Jump to content

Κυκλοφορία νερού σε χρυσόψαρα.


geo Zan

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Εύχομαι να είστε όλοι καλά. Έχω ένα ενυδρείο 200lt με 3μεγαλα χρυσόψαρα (1fancy 2 common). Έχουν μεγαλώσει πολύ πλέον. Τρέχει περίπου 18μηνες το ενυδρειακι. Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο fluval207 και ένα εσωτερικό με κυκλοφορία 1200lt/h. Όλα τρέχουν τέλεια. Και οι μετρήσεις είναι τέλειες και τα ψαράκια ευτυχισμένα και θεριευουν.(όταν τα πήρα ήταν μηνιατουρες) Αλλαγές 40%καθε εβδομάδα (λόγο όγκου των ψαριών).η απορία μου είναι η εξής.

Δεν γνωρίζω τι κυκλοφορία χρειάζονται τα χρυσόψαρα. Τους αρέσει η έντονη κυκλοφορία η όχι; Σκέφτομαι να βάλω άλλη μια αντλία απέναντι από την εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου για 2 λόγους.

1. Για να στέλνει στην είσοδο τα υπολείμματα από τον βυθό.

2. Για να έχω πιο καθαρό βυθό διότι αν και κάνω σκούπα σε κάθε αλλαγή πάντα βλέπω στο ενδιάμεσο ακαθαρσίες η οποίες με τις ημέρες θάβονται στην άμμο με αποτέλεσμα να έχω λίγη δυσοσμία διότι δεν την πιάνει η σκούπα επειδή είναι βαθιά και σαπίζουν μέσα στην άμμο και δημιουργούνται φυσαλίδες αμμωνίας με αποτέλεσμα την δυσοσμία. (Εκεί το αποδίδω εγώ). Ποια η γνώμη σας; Να την κάνω την κίνηση η με συμβουλεύεται κάτι άλλο;;; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα 2 φιλτρα εισαι κομπλε για τα λιτρα σου.

Για βυθο τι εχεις;

Βγαλε μια φωτογραφια να φαινεται ολο το ενυδρειο και τα σημεια που εχεις εισοδους-εξοδους φιλτρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για βυθό έχω λευκή άμμο. Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο γιατί έχει max 4mb και δεν μπορώ να τραβήξω τοσο μικρή φωτό.... Εσύ λες να μην κάνω τπτ;;; Έκανα χτες αλλαγή και σκούπα και σήμερα ο βυθός είναι γεμάτος βρωμιτσες... Σε μια βδομάδα που θα ξανακάνω αλλαγή δεν είναι θέμα να μείνουν εκεί αυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος geo Zan έγραψε:

Για βυθό έχω λευκή άμμο. Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο γιατί έχει max 4mb και δεν μπορώ να τραβήξω τοσο μικρή φωτό.... Εσύ λες να μην κάνω τπτ;;; Έκανα χτες αλλαγή και σκούπα και σήμερα ο βυθός είναι γεμάτος βρωμιτσες... Σε μια βδομάδα που θα ξανακάνω αλλαγή δεν είναι θέμα να μείνουν εκεί αυτά;

Πιο μικρη φωτο γινεται με σμικρυνση φωτογραφιας. Υπαρχουν πολλα σχετικα προγραμματα στο ινετ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα είσαι οκ με αυτά τα δύο φίλτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις έχω ακόμα.

1. Τα χρυσόψαρα θέλουν έντονη ροή η όχι;

2. Μια φορά την εβδομάδα σκούπα είναι η οκ; Η χρειαζετε παραπάνω;; Γτ έχουν πολλούς.ρυπους τα ψαράκια λόγο μεγέθους. Φοβάμαι ότι αν κάνω περισσότερες φορές σκούπα θα πρέπει να αναπληρώνει και νερό άρα μήπως είναι πολύ συχνές η προσθήκες και χαλάσει η βιολογία; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για τον βυθό να μένει καθαρός όσο γυνετε;

Αυτό που με προβληματιζει είναι η ροή. Θα επηρεάσει αρνητικά μια ακόμα αντλία;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη ροή θα παίξεις με spray bar. Δεν έχουν θέμα με την έντονη ροή αρκεί να είναι στην επιφάνεια. Σκούπα βυθού φαντάσου εγώ δε βάζω καθολου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ροη μέσα στον χώρο τα ενοχλεί;;;

Δεν βάζεις καθόλου;και με τα ιζήματα τι κάνεις;;;;με τα περιττώματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μικροκοκη μαύρη άμμο. Τα σαλιγκάρια τρώνε ότι μένει από περιττώματα και ιζήματα, ενώ τα φίλτρα τραβούν τα υπόλοιπα. Από φιλτρανση έχω δύο 2217 και ένα  fx6. Καλό είναι η ροή να επηρεάζει μόνο την επιφάνεια για να γίνεται και οξυγονωση και όχι όλο το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...