Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα ,όπως λέει και ο τίτλος του thread ετοιμάζομαι σιγά σιγά να μπω στην θάλασσα , προηγούμενη εμπειρία με θαλασσινό δεν έχω , είχα κατά το παρελθόν γλυκού νερού.

Λοιπόν γενικά δεν βιάζομαι να ξεκινήσω το στήσιμο και καθώς σιγά σιγά μαζεύω εξοπλισμό θα σας αναφέρω τι έχω τι θέλω και περιμένω τις συμβουλές σας , το ενυδρείο θα παίξει με ζωανθακια και μαλακά Κοραλια από ψαράκια σκέφτομαι ένα ζευγάρι clownfish και ένα yellow Watchman goby και συνεργείο καθαρισμού συν καμιά γαρίδα , από εξοπλισμο έχουμε και λέμε  

Ενυδρείο 60λιτρων το amtra nano tank (εδώ να αναφέρω ότι λόγω χώρου δεν δύναται η δημιουργία σαμπ ) φίλτρο hang on  fluval c3 φως zetlight za 1201 wifi (19W) A/O 3 σταδίων  wavemaker jebao sw-2 ( ενδεχομένως να χρειαστώ ακόμα 1 ??) Ρεφακτομετρο κλασσικό από κινεζικη σελίδα  θερμοστάτη hygger 100W ηλεκτρονικό ph μέτρο επίσης 3 κιλά νεκρό βράχο ( σκέφτομαι όταν θα έρθει η ώρα για αγορά ακόμα 2-3 κιλών για τεχνιτο ζωντανό ) για skimmer τώρα για αρχή λέω για αλλαγές εβδομαδιαίες  , θα ήθελα τις γνώμες σας για το τι άλλο θα χρειαστώ , ευχαριστώ για τον χρόνο σας Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα ανέφερες ολα που θα χρειαστείς τουλάχιστον για το ξεκίνημα. Αυτόματη αναπλήρωση αν θες μπορείς να προσθέσεις στο πακέτο για να μην εισαι απο πάνω λόγω της εξάτμισης. 

 

Εγω ειμαι υπέρ του σκιμερ. Ομως πολλά ενυδρεια μικρών όγκων δουλεύουν skimerless. 

Για τον φωτισμό ....θα έλεγε να κοίταζες λιγο ακομα, Τιμια μάρκα η zet light (την εχει φιλος) αλλά αν μπορείς να τσοντάρεις 100 ευρω πχ Plus για κατι καλύτερο κάντο. Δεν θα το μετανιώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου αυτά που ανέφερα τα έχω ήδη οπότε μπορώ να ξεκινήσω με αυτα και ίσως κοιτάξω στο μέλλον για κάτι καλύτερο σε σχέση με τον φωτισμό , για αυτόματη αναπλήρωση το έχω σκεφτεί και εγώ ότι θα χρειαστεί απλά επειδή θα πιάσει φθινόπωρο μέχρι να ξεκινήσω έλεγα μήπως το τρεναρω και το πάω για άνοιξη μαζί με ανεμιστήρακια για ψύξη , για τον έλεγχο της θερμοκρασίας θα μου πρότεινες ένα stc η να πάω σε λύση τύπου inkbird που έχω δει στο ίντερνετ ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή! Τον jebao τον έχω κι εγώ για τα λίτρα σου πιστεύω θα είναι μια χαρά. Η διαφορά κόστους STC - inkbird πιστεύω είναι αρκετά μεγάλη. Εμένα ο STC δεν μου στοίχισε ούτε 10€ και δουλεύει όπως πρέπει. Όσο για skimmer σε 60 λίτρα αν είναι εσωτερικό δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεψει λόγω μικρής δεξαμενής... Επίσης κινέζικο ρεφρακτομετρο έχω κι εγώ με υγρό καλιμπραρισματος για να είσαι σίγουρος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας νομίζω ότι οι επόμενες αγορές θα είναι ένας μικρός κυκλοφορητης sunsun για να μπορώ να σπάω αλάτι , αλάτι μερικά τεστ και στο τέλος ο τεχνητος βράχος και ο αραγωνιτης

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα γνωρίζετε αν μπορώ να προμηθευτώ την ποσότητα βράχου που θέλω ακριβώς ? Πχ αν εγώ θέλω 3 κιλά είτε τεχνητό είτε νεκρό είτε φυσικό ζωντανό μπορώ να ζητήσω ακριβώς τα κιλά που θέλω και ενδεχομένως να διαλέξω και τα κομμάτια ? Η είναι στάνταρ τα ελάχιστα κιλά που μπορώ να πάρω ? 

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις εσυ οσο θέλεις και διαλέγεις και εσυ τα κομμάτια όπως σε βολεύουν καλύτερα. Για την ποσότητα, μπορεί να μην βγεί ακριβώς 2 κιλά, και να βγεί 2.4 πχ.  

Δεν υπάρχουν ελάχιστα κιλά. οσο θες αγοράζεις. Και ενα κομμάτι να ζητήσεις 500 γρ πχ θα πάρεις ενα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει μια καλή αρχή φίλε! Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ, κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας νομίζω ότι οι επόμενες αγορές θα είναι ένας μικρός κυκλοφορητης sunsun για να μπορώ να σπάω αλάτι , αλάτι μερικά τεστ και στο τέλος ο τεχνητος βράχος και ο αραγωνιτης
Θα σου πρότεινα να πάρεις έναν κυκλοφορητή λίγο "δυνατό" για να σε βοηθήσει και στις αλλαγές νερού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε θα κοιτάξω για κάτι πιο δυνατο , εννοείται ότι θα σας κρατάω ενήμερους άλλωστε όταν ξεκινήσω με το καλό θα μπουν και οι πρώτες φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , να ρωτήσω στον stc σκέφτομαι για θερμοκρασία 25,5-27,5 για χειμώνα να παίρνει ο heater κάτω από 25,5 να παίρνει και να κόβει στους 27,5 και αντίστοιχα το καλοκαίρι με τα ανεμιστήρακια να παίρνουν στους 28 και να κόβει στους 26 σαν θερμοκρασίες θεωρείται ότι είναι καλά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ τον έχω ρυθμίσει στους 26.
Στους 26.3 ανοίγει τα ανεμιστηράκι και στους 25.7 ανοίγει ο θερμαντήρας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε το range πρέπει να ειναι μικρότερο. Ρύθμισε το να ξεκινάει στους 25 και να σβήνει 25,5. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει αρκετο κενο απο ολες τις πλευρες και για μαγνητη απλα δεν φαίνεται καλα στις φωτός

Link to comment
Share on other sites

Και παμε τωρα στο επομενο κομματι των αγορών , εχουμε και λεμε για αλατι λεω να παρω το tropic marin pro (θα ηθελα τις αποψεις σας εδω ) τα τεστ για αρχη νιτρικα νιτρωδη αμμωνία και φώσφορο της salifert για αραγωνιτη να κοιταξω για ζωντανο ? Οπως και στα βακτηρια ελεγα για το special blend και το microbacter 7 + το Fastart M και τελος το seagel της seachem , περιμενω τις γνωμες σας πανω σε αυτα αν ξεχναω κατι η αν δεν χρειάζεται κατι απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

χωρίς πολλά πολλά εγω θα προτείνω 

Αλάτι tropic marine pro

test ολα salifert

Αραγωνιτη αν το βαστάει η τσέπη σου παρε ζωντανό. Διαφορετικά νεκρό  ή αν θες,   να πάρεις μισό ζωντανό και μισό νεκρό.

Βακτήρια Special Blend. Αν και εχω ακουσει και για τα Microbacter 7 καλά λόγια , απλα δεν στα προτείνω γιατι δεν τα εχω δοκιμάσει εγω ο ίδιος για να εχω άποψη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια για την αρχη biodigest και blend μετά blend και microbacter. Αραγωνιτη νεκρό. Φωσφωρικων τεστ όχι σαλιφερτ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Φωσφωρικων τεστ όχι σαλιφερτ.

Τοτε ποιο; Μου εχει τυχει να σταματαει να δουλευει ακομα και πριν την ημ. ληξης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας 

πριν 6 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Βακτήρια για την αρχη biodigest και blend μετά blend και microbacter. Αραγωνιτη νεκρό. Φωσφωρικων τεστ όχι σαλιφερτ. 

Για τεστ τι θα προτεινες ? Επισης στα biodigest η δοσολογια ειναι μια αμπουλα για 120 - 1000 λιτρα εμενα που καθαρα θα ειναι κατω απο 60 θα ριξω την μιση ? Και με ενα κουτακι των 6 θα ειναι ενταξει ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας 

Για τεστ τι θα προτεινες ? Επισης στα biodigest η δοσολογια ειναι μια αμπουλα για 120 - 1000 λιτρα εμενα που καθαρα θα ειναι κατω απο 60 θα ριξω την μιση ? Και με ενα κουτακι των 6 θα ειναι ενταξει ?

Την μισή σωστά. Τεστ φωσφωρικων μόνο Hanna πχ 713.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...