Jump to content

Νέο Nano Reef (προσεχώς)


Kostass1

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση πήρα ένα bicolor blenny (το 3ο ψαράκι στο σύνολο και το τελευταίο για τα λίτρα μου ) γενικά το βλέπω καλά έχει εξερευνήσει όλες τις τρύπες του βράχου καθε λίγο το βλέπω και σε άλλη τρυπουλα τώρα σε ότι αφορά την διατροφή του αποτι είδα είναι φυτοφάγο και οι τροφές που έχω δεν είναι φυτοφαγικες (αποξηραμένες flakes και pellets) τα pellet τα βάζει στο στόμα του και τα φτύνει μετά, λογικό μου φαίνεται μιας και έχει διαφορα μέσα μέχρι να πάρω κάποια τροφή που να είναι φυτοφαγικη έχει κάποιος να μου προτείνει τι μπορώ να ταισω ? Επίσης αν έχει κάποιος να προτείνει και κάποια τροφή του εμπορίου ας πει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Flakes, ocean nutrition, πράσινα και κόκκινα. 

Έχω τα κόκκινα της ocean nutrition αλλά δεν είδα να ασχολείται ιδιαίτερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Έχω τα κόκκινα της ocean nutrition αλλά δεν είδα να ασχολείται ιδιαίτερα 

Δεν είναι πολύ εύκολο, δωστου χρόνο, θα φάει και από τον βραχο στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμαζα mysis κατεψυγμένη μέχρι να συνηθίσει τα flakes

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και αύριο δίπλα από το σημείο που αράζει και από βδομάδα θα δω και για σπιρουλίνα αν είναι , ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τρώει απο τον βράχο άλγες κλπ που μπορείς να συμπληρώνεις με flakes/ταμπλέτες αλλά επειδή μου φαίνεται λίγο δύσκολο να αρχίσει κατευθείαν να τρώει ξηρά τροφή θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κατεψυγμένη. Η mysis που πρότεινε το μέλος @anathemaείναι στο διαιτολόγιό του. Γενικά αν έχεις κατεψυγμένη (artemia/hufa) δοκίμασε να ρίξεις λίγη. Ειναι καλό πάντως που έχει όρεξη να φάει και δοκιμάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εδώ , έλεγα αύριο απόγευμα να πάω να πάρω και σκεφτόμουν για ocean nutrition green marine algae και haquoss spirulina gran gourmet αλλά θα κοιτάξω και για κατεψυγμένη , γενικά είναι ωραίος κάνει την εξερεύνηση του και όσο περνάνε οι μέρες φαίνεται να συνηθίζει και στην παρουσία μου ναι μεν πάλι κρύβεται όταν με βλέπει αλλά το βλέπω με πιο πολύ θάρρος 

Link to comment
Share on other sites

Αν η συμπεριφορά του ειναι φυσιολογική, και δεν το βλέπεις να ειναι σκελετωμένο το ψάρι, τότε θα τρώει απο τον βράχο διάφορα πραγματάκια. 

Λογικά θα σου φάει και flakes.   

Δοκίμασε και κατεψυγμένη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Τελικά έφαγε τα flakes της ocean τα κόκκινα όχι απλά έφαγε τα τσάκισε μπορώ να πω 

Μία χαρά, χρόνο και υπομονη και τύχη θέλουν τα πάντα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα , έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία για χειμώνα στους 26 βαθμούς περίπου 25,7 παίρνει και 26,3 κόβει σκέφτομαι όμως να το βάλω πιο κάτω δλδ 24,8 να παίρνει και να κόβει 25,2  (που θεωρείτε την ιδανική θερμοκρασία ?) Επίσης η αλλαγή να γίνει με την μια η σταδιακά 0,2-0,3 βαθμούς την μέρα ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα , έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία για χειμώνα στους 26 βαθμούς περίπου 25,7 παίρνει και 26,3 κόβει σκέφτομαι όμως να το βάλω πιο κάτω δλδ 24,8 να παίρνει και να κόβει 25,2  (που θεωρείτε την ιδανική θερμοκρασία ?) Επίσης η αλλαγή να γίνει με την μια η σταδιακά 0,2-0,3 βαθμούς την μέρα ? 

Όσο δυνατόν ανώδυνα, 25 βαθμούς είσαι οκ για το χειμώνα, και 27,5 το καλοκαίρι οκ μετά να δουλέψει το ψυκτικο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Όσο δυνατόν ανώδυνα, 25 βαθμούς είσαι οκ για το χειμώνα, και 27,5 το καλοκαίρι οκ μετά να δουλέψει το ψυκτικο. 

Ωραία, εκεί υπολόγιζα και εγώ να το βάλω για χειμώνα -καλοκαιρι , οπότε θα το παω με μια μείωση 0,2-03 Μαξ την μέρα , ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2021 at 5:18 ΜΜ, Kostass1 said:

Τελικά έφαγε τα flakes της ocean τα κόκκινα όχι απλά έφαγε τα τσάκισε μπορώ να πω 

Είναι κουκλάκι και καλόφαγο τί άλλο θέλεις!

Φοβερή μουρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, έχει δοκιμάσει κανείς το vibrant σαν προϊόν ? Και αν ναι να μας πει την γνώμη του 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...