Jump to content

Κοινοί λαμπτήρες για ενυδρεία?


Ovation2

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω τους λαμπτήρες στα ενυδρεία μου με:

1. Φιλικούς για φυτά 4500-5000 Κέλβιν και

2. Daylight (???? Κέλβιν)

Στα pet shop πουλάνε μια πλούσια συλλογή από δαύτους αλλά .... κοστίζουν :hysterical:

Υπάρχουν αυτού του τύπου οι λαμπτήρες σε συνηθισμένα μαγαζιά ηλεκτρολογικού υλικού? Με κοινά ονόματα και πιθανά χωρίς εντυπωσιακή συσκευασία με ψαράκια κλπ?

Αν ναι, πιστεύω πως θα είναι φθηνότεροι?

Προτάσεις?

Ovation, too.

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση είναι της Osram η σειρά 865 που είναι στα 6500Κ daylight. Αλλά σίγουρα χρειάζεσαι και κάποια ενυδρειακή... Και ναι έχεις δίκιο η συγκεκριμένη είναι πολύ φθηνότερη... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια υπαρχουν...

sylvania grolux(ροζ για φυτα)

sylvania aquastar(λευκη,που τονιζει το χρωμα των ψαριων και ειναι ζευγαρι με την παραπανω..)

θα τις βρεις σε μαγαζια ηλεκτρολογικα,και δεν εχουν παραπανω απο 6 ευρω η μια........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Σχετικά τώρα με τα φυτά, το ότι αλλάζουμε τους λαμπτήρες κάθε εξάμηνο μπορεί να αντισταθμισθεί με επέκταση της περιόδου που είναι αναμμένοι?

Αν δηλαδή μέχρι 6 μήνες τους ανάβω 10 ώρες, στους 9 μήνες, που θα έχουν μειωμένη απόδοση, να κάνω τις 10 ώρες 11 ή 12? Θα επιτύχουμε την ίδια φωτοσύνθεση?

Ovation, too.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν την εχω ψαξει τοσο,νομιζω οτι με τοσο φθηνες λαμπες δεν χρειαζεται να μπαινουμε σε τετοια διαδικασια,μιας και η ρουτινα στη φωτοπεριοδο χρειαζεται,και δεν ειναι αναγκη να στρεσαρουμε τα ζωα-φυτα μας..για κατι τετοιο.....

σαφως και οι λαμπες χανουν το 50% του φωτος τους,και η αλλαγη τους πρεπει να γινεται σταδιακα,για να αποφυγουμε τις επερχομενες αλγες.....

Link to comment
Share on other sites

.....

σαφως και οι λαμπες χανουν το 50% του φωτος τους,και η αλλαγη τους πρεπει να γινεται σταδιακα,για να αποφυγουμε τις επερχομενες αλγες.....

Δηλαδή η μειωμένη ένταση φωτός βοηθά την ανάπτυξη άλγης? Θα περίμενα το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μειωμένη ένταση φωτός βοηθά την ανάπτυξη άλγης? Θα περίμενα το αντίθετο...

οχι,οχι φιλε μου.το αντιθετο εννοουσα..!! :rasp::hysterical:

δηλαδη αν απο τους φθαρμενους με το λιγο φως παμε αναγκαστικα λογω αλλαγης τους σε νεους....ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα μας περιμενει καποιο ειδος αλγης....πιθανοτατα τριχα.....

Link to comment
Share on other sites

οχι,οχι φιλε μου.το αντιθετο εννοουσα..!! :P:hysterical:

δηλαδη αν απο τους φθαρμενους με το λιγο φως παμε αναγκαστικα λογω αλλαγης τους σε νεους....ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα μας περιμενει καποιο ειδος αλγης....πιθανοτατα τριχα.....

Τώρα μάλιστα!!!!....στέκει...

...και όχι "φίλε μου" αλλά "φίλη μου" είναι το σωστό :rasp::P:rasp:

Ovation, too.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα!!!!....στέκει...

...και όχι "φίλε μου" αλλά "φίλη μου" είναι το σωστό :rasp::P:P

Ovation, too.

οκ,και ουπςςςςς...χαζομαρα μου.!!!

συγνωμη λοιπον φιλη μου..... :thumbup::hysterical::rasp: η κεκτημενην ταχυτης...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να ξέρεις πως και οι παλιές λάμπες μπορούν να βοηθήσουν στην ανάπτυξη άλγης... Λέγοντας ότι οι λάμπες παλιώνουν δεν είναι απαραίτητο ότι θα φέγγουν λιγότερο. Απλά μετατοπίζεται το φάσμα τους και προκαλούν προβλήματα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

φιλε klaz θα ηθελα να μου πεις που εχεις διαβασει οτι οι λαμπες χανουν το 50% της φωτεινοτητας τους (φανταζομαι οτι εννοεις μεσα στο 6μηνο οπου και υποτιθεται οτι πρεπει να τις αλλαζουμε)

συμβαινει μονο με τις ενυδριακες λαμπες αυτο; η εγω δεν το εχω παρατηρησει καθολου το φαινομενο;

επισης θα ηθελα και την πηγη του istellas για την αλλαγη τους εκπεμπομενου φασματος των λαμπων

ευχαριστω και τους δυο σας :hysterical:

αν και δεν την εχω ψαξει τοσο,νομιζω οτι με τοσο φθηνες λαμπες δεν χρειαζεται να μπαινουμε σε τετοια διαδικασια,μιας και η ρουτινα στη φωτοπεριοδο χρειαζεται,και δεν ειναι αναγκη να στρεσαρουμε τα ζωα-φυτα μας..για κατι τετοιο.....

σαφως και οι λαμπες χανουν το 50% του φωτος τους,και η αλλαγη τους πρεπει να γινεται σταδιακα,για να αποφυγουμε τις επερχομενες αλγες.....

Link to comment
Share on other sites

Φθηνες και δοκιμασμενες ειναι και οι OSRAM FLUORA, PHILLIPS AQUARELLE.Τις βρισκεις σε μαγαζια με ηλεκτρολογικα και δεν κοστιζουν... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε klaz θα ηθελα να μου πεις που εχεις διαβασει οτι οι λαμπες χανουν το 50% της φωτεινοτητας τους (φανταζομαι οτι εννοεις μεσα στο 6μηνο οπου και υποτιθεται οτι πρεπει να τις αλλαζουμε)

συμβαινει μονο με τις ενυδριακες λαμπες αυτο; η εγω δεν το εχω παρατηρησει καθολου το φαινομενο;

επισης θα ηθελα και την πηγη του istellas για την αλλαγη τους εκπεμπομενου φασματος των λαμπων

ευχαριστω και τους δυο σας :hysterical:

ΓΙΑ ΔΕΣ.........

http://www.plantedtank.net/articles/Lighti...lanted-Tank/14/

http://www.plantedtank.net/articles/Light-...-Comparison/29/

και σε καποιες δεκαδες σελιδες ακομη...που τωρα δεν θυμαμαι.......χεχεχε.......

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Η πηγή μου είναι το βιβλίο του Αλεξόπουλου (οπτικής) που κάναμε στο πανεπιστήμιο...

Τα πολλά αναβοσβήματα προκαλούν "ζημιά" στο αέριο που είναι μέσα στις λάμπες φθορίου. Τη φωτεινότητά τους δύσκολα θα την δεις να διαφοροποιείται με το μάτι μέσα σε 6 μήνες, και ειδικά στις Τ5. Μπορείς όμως να κάνεις ένα πείραμα. Με μια φωτογραφική μηχανή (dslr) βάζεις συγκεκριμένο WB preset, σταθερή ταχύτητα και διάφραγμα και τραβάς φωτό (όπως βγει, δεν μας ενδιαφέρει πως θα φαίνεται). Μετά από 6-8 μήνες με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις τράβα την ίδια λάμπα πάλι μια φωτό! Και σύγκρινε τις δύο φωτογραφίες. Θα δεις πως δεν είναι οι ίδιες και ας φαίνονται με το μάτι ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα :hysterical:

Οι λάμπες όλες σαφώς και ανάβουν για πολύ περισσότερο από 1-2 χρόνια, το πρόβλημα είναι τι φως θα βγάζουν και μια και θέλουμε συγκεκριμένο φάσμα για την σωστή ανάπτυξη των φυτών, το φάσμα είναι που μας ενδιαφέρει περισσότερο από την φωτεινότητα.

Link to comment
Share on other sites

καποιο καταστημα που εχετε βρει στην αθηνα (νοτια προαστεια) που να εχει τις

sylvania grolux και sylvania aquastar σε χαμηλη τιμη γνωριζετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...