Jump to content

Τι ψάρι να παρω με τα χρυσόψαρα μου;


Recommended Posts

Εχω 2 χρυσόψαρα ένα black moor και ένα Σουμπουνκιν και ήθελα να παρω ενα άλλο ψάρι αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να ταιριαξει με αυτά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλύτερα είναι μόνο με χρυσόψαρα δεν ταιριάζει με άλλο είδος ???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των χρυσόψαρων που έχεις στο ενυδρείο σου είναι πολύ μεγάλος για τα λίτρα σου (το black moor μόνο του θέλει τουλάχιστον σαράντα λίτρα και το shubukin τουλάχιστον εξήντα) και έχεις και τα δύο σε 55 λίτρα ενυδρείο. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δε χωράει άλλο ψάρι εκεί. Και όπως είπε και ο φιλος, χρυσά μόνο με κάνα σαλιγκάρι και τπτ άλλο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άχρηστη στο θέμα λίτρα κτλπ το ενυδρείο μου είναι μεγάλο λοιπόν δεν ξέρω αμα είπα σωστά τα λίτρα θα στείλω σε λίγο φωτογραφία αμα καταφέρω 

Έγινε επεξεργασία - Melina Kaminioti
Link to comment
Share on other sites

  Για να βρεις τα λίτρα ενός ενυδρείου πολλαπλασιάζεις το μήκος επί το ύψος επί το πλάτος και διαιρείς το αποτέλεσμα με το 1000. Είναι ψάρια κρύου νερού και δεν είναι καλό να ζουν μόνιμα στις μεγάλες θεσμοκρασίες (25+ βαθμούς) που απαιτούν σχεδόν όλα τα τροπικά ψάρια. Αν έχεις πολλά λίτρα ίσως μπορείς να βάλεις μαζί τους συννεφάκια που έχουν παρόμοιες απαιτήσεις. Στην θέση σου όμως, θα έβαζα περισσότερα χρυσόψαρα. Είναι κοινωνικά ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Δες τα λίτρα του ενυδρείου σου και το βλέπουμε. Γιατί αν ισχύουν τα 55 τότε θα πρέπει να αλλάξεις στήσιμο στο ενυδρείο σου. Συννεφάκια δεν μπαίνουν μαζί τους. 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω η εξηνταρι είναι η ογδονταρι. Μέτρα μια αν μπορείς το μήκος το πλάτος και το ύψος του με ένα μέτρο. Έπιπλο ΙΚΕΑ είναι αυτό που το στηρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις κάνει ότι λάθη έχουμε κάνει στην αρχή όλοι όσοι ασχολούμαστε με χρυσόψαρα. Αν θες πραγματικά βοήθεια να στήσεις ένα σωστό ενυδρείο για αυτά και να τα κρατήσεις χρόνια πες μου για να ξεκινήσω να σου γράφω βασικά πράγματα που θα σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Λοιπόν ξεκιναμε από τα βασικά. Αρχικά βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά για δύο λόγους

1. Τα χρυσόψαρα θέλουν χώρο να κολυμπούν και μπορεί να τραυματιστούν από τα πλαστικά διακοσμητικά

2. Τα ψεύτικα διακοσμητικά μπορεί να έχουν απώλεια χρώματος και να δηλητηριάσουν με τον τρόπο αυτό τα ψάρια

 

Αν θες βάλε στρογγυλές πέτρες και ξύλα όπως εγώ στο δικό μου

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης γράψε μου ρουτίνες ( κάθε πότε αλλάζεις νερό, πόσο και πόσο ταιζεις)

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάνεις τεστ νερού?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα προσφατα έβαλα το ενυδρείο να έχω 10 μέρες δεν το έχω αλλάξει το νερό 

Ταιζω το κάθε ένα 4 φυλλα από την τροφή τους που την βουλιαζω μέσα ώστε να μην τρώνε από την επιφάνεια 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα πρέπει να αλλάζεις το 50-60 τις εκατό του νερού κάθε εβδομάδα. Τεστ θα πάρεις υγρά και όχι στικς. Για να δούμε και τι γίνεται με τις τιμες. Φίλτρο τι έχεις αυτή τη στιγμη?

 

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία φαίνεται πως δεν πατάει καλά το ενυδρείο πάνω στο έπιπλο, και εξέχουν οι άκρες. Στην θέση σου θα το τοποθετούσα κάπου που να πατάει ολόκληρο

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα σήμερα το νερό δεν έχω και κάποιο δυνατό και τέλειο φίλτρο αλλά στην περιοχη που μενω τα pet shop δεν έχουν και πολλα  αλλά είναι για τα λίτρα και κάνει καλά την δουλειά του λέγεται aqua filter η εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για την ώρα είναι θεωρητικά τουλάχιστον επαρκές. Αρκεί να κάνεις αυτά που σου είπα παραπάνω ώστε να ψάρι ανά έχουν χώρο. Κάνεις αλλαγές νερού 50 τις εκατό τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα, ενώ εννοείται ότι δε βάζεις άλλο ψάρι μέσα. Όταν μεγαλώσουν θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο (180 λίτρα θα έλεγα τουλαχιστον) και εξωτερικό λίτρο. Εκεί πιθανόν να μπορέσεις να βάλεις ένα ακόμη ψαρι η και δύο αν είναι. Fancy όπως το black moor (δλδ χοντρά και με πολλές ουρές). Δες και την παρουσίαση του ενυδρείου μου για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...