Jump to content

Δεν άντεξα...


gixxer

Recommended Posts

@Kostass1 το διάβασα και :bigemo_harabe_net-152:

Σφουγγάρι κουζινας (χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί αλλού) χρησιμοποιώ χρόνια στα ενυδρεία μου για καθαρισμό τζαμιού με την μαλακή πλευρά. Με βόλεψε και δούλευε εναλλακτικά με την οδοντόβουρτσα και τα μαγνητάκια ανάλογα με το κέφι μου. Είχα προμηθευτεί κάμποσα και τα είχα για χρόνια όμως τώρα τελείωσαν και αναβαθμίστηκαν σε αντιβακτηριακά.

Αρωμα υπάρχει πιθανότητα να έπεσε γιατί φιλοξενούσα το 7χρονο ανιψάκι μου που κυνηγούσε να σκοτώσει την αράχνη (εμένα) με το εντομοκτόνο (άρωμα). Το ενυδρείο είναι αρκετά ψηλά αλλά ο μικρός είναι ταλιμπάν, ανέβηκε στο σκαμπό και το καπάκι ήταν ανοιχτό γιατί είχαμε μόλις ταίσει και περιμέναμε να φάνε για να πέσει 2η δόση.

 

Ο συνδυασμός και των δύο δεν έγινε ταυτόχρονα, ούτε την ημέρα που είχα το θέμα αλλά 2-3 μέρες πριν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Χρησιμοποίησες δηλαδή αντιβακτηριδιακά σφουγγαράκια για να καθαρίσεις το τζάμι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Har said:

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Χρησιμοποίησες δηλαδή αντιβακτηριδιακά σφουγγαράκια για να καθαρίσεις το τζάμι;

Ναι, κοινό σφουγγάρι κουζίνας είναι (αυτό με τις δύο πλευρές που πλένουμε τα πιάτα), το κάνω χρόνια, απλά τώρα ξέμεινα από αυτά που έπαιρνα και πήρα άλλο που έλεγε οτι είναι αντιβακτηριδιακό. Ο τύπος στο link λέει ότι μπορεί να έχουν πρόσθετα. Τα υπόλοιπα ενυδρεία πάντως δεν έχουν πάθει κάτι.

1 hour ago, Kostass1 said:

Μήπως κάποια ουσια που έπεσε από το αρωμα  παρέμεινε στο νερό έκανε την ζημιά 

Αν έπεσε, ναι, μπορεί, δεν ψέκαζε το παιδάκι με το άρωμα δεξια και αριστερά στο σπίτι απλά υποθέτω ότι πάνω στην τρεχάλα και στο ανέβα κατέβα στο σκαμπό το πάτησε. Θα μύριζε, θα το αντιλαμβανόμουν αλλά προσπαθώ και εγώ να καταλάβω τί εγινε και κρατιέμαι από όπου βρω.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες δεν πρέπει να ειχε ψεκάσει καν γιατι θα το μυρίζες.

Επιμένω στην γνώμη ότι έπρεπε να δώσεις χρόνο στο ενυδρείο να ωριμάσει πιο πολύ 

Νομίζω έβαλες ψάρια και κοραλια πολλά μαζί, τρία ψάρια και κοραλια σε δύο τρεις εβδομάδες και κρασαρε.

Ίσως και να ταιζες πολύ κ όλα αυτά που παίξανε το ρόλο τους

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έιχε spikes αμμωνίας . Ειχε 5 η 6 ψάρια αν δεν κάνω λάθος, έβαλε τα 3-4 τώρα τελευταία και κάποια κοραλια μαζί, όλα αυτά μέσα σε ένα μηνα... Νομίζω το πήγαινε πολύ γρήγορα, δεν είχε στρώσει καλά - καλά ακόμα , Νοέμβριο έκανε αλλαγή σε άλλα λίτρα νομίζω? Και είχε και άλλες απώλειες πριν από αυτά, κατά τη γνώμη μου έπρεπε να του δώσει περισσότερο χρόνο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έτρωγαν τα ψάρια και ειχαν νορμαλ συμπεριφορά , τότε πιστευω δεν θα ήταν ικανό ενα NH3 spike  να εχει θανατηφόρα έκβαση. 

 Μπορεί λίγο να τσίμπησε ΝΗ3  αλλά οχι σε θανατηφόρες τιμες.  

 

Θεωρώ για να γινει τετοιο spike θα πρεπει να υπάρχει κάτι σε αποσύνθεση, και να πέφτει και τροφή κλπ μεσα.  Εκεί ναι δυσχεραίνουν λίγο τα πράγματα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, michalos said:

Μπορεί να έιχε spikes αμμωνίας . Ειχε 5 η 6 ψάρια αν δεν κάνω λάθος, έβαλε τα 3-4 τώρα τελευταία και κάποια κοραλια μαζί, όλα αυτά μέσα σε ένα μηνα...

Μα ακριβώς επειδή είχα χάσει ψαράκια (και τότε οι μετρήσεις μια χαρά ήταν εκτός του φθινοπώρου) μετρούσα σχεδόν καθημερινά. Το ενυδρείο έτρεχε με 2 ψαρια, ένα firefish και ενα two spotted goby + μια γαρίδα πριν μπουν τα 3 kauderni εκ των οποίων το ένα επεστράφη μετά από 2 ημέρες. Κατεψυγμένο έριχνα αρχικά, κατεψυγμένο και στην συνέχεια.

 Αν είχα συνεχείς εκρήξεις αμμωνίας κάποια στιγμή δεν θα τις πρόδιδε κάποια παράμετρος σε μέτρηση; Δηλ. τα τελευταία ψάρια προκαλούν το spike αλλά τα ίδια δεν επηρρεάζονται;

Τα ψάρια ήταν δραστήρια και έτρωγαν με όρεξη, το goby είχε κάνει τον αραγωνίτη οικοδομή, ολη την ώρα φίλτραρε και έβγαζε από βράγχια. Μετά τον θανατο της γαρίδας (που βγήκε άμεσα) έτρεχε δεξιά και αριστερά στο ενυδρείο σαν παλαβό, κοπανιόταν κυριολεκτικά, το λυπήθηκε η ψυχή μου.

Δεν αλλάζει κάτι πλέον απλά από μεριάς μου θα αρκεστώ στα κοραλλάκια.

Ισως κάποια στιγμή στο μέλλον φτιάξω άλλο reefακι με καινούργια υλικά και ψαράκια.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2020 at 3:01 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Πήρα τρία, ελπίζω να τα πάνε καλά.

 

On 9/1/2021 at 4:36 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Παραμονή Πρωτοχρονιάς βρήκα γυρνώντας από την δουλειά την γαρίδα ανάσκελα και τα ψάρια να βαριανασαίνουν εκτός των kauderni.

 

Το συμβάν από ότι καταλαβαίνω συνέβη τέσσερις ημέρες μετά την ταυτόχρονη εισαγωγή και των τριών ψαριών. Δεν θεωρώ ότι είναι ασύνδετα αυτά τα δύο γεγονότα μεταξύ τους και κατ' εμέ αυτό είναι NTS (new tank syndrome).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, michalos said:

Νερό έβαζες από τη βρύση?

Αντιχλωριο έριχνες?

Νερό βρύσης, αντιχλώριο Brighwell Erase-CL

12 hours ago, Mentoras said:

Το συμβάν από ότι καταλαβαίνω συνέβη τέσσερις ημέρες μετά την ταυτόχρονη εισαγωγή και των τριών ψαριών. Δεν θεωρώ ότι είναι ασύνδετα αυτά τα δύο γεγονότα μεταξύ τους και κατ' εμέ αυτό είναι NTS (new tank syndrome).

Το ένα είχε ήδη επιστραφεί γιατί προέκυψε ζευγαρι.

IMG_20210112_182355.thumb.jpg.8e871297c70bfcfde996cfa3fd7c686c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να έγινε ολο αυτό μονο απο μια βίδα, αλλά αν τα λτ ειναι λίγα και αυτό έσταζε με γρήγορο ρυθμό....ισως και να έπαιξε τον ρόλο του. 

 

 

Υ.Γ. @gixxer Νομιζα οτι ήσουν άντρας και λίγο σκάλωσα με τα νύχια.  Μετά είδα απο τις πληροφορίες οτι είσαι γυναίκα. ?

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

:)Χαχαχα ε ναι, σήμερα αν εβγαζα φωτο θα νόμιζες ότι είμαι άντρας και έχω βάλει λάθος πληροφορία στο προφιλ. :blink:Τέρμα το χρώμα, χέρια γεμάτα κόλλες και μπογιές!

Το έχω παρατήσει μόνο του, ταίζω τα κοραλλια μόνο και ας κάνει οτι θέλει.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές φωτο και απορίες...

Η μοντι πώς σας φαίνεται; Την έχω λίγο αγχος, δεν πήγαινε καλά στο μεγάλο αλλά νομίζω ότι συνέρχεται.

Τί είναι αυτά δίπλα στην acan? Μοιάζουν με κεραίες από σαλιγκαράκι αλλά δεν είναι

Η φαγωμένη από τον μπλε ερημίτη μωβ star polyp που είναι πλέον χαρούμενη.

smurf zoanthid και το αγαπημένο μου μανιταρακι που δεν ξέρω πως το λένε

 

 

IMG_20210120_165910.jpg

IMG_20210121_172941.jpg

IMG_20210120_165429.jpg

IMG_20210120_165606.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, natateo said:

Μακάρι να ήταν stomatella αλλά είναι vermetid... είναι ακίνητο, είναι μέσα σε σκληρό περίβλημα και πετάει νηματοειδές διχτυ στο διπλανό κοραλλάκι...

Αντε να το ξεφορτωθώ...

 

 

IMG_20210122_134957.thumb.jpg.a8126107f1bd270da0c915c2c47b6022.jpgIMG_20210122_134646(1).thumb.jpg.848ce04e558147331d123dda2a43f69d.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα φαινεται καλα. Βγαλε το εξω και κοψε με τη ριζα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2021 at 4:51 ΜΜ, natateo said:

Τωρα φαινεται καλα.

Ούτε εγώ το είχα δει από την άλλη μεριά στην αρχή @natateo. Θα το βγάλω σήμερα, ελπίζω να μην διαλύσω την acan.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθείς. Όταν θα ταιζεις θα βγάζουν πολύποδα για να φάνε και τέλος. Συμβιώνουν μια χαρά και με soft και με Lps και με Sps

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2021 at 10:28 ΠΜ, Giwrgos Fragoulis said:

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθείς. Όταν θα ταιζεις θα βγάζουν πολύποδα για να φάνε και τέλος. Συμβιώνουν μια χαρά και με soft και με Lps και με Sps

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

@Giwrgos FragoulisΤώρα είδα την απάντησή σου, έχω διαβάσει διάφορα για δαύτα, στο nano-reef ανέφερε ότι είναι harmless αλλά

"I have noticed that these things (I have some big ones) when they create their slime trail it really bugs all your corals. They will keep zoas closed up completely and really irritate any others to the point that it will kill the coral. I have personally even lost colonies because of these.":blink:

 η αλήθεια είναι ότι το λυπάμαι... δεν το έχω σκοτώσει ακόμα, είχα βρει και μικρή αστερίνα και δεν την σκότωσα επίσης, μου έρχεται κάπως να τα πετάξω στην λεκάνη.... :blush: Είχες και δεν είδες να απειλούνται τα κοράλλια; σχεδόν συνέχεια φτιάχνει δίχτυ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/1/2021 at 4:51 ΜΜ, natateo said:

Τωρα φαινεται καλα. Βγαλε το εξω και κοψε με τη ριζα!

Το έβγαλα μαζί με άλλα 4 πολύ μικρότερα που ξετρύπωσα...

 

IMG_20210120_110411.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...