Jump to content

κολλημένη βαλβιδα μανομέτρων...


Recommended Posts

Διαβάστε μια ιστορία για το τι μπορεί να πάθει κάποιος...

Πήγα την μπουκάλα του CO2 για γέμισμα σε πυροσβεστικά και του είπα να αλλάξει και το κλείστρο (τη βάνα) γιατί δεν καλοδούλευε. Του είπα γιατί χρήση το θέλω.

Πάει ο τεχνικός του ...(Σβίγκοοο)... και από ότι αποδείχτηκε μετά από δύο μέρες είχε βάλει και σιφόνι με αποτέλεσμα να παίρνει υγρή φάση CO2. Εγώ το ψιλιάστηκα γιατί μετά από αρκετές ώρες άρχισε να τερματίζει η πίεση εξόδου με αποτέλεσμα να ανοίγει και η βαλβίδα διαφυγής - προστασίας υπερπίεσης.

Για να μην τα πολυλογώ ενώ του την πάω και έβγαλε το σιφόνι την παίρνω σπίτι μετά από λίγη ώρα τα ίδια.

Την επόμενη μέρα παίρνω μια νέα μικρή μπουκάλα CO2 την βάζω πάλι τα ίδια. Αρχίζω να τα παίρνω και σκέφτομαι το μόνο που μένει είναι τα μανόμετρα. Τα πάω την επόμενη μέρα και μου λέει ο μανομετράς "θα είναι η βαλβίδα κολλημένη να στην αλλάξω". ΟΚ λέω, πάει να την αλλάξει και μετά από λίγο έρχεται και μου λέει ότι κάτι έχει περάσει από μέσα και έχει οξειδωθεί - κολλήσει και δεν βγαίνει. Του λέω τη φάση και μου απαντάει ότι αυτό είναι φταίει το υγρό CO2 που πέρασε. Προσπαθεί δεν ξεκολλάει με τίποτα η βαλβίδα, εγώ φεύγω με νέο μανόμετρο και μερικά ευρώ λιγότερα. :rasp:

Αλλά τι να κάνω τα κακόμοιρα τα δισκάκια έχουν φάει μεταβολές στο ph αυτές τις μέρες από 6,9 αρχικά μέχρι και 7,8.

Ρωτάω είναι δυνατό σε 1-2 μέρες να οξειδωθεί τόσο πολύ το μέταλλο της βαλβίδας που να γίνει ένα σώμα με το περίβλημα; :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - akisk
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω είναι δυνατό σε 1-2 μέρες να οξειδωθεί τόσο πολύ το μέταλλο της βαλβίδας που να γίνει ένα σώμα με το περίβλημα; :hysterical:

Και απαντάω, μεταφέροντας ουσιαστικά την απάντηση που μου έδωσε φίλος χημ. μηχανικός, ότι ναι αν ρίχνεις για ώρες υγρό CO2 (σταγονίδια) σε δύο μέταλλα και υπάρχει ειδικά και υγρασία στην επαφή τότε θα δουλέψει σαν "οξυγωνοκόλληση" και θα συμβεί αυτό που μου συνέβει.

Άσχετο αλλά ίσως σας φανεί και χρήσιμο. Καλό είναι στην επιλογή του συστήματος των διπλών μανομέτρων να επιλέγουμε κάποιο που η μανομετρική πίεση της εξόδου που θέλουμε να βρίσκεται στην περιοχή του 20% - 80% της πίεσης που μετρά (ρυθμίζει). Δηλαδή αν θέλουμε έξοδο 1 bar να επιλέξουμε κάποιο που το μανόμετρο εξόδου να μετρά π.χ. 0 με 2 έως 5 bar και όχι π.χ. 0 με 20 bar. Αυτό δίνει τη μεγαλύτερη ζωή στο όργανο και στη βαλβίδα του.

Link to comment
Share on other sites

Και απαντάω, μεταφέροντας ουσιαστικά την απάντηση που μου έδωσε φίλος χημ. μηχανικός, ότι ναι αν ρίχνεις για ώρες υγρό CO2 (σταγονίδια) σε δύο μέταλλα και υπάρχει ειδικά και υγρασία στην επαφή τότε θα δουλέψει σαν "οξυγωνοκόλληση" και θα συμβεί αυτό που μου συνέβει.

Άσχετο αλλά ίσως σας φανεί και χρήσιμο. Καλό είναι στην επιλογή του συστήματος των διπλών μανομέτρων να επιλέγουμε κάποιο που η μανομετρική πίεση της εξόδου που θέλουμε να βρίσκεται στην περιοχή του 20% - 80% της πίεσης που μετρά (ρυθμίζει). Δηλαδή αν θέλουμε έξοδο 1 bar να επιλέξουμε κάποιο που το μανόμετρο εξόδου να μετρά π.χ. 0 με 2 έως 5 bar και όχι π.χ. 0 με 20 bar. Αυτό δίνει τη μεγαλύτερη ζωή στο όργανο και στη βαλβίδα του.

Μαλλον ο προμηθευτης σου εχει λιγο....αγνοια περι ενυδρειακων θεματων και τα εκανε μπαχαλο. Για την πιεση της εξοδου, δεν χρειαζετε να δωσουμε πανω απο 0.5 ή ο,6 bar. Oι φυσαλιδες ειναι αρκετες ουτος ή αλλως για χρηση σε οποιαδηποτε εφαρμογη του ενυδρειου. Ειτε για ρυθμιση ΡΗ ειτε για calcium reactor ή οτιδηποτε αλλο. Τα καλα μανομετρα εχουν την δυνατητα να παιξουμε καλα και σταθερα με το θεμα της πιεσης. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...