Jump to content

Βοήθεια για ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων γλυκου νερουμε αληθινά φυτά και από ψαράκια έχω 2 γλύφτες(μικρού ενυδρείου) 2 γατόψαρα 2 αγγελόψαρα 1 χρυσόψαρο και 3 καρδινάλιους μπορώ να βαλω ένα ακόμα ψαράκι κίτρινο αν ναι τί είδος προτείνετε?

Έγινε επεξεργασία - Maria Gkatzona Papadam
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δε μπορείς να βάλεις κι άλλα ψάρια, αντίθετα πρέπει να μειώσεις τους κατοίκους του ενυδρείου σου, τα 60 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα ψάρια που έχεις. Tα γατόψαρα πρέπει να είναι κοπάδι (6+) τα αγγελόψαρα μεγαλώνουν πολύ και εάν μάλιστα γίνουν ζευγάρι θα κάνουν κόλαση τη ζωή των υπολοίπων κατοίκων του ενυδρείου κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος (για να καταλάβεις διατηρώ ένα ζευγάρι αγγελόψαρα σε 180 λίτρα), το χρυσόψαρο είναι κρύου νερού έχει εντελώς άλλες απαιτήσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις, επίσης οι καρδινάλιοι πρέπει να είναι κοπάδι (κάποιοι λένε τουλάχιστον 8 άλλοι 12+). Γενικά λυπάμαι που σου το λέω αλλά το ενυδρείο σου χρειάζεται επανσχεδιασμό όσον αφορά τους κατοίκους του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Maria Gkatzona Papadam said:

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων γλυκου νερουμε αληθινά φυτά και από ψαράκια έχω 2 γλύφτες(μικρού ενυδρείου) 2 γατόψαρα 2 αγγελόψαρα 1 χρυσόψαρο και 3 καρδινάλιους μπορώ να βαλω ένα ακόμα ψαράκι κίτρινο αν ναι τί είδος προτείνετε?

Στην θέση σου δεν θα έβαζα ψάρι αλλά θα έβγαζα,μόνο το χρυσόψαρο θέλει 40-50 λίτρα, τώρα για τα άλλα δεν ξέρω αλλά νομίζω δεν θα ήταν καλή ιδέα να έβαζες κι άλλα ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν τα παιδιά. Δε βάζεις τπτ άλλο αλλά αντίθετα πρέπει να αρχισεις να βγάζεις. Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για τα ψάρια αυτά. Αν δεν αλλάξεις κάτι αμεσα, βλέπω να έχεις μαζικούς θανάτους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο καθένας μου λεγε άλλα αντι άλλων ως τώρα :/τα γατόψαρα είναι πολύ μικρά σε μέγεθος το ίδιο κ καρδινάλιοι πρέπει να ναι νέον  και οι γλύφτες το ίδιο αν τα αφήσω έτσι?Μου είπαν σε αυτό το περιβάλλον δεν μπορούν να ζευγαρώσουν τα αγγελόψαρα

Έγινε επεξεργασία - Maria Gkatzona Papadam
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που αναφέρεις ως "γλύφτες" είναι σίγουρα ancistrus sp. ή είναι τίποτα μωράκια pleco τα οποία μεγαλώνουν πολύ (πολύ όμως) σε μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοψαρο δεν θα αντέξει σε αυτες τις θερμοκρασιες, ανω των 26, αν εχεις θερμοστάτη. Αν δεν έχεις δεν θα αντέξουν τα υπόλοιπα τον χειμωνα. Επίσης δεν θα αντέξει απο θεμα χωρου ουτε τα αγγελοψαρα ουτε το χρυσοψαρο. 

Θελεις σιγουρα επανσχεδιασμο γιατί ειναι θέμα χρόνου να εχεις απωλειες. 

Link to comment
Share on other sites

Βρες τρόπο να τα δώσεις σε κάποιον που μπορεί να φιλοξενήσει...στην χειρότερη δωστα πίσω στο πετ σοπ.

 

Επίσης πες μας τι φίλτρο έχεις και με τι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Τί προτείνετε για το ενυδρείο μου αν το επαναστήσω?τα γατόψαρα είναι τύπου ancistrus το φίλτρο έχει ενεργό άνθρακα και σφουγγάρια 2

Έγινε επεξεργασία - Maria Gkatzona Papadam
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω να δώσεις τα ψαράκια που έχεις τώρα...και να πάρεις ένα χαρέμι γκαπυ,τα φυτά κρατά τα.

Εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε τεστακια αμμωνίας νιτρωδών και νιτρικών.Επισης πάρε βιολογικό υλικό για το φίλτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria Gkatzona Papadam said:

Έχω ενεργό ανθρακα που αλλάζω τί ειναι το βιολογικό υλικό?

Άκου.Τα ψαράκια κάνουν κακακια όπως όλα τα ζώα.Αυτα τα κακά απελευθερώνουν αμμωνία η οποία είναι τοξική για τα ψάρια (οι μεγάλες ποσότητες αμμωνίας σκοτώνουν τα ψάρια).Για αυτό υπάρχουν βακτήρια που τρώνε την αμμωνία αλλά την μετατρέπουν σε νιτρώδη (που κι αυτά είναι τοξικά για τα ψάρια).Τα νιτρώδη τρώγονται από άλλη ομάδα βακτηρίων και τα μετατρέπουν σε νιτρικά (τα οποία δεν είναι τοξικά-μονο οι μεγάλες ποσότητες νιτρικών είναι τοξικές)Τα νιτρικά αυτά τα βγάζουμε από το νερό με αλλαγές νερού. Αυτός είναι ο κύκλος του αζώτου.Για να αναπτυχθούν σωστά αυτά βακτήρια στο ενυδρείο χρειαζόμαστε βιολογικό υλικό, δηλαδή αποικίες βακτηρίων. Έτσι με τον κύκλο του αζώτου κρατάμε το ενυδρείο σε κατάλληλες συνθήκες για τα ψάρια μας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γκουγκλαρεις "στρώσιμο ενυδρείου"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Καλό θα ήταν να γκουγκλαρεις "στρώσιμο ενυδρείου"

?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Καλό θα ήταν να γκουγκλαρεις "στρώσιμο ενυδρείου"

 

τοσα ωραια και κατατοπιστικα αρθρα εχει το φορουμ οπως το παραπανω που ποσταρε ο @Νικόλαξ, γιατι να ''γκουγκλαρει''???

@Maria Gkatzona Papadam Επισης για επιλογη ψαριων δες και αυτό.....

και αυτο..

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...