Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

Με τον όρο καθαρό νερο, εννοεί ο Fishbone καθαρό νερο χωρίς ιόντα που έχει η βρύση μας και που θα προετοιμάσεις με αλάτι στα 1025 για αλλαγή.

Το νερο της βρύσης εκτός απο βαρέα μέταλλα μπορεί να έχει ενώσεις ΝΟ3/ πυριτικά κ.α τα οποιά ευνοούν την ανάπτυξη κάποιων άλγεων ή ακόμα μπορούν και να δυσχεράνουν την ανάπτυξη και διατήρηση κάποιων ειδών κοραλλιών.  

Το 9001 δεν κάνει θόρυβο. Μην το φοβάσαι. Το είχα σε υπνοδωμάτιο. Βέβαια εξαρτάται ο κάθε ενας τι θεωρεί θόρυβο. (Εγω ειμαι γεροπαράξενος. Οπότε νομιζω οτι θα σου κανει μια χαρα το 9001 ;) ) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Χαχαχαχα μιλάς με την εκπρόσωπο της παραξενιάς! ΟΚ λοιπόν!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον θόρυβο θα σου έλεγα -χωρίς να έχω δοκιμάσει το 9001- να κρατάς μικρό καλάθι. Εγώ το 9004 πήρα και το βράδυ ακούγεται πάρα πολύ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Har said:

Για τον θόρυβο θα σου έλεγα -χωρίς να έχω δοκιμάσει το 9001- να κρατάς μικρό καλάθι. Εγώ το 9004 πήρα και το βράδυ ακούγεται πάρα πολύ.

Το φαντάζομαι γι' αυτό ρωτώ χρήστες. Δεν μου περισσεύουν 100 ευρώ, να τα δώσω για το καλό του ενυδρείου αλλά να με ξυπνάει κιόλας... από τον 3ο θα φύγει... αναγκαστική προσγείωση...

Μέτρησα ΚΗ!

10 dKH καλό είναι; κακό;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήρθε και αυτό μαζί με ένα τελευταίο κομμάτι βράχου, μου φάνηκε καλό και το κράτησα.

 

IMG_20201202_220110.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 10 είμαι δυστυχώς. Καλό δεν το λες αλλά ούτε τοοοοσο κακό, αναλόγως τί κοράλια έχεις μέσα. Προσωπικά το skimmer το κλείνω όταν την πέφτω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Κι εγώ 10 είμαι δυστυχώς. Καλό δεν το λες αλλά ούτε τοοοοσο κακό, αναλόγως τί κοράλια έχεις μέσα. Προσωπικά το skimmer το κλείνω όταν την πέφτω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

7 με 10 είναι στα πράσινα το kh σύμφωνα με τους πίνακες

 

going-salty-making-and-using-saltwater-01d29ed2.jpg

going-salty-making-and-using-saltwater-69d5d6be.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 10:42 PM, Har said:

Κι εγώ 10 είμαι δυστυχώς. Καλό δεν το λες αλλά ούτε τοοοοσο κακό, αναλόγως τί κοράλια έχεις μέσα.

Τωρα με έβαλες και κάθομαι και διαβάζω για το πως επηρρεάζει...

@michalos ωραίος ο πίνακας και χρήσιμος!

Στα του ενυδρείου... έχασα και τα δύο κλουνάκια μέσα σε λίγες ώρες από (νιμίζω) brooklynella... :(Τα ψαράκια το απόγευμα είναι σούπερ τρώνε σαν τρελά, κινητικά όπως πάντα κλπ. Πάω στην δουλειά, γυρίζω το πρωί, τα φωτα ειναι σβηστά, δεν πολυασχολούμαι. Κοιμάμαι και το μεσημερι που ξυπνάω το ένα ειναι νεκρό και το άλλο όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Πέθανε και αυτό πριν το απόγευμα.

Το fire fish goby ειναι προς το παρόν καλά, το θέμα είναι τί κάνω τώρα; Στο ενυδρείο έχω ερημιτάκια, σαλιγκαράκια και το fire fish. Δεν θα ξεφορτωθώ ποτέ το μικρόβιο; Διάβασα ότι δεν αποκλείεται να προσβάλει και ψαράκια που δεν είναι ocellaris...

 

IMG_20201203_221231.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα ψαράκια....Άτιμη η brooklynela. Μπορεί να υπάρχει καιρό στο ενυδρείο και να μην φανεί. Κάποιοι με dip σε γλυκό νερό έχουν σώσει ψαρακια αλλά εδώ ήταν μάλλον αργά. Όσο για το ΚΗ το 10 δεν είναι καθόλου τραγικό απλά εγώ θα προτιμούσα έστω ένα 9. Σε σύγκριση με το νερό του ωκεανού είναι πιο υψηλό απλά, μην ξεχνάμε όμως ότι εδώ μιλάμε πάντα για ένα τεχνητό περιβάλλον οπότε το 10 είναι οκ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Har ευχαριστώ! Κρίμα δεν λες τίποτα... :bigemo_harabe_net-57:ήταν πανέμορφα γιατί ηταν υβριδιακια είχαν πιο σκούρα πλατούλα... (variation onyx ή κάπως έτσι) εκεί αποδίδω και το ότι ήταν τρελοί τσαμπουκάδες, έτρωγα δαγκώματα συνέχεια!

Διαβάζω ήδη στο νετ διάφορες απόψεις για το ΚΗ. Οι περισσότεροι δίνουν άλλη μονάδα μέτρησης οπότε θα βρω έναν μετατροπέα για να καταλαβαίνω για τί πράγμα μιλάμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα ψάρια πέθαναν από κάποια ασθένεια και λόγω της ταχύτητας θα πρέπει οπως σωστά γράφεις να ήταν brooklynela.

Ένας ακόμα λόγος για αιφνιδιο θάνατο θα μπορούσε να είναι μια μεγάλη αυξομειώση το ph. 

Το kh παιζει ρολο στα κοράλλια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, fishbone! said:

Ένας ακόμα λόγος για αιφνιδιο θάνατο θα μπορούσε να είναι μια μεγάλη αυξομειώση το ph. 

Το kh παιζει ρολο στα κοράλλια. 

Σε ευχαριστώ! Για το ΚΗ και το ρόλο του στα κοράλλια διαβάζω τώρα. Αυξομοίωση PH δεν παίζει, εδώ και περίπου μία εβδομάδα που μετράω είναι σταθερά ανάμεσα 8-8,5. Γενικά οι τιμές του ενυδρείου είναι σταθερές. Δεν ξέρω τί θα γίνει τώρα που θα μειώσω τάισμα.

Εχεις κάποια πρόταση (ή κάποιος) για το πως θα χειριστώ από τώρα και στο εξής το ενυδρείο; Εννοώ: κλοουνάκια δεν μπορουν να ξαναμπούν λόγω brooklynella. Να απολυμάνω το ενυδρείο με αυτά που έχει τώρα μέσα δεν γίνεται... Θα βάζατε άλλα ψαράκια εκτός ocellaris; Γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κρίμα , έχω χάσει ψαράκια με τον ίδιο τρόπο και είναι σίγουρα velvet , όχι brooklynela.

Είναι απόλυτα θανατηφόρα σε χρόνο μηδέν μάλιστα, την δεύτερη φορά το το έπαθα δεν μπόρεσα να καταλάβω το λόγο, μάλλον από άρρωστο ψάρι που έβαλα πρόσφατα στο ενυδρείο έγινε γιατί μόλις το έβαλα σε δύο μέρες το έχασα κ μετά τα κλοουνακια

Είχα κ εγώ δύο κλοουνακια κ ένα firefish.

Τα κλοουνακια πέθαναν , το firefish δεν κατάλαβε τίποτα.

Άφησα το ενυδρείο ενάμιση μήνα χωρίς νέο ψάρι μόνο με το firefish και όταν είδα ότι δεν έχει πρόβλημα πήρα δύο νέα κλοουνακια. Τώρα έχουν περάσει δύο μήνες που τα πηρα ευτυχώς χωρίς προβλημα.

Η ασθένεια αυτή πιάνει μόνο ψάρια, οι γαρίδες καβούρια κτλ δεν έχουν προβλημα

Αν πιάσει κάποιο ψάρι επειδή το έχω δει , είναι θέμα ωρών να πεθάνει.

Το καλό είναι ότι φεύγει πιο γρήγορα απ ότι το ich

Άρα ενάμιση μήνας είναι ένα ασφαλές διάστημα για να κάνει τον κύκλο της η αρρώστια και να φύγει , και μέχρι τοτε αν δεις ότι το firefish είναι οκ και να βάλεις μετά νέα ψάρια

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έτσι ακριβως έχασα και εγώ τα κλοουνακια μου πριν ενάμιση μήνα , προς το παρών είναι χωρίς ψαράκια το ενυδρειο και μάλλον τον άλλον μήνα θα επιχειρήσω να βάλω ξανά ώστε να έχουν περάσει πάνω από τις 60 μέρες που διάβασα ότι θέλει 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Σε ευχαριστώ! Για το ΚΗ και το ρόλο του στα κοράλλια διαβάζω τώρα. Αυξομοίωση PH δεν παίζει, εδώ και περίπου μία εβδομάδα που μετράω είναι σταθερά ανάμεσα 8-8,5. Γενικά οι τιμές του ενυδρείου είναι σταθερές. Δεν ξέρω τί θα γίνει τώρα που θα μειώσω τάισμα.

Εχεις κάποια πρόταση (ή κάποιος) για το πως θα χειριστώ από τώρα και στο εξής το ενυδρείο; Εννοώ: κλοουνάκια δεν μπορουν να ξαναμπούν λόγω brooklynella. Να απολυμάνω το ενυδρείο με αυτά που έχει τώρα μέσα δεν γίνεται... Θα βάζατε άλλα ψαράκια εκτός ocellaris; Γαρίδες?

Το ph μπορει να πέσει για διάφορους λόγους. Ένας συνηθισμένος είναι η οξυγόνοση. Σου φέρνω ένα παράδειγμα: είναι βράδυ κλείνουν τα φώτα και επειδή με ενοχλεί και το σκιμμερ δεν το λειτουργώ. Παράλληλα το wave maker μου μπαίνει σε sleeping mode. Έτσι μπορει να πέσει το ph και να μην το καταλάβω!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το ενυδρείο θα μείνει ένα χρονικό διάστημα περίπου 15 ημέρες χωρίς ψάρια. Fishless.

Γενικά οι ασθένειες του θαλασσινού αντιμετωπίζονται εκτός main tank .

  Άρα καλό θα ήταν να σκεφτόσουν ένα ενυδρείο καραντινα για το μέλλον. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Καλησπέρα έτσι ακριβως έχασα και εγώ τα κλοουνακια μου πριν ενάμιση μήνα , προς το παρών είναι χωρίς ψαράκια το ενυδρειο και μάλλον τον άλλον μήνα θα επιχειρήσω να βάλω ξανά ώστε να έχουν περάσει πάνω από τις 60 μέρες που διάβασα ότι θέλει 

60 μέρες θέλει τι ich, το velvet θέλει 30

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

60 μέρες θέλει τι ich, το velvet θέλει 30

Α οκ παραπάνω νόμιζα κάπου είχα διαβάσει κάτι ίσως το μπέρδεψα με το ich

Link to comment
Share on other sites

@michalos το velvet δεν το σκέφτηκα καν γιατί δεν επηρρεάστηκε το firefish. Δεν μπορώ και να το αποκλείσω όμως. Μου δίνεις ελπίδες.

@Kostass1 θυμάμαι την περίπτωση γιατί είχα διαβάσει τότε για την ασθένεια. Δεν είναι ορατό εύκολα πάντως. Το άλλο ψαράκι που το είδα μόνο ως πτώμα δεν φαινόταν να έχει κάτι. Με προσεκτική μελέτη αφού είχα δει το εναπομείναν κατέληξα στο τι συνέβει.

@natateo.... τα λυπήθηκε η ψυχή μου ... αν δεν είχα τα κοράλλια και το άλλο ψαράκι δεν ξέρω αν θα το κρατούσα.

@fishbone! σε ευχαριστώ για την πληροφορία για το PH, δεν το ήξερα. Εχω 2 κυκλοφορητές και φίλτρο και δουλεύουν όλα συνέχεια. Διακοπή ρεύματος δεν έγινε. Ενυδρεία υπάρχουν, χώρο δεν έχω. Κάτι όμως μάλλον δεν κατάλαβα σωστα. Λες οτι αν βάλω το firefish μονο του σε καραντίνα και το main tank μείνει fishless θα καθαρίσει σε 15 ημέρες; Οταν θα ξαναμπει το firefish που είναι φορέας της όποιας ασθένειας δεν θα ξαναεισαχθεί η ασθένεια στο main tank? Βοήθα γιατί δεν...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποια ασθένεια πρέπει να φύγει από το main tank . Δεν υπάρχει θεραπεία που να αφήνεις ψαρι με παρασιτο στο main . 

 

Διάβασε κάτι που έγραψα παλιότερα για τα παράσιτα για να καταλάβεις τι εννοώ. 

Αφού διαβάσεις θα σου πω μετά την προσωπική μου άποψη. 

 

Αυτά μπορεί να σου φανούν χρήσιμα στο μέλλον. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, fishbone! said:

Διάβασε κάτι που έγραψα παλιότερα για τα παράσιτα για να καταλάβεις τι εννοώ. 

Αφού διαβάσεις θα σου πω μετά την προσωπική μου άποψη. 

Νομίζω κατάλαβα τί εννοείς αλλά φυσικά θέλω την γνώμη σου. Αν χρησιμοποιήσω καραντίνα + θεραπεία σε αυτήν δεν θα επανεισαχθεί το παρασιτο στο main με το ψαράκι αφού θα είναι νεκρό (το παράσιτο).

Να δοκιμάσω λοιπόν με το costapur όταν έρθει; Πως ξέρω τί να κάνω αφού υποθέτω ότι είναι brooklynella; Το ψαρακι υπόκειται σε ανεκτή καταπόνηση ή υπάρχει ενδεχόμενο να το χάσω και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gixxer έγραψε:

Νομίζω κατάλαβα τί εννοείς αλλά φυσικά θέλω την γνώμη σου. Αν χρησιμοποιήσω καραντίνα + θεραπεία σε αυτήν δεν θα επανεισαχθεί το παρασιτο στο main με το ψαράκι αφού θα είναι νεκρό (το παράσιτο).

Να δοκιμάσω λοιπόν με το costapur όταν έρθει; Πως ξέρω τί να κάνω αφού υποθέτω ότι είναι brooklynella; Το ψαρακι υπόκειται σε ανεκτή καταπόνηση ή υπάρχει ενδεχόμενο να το χάσω και αυτό;

Το costapur δεν το ξέρω. 

Τα συμπτώματα φαντάζομαι ότι σε οδήγησαν να λες για Brooklynella?

Όσο για θεραπεία στο ψαρι φυσικά και υπάρχει περίπτωση να το χάσεις.  

Αν με ρωτάς την αποψη μου , αν το ψαρι δεν έχει κάτι εμφανές θα το άφηνα λόγω ότι δεν έχω να χάσω πολλά άλλα ψάρια.  Θα άφηνα να δω 2-3 εβδομάδες πως πάει και μετά θα έβαζα άλλο ψάρι. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:) @fishbone!Σε ευχαριστώ πολύ!

Λέω υποθέτω γιατί δύσπνοια κλπ δεν είδα, την εικόνα της φωτογραφίας είδα και το ψαράκι το δόλιο αν και έτρωγε δεν με τσιμπούσε πια... Συνφορουμίτης συνάγει ότι ήταν velvet...

Θα ακολουθήσω την πρότασή σας (δική σου και του @michalos).

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

IMG_20201204_150723.thumb.jpg.3cc3fd87225f00b90c2af93bc993e888.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...