Jump to content

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρειάκι στα 10λ και είχα μεσα ρεντ σερρι αλλα για κάποιο λόγο έχανα τα θυληκά μόνο 
μετρήσεις γινονταν με ταινίες γιατι τα αντιδραστήρια νομίζω δεν αξίζουν σαν τιμή στα 10λ ούτε νιτρικά ούτε νιτροδι
αμμονία δεν μπορούσα να μετρήσω αλλα ηταν φυτεμένο και μεγάλη γι αυτα τα λίτρα ποσότητα κερατόφυλλου
τροφή έριχνα τισ ταμπλέτες για πλέκο τις μικρες 
ιχθυοφόρτωση δεν ειχα 
Τι άλλο μπορω να κοιτάξω ? Να το ξαναστίσω απο την αρχή ? 

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα τα μικρά ενυδρεία είναι που θέλουν προσοχή με τις παραμέτρους παρά κάποιο μεγαλύτερο. Αν δεν γινόταν να πάρεις υγρά τεστ ας πήγαινες νερό σε ένα μαγαζί και θα σου μετρούσαν εκεί. Αν θες την άποψή μου ξεκίνα πάλι αλλά φρόντισε να είσαι σίγουρος ως προς τις μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και άλλαξα το υπόστρωμα απο σερα + χαλικακι, πήγα σε στρατουμ, βέβαια το πεχα ακουμπαγε το 6, αλλαγές νερου καθε βδομαδα με οσμοση, και καποιες πορτοκαλι γαρίδες που πάρα απο τον Τσαλας, δεν προλαβαίνουν να γεννανε...

Πιστευω πως το χαμηλό πεχα τις ευνοεί...

φίλτρο, κρεμαστο αλλα κλειστο... με μια δυο χουφτες βιολογικό...

βάζω λιπάσματα, αλλαζω νερό και βαζω ταμπλέτες για πλεκο, εικναι ενας παραδεισος...σε 13 λιτρα μόνο...

τοσο απροβληματιστα ευκολο...

viber_image_2020-08-02_10-27-49.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται , γράφω εδώ επειδή θέλω πλέον να ασχοληθώ με τις συγεκριμένες γαρίδες , red cherry , για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Έχω ένα ενυδρείο aquatlantis (ip 54 - biobox 2) 120 λίτρων ( στρωμένο - είχα μέσα ένα χρυσόψαρο ).

Πλέον έχει μέσα μόνο ένα σαλιγκάρι Apple Snail.

Το ενυδρείο έχει μέσα μόνο δύο ξύλα και μια μικρή μικρή ανούμπια και 2 μικρές πέτρες για διακόσμηση.

 

1) Επειδή δεν υπάρχει χρόνος για μελέτη για φυτεμένο ενυδρείο ( παρότι έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα ), πρέπει οπωσδήποτε να είναι φυτεμένο το ενυδρείο με τις γαρίδες ;

και αν ναι με τι φυτό να ξεκινήσω ; χρειάζεται παροχή co2 απαραιτήτως ή μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο υγρά σκευάσματα ; αν χρειάζεται co2 , ανεβαίνει το κόστος και δεν υπάρχει

δυνατότητα να ασχοληθώ.

 

2) Πρέπει να αλλάξω τον πάτο ; έχω μέσα μικρές πέτρες.

 

3) Υπάρχει κάποιος που στέλνει επαρχία ; διότι στο εμπόριο πάνε στα 2,5 ευρώ η μία.

 

4) Γίνεται να βάλω γρασίδι και να συντηρώ μόνο με  σκευάσματα ; και αν ποιο ;

 

5) Θερμοκρασία μέγιστη το καλοκαίρι είναι στους 27 και το χειμώνα πάει στους 19.Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα θέλατε να κανετε, μάλλον ειναι το bare bottom  αλλα ενα μεγαλο κομματι της ομορφιας ειναι τα φυτα και φυτα σημαίνει τρια κυρια πραγματα, φως, λιπασμα και co2.

Πολλοί εδώ, έχουν ενυδρεία που τα συντηρουν με αυτοσχέδιες παραγωγές διοξειδίου με μαγια η με διτανθρακικό νάτριο, κοινώς σόδα μαγειρική.

Οι γαρίδες για να αναπτύσονται σε νούμερα, θέλουν περιβάλλον, προς το όξυνο και σίγουρα πρασινάδα... και κρυψώνες...

Οι γαρίδες που πωλούνται ειτε εδω, ειτε στο εμπόριο, ειναι απο 1 ευρω μέχρι καποιες επιλεγμένες, στα 4-5 ευρά.

Κατα καιρούς υπάρχουν κάποιοι που δίνουν γαρίδες, αλλα αν βαλουμε και τη μεταφορά τους, θα πάρει καπου 15-20 ευρα η δεκάδα τουλάχιστον...

Αν έρχεστε Αθήνα, παρακολουθήστε ποιοι έχουν και δίνουν κατα καιρους, κρατήστε μια επαφή μαζί τους και μεθοδευστε το ωστε οταν μπορειτε, να πάρετε καποιες, αλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Θα χρειαστειτε για να στερεώσετε μια κοινότητα, τουλάχιστον 10-15 ατομα και πολυ καλές συνθήκες και μετρήσεις.

Η εμπειρία μου μου λέει πως πρεπει να γινουν καποια βήμτα πριν, να τρέχει ενα ενυδρείο για λίγο, και μετα να βαλουμε τις γαρίδες που ειναι ευαίσθητες γενικά...

αλλιως στοχευουμε περισότεροι στο τυχαίο...

 

άποψη, φυτα, φως, καλές συνθήκες, καλή φίλτρανση και υπόστρωμα...

έχει ενα αρχικό κόστος, αλλιως, γουρουνάκια κυπρινίδες, κοινώς, χρυσόψαρα...

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...