Jump to content

Στίγματα στο σώμα του 1 χρυσόψαρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,
Είμαι σχετικά νέος στον ενυδρειακό κόσμο, έχοντας 2 χρυσόψαρα. Το ένα είναι σουμπουκίν (6 μήνες) και το άλλο κόμετ ή κόμον (5 μήνες). Στο 2ο χρυσόψαρο μου έχει περίπου 3 βδομάδες που άρχισε να βγάζει σκούρα στίγματα στο μέσο του σώματός του. Τα ταίζω flakes και κόκκους. Εδώ και 1,5 βδομάδα είχε περιορισμένη όρεξη και πριν 5 μέρες παρατήρησα πως δεν κολυμπούσε σωστά αλλά έγερνε λίγο, από εκείνη την στιγμή το έβγαλα από το κυρίως ενυδρείο μου (κουτί αποθήκευσης 76 λίτρων, με καθαρά στο περίπου 55-60 λίτρα νερό) και το έβαλα σε μια μικρή χελωνιέρα 1,5 λίτρου. Αυτές τις 3 τελευταίες μέρες το έχω έξω στο μπαλκόνι να το χτυπά ο ήλιος και το βράδυ το βάζω εντός σπιτιού. Επίσης τις τελευταίες 5 μέρες το ταίσα μόνο 2 μέρες από μια φορά ελάχιστο αχλάδι την Παρασκευή και λίγα flakes χθες, Σήμερα το τάισα αρακά σε μικρά κομματάκια μήπως βελτιωθεί η κατάσταση. Παρουσιάστηκε και πριν 2 μήνες πρόβλημα με στίγματα στο ίδιο χρυσόψαρο και λύθηκε με τον ίδιο τρόπο (μπαλκόνι και, αποχή από φαγητό) αλλά τώρα παρατήρησα χειρότερη συμπεριφορά ψαριού και έλλειψη όρεξης και θορυβήθηκα περισσότερο. Σήμερα έβαλα και αλάτι (δυστηχώς όχι ενυδρειακό αλλά μαγειρικό) στο κυρίως ενυδρείο και στην χελωνιέρα, μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση.
Γενικά από τΙ πιστεύετε ότι οφείλεται το πρόβλημα στο χρυσόψαρο, είναι κάποια ασθένεια, κάποιο παράσιτο ή είναι κάτι στην διατροφή του;

Link to comment
Share on other sites

Και φωτογραφίες για να δείτε πως είναι φαίνονται πάνω στο σώμα του.

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard04.jpg

Clipboard05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο ξανα στο μεγάλο κουτί, και προσπάθησε να κρατάς σταθερές συνθήκες.

Απαγορεύεται η έκθεση αυτού του μικρού ενυδρείου σε εξωτερικό χώρο.

Το νερό θα ζεσταίνεται πάρα πολύ. Μη ξεχνάμε τα χρυσόψαρα θέλουν δροσερό νερό.

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις?

Φίλτρο υπάρχει?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βάλτο ξανα στο μεγάλο κουτί, και προσπάθησε να κρατάς σταθερές συνθήκες.

Απαγορεύεται η έκθεση αυτού του μικρού ενυδρείου σε εξωτερικό χώρο.

Το νερό θα ζεσταίνεται πάρα πολύ. Μη ξεχνάμε τα χρυσόψαρα θέλουν δροσερό νερό.

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις?

Φίλτρο υπάρχει?

 


Συμφωνώ, αλλά τις μέρες που το έχω εκτός κουτιού αποθήκευσης, τουλάχιστον ζωντάνεψε, ενώ πριν ήταν σχεδόν με το 1 πόδι για τρισάγιο! Άμα το βγάλω από την χελωνιέρα, το ξαναβάλω στο κουτί και είναι κάποιο παράσιτο, μήπως κολλήσει και το άλλο χρυσόψαρο που έχω εκεί, γιαυτό και το έβγαλα φυσικά, μπας και το συνεφέρω τελείως για να ξαναγίνει καλά όπως ήταν αρχικά.
Αλλαγές νερού κάνω 1 φορά την βδομάδα στο κουτί αποθήκευσης κατά 35%, βάζοντας αντιχλώριο κάθε φορά στο νερό που αναπληρώνω. Στην χελωνιέρα που το κρατάω αυτές τις μέρες, ανά 2 μέρες αλλάζω το 70% του νερού της και με την απαραίτητη ποσότητα σε αντιχλώριο και εκεί εννοείται.
Στο κουτί αποθήκευσης έχω το εσωτερικό φίλτρο RESUN Magi-380 και έχω βάλει μέσα σε αυτό σαν υλικά απλό ενυδρειακό σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και ως βιολογικό υλικό μισό χώρο ελαφρόπετρα και μισό χώρο Aquael BioCeraMAX 1600.
Για να σε προλάβω οι παράμετροι του ενυδρειακού νερού που έχω μετρήσει σε αρκετά τεστ το τελευταίο δίμηνο γενικά είναι 27-31 θερμοκρασία, 7,5-8 ph, 180-250 Total Alkalinity, 180 Total Hardness, 0 αμμωνία, 0-0,5 no2 και 50 no3.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giorghs έγραψε:

Για να σε προλάβω οι παράμετροι του ενυδρειακού νερού που έχω μετρήσει σε αρκετά τεστ το τελευταίο δίμηνο γενικά είναι 27-31 θερμοκρασία, 7,5-8 ph, 180-250 Total Alkalinity, 180 Total Hardness, 0 αμμωνία, 0-0,5 no2 και 50 no3.

Πολυ υψηλη θερμοκρασια! μην βγαζεις το ψαρι στο μπαλκονι . ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν και τα νιτρικα καλυτερα να κατεβασεις με τις αλλαγες νερου.

Το φιλτρακι αυτο δεν κανει για χρυσοψαρα, ειναι που μικρο.

Παρε ακομα ενα κουτι αποθηκευσης 20λ αντι να εχεις το ψαρι στην χελωνιερα.

Τα σημαδια μοιαζουν με βακτηριακη μολυνση (κακη ποιοτητα νερου) - δες στ σελ 9 εδω https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Για τα χρυσοψαρα διάβασε εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

και εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/77238-χρυσόψαρα/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NO2 μόνο την ίδια μέρα πριν γίνει η αλλαγή νερού ανεβαίνει στο 0,5 και αυτό σπάνια. Συνήθως 0 ΝΟ2 έχω. Για τα NO3 χρειάζονται ίσως περισσότερα φυτά για να τα καταναλώνουν όπως έχω καταλάβει.
Ξέχασα να αναφέρω πως στο φίλτρο για περίοδο 2 βδομάδων περίπου κάπου σκάλωσε μια πετρούλα από το βιολογικό υλικό, και δεν έκανε την απαραίτητη φίλτρανση που χρειαζόταν το ενυδρείο, παρότι έβγαζε κάποια ποσότητα νερού.
Στην περιοχή που είμαι, μπορώ να βρω τα eSHa Exit, eSHa 2000 σαν φάρμακα και το Easy Life Voogle που είναι φυτικό και δεν προξενεί προβλήματα στο φυσικό περιβάλλον του ενυδρείου.
Από αυτά τα 3 ποιο κάνει για την περίπτωσή μου και τι προτείνετε να πάρω και να βάλω στο νερό για να φύγει η μόλυνση στο ψαράκι (αν είναι μόλυνση όπως βλέπετε και σεις στις φώτο);

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας άφησε το Σουμπουκίν που είχα και όχι το Κομετ που έχει πρόβλημα με τα στίγματα.
Έτσι ξαφνικά το τελευταίο δίωρο ενώ έφαγε αρακά δυσκολευόταν να αναπνεύσει και ήταν πλάγια στον πάτο του ενυδρείου. Το θέμα είναι πως δεν είχε δείξει κάποιο σημάδι αδυναμίας ή προβλήματος, Αυτό είναι που λένε ήταν μπαμ και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα και ειναι ωραια τα σουμπουκιν?. Τι θερμοκρασια έιχε οταν πεθανε; Τα στιγματα μοιαζουν με λεπια που λειπουν ψαξε φωτογραφιεσ και συνεκρινε εσυ που το εχεις κοντα κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελα να δω από τι έφυγε το Σουμπουκίν και αν ήταν σαπισμένο από μέσα, το άνοιξα προσεκτικά να δω τι πήγε στραβά. Είχε μια μεγάλη φουσκάλα διαφανή σχεδόν σε ένα σημείο στο εσωτερικό του, όποτε ήταν ασθένεια νηκτικής κύστης. Έπαιρνε αέρα μαζί με την τροφή του και όπως κατάλαβα ίσως και το Κόμετ ίσως να έχει παρόμοιο θέμα., γιατί στην περιοχή που έχει τα σημάδια βρίσκεται η νηκτική κύστη όπως είδα από το Σουμπουκίν.
Έψαξα στο ιντερνετ και λέει να διαλύουμε την τροφή σε ένα μπολάκι με νερό ενυδρείου για 2-3 λεπτά και μετά να την βάζουμε στο ενυδρείου. Δυστηχώς αυτό δεν το είχα ψάξει και έριχνα την τροφή όπως να 'ναι επεπλεε όσπου να φαγωθεί. Ειδικά με τα flakes που ρίχνω συχνά ήταν θάνατος για το Σουμπουκίν.
¨Οντως στο κομετ έτσι φαινονται από κοντά, πως φύγει τα λέπια του σε εκείνα τα σημεία. Αυτό μπορεί να προέλθει από χτύπηματα ή είναι σημάδι ασθένειας ή παράσιτου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κουτί αυτό που βλέπω η είναι η ιδέα μου? Εκεί ζει το ψαράκι σου?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια χελωνιέρα ως καραντίνα το έχω το κόμετ για αυτές τις μέρες μόνο (αν και μου έφυγε το Σουμπουκίν που δεν παρουσίαζε συμπτώματα).
Κανονικά το έχω σε ένα κουτί αποθήκευσης -  ενυδρείο 76 λίτρων, με καθαρά κάπου στα 60 λίτρα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχασες το άλλο ψάρι θα το βάλεις εκεί και θα κάνεις αλλαγές πενήντα τις εκατό καεί δύο μέρες. Δυστυχώς αν κατάλαβα καλά ήδη το ένα ψάρι χάθηκε. Τα comet και τα common πολύ σπάνια παρουσιάζουν θεματα νυκτικης κύστης. Από άλλο λόγο έχει φύγει το ψάρι. Εγώ τα ταιζω εδώ και πέντε χρονιαε τροφή επιφάνειας και δεν έχουν πάθει τπτ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απώλεια λεπιών δε λέει κάτι απαραίτητα. Χάνουν λεποα συνέχεια. Αν είναι καλές όμως οι συνθήκες νερου μια χαρά βγάζουν νέα. Τα νιτρικά και τα νιτρώδη σου είναι υψηλά. Χρειάζεσαι αλλαγές νερού με τον τρόπο που σου ανέφερα πριν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάει και το 2ο ψαράκι παιδιά. Σημειωτέον τις τελευταίες 3 μέρες παρατήρησα πως γενικά είχα θέματα και με την θερμοκρασία του νερού (άνω των 30) και μόλις χθες πήρα έναν ανεμιστήρα μεγάλο αλλά δεν το πρόλαβα το Κόμετ που στο τέλος απλά καθόταν στον πάτο μέχρι που βγήκε στην επιφάνεια αναποδογυρισμένο όταν είπε το ποίημα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος (οικονομικός) να δω τι φταίει και αν είναι βακτήριο νερού να το ξαποστείλω από το ενυδρείο;
Την Παρασκευή πήρα το Easy Life Voogle που είναι φυτικό εντελώς, αλλά δεν πρόλαβα να δω κάποιο αποτέλεσμα μιας και το Κόμετ ήταν ήδη στα τελευταία του.
Επίσης με ποιο τρόπο να κατέβουν τα νιτρικά, χωρίς να βάλω μέσα επιπλέον φάρμακα;

Υ.Γ. Μου δώσανε την Τετάρτη και ένα νέο Σουμπουκίν από pet shop επειδή με είδαν στενοχωρημένο με τα θέματα που είχαν ήδη τα 2 μου ψαράκια και πλέον δεν μπορώ να το επιστρέψω και ούτε θέλω για να πω την αλήθεια.
Είναι στο 76αρι ενυδρείο από σήμερα με 2 nerite snails (ελπίζω να μην φάει τις κεραίες τους). Τι είδος από ψαράκι προτείνετε σαν πολύ πιο γνώστες από εμένα, να βάλω στο ενυδρείο για να έχει παρέα το νέο Σουμπουκίν; Ότι χρειάζεται όσο το δυνατόν λιγότερα λίτρα νερού, που να μην μπορεί να φαγωθεί από το Σουμπουκίν και να αντέχει στην υψηλή σκληρότητα που έχει το νερό μου,

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε αυτά τα λίτρα δεν μπορεί να έχει συγκάτοικο το ψαράκι σου. Πρόσεχε να ακολουθήσεις όσα σου έχουμε αναφέρει πιο πανω, ώστε να μην έχεις και άλλες απώλειες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έβρισκα μεγαλύτερο ενυδρείο από το 76 λίτρων που έχω αυτή την στιγμή και αναβαθμιζόταν ο χώρος στα 100 με 120 λίτρα, το Σουμπουκίν που έχω θα ταίριαζε με 1 Xiphophorus Helleri Koi ή θα υπήρχε θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το κοι το ξεχνάς. Θέλει 1000 λίτρα ανά ψάρι. Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα να πας σε ενυδρείο 120 λίτρων, να επιστρέψεις το shubukin ή να το χαρίσεις και να βάλεις μέσα τρία fancy χρυσόψαρα (αυτά τα χοντρά με τις όμορφες ουρές). Πάντα εφόσον μιλάμε για 100-120 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2020 at 1:20 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Η απώλεια λεπιών δε λέει κάτι απαραίτητα. Χάνουν λεποα συνέχεια. Αν είναι καλές όμως οι συνθήκες νερου μια χαρά βγάζουν νέα. Τα νιτρικά και τα νιτρώδη σου είναι υψηλά. Χρειάζεσαι αλλαγές νερού με τον τρόπο που σου ανέφερα, δηλαδή πενήντα τις εκατό κάθε δύο μέρες.


Έχει κάποιες μέρες που ξεκίνησα και κάνω όπως μου είπες.
Για πόσο χρονικό διάστημα να συνεχίσω να κάνω αλλαγές νερού 50% ;
Σύνολικά 4 αλλαγές κάθε 2 μέρες σε διάστημα 8 ημερών, θα είναι εντάξει και μετά να ξαναγυρίσω στις εβδομαδιαίες αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις πάντοτε δυο αλλαγές εβδομαδιαίως του 40 τις εκατό γιατί τα λίτρα είναι λιγα. Και να μετράς με υγρά τεστ μήπως χρειαστεζεται εν τέλει αλλαγή μεγαλύτερης ποσότητας νερου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το τρίτο ψαράκι (Σουμπουκίν 6 μέρες το έχω) που μου έδωσαν αντιμετωπίζει προβλήματα από σήμερα στο κυρίως ενυδρείο και κοντεύει να ψοφήσει.
Από το πρωί και είτε κρύβεται είτε είναι στον πάτο του ενυδρείου, μετά την αλλαγή νερού που έκανα.
Έχω απελπιστεί αρκετά και μετά από αυτό.
Έτσι με έρχεται να το πάρω και να πετάξω ότι έχω από το μπαλκόνι.
Τα NO2 μου ειναι στο 0 με υγρό τέστ, πριν που τα είδα. NO3 δεν έχω πλέον.
Παρακαλώ βρείτε μου μια λύση.
Στο ενυδρείο βάζω Seachem Flourish, diy θειικό μαγνήσιο και diy θειικό κάλιο, βακτήρια για το φίλτρο και Easy Life Voogle.
Από αυτά μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα;
Επίσης γίνεται να είναι λόγω της τροφής και αν έχει χαλάσει εκείνη; έχω κόκκους και flakes εδώ και 5 μήνες.
Αν έχει χαλάσει η τροφή πως γίνεται να το καταλάβω;
Σας παρακαλώ πείτε μου κάτι γιατί έχω απηυδήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σταματάς τα ζουμια και δεν ταιζεις δύο μέρες μήπως ηρεμήσει το ζωντανό. Να ξέρεις υπάρχει πιθανότητα να είχε θέμα από το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια αλλαγή πάλι σε 2 μέρες σε ποσότητα άνω του 70%.
Το σουμπουκιν εννοείται πως το έβγαλα μέσα σε λίγες ώρες από το κυρίως ενυδρείο, γιατί θα ψοφούσε μέσα, δεν έχω καμία αμφιβολία για αυτό.
Το έβαλα σε μια 2λιτρη χελωνιέρα με καθαρό νερό αποχλωριομένο, μπας και επιβιώσει, αν και δεν το βλέπω έτσι που κάθεται στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Στη χελωνιερα είναι που θα χαιρετήσει σίγουρα. Το ενυδρείο σου είναι μικρό ήδη, δεν χρειάζεται να το βάζεις σε μικρότερο. Έπρεπε να το αφήσεις στο κυρίως ενυδρείο. Αλλαγές νερού έκανες όπως σου είχα πει αυτές τις μέρες? Το ψάρι έχει στίγματα η κοκκινίλες πάνω του? Μπορεί να βγαλεοςια φωτογραφια και να την ανεβάσεις? Όταν κολυμπαει πάει κανονικά η έχει θέματα πλεύσης?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Άλλαγες λιγοτερο απο 50% και προσπαθησε την θερμοκρασια υοθ νεου νερου να την εχεις ιδια με του ενυδρειου. άμα δεν ειναι θα το σοκαρεις ακομα περισσοτερο.

2 hours ago, giorghs said:

Θα κάνω μια αλλαγή πάλι σε 2 μέρες σε ποσότητα άνω του 70%.
Το σουμπουκιν εννοείται πως το έβγαλα μέσα σε λίγες ώρες από το κυρίως ενυδρείο, γιατί θα ψοφούσε μέσα, δεν έχω καμία αμφιβολία για αυτό.
Το έβαλα σε μια 2λιτρη χελωνιέρα με καθαρό νερό αποχλωριομένο, μπας και επιβιώσει, αν και δεν το βλέπω έτσι που κάθεται στον πάτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ανεβάζω βίντεο. Σημειώνω ότι και τα προηγούμενα 2 ψαράκια που είχα, κάναν ακριβώς το ίδιο, πριν πεθάνουν.
Στο κυρίως ενυδρείο το ξανάβαλα μόλις, αλλά σε 1 ώρα το πολύ θα έχει ψοφήσει έτσι που το βλέπω σε οποιοδήποτε χώρο. Κάνει ότι ακριβώς έκανε και στην χελωνιέρα.
Έκανα 2 αλλαγές νερού αυτές τις μέρες.
Για την ακρίβεια δεν κολυμπάει αν δεν το κουνήσω ή κάνω ανατάραξη στο νερό με κάποιο αντικείμενο κοντά του. Λίγο κουνιέται και μετά σταματάει και απλά ανοιγοκλείνει το στόμα του και τα βράγχια για να αναπνεύσει. Από στίγματα δεν έχει το παραμικρό. Η θερμοκρασία είναι 27 με 29 βαθμούς, δηλαδή αρκετά σταθερή.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...