Jump to content

Λίμνη από πισίνα intex 2500 λίτρα


Recommended Posts

Λοιπόν μιας και έχω λίγο χρόνο είπα να δείξω και βίντεο από τη λίμνη μου. Όπως λέει και ο τίτλος είναι 2.500 λίτρα και φιλοξενεί 7 κοι και 4 χρυσόψαρα. Η κατασκευή είναι προσωρινή καθώς μέσα στο επόμενο έτος σχεδιάζω αν όλα πάνε καλά κατασκευή 15.000 λίτρα περίπου. Το φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι αυτό

https://www.petsupermarket.gr/jebao-filtro-limnis-mechri-30000lt-h-lampa-uv-18w-ylika-filtrarismatos

 

Και αντλία ειναι ίδιας μάρκας με κυκλοφορία 3000λ/ω. 

 

Όσον αφορά μετρησεις, μετά από περίπου δυο μήνες λειτουργίας έχω μηδενική αμμωνία και νιτρώδη και νιτρικά στο 10. Υπάρχει επίσης ένας πάπυρος και δύο νούφαρα.

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ζωντανά μεταφέρθηκαν από μια άλλη προσωρινή λίμνη που είχα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου

 

https://m.youtube.com/watch?v=hcyacrrY1iA

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι να κάνεις την καινούρια λίμνη γιατί είναι πολλά τα ζωντανά και η πισίνα αυτή συνήθως δεν αντέχει αρκετό καιρό με βάση αυτά που ακούγονται από άλλους συνχομπίστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και για αυτό έχω επισημάνει το προσωρινή. Ήδη είμαι στα σκαριά για την επόμενη που θα είναι και η μόνιμη. Στα πλάνα υπολογίζω ότι το κάθε κοι θα έχει χώρο 1500 λίτρα. Αυτά που έχω τώρα φαντάσου είναι μηνών με το μεγαλύτερο να είναι ένα butterfly που είναι ήδη σαράντα 35-40 εκατοστά και το έχω ένα χρονο. Υπολογίζω ότι όταν το πήρα ήταν ήδη πέντε- έξι μηνών

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Εννοείται και για αυτό έχω επισημάνει το προσωρινή. Ήδη είμαι στα σκαριά για την επόμενη που θα είναι και η μόνιμη. Στα πλάνα υπολογίζω ότι το κάθε κοι θα έχει χώρο 1500 λίτρα. Αυτά που έχω τώρα φαντάσου είναι μηνών με το μεγαλύτερο να είναι ένα butterfly που είναι ήδη σαράντα 35-40 εκατοστά και το έχω ένα χρονο. Υπολογίζω ότι όταν το πήρα ήταν ήδη πέντε- έξι μηνών

Καλή επιτυχία στο καινούργιο σου project και εύχομαι να το χαρείτε και εσυ και τα koi.....τι σκέφτεσαι αναφορικα με τη φιλτρανση  στα 15000λ?

 

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα ζωντανά μεταφέρθηκαν από μια άλλη προσωρινή λίμνη που είχα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου

 

https://m.youtube.com/watch?v=hcyacrrY1iA

  θα ηθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για την προσωρινή λίμνη σου , αλλα δεν θελω να χαλασω το τωρινο θεμα σου..... 

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου ότι θες σε π.μ. και χαρά μου να σου απαντησω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της φιλτρανσης ειναι ζόρι στα τόσα πολλα λίτρα καθώς θα πρέπει είτε να πάω σε diy σύστημα (για να εξικονομισω χρήματα) είτε σε ένα έτοιμο σύστημα το οποίο όμως και ανεβάζει το κόστος. Σε κάθε περίπτωση την εξέλιξη θα την βλέπετε από το ποστ εδω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας τα χθεσινά ως έτοιμες λύσεις φιλτρανσης με παρεμφερεις τιμές με το εξωτερικό έχω δει για την ώρα τις εξής:

 

https://aquaclubdesign.com/φιλτρο-λιμνησ-σετ-oase-biotec-screenmatic-60000-for-60.000-l.html

 

Το οποίο είναι και σχετικά οικονομικό χωρίς ως να έχει επαρκή για εμένα  βιολογική φιλτρανση.Μια άλλη επιλογή είναι το εξής: 

 

https://aquaclubdesign.com/kinshi-high-tech-4-room-filter.html

 

Το οποίο όμως εκτοξεύει το κόστος και σκέφτομαι ότι μπορεί κάτι παρόμοιο να φτιαχτεί diy

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις διαστάσεις της νέας λίμνης υπολογίζω 2,00(πλάτος)*4,00(μήκος)*1,50(βάθος)=12.000 λίτρα σύνολο. 

 

Σκέφτομαι να γίνει από τσιμέντο αντί για liner λόγω μεγαλύτερης διάρκειας ζωής, ενώ δεν ξέρω αν είναι καλό να πάω με bottom drain η εάν θα πρέπει να πάω με skimmer επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα.

Δεν είμαι υπέρ των έτοιμων λύσεων. Μπορείς να αγοράσεις μεγάλα δοχεία ή να φτιάξεις κάποιο χτιστό (αν πας στην επιλογή τσιμέντου) και να το γεμίσεις με τα καταλληλα υλικά φίλτρανσης για λίμνες. Αν δεις και την δικια μου λίμνη, με 3 βαρέλια την έχω κάνει την δουλειά μου και με το παραπάνω. Το τι υλικά θα μπούνε έιναι άλλο θέμα.

Η 2η επιλογή είναι κάτι που θα ετοιμάσω και εγώ στην επόμενη λίμνη που φτιάξω (10 κυβικά με τσιμέντο). Μοιάζει με το kockney pond filter που προσωπικά το θεωρώ τοπ. Απλώς να έχεις στα υπόψιν σου ότι είναι φίλτρο βαρύτητας. Δηλαδή το φίλτρο πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την λίμνη.Το μεγαλύτερο θέμα είναι πως θα αδειάζεις το νερό από το φίλτρο, από την στιγμή που η έξοδος θα είναι πάρα πολύ χαμηλά (αναλόγως την κατασκευή ίσως και χαμηλότερα από την επιφάνεια του εδάφους).

Αν μπορείς να βάλεις bottom drain, τότε βάλε !!!! Το bottom drain δουλευει μόνο με φίλτρο βαρύτητας. Θα πας σε τέτοια λύση? Αν βάλεις τσιμέντο τότε βάλε ένα bottom drain έστω και χωρίς αέρα. Με το λαινερ ίσως φοβάσαι να το τρυπήσεις για να βάλεις bottom drain. Είναι πολύ λογικό.

Σε αυτά τα λίτρα θα χρειαστείς σκιμμερ. Έστω και μικρό. Μπορείς να το συνδεσεις με τα φίλτρα σου (όπως έχω κάνει και εγώ) οπότε να εκμεταλλευτεί την ροή του νερού και να φιλτράρεις και αυτόν τον όγκο νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

Με το λάινερ ακριβώς αυτό φοβάμαι τις διαροες από τρύπες λόγω κακών υπολογισμών και μονωσης

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα σου πρότεινα να πας σε DIY λύση χωρίς συζήτηση διότι το 1ο φίλτρο που κοιτάς δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει ούτε λίμνη 3000 λίτρων. Σου μιλάω εκ πείρας. Για να μην πω για τα υλικά του. Άσε που θα πρέπει να το καθαρίζεις 3 φορές την ημέρα.

 

Για το 2ο κάτι θα κάνει αλλά δεν έχει τα κατάλληλα υλικά και είναι οικονομικά ασύμφορο.

 

Με τα ίδια χρήματα και ίσως λιγότερα από το 1ο φίλτρο σε DIY λύση θα μπορείς να βάλεις μέσα 25 ψάρια τα οποία θα γίνουν μεγάλα και χωρίς κανένα πρόβλημα .Βασική προυπόθεση είναι να βάλεις τα κατάλληλα υλικά.

 

Τώρα αν θες έτοιμη λύση και ένα σοβαρό προφίλτρο (αυτοκαθαριζόμενο) σε τιμή που δεν θα βρεις πουθενά αλλού στον πλανήτη σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό και το οποίο διαθέτω. Καλύπτει άνετα 30000 λίτρα

 

https://www.koihellas.com/?product=filtreau-φίλτρο-τυμπάνου

 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΗΒ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ! Είναι ένα μικρό που κρυβόταν στα νούφαρα και πλέον έχει φτάσει τα τέσσερα εκατοστά!!!!! Αν καταφέρω θα σας στείλω και φωτό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://m.youtube.com/watch?v=J5wTq0SuHco

 

 

Κατάφερα να τραβήξω αυτό το βίντεο του μικρού. Ελπίζω να φαίνεται έστω και λιγο

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είδα το post σου για το liner. Σου έχω και άλλη μια λύση σε EPDM που έχω βάλει εδώ και 1,5 χρόνο και φαίνεται μια χαρά. Πλεονεκτήματα σε σχέση με το PVC :1)40 χρόνια εγγύηση ζωής, 2) Φθηνότερο μαζί και με το υπόστρωμα, 3) Πολύ πιο εύκαμπτο και δουλεύεται εύκολα, 4) Πορώδες και πιάνει και βιολογία οπότε όπως καταλαβαίνεις έχεις ένα εν δυνάμει βιολογικό υλικό.

 

https://www.pondkeeper.co.uk/flexiliner/

 

Μέσα στο site έχει και pond calculator για να υπολογίζεις το μέγεθος. Προτείνω από αυτό που θα βγάλει να πάρεις και ένα μέτρο περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο site. Ευχαριστώ πολύ γιατί οι τιμές στην Ελλάδα είναι φαρμάκι πραγματικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ ωραίο site. Ευχαριστώ πολύ γιατί οι τιμές στην Ελλάδα είναι φαρμάκι πραγματικά
Εκτός από αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο δεν υπάρχουν τα υλικά με την ίδια ποιότητα. Ένας λόγος που δημιούργησα την koihellas είναι και αυτός δηλαδή να έχουμε σοβαρά υλικά με τις ανταγωνιστικές τιμές του εξωτερικού.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ένα από τα λίγα καταστήματα που προμηθεύει είδη λιμνης στην Ελλάδα έχει oase, άρα καλή ποιότητα. Όμως το θέμα είναι ότι η σχέση τιμης- αξίας τους είναι τελείως δυσανάλογη. Είναι πάρα πολύ ακριβά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:
Κοίτα ένα από τα λίγα καταστήματα που προμηθεύει είδη λιμνης στην Ελλάδα έχει oase, άρα καλή ποιότητα. Όμως το θέμα είναι ότι η σχέση τιμης- αξίας τους είναι τελείως δυσανάλογη. Είναι πάρα πολύ ακριβά

Επειδή είναι Oase άρα καλή ποιότητα άσε με να διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια. Τα έχω δει στην πράξη για λίμνες και δεν φιλτράρουν ούτε το 1/5 από ότι υπόσχονται. Απλά δεν κάνουν και αυτά που κάνουν είναι πανάκριβα και απλησίαστα. Ακόμη και τα Nexus είναι ανεπαρκή. Μην είσαι τόσο ευκολόπιστος. Για ότι λέω έχω σοβαρά παραδείγματα και άτομα που τα έβαλαν στην άκρη και ακολούθησαν την δική μας μέθοδο και στρατηγική.

Τα DIY που φτιάχνουμε είναι μακράν αποτελεσματικότερα. Τώρα αν κάποιος έχει χρήματα για ξόδεμα και δεν τον ενδιαφέρει ας τα δοκιμάσει και μετά να έρθει πάλι σε εμάς.

 



 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Βρε εγώ το λέω με τη λογική ότι το μαγαζί δεν κερδοσκοπεί αβερτα. Τώρα αν είναι νορμάλ η οχι είναι ένα άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Για να κολλήσω σωλήνες PVC απαιτείται ειδική ενυδρειακή σιλικόνη ή μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονική κόλλα για PVC ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΣΤΑ Leroy? Να επισημάνω ότι οι σωλήνες θα χρησιμοποιηθούν για δημιουργία συστήματος φίλτρανσης για τα KOI μου.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις την ενυδρειακη σιλικόνη. Δεν θα κολλήσει καλά το pvc. Πολύ καλύτερα να βάλεις την ειδική κόλλα για τα pvc. Βασικά δεν τα κολλάει, αλλά διαβρώνει το πλαστικό και γίνεται ένα σώμα το ένα με το άλλο κομμάτι. Δεν δημιουργούν θέμα στα ψάρια. Το έχω κάνει και στην λίμνη μου.

 

Τελικά τι σκέφτεται να κάνεις με τα φίλτρα σου?

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 8:48 ΠΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι. Για να κολλήσω σωλήνες PVC απαιτείται ειδική ενυδρειακή σιλικόνη ή μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονική κόλλα για PVC ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΣΤΑ Leroy? Να επισημάνω ότι οι σωλήνες θα χρησιμοποιηθούν για δημιουργία συστήματος φίλτρανσης για τα KOI μου.

 

Όπως λέει και ο @Aliens δεν χρειάζεται ενυδρειακή σιλικόνη.

 

Στο σημείο που θα κόψεις, θα καθαρίσεις με ένα πανί τα ρινίσματα / γρέζια, θα αγοράσεις ένα ειδικό καθαριστικό pvc primer (μαζί τα έχουν σε υδραυλικά) που το περνάς πρώτα (εσωτερικά και εξωτερικά) και το οποίο επειδή είναι ισχυρό ουσιαστικά κάνει άγρια την επιφάνεια, αμέσως μετά μόλις στεγνώσει βάζεις εσωτερικά και εξωτερικά ένα «πλούσιο στρώμα» κόλλας και κουμπώνεις.

 

Κάνε μόνο μια δοκιμή με τις γωνίες / διαστάσεις γιατί μόλις εφαρμόσεις την κόλλα σε δευτερόλεπτα γίνεται ένα σώμα.

 

Στην ένωση θα περισσέψει και ένα στρώμα εξωτερικά μόλις το κουμπώσεις, κάνε με το χέρι σου σαν να ήταν σιλικόνη για να είναι αισθητικά όμορφο! Άφησε το και μερικές ώρες να στεγανοποιηθεί και έτοιμο... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελεια. Ευχαριστώ πολύ ρε συ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...