Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Αυριο που θα κανω ολα τα τεστ θα εχω και καλυτερη εικονα στο θεμα φως και το έμμεσο φως που εχει το σαλονι ειναι ελαχιστο καθως δεν ειμαστε σπιτι εως το απογευμα και μετα παλι τα φωτα τα μεγαλα δεν αναβουν οτι φως δλδ βγαζει η τβ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε  σημερα εγινε αλλαγη 15% ,επισης το strombus μας αφησε χρονους απο την αρχη δεν το εβλεπα πολυ καλα συνεχεια αναποδα το εβρισκα και το γυριζα, τωρα στις μετρησεις 

Ph: 8,36

Θερμοκρασια: 25,9

Αλατοτητα:1025

Αμμωνια:0

Νιτρωδη:0

Νιτρικα :10-25 (προς το 20 το βλεπα)

Φωσφορικα: 0

Mg:1260

Ca:420

KH:6,7 μαλλον θα πρεπει να παρω κατι ωστε να το ανεβασω

Ο φωτισμος πλεον στις 8 ωρες και απο βακτηρια Microbacter 7 και Special blend

Η αληθεια ειναι πως σκεφτομουν να παρω μερικα φραγκακια σημερα αλλα δεν ξερω προβληματίζομαι με τα νιτρικα και το kh 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα , θελω τα φωτα σας σημερα το μεσημερι καθως γυρισα απο την δουλεια βλεπω τα 2 κλοουνακια μου οχι και τοσο καλα το ενα σαν να δυσκολεύεται να κολυμπησει και το αλλο κοντα στην επιφανεια , μετρησεις που εκανα ειναι οπως ηταν αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα εκει προς το 25 φωσφορικα μου δειχνει 0 αλατοτητα στο 1024 θερμοκρασια στους 26 και ph στο 8,3  καποιο σημάδι πανω στα ψαρακια δεν βλεπω επισης το πρωι που εφυγα ηταν και τα 2 καλα λιγο τροφη που εριξα τωρα φαγανε και τα 2 η γαριδα απο την αλλη και τα κοράλλια τα βλεπω μια χαρα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω κάτι για να είμαι ειλικρινής. Τα no3 δεν νομίζω να δημιουργούν τόσο μεγάλο θέμα στα ψάρια ειδικά στα clownfish που είναι από τα πιο ανθεκτικά. Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα με υψηλά νιτρικά (25) και από πρόληψη και μόνο έριξα διπλή δόση prime και τα ψάρια την έβγαλαν καθαρή... Όταν λες κολυμπάνε περίεργα εννοείς το ένα μένει στην επιφάνεια;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα κλόουν ειναι λιγο περίεργα σε συμπεριφορά. Μπορεί και να μην εχουν κάποιο θεμα αφου δεν βλέπεις κατι περιεργο εξωτερικά. 

 

Αν ριξεις τωρα τροφη θα φανε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ενα ετρεξε να φαει αυτο που δεν βλεπω να κολυμπαει καλα , το αλλο που μενει στην επιφανεια εφαγε και αυτο αλλα σε φαση που περασε το πελετ διπλα του ( εριξα μολις 4-5 ) πελετς να δω 

πριν 14 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Εγώ από τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω κάτι για να είμαι ειλικρινής. Τα no3 δεν νομίζω να δημιουργούν τόσο μεγάλο θέμα στα ψάρια ειδικά στα clownfish που είναι από τα πιο ανθεκτικά. Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα με υψηλά νιτρικά (25) και από πρόληψη και μόνο έριξα διπλή δόση prime και τα ψάρια την έβγαλαν καθαρή... Όταν λες κολυμπάνε περίεργα εννοείς το ένα μένει στην επιφάνεια;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ενα μενει στην επιφανεια ναι οπως φαινετε και στην φωτο 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι αρκετά καινούργιος για να μπορώ να σου δώσω σωστές συμβουλές αλλά θα πρότεινα να περιμένεις λίγο. Το μόνο που έχω μάθει από τα κλοουνακια είναι πως είναι λίγο περίεργα ψαράκια. Κι εμένα με έχουν τρομάξει πολλές φορές με αλλαγή συμπεριφοράς αλλά δεν είχα απώλεια τελικά όσο κι αν τρόμαξα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ποσο καιρό τα έχεις και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Υπάρχει δυνατότητα να κανεις τεστ αμμωνίας από κάποιον άλλον για να διπλοτσεκάρεις; Από οξυγόνωση της επιφανειας είσαι εντάξει; 
 

Γενικα τα κλοουν δύσκολα να την πατήσουν με αμμωνία. Και 0.25 να έχεις δεν θα ήμουν σίγουρος ότι φταίει αυτό.
 

Για την ερώτηση που έκανες για το kH, είναι αρκετά σημαντικό να το κρατάς σταθερό. Αν μπορείς να το κρατας στο 6.7, να μην το πειράξεις. Εγω αυτό που θα κανω στο άμεσο μέλλον είναι να προσθέτω καθημερινά πολύ μικρή δόση All-For-Reef της Tropic Marin.


 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα ήταν κακό να δώσεις σκορδόζουμο και βιταμινες με το φαγητό τους αλλά μην περιμένεις θαύματα. Δωσε ότι θέλουν να φάνε, την αγαπημένη τους τροφή. 
 

Παρατηρησε όσο πιο καλά μπορείς για κάποια εξωτερικά σημάδια και αν ανοιγοκλεινουν γρήγορα τα βράγχια τους καθώς και αν είναι ερεθισμένα. 
 

Επίσης δεν θα ρίχνεις Microbacter και Special Blend την ίδια μέρα και σίγουρα όχι υπέρ δοσολογίες. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα εχω 10 μερες και το ενυδρειο τρεχει απο 4/9 τωρα σε θεμα τροφης πελετς και flakes τους δινω,τωρα για τα βράγχια τους θα σε γελασω αν τα ανοιγοκλεινουν γρηγορα γιατι δεν το ειχα παρατηρήσει πιο πριν αλλα εχω την εντύπωση οτι οπως ηταν και στις αρχες ειναι και τωρα , το μονο που βλεπω σε αυτο που μενει στην επιφανεια ειναι οτι στο αριστερο πτερύγιο εχει κατι σαν κλωστουλα αν μπορω να το πω ετσι στην πανω μερια που αιωρείται κατι αλλο δεν βλεπω, να βρω απο αλλον δυσκολο τωρα για οξυγονωση με το wavemaker + το φιλτρο που επειδη ειναι χανγκ ον δημιουργεί καταρακτη μικρο 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα ψαρακια δεν αντεξαν , χθες πηγα πηρα paragaurd για να τα κανω μπανιο αλλα δεν παρουσιασαν καμια βελτιωση απο φωτος που ειδα με brooklynella έμοιαζε , οπως και να εχει για 2 μηνες δεν θα μπει αλλο ψαρακι μεσα ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να κολλήσει και καποιο αλλο αν το ενυδρειο μου εχει μολυνθει

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

:(Λυπάμαι για τα ψαράκια, δεν μπορούσες να κάνεις και πολλά όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορεσα ισως καποιος εμπειρος να το προλάβαινε, αυτο που δεν ξερω ειναι αν για το διαστημα των 2-2,5 μηνων που θα περασουν μεχρι να μπουν ξανα ψαρακια μπορω να βαλω φραγκς η θα πρεπει να κανω παυση και εκει

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kostass1 said:

Δυστυχώς δεν μπορεσα ισως καποιος εμπειρος να το προλάβαινε, αυτο που δεν ξερω ειναι αν για το διαστημα των 2-2,5 μηνων που θα περασουν μεχρι να μπουν ξανα ψαρακια μπορω να βαλω φραγκς η θα πρεπει να κανω παυση και εκει

Εμπειρία δεν εχω, όμως όπως διάβασα εδώ πρέπει να μείνει το ενυδρείο χωρίς ψαράκια για κάποιο διάστημα ώστε να πεθάνει το παράσιτο από τους υπόλοιπους οργανισμούς στους οποίους πιθανόν να επιβιώνει.

Συγκεκριμένα:

"Fallow Periods - Below is the general consensus fallow periods for all diseases that require it. In most cases, it is the longest known time period that the encysted stage can survive on corals, inverts, rocks, substrate without a fish host to feed on. The fallow period starts when the last fish is removed from the tank.

...

Brooklynella aka “Clownfish disease” or “Brook” - 6 weeks"

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο διαβασα και εγω οτι θελει 6 βδομαδες εγω λεω να το αφησω και λιγο παραπανω χωρις ψαρακια ,με τα κοραλλια δεν ξερω αν μπορω να βαλω η θα πρεπει να περιμενω και για αυτα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kostass1 said:

Ναι αυτο διαβασα και εγω οτι θελει 6 βδομαδες εγω λεω να το αφησω και λιγο παραπανω χωρις ψαρακια ,με τα κοραλλια δεν ξερω αν μπορω να βαλω η θα πρεπει να περιμενω και για αυτα 

Κοίτα υποθέτω ότι με αυτή την λογική θα έλεγε να βγάλεις και βράχο, αραγωνιτη κλπ. Συναγω αφού τα τοποθετεί στην ίδια κατηγορία ότι μπορείς να βάλεις. Καλύτερα ωστόσο να περιμένουμε τους συμφορουμιτες που ξέρουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πως το συγκεκριμένο παράσιτο ζεί, τρέφεται και αναπαράγεται μόνο πάνω στο ψάρι άρα φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με καινούργια κοράλια. Λυπάμαι για τα ψαράκια.... Στις φωτό δεν φαινόταν κάτι, κρίμα που έγινε τόσο γρήγορα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gixxer έγραψε:

Κοίτα υποθέτω ότι με αυτή την λογική θα έλεγε να βγάλεις και βράχο, αραγωνιτη κλπ. Συναγω αφού τα τοποθετεί στην ίδια κατηγορία ότι μπορείς να βάλεις. Καλύτερα ωστόσο να περιμένουμε τους συμφορουμιτες που ξέρουν.

Εχεις δικιο ετσι οπως το θετεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Διαβάζω πως το συγκεκριμένο παράσιτο ζεί, τρέφεται και αναπαράγεται μόνο πάνω στο ψάρι άρα φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με καινούργια κοράλια. Λυπάμαι για τα ψαράκια.... Στις φωτό δεν φαινόταν κάτι, κρίμα που έγινε τόσο γρήγορα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η αληθεια ειναι οτι εγινε πολυ γρηγορα εκτος και αν ειχαν δείξει σημαδια και δεν τα ειδα αν και τρωγαν κολυμπουσαν οπως παντα εκτος της τελευταίας μερα οπως και να εχει Δυστυχώς απο κατι τετοια μαθαινεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Στ φωτο δεν φαινεται κατι.....:(

Βγηκε πολυ μπλε γενικα απλα ηθελα να δειξω οτι το ενα απο τα 2 ηταν συνεχεια στην επιφανεια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...