Jump to content

ποσα λιτρα;


Recommended Posts

ποσα λιτρα πρεπει να ειναι ενα καλο μεσογειακο ενυδρειο;ποσο περιπου κοστιζει ολος ο εξοπλισμος;

Link to comment
Share on other sites

πηστευω οτι ενα καλο μεγεθος για αρχη θα ειναι καπου στα 200 λιτρα και παραπανω

απο εξοπλισμο εξωτερικα φιλτρα ή sump καλυτερο το δευτερο για πολους λογους ενα καλο σκιμμερ και καποιο φωτισμο μπορει ο υπαρχον να ειναι οκ δυο λαμπες δηλαδη μια μπλε και μια ασπρη ακτινικη οι δυο α σπρες ακτινικες

επισης εαν το καλοκαιρι το δωματιο που θα ειναι το ενυδρειο ανεβαινουν οι θερμοκρασιες πανω απο 28 για πολλες ωρες τοτε το chiller ειναι απαραιτητο

αν ψεχνω κατι ας συμπληρωσουν οι αλλο.....

οταν παρεις το ενυδρειο εκει που θα ακουμπαει η αμμος μη ξεχασεις να κανης ενισχυση με καποια κομματια γυαλη και να τα κολησεις με συλικονη ειδικη

γιατι η αμμο μας περιεχει πυρρητιο

που διαβρωνει της σιλικονες

Link to comment
Share on other sites

καπια τιμη ή καποια υστοσελιδα ελληνικη για να βρω εξοπλισμο ξερει κανεις;η ακομα και καποιο καταστημα στη Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικός ο Φίλος ΠΟΠΟ, που έδωσε αρκετές πληροφορίες, συνοπτικά.

Γενικά ένα Μεσογειακό ενυδρείο, δεν έχει κάτι το διαφορετικό, στην όλη φιλοσοφία, ενός αντίστοιχου τροπικού υφάλου. Οι οργανισμοί μόνο διαφέρουν, ορισμένοι μάλιστα ελάχιστα ή και καθόλου, λόγω των διαφορετικών συνθηκών, της Μεσογείου.

Ένα set up φυσικού συστήματος, είναι αρκετό.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, για κάποιο ενυδρειακό κατάστημα, που να ασχολείται και με Μεσογειακό ενυδρείο, αν κατάλαβα σωστά, νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο.

Από όσο γνωρίζω, κάποιοι επαγγελματίες ασχολούνται ή ασχολήθηκαν κάποτε, με το Μεσογειακό ενυδρείο. Επίσης έχω δει Μεσογειακά είδη, θαλάσσιων οργανισμών, κατά καιρούς σε ενυδρειακά καταστήματα της Αθήνας, αλλά περισσότερο σαν προσωπικό χόμπι παρά σαν επάγγελμα. Ο λόγος είναι εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα τα ψαρευω εγω με το καλαμι μου.οσα δηλαδη δεν τραυματιζονται βαθια θα μπαινουν στο Μεσογιακο.αλλες υστοσελιδες κανεις;

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα τα ψαρευω εγω με το καλαμι μου.οσα δηλαδη δεν τραυματιζονται βαθια θα μπαινουν στο Μεσογιακο.αλλες υστοσελιδες κανεις;

Φίλε Γιώργο είσαι φοβερός :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα τα ψαρευω εγω με το καλαμι μου.οσα δηλαδη δεν τραυματιζονται βαθια θα μπαινουν στο Μεσογιακο...

Τι λες?

Ωραίο χόμπι διάλεξες...! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τα σκέφτεσαι αυτά που λές ή απλά θέλεις να προκαλείς....?Κί όσα δεν τραυματίζονται πολύ θα μπούν στο ενυδρείο κ όσα τραυματίζονται βαριά στο τηγάνι...

Στο τέλος θα μας πείς οτι στη λίμνη που θα φτιάξεις όταν τα ψάρια γίνουν πολλά θα αρχήσεις να ψαρεύεις μερικά..... :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα τα ψαρευω εγω με το καλαμι μου.οσα δηλαδη δεν τραυματιζονται βαθια θα μπαινουν στο Μεσογιακο.αλλες υστοσελιδες κανεις;

Για να σοβαρευτουμε λιγο για να μην εχουμε τα προβληματα του παρελθοντος με τις προειδοποιησεις και τα BAN...Τετοιες απαντησεις δεν αρμοζουν εδω μεσα.. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquai...arine_tank.html

θα αντλησεις αρκετες πληροφοριες το εχω διαβασει και εγω με τη σειρα μου πολλες φορες

δε χρηαζεται να τα ψαρεψεις και μια μεγαλ αποχη θα το καταφεριες

η ενα κιουρτο

αυτα

ανυπομονω να δω το ενυδρειο σου

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχουν πολλοί ανώδυνοι τρόποι, για να συλληφθούν Μεσογειακά ψάρια και ταυτόχρονα να γίνει επιλογή τους, χωρίς να καταστρέφονται τα μη επιθυμητά είδη.

Θέλω να επισημάνω, όμως, ότι ένα Μεσογειακό σύστημα δεν στηρίζεται αποκλειστικά και μόνο στην παρουσία ψαριών. Θα χρειαστούν και άλλοι οργανισμοί, για να ολοκληρώσουν το φυσικό κύκλο του συστήματος, οι οποίοι είναι αδύνατο να συλληφθούν με....καλάμι.

Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι μηλας για γαριδες gobby τηε μεσογειο και διαφορα σαληγκαρια ????

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω εκτος απο ψαρια, σκουλικια,ερμιτες,οστρακα και καναν αστακο μιρουλη αν γινετε.οσο για το θεμα της λιμνης οταν μεγαλωνουν πολυ και δεν χωρανε στη λιμνη θα πουλαω κανενα.

τα ψαρια θα τα ψαρευω εγω με το καλαμι μου.οσα δηλαδη δεν τραυματιζονται βαθια θα μπαινουν στο Μεσογιακο.αλλες υστοσελιδες κανεις;

Για να σοβαρευτουμε λιγο για να μην εχουμε τα προβληματα του παρελθοντος με τις προειδοποιησεις και τα BAN...Τετοιες απαντησεις δεν αρμοζουν εδω μεσα..

εγω δεν θελω να προκαλεσω αλλα να πω τι γνωμη μου.αγαπω πολυ τα ψαρια και το ψαρεμα και για αυτο σκεφτηκα αυτη τη λυση.να μην καταλιγουν ολα στο τηγανι αλλα να σωζω κατα καποιο τροπο μερικα.θα τα εχω για λιγο στο ενυδρειο και μετα θα τα ελευθερωνω στη θαλασσα ξανα.αν δεν ειναι καλη ιδεα να μου το πειτε. επισης το χομπι του ψαρεματος ειναι πολυ καλο και ευχαριστω και χαλαροτικο οπως τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

βασικα στα μεσογειακα αφτο γινεται δηλαδη φιλοξενουμε καποιους οργανισμους και μετα τους ελευθερωνουμε γιατι ειναι αγρια ζωα

τωρα για αστακο εχω μια επιφηλαξη ισως ενα spacies tank θα ηταν καλυτερο

οταν λες λιμνη τι ακριβως εννοεις ???

καπου το εχασα

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω εκτος απο ψαρια, σκουλικια,ερμιτες,οστρακα και καναν αστακο μιρουλη αν γινετε.οσο για το θεμα της λιμνης οταν μεγαλωνουν πολυ και δεν χωρανε στη λιμνη θα πουλαω κανενα.

εγω δεν θελω να προκαλεσω αλλα να πω τι γνωμη μου.αγαπω πολυ τα ψαρια και το ψαρεμα και για αυτο σκεφτηκα αυτη τη λυση.να μην καταλιγουν ολα στο τηγανι αλλα να σωζω κατα καποιο τροπο μερικα.θα τα εχω για λιγο στο ενυδρειο και μετα θα τα ελευθερωνω στη θαλασσα ξανα.αν δεν ειναι καλη ιδεα να μου το πειτε. επισης το χομπι του ψαρεματος ειναι πολυ καλο και ευχαριστω και χαλαροτικο οπως τα ενυδρεια.

Αυτό το αγαπώ τα ψάρια αλλα μου αρέσει και το ψάρεμα.... δηλαδη να σκοτώνω τα ψάρια...δεν κολλαει...Εκτός και αν τα ψαρεύεις και μετά τα ξαναφήνεις, που και πάλι είναι εποδοινο για τα ψάρια αφού πληγωνονται απο το αγκυστρι.

Είναι δηλαδή σαν να λέμε αγαπώ τα ζώα αλλα μου αρέσει και το Κυνήγι....

Link to comment
Share on other sites

καπος ετσι φιλε mpikis.

οταν λες λιμνη τι ακριβως εννοεις ???

καπου το εχασα

ενωω μια λιμνη με koi που θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

καπος ετσι φιλε mpikis.

ενωω μια λιμνη με koi που θα κανω.

Δήλαδή συμφωνείς οτι δεν κολλάει...?Στη λίμνη εννοείς οτι θα βαζείς τα ψαράκια ποι θα έχεις στο Μεσογειακό?

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις μια λιμνη με θαλασσινο νερο αυτο δε γινεται η ειναι παρα πολυ δυσκολο και δεν υπαρχει και λογος

βοηθησε μας

Link to comment
Share on other sites

οχι θα κανω λιμνη με κοι και οταν μεγαλωνουν πολυ θα τα πουλαω.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τα σκέφτεσαι αυτά που λές ή απλά θέλεις να προκαλείς....?Κί όσα δεν τραυματίζονται πολύ θα μπούν στο ενυδρείο κ όσα τραυματίζονται βαριά στο τηγάνι...

Στο τέλος θα μας πείς οτι στη λίμνη που θα φτιάξεις όταν τα ψάρια γίνουν πολλά θα αρχήσεις να ψαρεύεις μερικά..... :thumbdown::):)

δεν ξερω ο φιλος mpikis την ανεφερε εδω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ο φιλος mpikis την ανεφερε εδω.

Αγαπητέ mal εγώ το είπα αυτό γιατί το έλεγες με τρομερή άνεση οτι τα ψάρια που θα βάλεις στο ενυδρείο θα τα πιάνεις με εναν τελείος ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ τρόπο......(Οσα δεν τραυματίζονται καλός και όσα τραυματίζονται ακόμα καλυτερα...)

Οπότε γιατί αυτό το τρόπο να μην τον χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή και στη λίμνη που θα φτιάξεις...Να ξέρεις φίλε μου και αυτό το λέω εντελώς φιλίκά οτι οταν γράφεις περίεργα ποστ να περιμένεις και αντιδράσεις...Οι όποίες΄κάποια στιγμή μπορεί να ειναι και "κόκκινες"......

ΥΓ:Η λίμνη θα έχει Κοι ναι μας το έχεις πει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα πρεπει να ειναι ενα καλο μεσογειακο ενυδρειο;ποσο περιπου κοστιζει ολος ο εξοπλισμος;

Εξαρτάται...

Το θέμα της χωρητικότητα δεν πάιζει ρόλο. Αυτό το καθορίζεις εσύ ανάλογα με τις απαιτήσεις σου.

Το θέμα εξοπλισμού πάλι είναι είναι θέμα απαιτήσεων:

Θέλεις να φτιάξεις ένα Reef Μεσογειακό (με Cladocora Caespitosa ή Corallium Rubrum) ή ένα μόνο με ψάρια?

Σε κάθε περίπτωση έχεις να κάνεις με απίστευτα ανθεκτικούς οργανισμούς (το πρώτο μου Reef απαρτιζόταν από Cladocora Caespitosa τα οποία είχαν φτάσει σε επίπεδα αναπαραγωγής) σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και υψηλής θερμοκρασίας. Οπότε δεν θα χρειαστεί να επενδύσεις πολλά σε αυτούς τομείς. Η καλή κυκλοφορία παίζει μεγάλο ρόλο οπότε ένα θηριακή 6060 της Tunze θα ήταν ό,τι πρέπει για ένα 400άρι ή μια PoweHead 802 για μικρότερη χωρητικότητα. Ένα μέτριο Skimmer και είσαι έτοιμος!

Σχετικά με τον τρόπο "αιχμαλωσίας" Μεσογειακών Ψαριών είμαι οπαδός του "Snorkeling και απόχη" :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να φτιάξεις ένα Reef Μεσογειακό (με Cladocora Caespitosa ή Corallium Rubrum) ή ένα μόνο με ψάρια?

Σε κάθε περίπτωση έχεις να κάνεις με απίστευτα ανθεκτικούς οργανισμούς (το πρώτο μου Reef απαρτιζόταν από Cladocora Caespitosa τα οποία είχαν φτάσει σε επίπεδα αναπαραγωγής) σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και υψηλής θερμοκρασίας.

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας αναφέρεις.

Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, τόσο σε θεωρητικό επίπεδο, όσο και σε εμπειρικό.

Κάποιες φωτογραφές υπάρχουν από τα Μεσογειακά σου συστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...