Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρεα , εδω και 2 μερες μπήκαν οι πρωτοι κάτοικοι που ειναι 2 turbo 1 trochus 1strombus και μια lysmata grabhami ,η γαριδα δεν υπαρχει παω κοντα στο ενυδρειο και έρχεται κατευθειαν επισης μολις πεσει φαγητο την πιανει μια τρελα 

Οι μετρησεις που εχω ειναι

Ph:8,3 

Αλατοτητα :1025

Θερμοκρασια:25,8

Αμμωνια:0

Νιτρωδη:0

Νιτρικα:10 -25 (ενα ενδιαμεσο χρωμα παντως αυξηθηκαν)

Οι ωρες φωτισμου ειναι πλεον στις 7 και απο βδομαδα παμε στις 8 που ειναι το οριστικο , απο βακτηρια σημερα ξεκινησα τα microbacter 7, αν ολα πανε καλα σκεφτομαι απο βδομαδα να προστεθούν 2 clownfish και μετα μου μενει ενα goby ωστε να ολοκληρωσω με τα ψαρακια , μετέπειτα θα ξεκινήσουν τα κοράλλια

 

IMG_20201007_202316.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο υγρο τεστ για φώσφορο το αποτελεσμα ηταν 0 και εδω εχουμε την εισαγωγη 2 κατοίκων ακομα 

IMG_20201010_155445.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Καλορίζικα :) 

Σ'ευχαριστώ , τα βλεπω οτι με το wavemaker ανοιχτο καθονται σε ενα σημειο χαμηλα (θεωρω οτι εχει μεγαλη ροη) δοκιμασα να βαλω το wavemaker σε αλλο σημειο αλλα το ιδιο , τελικα το εκλεισα και πανε πλεον παντου, ροη εχει μονο απο το φιλτρο και προβληματίζομαι ως προς το τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Kostass1 said:

Σ'ευχαριστώ , τα βλεπω οτι με το wavemaker ανοιχτο καθονται σε ενα σημειο χαμηλα (θεωρω οτι εχει μεγαλη ροη) δοκιμασα να βαλω το wavemaker σε αλλο σημειο αλλα το ιδιο , τελικα το εκλεισα και πανε πλεον παντου, ροη εχει μονο απο το φιλτρο και προβληματίζομαι ως προς το τι να κανω

:)Να τα χαίρεσαι τα ψαρόνια!

Εγώ είχα σε 35λτ 2 sicce nano (υπερβολή), ο ένας βγήκε για τον λόγο που περιγράφεις αλλά με τον εναπομείντα και το φίλτρο δεν έχω θέμα, το occelaris κυκλοφορεί παντού, ωστοσο το δικό μου είναι bb και ο κυκλοφορητής χτυπάει κάτω.

Δεν έχω εμπειρία από θαλασσινό, ούτε γνωρίζω τον συγκεκριμένο κυκλοφορητή αν πχ ρυθμίζεται η ένταση ή αν το βάλεις να χτυπάει προς τα πάνω;

Από ότι έχω διαβάσει πρέπει να έχεις χαοτική κίνηση, με μόνο το φίλτρο την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Με φιλτρο μονο οχι, εχω το jebao sw2 τωρα το εβαλα στην δεξια πλευρα προς τα πισω με την κεφαλη να χτυπαει την πισω αριστερη πλευρα αποτι βλεπω υπαρχει καλη κυκλοφορία και τα ψαρακια πανε παντου οποτε για τωρα πιστευω ειναι οκ , το εχω στο χαμηλο δλδ περιπου 500 λιτρα την ωρα + 500 του φιλτρου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Να κοιτάζει ο κυκλοφορητής λιγακι  προς τα επάνω την επιφάνεια.  30 με 45 μοιρες πχ

 

Ναι ετσι το εχω γυρισει παντως τα βλεπω καλυτερα γυρνανε ολο το ενυδρειο αν και εχουν βρει ενα μερος στον βραχο που αραζουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα! Χαμήλωσε λίγο την ένταση αν δυσκολεύονται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Καλορίζικα! Χαμήλωσε λίγο την ένταση αν δυσκολεύονται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σ'ευχαριστώ , το εχω βαλει χαμηλα και λογικα με τον καιρο θα το συνηθίσουν πιστευω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη βδομαδα , ερωτηση πανω στον φωτισμο , αυτη την στιγμη ειμαι στις 7 ωρες και τελος της εβδομαδας θα παμε στις 8, μεσα στο 8ωρο ειναι και το moonlight phase ? H το κομματι αυτο ειναι ξεχωριστο σε σχεση με το 8ωρο? Διαβαζα σε φορουμ το εξωτερικου και μπερδεύτηκα λιγακι 

Link to comment
Share on other sites

ειναι ξεχωριστό. Δηλαδή θα ανάψει το φωτιστικό, θα κάνει ανατολή - δύση και μετά ενα πάρα πολύ χαλαρό φώς που είναι το moonlight.  

Ενημερωτικά το Moonlight δεν ειναι απαραίτητο. Αν θες μπορεις να το έχεις και απενεργοποιημένο. (Αν το εχει στην ρυθμιση το φωτιστικό σου) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

ειναι ξεχωριστό. Δηλαδή θα ανάψει το φωτιστικό, θα κάνει ανατολή - δύση και μετά ενα πάρα πολύ χαλαρό φώς που είναι το moonlight.  

Ενημερωτικά το Moonlight δεν ειναι απαραίτητο. Αν θες μπορεις να το έχεις και απενεργοποιημένο. (Αν το εχει στην ρυθμιση το φωτιστικό σου) 

 

Βασικα εχει 5 φασεις σαν 5η φαση ειναι το moonlight που εγω απλα εχω το μπλε στο 1% , ,εως τωρα το υπολογιζα μεσα στις ωρες οποτε θα το βαλω ξεχωριστα πχ στο φουλ 8ωρο εχω βαλει απο τις  14:00 εως 22:00 μπορω να το βαλω μετα για ενα διαστημα πχ 3 ωρες ? Η και παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά και μπορείς. Το moonlight ειναι και καλα το φως του φεγγαριού.  Ενα χαλαρό φως δηλαδή στην θάλασσα κατα την διάρκεια της νύχτας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια , επειδη σιγα σιγα θελω να ετοιμαζομαι για τα κοραλλια ωστε να μην πεσουν ολα μαζι στο τελος , θα ηθελα να ρωτησω για τροφες κοραλλιων τι θα προτείνατε? Γενικα θα βαλω μαλακά και lps εχω δει της fauna marin ulrta min , καλυπτει τις παραπανω κατηγοριες κοραλλιων ? Οπως και αν θα χρειαστω πιπετα για ταργκετ,αποτι διαβαζα στις οδηγιες εχει μια δοσολογια 0,5 μλ /250 λτ ανα 2 μερες, με 1-2 φραγκ για αρχη εγω ελεγα για ταισμα μια φορα την βδομαδα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, και θα ήθελα να το δοκιμάσω καποια στιγμη ειναι η αλήθεια. υπόσχεται πολλά τωρα που διάβαζα. 

 

Μην τρελαίνεσαι  ομως και πολύ, γιατι καθώς το νερό σου δεν εχει ουτε ενα κοράλλι μεσα,  τα πρώτα που θα μπούν, θα βρίσκουν στοιχεία να πάρουν απο το νερο. 

 

Βαλε τα πρώτα κοράλλια και μετά παίρνεις και αυτό που μας έδειξες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για αρχή κι εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι η στήλη νερού έχει θρεπτικά για αρχή. Αν ξεκινήσεις "τάισμα" κοραλιων μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση θρεπτικών δηλαδή άλγες κλπ. Τα πρώτα ζωανθακια μου εμένα πχ και να δύο soft ακόμα χωρίς τροφή πάνε super!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια οποτε το βλεπω στην πορεια για το θεμα τροφης και θα παρω τα τεστ που χρειαζομαι για αρχη kh,mg,cal Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , σημερα το απογευμα παρατηρησα οτι το νερο σαν να εχει παρει ενα χρωμα προς πολυ αχνο πρασινο δλδ ισα που καταλαβαινεις την διαφορα στο ματι ,ειναι ειδος αλγης ? Αυριο εχω σκοπο να κανω και την πρωτη αλλαγή νερου μηπως θα βοηθουσε και ο ανθρακας η το seagel? Εχω και απο τα 2 χωρις να  εχω προσθέσει τπτ απο τα 2 ακομα.Επισης τεστ για φωσφορικα που εκανα (το υγρο βεβαια) μου βγαζει 0 οπως και φως απο ηλιο δεν εχει άμεσο 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Οχι το τσεκαρα , με κλειστα φωτα και φως μονο του δωματιου δεν φαίνεται κατι, με τα φωτα του ενυδρειου αχνοφαίνεται αλλα δεν βγαινει σε φωτο (εδω φωτο με το φως του σαλονιου)

received_386747879164497.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ειδα για να σου πω την αληθεια , αυριο ετσι κιαλλιως θα τεσταρω να δω και σε τι φαση ειμαι γενικα θα γινει και αλλαγη νερου , απλα λιγο στο ίντερνετ που το εψαξα τρομαξα γτ λεγαν οτι ξεκιναει ετσι και στην συνεχεια γίνεται θολο και πρασινο φουλ και οτι φταιει το φυτοπλανγκτον , θα μειωσω και τροφη μηπως δω καποια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...