Jump to content
giannis_tomas

66lt ενυδρείο τι ψάρια - φυτά να βάλω για να μακροημερεύσουν;

Recommended Posts

Posted (edited)

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

www.hailea.com/e-hailea/product1/f60.htm
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  58χ30χ38
Συνολικά Λίτρα: 66

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:  ???
Ψάρια: ???

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο φυτά
Πέτρες: ψεύτικες
Ξύλα: ψεύτικο
Άλλα διακοσμητικά : φυτά ψεύτικα
Υπόστρωμα:
Βυθός: άμμος και χαλίκι ψεύτικο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  SUNSUN ADE-200C φωτιστικό LED 12W
Διάρκεια φωτισμού: 6 h με χρονοδιακόπτη, από 18.00 μέχρι 00.00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: EHEIM ECCO PRO 130 (εξωτερικό)
Θέρμανση/ Ψύξη: amtra klima 100 w και Hobby AQUA COOLER V4
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ξηρά: tetramin flakes, sera viformo

Παράμετροι

βάζω νερό από το φίλτρο που έχουμε MATRIKX +PB1 0.5μm
Γενική σκληρότητα (GH): >7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28-29 C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1/εβδομάδα (10%)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 1/εβδομάδα MICROBE-LIFT SPECIAL BLEND
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 40γρ. αλάτι/ αλλαγή

Μετά από αποτυχημένη προσπάθεια που προέκυψε από υποδείξεις πετσοπάδων, θέλω να κάνω ένα σωστό restart και να δημιουργήσω ένα ωραίο περιβάλλον για ψαράκια με το συγκεκριμένο ενυδρείο και τον συγκεκριμένο εξοπλισμό του.  Όσο το δυνατόν πιο εύκολα ψαράκια, δεν με ενδιαφέρει να είναι εξωτικά παράξενα κτλ, απλά να είναι χαρούμενα στο περιβάλλον που θα δημιουργήσω. Επίσης θα ήθελα να αλλάξω και την διακόσμηση γιατί είναι όλα ψεύτικα. Οπότε θα ήθελα να βάλω φυσικά υλικά, πέτρες, φυτά κοκ αρκεί τα φυτά να είναι εύκολα να μην χρειάζονται co2 και να μην τα τρώνε τα ψαράκια! Ακούω προτάσεις (είδος, αριθμός κοκ)!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!

Edited by giannis_tomas

Καλησπέρα φίλε μου μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο για μονομάχο Πολύ όμορφο ψάρι με όμορφη πλεύσης, τά περισσότερα ενυδρεία για μονομάχους είναι τίγκα φυτεμένα αλλά η γνώμη μου είναι ότι και με λιγότερα δεν θα έχεις θέμα, εγώ προσωπικά είχα σέ ένα 40 λίτρα έναν μονομάχο τρία μηλοσαλίγκαρα, από διακοσμητικά είχα τρεις πέτρες από ποτάμι  μία ριζά, και από φυτά μία anubia μία vallisneria και ένα κερατόφιλο ελεύθερο 

Σε ευχαριστώ πολύ! 1 ψαρακι δεν θα νιώθει μοναξια? Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει η ομορφιά θέλω μονο να ειναι χαρουμενο/να, οπότε δέχομαι προτάσεις και για άσχημα! Τα 2 comet χρυσοψαρα μου κρατησαν μονο 2 χρονια, ακολουθούσαν το χερι μου κολυμπουσαν και καταλαβα οτι περναγαν ωραία. Αλλα ηταν λαθος πολλα πράγματα, η τροφη, η διακόσμηση και κυριως οι διαστάσεις, ενω οι τιμες του νερου ηταν σωστές.. 

πριν 10 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

Καλημέρα Γιάννη, όχι δεν θα νιώθει μοναξιά, αυτά τα ψάρια τά κάνει ευτυχισμένα το καθαρό νερό και τά φυτά, βέβαια εάν θες μπορείς νά βάλεις και θύλακες  για αναπαραγωγή, επίσης πίστεψέ με από συμπεριφορές αυτό το ψάρι θά σού δόσει πολλά, αν ασχοληθείς με το ψάρι θα σέ "κοιτάει στα μάτια" από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν κάποιος Πίο έμπειρος από εμένα μπορεί να σου προτείνει κάτι άλλο σέ αυτά τα λίτρα, εγώ ξέρω Πίο πολύ από Αφρική αλλά σέ αυτά τα λίτρα μόνο κοχυλόψαρα...

ψαρια 6 cherry barbs 6 amano shrimps 1 female betta 

φυτα  2,3 cryprocoryne  μπροστα, hygrophila difformis  ,Limnophila sessiliflora πισω 

κανα ξυλο πετρες οχι πολυ μεγαλα και απλη αμμο 

θα εισαι οκ πιστευω 

• Like 1

πριν 16 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

Όσο το δυνατόν πιο εύκολα ψαράκια, δεν με ενδιαφέρει να είναι εξωτικά παράξενα κτλ, απλά να είναι χαρούμενα στο περιβάλλον που θα δημιουργήσω.

Το νερο, που εχεις ειναι σκληρο (ΚΗ-10 και γενικη >7 - μια ερωτηση- με τι τεστακια μετρας;) , προτεινω ζωοτοκα ψαρια (πχ. guppy, Endlers, οριακα πλατυ)

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/?tab=comments#comment-323428

https://www.aquazone.gr/forums/topic/42317-xiphophorus-maculatus-guenther-1866/?tab=comments#comment-385633

Απο φυτα δες τα ευκολα εδω-

• Like 1

Ένα χαρεμακι  guppy σε φυτεμένο με εύκολα φυτά velisneria, anubia nana, cryptocoryne, limnophila sessiliflora θα ήταν τέλεια 

Edited by Gmm