Jump to content

Το τανκ της χελωνας βρωμιζει συχνα


Recommended Posts

Της αλλαξα το νερο πριν απο 4 μερες και παλι σημερα βλεπω βρωμα στον πυθμενα του τανκ την οποια με δυσκολια βγαζω με τη σκουπα βυθου παντα μενει ακομα αρκετη και στο τελος αναγκαζομαι να αδειαζω ολο το νερο κατι το οποιο ειναι καπως δυσκολο οταν μιλαμε για ενα μεγαλο γυαλινο ενυδρειο που με ενα λαθος μπορει να πεσει και να μου γινει κομματια.Το παραδοξο της υποθεσης ειναι οτι ποτε δεν βγαζω το φιλτρο και οτι ταιζω παντα το ζωακι σε ενα αλλο ταπερ εφωσον οι χελωνες βρωμιζουν πολυ αφου φανε .Θελω να βγαλω ακρη αμεσα με αυτο το θεμα εχει καταντησει πολυ κουραστικο και εχω σκεφτει μεχρι και να τη δωσω.Κατω εστειλα τις εικονες της βρωμιας το φιλτρο και το τανκ στο οποιο την εχω καλυτερα καποιος να βοηθησει αμεσα εχει πλεον γινει κουραστικο

IMG_20200726_145909_304.jpg

Screenshot_20200726-151124_Photos.jpg

20200726_151431.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dogs N Reptiles έγραψε:

.Θελω να βγαλω ακρη αμεσα με αυτο το θεμα εχει καταντησει πολυ κουραστικο και εχω σκεφτει μεχρι και να τη δωσω.Κατω εστειλα τις εικονες της βρωμιας το φιλτρο και το τανκ στο οποιο την εχω καλυτερα καποιος να βοηθησει αμεσα εχει πλεον γινει κουραστικο

 

Αν οντως σκεφτεσαι να δωσεις το χελωνακι επειδη θεωρεις κουραστικο για σενα τη συντηρηση ενος ενυδρειου 30-40 λιτρων , τοτε καλύτερα για το ζωάκι και για σενα να την δωσεις. γιατι στο μέλλον θα  χρειαστεί και περαιτερω αναβαθμιση.

Υ.Γ Απο σκουπα βυθου καλυτερη δουλεια κανει ενα απλο αλφαδολαστιχο.....το ιδια λιτρα και το ιδιο φιλτρο ειχα και οταν ηταν μικρες οι δικες μου και η προσθηκη δευτερου ιδιου φιλτρου βοηθησε κατα πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην κουβαλας το ενυδρειο πανω-κατω. Οπως λεει ο @corto maltese - παρε ενα αλφαδολαστιχο για αλλαγες νερου.

Με αυτο μπορεις να μαζευεις και τις βρωμιες απο κατω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο κανει το πολύ για 15λιτρο. Γνωμη μου να πάρεις ενα εξωτερικό φίλτρο τουλαχιστον κάτι αντίστοιχο με fluval 207.

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2020 at 9:22 ΜΜ, το μέλος Sarpijk έγραψε:

Το φιλτρο αυτο κανει το πολύ για 15λιτρο. Γνωμη μου να πάρεις ενα εξωτερικό φίλτρο τουλαχιστον κάτι αντίστοιχο με fluval 207.

Μη ξεχνας οτι ειναι χελωνοενυδρειο και αντε να ειναι καθαρα 30λ, το πολυ 40λ, αν ελεγες για το fluval 107ενταξει, αλλα το 207 ειναι υπερβολη μου φαινεται.....αποψη μου,  ισως κανω και λαθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...