόν αμέσως εγω έβαλα Led στο ενυδρειο, και δεν τις εχω ζήσει τις Τ8 ή Τ5

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ΑΤΙ, μια χαρα μου φαινονται, διαλεξα ομως λιγο ασπρο φωτισμο, ηθελε πιο μπλε. Με λεντ ειναι αλλη φαση, τα χρωματα ειναι πιο εντονα και ομορφα.....

και μοντι και pocillopora μια χαρα ειναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@submarine1981, @natateo, Ati βρίσκω, ballast ή οπως λέγεται για Τ5 δεν βρίσκω (άμεσα γιατι από νετ θα βρω). Εχω δει και λεντ και ίσως παίξω εκεί. Η αλήθεια είναι μου το είπαν και τα παιδιά που με εξυπηρετούν (που υπόψιν δεν τα πουλούν) αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ.

Ευχαριστώ και για τις παρατηρήσεις, Ναταλία θα λάβω υπόψη το μπλε που είπες.

Link to comment
Share on other sites

οι ati νομίζω ότι μίνιμουμ βγαίνουν 50+ πόντους... εγώ προσωπικά όταν είχα ένα κινέζικο λεντ φωτιστικό προσάρμοσα 2 24αρες(1 blue 1 coral) με ανακλαστήρες της juwel και είδα μεγάλη διαφορά... επίσης διάβασα πιο πάνω στα σχόλια ότι δεν έχεις όσμωση... ίσως έχεις ξεκινήσει λίγο ανάποδα στον εξοπλισμό σου γιατί θεωρώ  δεδομένο ότι θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dano23 said:

οι ati νομίζω ότι μίνιμουμ βγαίνουν 50+ πόντους...

Σωστά, 55cm οι 24αρες. Μου κάνουν αλλά δεν έχω μετασχηματιστη + υποδοχές για Τ5. Θα επαιρνα δεύτερο φωτιστικό σαν αυτο που έχω αλλά δεν μπαίνει στο καπάκι.

Α.Ο. δεν σκοπεύω να πάρω για λόγους κυρίως ευκολίας δικής μου. Ομως θεωρώ ότι με χρηση Erase CL καταστρέφονται χλωραμινες κλπ ουσίες και βαρέα μέταλλα και πέραν της πιθανότητας δημιουργίας άλγεων δεν θα αντιμετωπίσω άλλο θέμα. Φυσικά μπορεί να λέω βλακείες αλλά αυτή την εικόνα έχω στο μυαλό μου. Οτι δηλ. δεν θα σκοτώσω / βασανίσω ψαράκι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Σωστά, 55cm οι 24αρες. Μου κάνουν αλλά δεν έχω μετασχηματιστη + υποδοχές για Τ5. Θα επαιρνα δεύτερο φωτιστικό σαν αυτο που έχω αλλά δεν μπαίνει στο καπάκι.

Α.Ο. δεν σκοπεύω να πάρω για λόγους κυρίως ευκολίας δικής μου. Ομως θεωρώ ότι με χρηση Erase CL καταστρέφονται χλωραμινες κλπ ουσίες και βαρέα μέταλλα και πέραν της πιθανότητας δημιουργίας άλγεων δεν θα αντιμετωπίσω άλλο θέμα. Φυσικά μπορεί να λέω βλακείες αλλά αυτή την εικόνα έχω στο μυαλό μου. Οτι δηλ. δεν θα σκοτώσω / βασανίσω ψαράκι από αυτό.

καλά κ εγώ με πατέντες τα έβαλα όλα γιατί ουσιαστικά δεν υπήρχε θέση..από μετρήσεις δλδ πως είσαι??? όχι μόνο νιτρικά φωσφορικά...kh πχ τι μετράς???

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπορείς πάρε ΑΟ γιατί το νερό βρύσης δεν κάνει για reef, για , fish only ίσως να μην είχε τόσο πρόβλημα.

Επίσης για κοραλια το αλάτι καλύτερα είναι  reef αλατι η pro αντίστοιχα και όχι το απλο γιατί έχει πολύ καλύτερη αναλογία στις παραμέτρους

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, Καλό μήνα!

@dano23 περιμένω το τεστ ΚΗ εδώ και μια εβδομάδα - δεν είχα μετρήσει ποτέ.

@michalos αν απαιτείται ΑΟ (απαιτείται = βασανίζω ζωντανά χωρίς την ύπαρξή της) απλά θα το διαλύσω. Σκέφτομαι όμως να προσθέσω στον εξοπλισμό το Tunze 9001 Skimmer. Reef / pro αλατι δεν έχω θέμα να βάλω αλλά μου προτάθηκε να στοκάρω πρώτα και μετά να το αλλάξω αν χρειαστεί υπό την έννοια ότι τα κοραλλακια πάνε καλά (ολα εκτός pocillopora). Επίσης σκέφτομαι ότι το νερό βρύσης μπορεί να έχει διάφορα κατάλοιπα που δεν θα δωσουν τις ιδανικές τιμές με την προσθήκη ενός reef αλατιου ενώ το ταπεινό sea salt θα δώσει περιθώρια. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου.

 

Εγινε προχθες η μτφ στο μεγαλύτερο και παρήγγειλα δεύτερο φωτιστικό ίδιο με αυτό που εχω (DSunY απο popbloom). Προς το παρόν τρέχει με μια marine glo και το DSunY.

Πριν την μτφ δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη αύξηση στις τιμές (το άφησα 2 εβδομάδες χωρίς αλλαγή). Τσίμπησε ελάχιστα νιτρικά και φωσφορικά. Ωστόσο, άνοιξαν 2 φραγκάκια ζωανθακια που δεν είχαν ανοίξει από την ημέρα που τα πήρα :rolleyes:

Σε ότι αφορά τις λάμπες που ρωτούσα πιο πάνω, πήγα να τις αγοράσω και τα παιδιά (που τις πουλούν!) ήταν ιδιαίτερα αποτρεπτικοί για την χρήση Τ8 για θαλασσινό. Είναι αυτονόητο ότι δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες ίδιοι αλλά είναι κάθε φορά ιδιαίτερα εποικοδομητική η συνδιαλλαγή και η συζήτηση με τους συνεπείς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

update για να σας δείξω τους νέους κατοίκους και να ρωτήσω αν ξέρετε τί είναι αυτό;

 

IMG_20201201_220006.jpg

IMG_20201201_161948.jpg

IMG_20201129_213441.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σαν σκουληκακι είναι η σαν γαριδάκι...??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dano23 said:

σαν σκουληκακι είναι η σαν γαριδάκι...??

Σαν γαριδάκι με διαφανη μεμβράνη γύρω από το καφε, σήμερα παραλαμβάνω το ΚΗ τεστ και θα μετρησω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για γκουγκλαρε amphipods και πες μας...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dano23 said:

για γκουγκλαρε amphipods και πες μας...

Ναι! Αυτά ειναι! Η τουλάχιστον μοιάζουν πάρα πολύ.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλοτάξιδο να είναι το ενυδρείο σου.

Η Α/Ο πρέπει να μπει άμεσα στο πρόγραμμα σου . Το κόστος είναι ελάχιστο ( 50€) και τα οφέλη μεγάλα. 

Θες όσο πιο καθαρό νερό στο ρεεφ. Τα στοιχεία θα στα δώσει το αλάτι. 

Όσο για τα τεστ μετά το στρώσιμο θα δουλεύεις με NO3 kai kh. Και δευτερεύοντα τα ca και Μg . 

Για την επιτυχία ενός ρεεφ θα σκέφτεσαι πρώτα τη ποιότητα του νερού.  Δευτερο την ροή και τέλος τον φωτισμό. 

Αν καταφέρεις να πετύχεις αυτό το τρίπτυχο μαζί με τις ρουτίνες σου τότε θα έχεις τα αποτελέσματα που ονειρεύεσαι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Η Α/Ο πρέπει να μπει άμεσα στο πρόγραμμα σου . Το κόστος είναι ελάχιστο ( 50€) και τα οφέλη μεγάλα. 

Θες όσο πιο καθαρό νερό στο ρεεφ. Τα στοιχεία θα στα δώσει το αλάτι. 

Όσο για τα τεστ μετά το στρώσιμο θα δουλεύεις με NO3 kai kh. Και δευτερεύοντα τα ca και Μg . 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις παρατηρήσεις. Τωρα μίλησα με τα παιδιά για το ΚΗ. Δεν είναι θέμα κόστους το ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ΑΟ. Πιστευεις ότι με το Tunze 9001 δεν θα πετύχω την επιθυμητή καθαρότητα νερού; Το συγκεκριμένο είναι αθόρυβο ή θα μου σπάσει τα νεύρα;

Επίσης κάτι που παρατήρησα σε ότι αφορά τον φωτισμό. Τωρα έχω την marine glo και το κινεζικο led. Η marine glo ανάβει πριν το κινέζικο και ανοίγουν τα πάντα με μόνη αυτήν. Ανοίγει και η pocillopora που με μονο το κινεζικο δεν ανοιξε ποτε (εχει και νεκρώσεις σε σημεία). Μιλάμε για 15w T8 που μετα από σύντομη έρευνα διαπίστωσα ότι δεν προτείνονται. Πως αντιδρά το ενυδρείο τόσο θετικά;

 

IMG_20201202_154647.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...