Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Ελεγα να το παω λιγο πιο μετα το τεστ ωστε να παρω το hanna  αλλα αν χρειάζεται απο τωρα μπορω να παρω ενα υγρο για αρχη 

Link to comment
Share on other sites

Πήγενε για Hanna τοτε μια και καλή.  Δεν πειράζει.  

 

Αν μπορείς να το εχεις λιγο πριν τελειώσει ο κυκλός καλά θα ηταν για να ξερεις που βρίσκονται τα ΡΟ4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα σημερα επιτελους ηρθε και το wavemaker οποτε μπηκε και αυτο στον χορο τωρα μετα απο προσθηκη biodigest και special blend εχουμε τις εξης μετρησεις

Ph: 8,1

Αλατοτητα :1027

Θερμοκρασια:29,5

Αμμωνια: <0,15

Νιτρωδη: 4 (οσο παει το τεστ)

Νιτρικα: 100 (οσο παει το τεστ παλι)

Συνεχιζω κανονικα το ταισμα με φυλλαρακια η σταματαω και για ποσο? Επισης χρειάζεται να κανω καποια αλλαγη νερου η απλα το αφηνω εως εχει ? 

 

Link to comment
Share on other sites

το αφήνεις όπως τρέχει. Ταισμα φυλλαράκια πόσο ριχνεις και καθε ποτε? Θα μπορουσες πλέων πχ να ριχνεις κάθε 3 ή μέρα απο λιγο.  

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανω και τωρα βαζω στην αποχη ανα 3 μερες απο 2 φυλλαρακια τα αφηνω εκει ώσπου να γινει η αλλαγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους , σημερα το ενυδρειο έκλεισε 3 βδομαδες που τρεχει απο την προηγουμενη βδομαδα αναψα και τα φωτα για 4 ωρες σε ολες τις φασεις και σημερα ανεβασα στις 5, μετρησεις σημερινες 

PH: 8,38

Θερμοκρασια: 26,5

Αλατοτητα: 1025

Αμμωνια : 0 -<0,15

Νιτρωδη: 0

Νιτρικα :50

Βακτηρια βαζω special blend και biodigest αμπουλα, θα βαλω και την αλλη βδομαδα αμπουλα και τα special 

και μετα θα ξεκινησω microbacter 7 +special blend 

Δεν ειναι πολλα τα νικτρικα ? Να περιμενω να πεσουν μονα τους η θα πρεπει να κανω κατι ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη και έχεις μόνο πολλά νιτρικά, μπορείς να κανεις αλλαγή νερού. Ετσι φαίνεται πως ολοκληρώνεται σιγά σιγά ο κύκλος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα, σημερα παρατηρησα οτι οι μετρησεις που εκανα στα Νιτρωδη και στα Νιτρικα ηταν λαθος καθως οταν βαζεις το φιαλιδιο στα πλαγια παρατηρησα οτι πρεπει να το διαιρέσεις με το 10... (καλα τα πηγα) , οπότε εχουμε και λεμε σημερινές μετρησεις

Ph: 8,3

Θερμοκρασια: 25,4

Αλατοτητα :1026

Αμμωνια: 0

Νιτρωδη:0

Νιτρικα:10

Σημερα ειναι η τελευταία μερα που βαζω biodigest και απο βδομαδα θα ξεκινησω το microbacter και θα συνεχισω το blend , επισης οι ωρες αυξανονται απο σημερα στις 6 και σε 15 μερες περιπου θα ειναι στις 8 ωρες οπου και μεινει

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αυτο σκεφτομαι απλα να ρωτησω να περιμενω πρωτα να μπει το φως σε φουλ ωρες λειτουργειας και μετα να βαλω ζωντανα η μπορω και πιο νωρις ? Επισης να ξεκινησω με συνεργειο καθαρισμου ? ( οχι οτι εχει βγαλει τπτ μεσα εως τωρα ωστε να καθαρισουν)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μπορείς σιγα σιγα πχ να βάλεις 1-2 ερημίτες, και 1-2 σαλιγκαράκια. Να περιμένεις 1 εβδομαδα,  και μετά να βάλεις πχ μια γαρίδα ή ενα μικρόψαρο πχ gobby. Και μετα....βαζεις οτι σου αρέσει εσενα στο ματι, και ταιριάζει φυσικά και στα λίτρα σου.  Ως τοτε θα ειναι οκ σιγουρα τα φώτα.

 

Σαν εύκολα κοράλλια για αρχή μπορείς να βάλεις εφύλλια, caulasterea, καποιοα soft όπως μανιτάρια, xenia  και star polyps.

(Τα κοράλλια φυσικά θα τα βάλεις αφου θα εισαι σε φυσιολογικές ωρες φωτισμου.)

 

Απλά χωρίς βιασύνη. Σιγα σιγα οι προσθήκες για να προσαρμόζεται και το ενυδρείο στην αύξηση του βιοφορτίου που θα προσθέτεις. 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες ετσι θα το παω αλλωστε σκεφτομαι κοράλλια να βαλω μετα απο κανα μηνα απο οταν θα μπουν τα ψαρακια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες ,Θα ηθελα να ρωτησω μιας και ψαχνω για το συνεργειο καθαρισμου τα hermit crab συμβιώνουν με ολα τα σαλιγκαρια η θα πρεπει να αποφυγω καποια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Καλησπερα παιδες ,Θα ηθελα να ρωτησω μιας και ψαχνω για το συνεργειο καθαρισμου τα hermit crab συμβιώνουν με ολα τα σαλιγκαρια η θα πρεπει να αποφυγω καποια ?

Για μένα να αποφύγεις τα καβουρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Για μένα να αποφύγεις τα καβουρια. 

Οποτε καλυτερα να βαλω πχ 4 σαλιγκαρια ? Η και πιο πολλα στα 50 λιτρα περιπου καθαρο, να κοιταξω για νασαριους? Και κατι ακομα τροφη απλα τους ριχνω 1-2 φυλλαράκια η θελουν κατι συγκεκριμενο ? 

Link to comment
Share on other sites

Bαλε 4 turbo και εισαι οκ. Όχι. Εάν βάλεις Nassarius τρώνε τα πάντα από την άμμο και εάν δεν έχουν φαΐ ότι συλλάβουν μέχρι να ψωφησουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Bαλε 4 turbo και εισαι οκ. Όχι. Εάν βάλεις Nassarius τρώνε τα πάντα από την άμμο και εάν δεν έχουν φαΐ ότι συλλάβουν μέχρι να ψωφησουν. 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Bαλε 4 turbo και εισαι οκ. Όχι. Εάν βάλεις Nassarius τρώνε τα πάντα από την άμμο και εάν δεν έχουν φαΐ ότι συλλάβουν μέχρι να ψωφησουν. 

Έχω nassarius και θα έλεγα ότι κάνουν δουλειά στην άμμο , όταν ταιζω βγαίνουν έξω από την άμμο και ότι τροφή μείνει την σκουπίζουν κυριολεκτικά.. μέχρι και στο τζαμί πάνε τα έχω περίπου 6 μηνες

Για τα turbo έχω ακούσει ότι όταν μεγαλώσουν αρκετά μετακινούν τα πάντα , δεν έχω για να πω σίγουρα, αυτό έχω ακουσει

Έχω troxus και είναι καλός καθαριστής στους βράχους κυρίως και δεν γίνεται πρόβλημα στην μετακίνηση βραχων

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Έχω nassarius και θα έλεγα ότι κάνουν δουλειά στην άμμο , όταν ταιζω βγαίνουν έξω από την άμμο και ότι τροφή μείνει την σκουπίζουν κυριολεκτικά.. μέχρι και στο τζαμί πάνε τα έχω περίπου 6 μηνες

Για τα turbo έχω ακούσει ότι όταν μεγαλώσουν αρκετά μετακινούν τα πάντα , δεν έχω για να πω σίγουρα, αυτό έχω ακουσει

Έχω troxus και είναι καλός καθαριστής στους βράχους κυρίως και δεν γίνεται πρόβλημα στην μετακίνηση βραχων

Trochus turbo strobus πολύ καλή επιλογή. 

Τα Nassarius επισεις τρομεροί σκουπιδοφαγοι αλλά ψωφανε κάποια στιγμή δυστυχώς, θέλουν πολύ φαΐ, ναι γεννάνε τζάμι συνήθως αλλά φεύγουν δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Trochus turbo strobus πολύ καλή επιλογή. 

Τα Nassarius επισεις τρομεροί σκουπιδοφαγοι αλλά ψωφανε κάποια στιγμή δυστυχώς, θέλουν πολύ φαΐ, ναι γεννάνε τζάμι συνήθως αλλά φεύγουν δυστυχώς. 

Στα λιτρα μου τα 4 σαλιγκαρια ειναι  το μαξ ?

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις ολα τα παραπάνω που είπαν τα παιδιά , αλλά και ερημίτες με τα κόκκινα πόδια τους πολύ μικρούς που δεν μεγαλώνουν. Κάποτε εβλεπα συχνά απο αυτούς, αλλα πλέων μαλλον ειναι σε έλλειψη. 

Για Nassarius μπορείς να βάλεις μονο ενα. Ετσι η ποσότητα τροφής που τυχών πεσει κάτω, να καλύπτει εναν οργανισμό. Αλλα και παλι όπως ειπε ο Niknik θελουν φαι. Καποια στιγμη εγω ειχα 3-4 και αναγκαζόμουν να τα ταίζω ξεχωριστά μικρά κυβάκια καλαμάρι. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...