Jump to content

60 λιτρα multifasciatus


ababapanos

Recommended Posts

καλησπερα σας.

εχω ενα 60αρι ενυδρειο juwel και θελω να βαλω ενα χαρεμακι multifasciatus η Ocelatus

 

Μπορειτε να μου πειτε τι διαφορα εχουν τα Neolamprologus Multifasciatus απο τα Lamprologus Ocelatus Gold ?

και ποια ειναι πιο ευκολα?

και αλλο ενα θεμα μου ειναι οτι το νερο του δυκτιου μου εχει πολλα φωσφορικά και δημιουργει καφε αλγη, για να το αποφυγω αυτο βαζω στο ενυδριο νερο απο όσμωση , με αποτελεσμα ομως να μην ειναι πολυ σκληρο και να μην εχει υψηλό ph που θελουν αυτες οι κιχλιδες  . Για τα 60 λιτρα που ειμαι υπαρχει καποια ευκολη λυση? η να το αφήσω ετσι?  υπαρχουν καποια υγρα που αυξανουν την σκληροτητα και το ph? αλλα δεν ξερω αν συμφερει μακροπροθεσμα οικονομικα 

 

πχ  το  Seachem Malawi/Victoria Buffer  κανει δουλεια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει buffer Tanganyika seacheam, τά osellatus και τά multifasciatus είναι taganyka, η αλήθεια είναι ότι κάνουν δουλειά , μια σήγουρα πιο οικονομική λύση είναι η μαγειρική σόδα αλλά  δεν κρατάει το ph ανεβασμένο για καιρό πέφτει σχετικά γρήγορα , δηλαδή αν πάς στην λύση της σόδας θά πρέπει νά ασχολείσε πολύ συχνά...?? Αλλά αν δεν θες να πολασχοληθείς

με ph, kh και gh δεν θά έχει κάποιο προβλήμα, αυτά τά ψαράκια δεν έχουν τρελές απαιτήσεις, από εκεί και πέρα αν κάνεις το νερό σου σκληρό εννοείται ότι μόνο καλό θά είναι αυτό

 

 

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Ok δηλαδή η καλύτερη λύση είναι η όσμωση και μετά το sachem booster σωστά? 

 

To οποίο στα 60 λίτρα κάθε πότε βάζω σε κάθε αλλαγή; Όποτε πχ θεωρητικά με ένα μπουκάλι 100ml πόσο καιρό βγαζω

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος ababapanos έγραψε:

Ναι προσωπικά για εμένα η καλύτερη λύση είναι τά buffer, η δοσολογία για τά λίτρα σού είναι ένα κουταλάκι του γλυκού σέ ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο και καλό ανακάτεμα πριν το ρίξεις μέσα. Τώρα για το κάθε πότε είναι λίγο περίπλοκο...  Ρίχνεις ένα κουταλάκι όπως σού είπα και μετά από μια ημέρα μετράς και αν χρειαστεί ξαναρίχνει... Μόνο έτσι γίνεται σιγά σιγά και με υπομονή

 

Link to comment
Share on other sites

Στήσε το ενυδρείο αγαπητέ και βλέπουμε αν θα έχεις αλγες ,τότε το αντιμετωπίζουμε

 

?

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο είδη δεν γνωρίζω και πολλά το μόνο που γνωρίζω, κ αυτό αν δεν κάνω λάθος, είναι ότι τα μουλτι είναι πιο εύκολα στην αναπαραγωγή από τα ocellatus. Αν έπρεπε να επιλέξω πάντως θα έβαζα μουλτι. 

Για το θέμα των φωσφορικών έχεις κάνει κάποιο τεστ? Αν ναι τι μέτρηση έχει και βασικά είσαι σίγουρος ότι η καφέ είναι λόγω των φωσφορικών? Αν θες να δοκιμάσεις κάτι εναλλακτικό της όσμωσης για το θέμα των φωσφορικών είναι κάποια προιόντα που τα δεσμεύουν πχ phosguard. Για ρίξε μια ματιά. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Στήσε το ενυδρείο αγαπητέ και βλέπουμε αν θα έχεις αλγες ,τότε το αντιμετωπίζουμε

 

?

 @ababapanos Αυτο που λεει ο κ. Σωκρατης ειναι το πιο λογικο κατ' εμε....πρωτα μαθαινεις να περπατας και μετα να τρεχεις.

πριν 11 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Για τα δύο είδη δεν γνωρίζω και πολλά το μόνο που γνωρίζω, κ αυτό αν δεν κάνω λάθος, είναι ότι τα μουλτι είναι πιο εύκολα στην αναπαραγωγή από τα ocellatus. Αν έπρεπε να επιλέξω πάντως θα έβαζα μουλτι. 

 

Συμφωνω με τον Πανο, και το μονο που θελω να προσθεσω  ειναι οτι τα μουλτις μπαινουν σε χαρεμι 1 αρσ/4-5 θυλ., ενω τα occelatus ζευγαρι ή σε καποιες περιπτωσεις ''μικρο'' χαρεμι  1αρσ/2 θηλ.

Υ.Γ Το ενυδρειο  τι διαστασεις εχει σε μηκος-πλατος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...