Jump to content

Απώλεια ψαριού


Recommended Posts

Ένα ψαράκι που ήταν και το πρώτο μου,απόψε απεβίωσε(η μπουμπού μου)...έβαλα τα κλάματα!Το καλύτερο είναι πως έφυγε από την ζωή ενώ βρίσκομαι μακριά του(διακοπές) και δεν το μάζεψα με τα ίδια μου τα χέρια. Μπορεί να είμαι ανήλικος αλλά νιώθω πολύ υπεύθυνος για την απώλεια του... Το ψαράκι αυτό επί 1χρονο καθόταν στον πάτο, παρά μόνο την ώρα της τροφής κουνιόταν, έκανα τα πάντα για να το σώσω, διάβαζα παρά πολλά άρθρα αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω καλά. Για το μόνο που νιώθω καλά είναι το ότι κατάφερα να το κρατήσω +1 χρόνο στην ζωή(συνολικά 4)παρά την αρρώστια που είχε (που ακόμα δεν ξέρω τι είχε).  Ήταν, είναι και θα είναι το αγαπημένο μου ψαράκι,που με έφερε πιο κοντά σε αυτό το χόμπι.Το μόνο που με προβληματίζει αυτή την στιγμή είναι το από τι πέθανε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας που με βοήθησαν να κρατήσω αυτό το ψαράκι λίγο ακόμα στην ζωή.

  • Like 1
  • Sad 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο. Πολλά μπράβο για την προσπάθεια σου και την αγαπη  για το ψαράκι σου. Πολλες φορές τα ψαρακια πεθαίνουν χωρις να ειμαστε υπεύθυνοι εμεις για αυτό ή ακομα και απο γερατειά. Οπότε μην αισθάνεσαι υπεύθυνος για αυτό.

Οταν εισαι έτοιμος πες μας τι εξοπλισμό έχεις για να σε βοηθήσουμε να ξεκινήσεις απο την αρχη με ενα νεο ψαράκι. 

Έγινε επεξεργασία - Kosi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kosi said:

Γεια σου Νίκο. Πολλά μπράβο για την προσπάθεια σου και την αγαπη  για το ψαράκι σου. Πολλες φορές τα ψαρακια πεθαίνουν χωρις να ειμαστε υπεύθυνοι εμεις για αυτό ή ακομα και απο γερατειά. Οπότε μην αισθάνεσαι υπεύθυνος για αυτό.

Οταν εισαι έτοιμος πες μας τι εξοπλισμό έχεις για να σε βοηθήσουμε να ξεκινήσεις απο την αρχη με ενα νεο ψαράκι. 

Το ενυδρείο είναι 110 λίτρα με 2 εσωτερικά φίλτρα,ένα της juwel (bioflow) και ένα της dophin f-1200. Το ενυδρείο τρέχει ακόμα με ένα μικρουλι χρυσόψαρο που το είχα πάρει για παρέα στο άλλο...

Το ενυδρείο αυτές τις 10 μέρες θα το συντηρεί ο αδερφός μου... μετά τον θάνατο του ψαριού του είπα να κάνει μια αλλαγή νερού.Οταν γυρίσω θα πάρω κι άλλο χρυσόψαρο ώστε να έχω δύο για παρέα.Μηπως θα έχει κάποιο πρόβλημα η βιολογία του ενυδρείου μέχρι να ξαναμπεί 2ο ψάρι?Θα πεθάνουν βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τέλεια. Οχι δεν θα εχει πρόβλημα η βιολογία. Το πιο σημαντικό είναι να μην ταΐζει πολύ το ψαράκι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα!!!

Σημερα μολις ειχα μια απωλεια απο ενα μικρο χρυσοψαρο.Δν αντεξε μεχρι να ερθουν τα φαρμακα π ειχα παραγγηλει κ μολις παρελαβα πριν λιγο.

Εχω αλλα δυο μεσα στο ενυδρειο.Οσον αφορα τωρα την αφαιρεση τ νεκρου ψαριου απο μεσα κι το καθαρισμο παλι τ ενυδρειου θα γινει ολικη καθαριουτητα απ το μηδεν ή αφαιρω ενα μερος τ νερου παλι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Άνοιξε νέο θέμα για να το συζητήσουμε εκεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...