Jump to content

Σος πολυ τροφη σε ενυδρειο


Recommended Posts

Καλημερα σας.

θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας, μιας και μεσα απο την παρεα σας, εχω εδω και καποια χρονια ενυδρειο με χρυσοψαρα.....

Εφυγα για διακοπες 15 μερες, αφηνοντας καποιον να τα ταιζει.

Αγορασα αυτες τις τροφες που κρατανε 10 μερες, και λιωνουν αργά, μεσα στο νερο.

Εχω αυτην την στιγμη ενυδρειο 50 λτ με 2 οραντα......ειχα δηλαδή, γιατι αυτος που τα προσεχε, εβλεπε την τροφη να διαλυετε, και καθε τρεις μερες εβαζε και απο δυο ταμπλετες.

Οπως καταλαβαινετε, οταν γυρισα, το ενα ψαρι ζουσε, το αλλο, το ειχε αφαιρεσει γιατι ψοφησε, και τελικα, εχασα, και το πρώτο...δυστηχώς......παρολο που το εβγαλα, αμεσως απο το ενυδρειο.

Εχω κανει, τρεις μεγαλες αλαγες νερού, τι μεγαλες δηλαδή, μιλαμε για ολο, συν σκουπα βυθού.

Ανοιξα, και επλυνα το φιλτρο, με νερο ενυδρειου.( eheim 2213 εχω.)

Και εκανα και μια αλαγή, περιπου το 1/3 του νερου, εχθες.

Εννοειτε οτι ειχα απειρη τροφη στον πατο.

Εβαλα μεσα ενα οραντα, πολυ μικρουλι, και εριξα πριν βαλω το ψαρι, και toxibec της sera.

Αυτα εγιναν εχθές.

Σημερα, ταισα ελαχιστα το ψαρι, εχθες δεν του εδωσα τιποτα, να καθαρισει, τυχον υπολειματα τροφης, στον πατο.

Η ερωτηση μου, ειναι, τι κανω μετα?

Ποτε ξαναριχνω, toxibec, και ποτε ξανακανω αλαγη νερού, και σε τι ποσοτητα.

Συγχωρεστε με για το κατεβατό, αλλα πιστευω οτι ηταν απαραιτητες ολες οι λεπτομερειες.

Ευχαριστω πολυ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Υγρά τεστ έκανες για το νερό πριν μπει το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου ήθελα να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει.?

Δεν εχω κανει τεστ, αλλα μου ειπε αυτη στο πετ σοπ, να ριξω αυτό, και θα ειναι οκ.

και να το ξαναριξω μετα απο τρεις μερες.

Με ρωτησε αν ειναι θολό το νερό, και ειναι λιγο.

Απο βακτηρια, τι να κανω, μηπως να ενισχυσω την βιολογια, λογω καταστασης?

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα pet shop. Άκουσε με. Θα κάνεις καθημερινά αλλαγές νερού 30 τις εκατό για τρεις τέσσερις ημέρες. Μετά πάρε υγρά τεστ για να τέσσερις την ποιότητα του νερου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεσταρεις. Είμαι σίγουρος ότι στην καλύτερη είσαι τίγκα στα νιτρικά. Με το χειρότερο σενάριο να περιλαμβάνει και εκτόξευση της αμμωνίας και των νιτρωδών λόγω του τεράστιου όγκου τροφής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ.

Θα ακολουθησω πιστα τις συμβουκες σας, και αν υπαρξει θεμα, ξαναμιλαμε.

?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Σας ευχαριστω πολύ.

Θα ακολουθησω πιστα τις συμβουκες σας, και αν υπαρξει θεμα, ξαναμιλαμε.

?

Στο φίλτρο σου έχεις άνθρακα;

Αν δεν έχεις θα πρότεινα να βάλεις για καμία εβδομάδα ώστε να φύγουν τυχών τοξικές ουσίες.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν έχει σχέση. Ο άνθρακας μπαίνει για χημική φιλτρανση. Εδώ έχουμε περίπτωση υπερβολικου ταισματος ας είναι ταμπλέτες αυτά που έμπαιναν στο ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Καλημερα σας.

θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας, μιας και μεσα απο την παρεα σας, εχω εδω και καποια χρονια ενυδρειο με χρυσοψαρα.....

Εφυγα για διακοπες 15 μερες, αφηνοντας καποιον να τα ταιζει.

Αγορασα αυτες τις τροφες που κρατανε 10 μερες, και λιωνουν αργά, μεσα στο νερο.

Εχω αυτην την στιγμη ενυδρειο 50 λτ με 2 οραντα......ειχα δηλαδή, γιατι αυτος που τα προσεχε, εβλεπε την τροφη να διαλυετε, και καθε τρεις μερες εβαζε και απο δυο ταμπλετες.

Οπως καταλαβαινετε, οταν γυρισα, το ενα ψαρι ζουσε, το αλλο, το ειχε αφαιρεσει γιατι ψοφησε, και τελικα, εχασα, και το πρώτο...δυστηχώς......παρολο που το εβγαλα, αμεσως απο το ενυδρειο.

Εχω κανει, τρεις μεγαλες αλαγες νερού, τι μεγαλες δηλαδή, μιλαμε για ολο, συν σκουπα βυθού.

Ανοιξα, και επλυνα το φιλτρο, με νερο ενυδρειου.( eheim 2213 εχω.)

Και εκανα και μια αλαγή, περιπου το 1/3 του νερου, εχθες.

Εννοειτε οτι ειχα απειρη τροφη στον πατο.

Εβαλα μεσα ενα οραντα, πολυ μικρουλι, και εριξα πριν βαλω το ψαρι, και toxibec της sera.

Αυτα εγιναν εχθές.

Σημερα, ταισα ελαχιστα το ψαρι, εχθες δεν του εδωσα τιποτα, να καθαρισει, τυχον υπολειματα τροφης, στον πατο.

Η ερωτηση μου, ειναι, τι κανω μετα?

Ποτε ξαναριχνω, toxibec, και ποτε ξανακανω αλαγη νερού, και σε τι ποσοτητα.

Συγχωρεστε με για το κατεβατό, αλλα πιστευω οτι ηταν απαραιτητες ολες οι λεπτομερειες.

Ευχαριστω πολυ.

 

Για το τι να κανεις σου ειπαν οι προηγουμενοι. Απλα την επομενη φορα ακομη και παραπανω μερες αν λειπεις αν παει καποιος και ριχνει τροφουλα ανα 4 με 5 μερες θα εισαι κομπλε. Το προβλημα ειναι στα λιγα λιτρα που εχεις με τα χρυσοψαρα ειναι οι αλλαγες νερου που πιστευω θα φτασεις σις 15 μερες κανα80αρι στα νιτρικα. Καλυτερα να ετοιμαζεις λιγο νερο και να ερθει καποιος καθε 10 μερες και να σου κανει μια υποτυπωδη αλλαγη νερου ισα ισα να μπει καθαρο νερο παρα να ερχεται καποιος καθε μερα να στα ταιζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...