Jump to content

Λίμνη από πισίνα intex 2500 λίτρα


Recommended Posts

Σημερινές φωτογραφίες από τη λίμνη μου. Πέντε οι βαθμοί σήμερα το πρωί. Γιατί έξω κάνει κρύο....

IMG_20210215_074850.jpg

IMG_20210215_074842.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά μέσα έχει θέρμανση ?

IMG_20210215_074620.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φίλε Χρήστο. Μην φοβάσαι εφόσον η θερμοκρασία σου είναι άνω των 3-4 βαθμών. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα. Έχεις και την αεραντλία τούμπανο με 140 λίτρα/λεπτό αν χρειαστεί. Το koi έχει πολύ περισσότερες αντοχές από αυτή την κακοκαιρία που έχουμε εμείς. Οσο για την ψάθα μην ξεχνάς ότι εκτός από μηχανικό είναι και καλό βιολογικό υλικό και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να γεμίζεις κενά σε βιολογία που ενδεχομένως να έχεις. Εντάξει δεν είναι Bacteria House αλλά στα Japanese showrooms επειδή έχουν αρκετά κυβικά μέτρα έχει τον ρόλο και του βιολογικού φίλτρου.

 

Παρακάτω παραθέτω τον πίνακα με την βιολογική επιφάνεια των περισσοτέρων υλικών που χρησιμοποιούνται σε λίμνες και μετριέται σε τ.μ με βάση τα στοιχεία  που δίνει ο κάθε κατασκευστής.  Μου πήρε αρκετό χρόνο να ολοκληρώσω την έρευνα αυτή αλλά άξιζε τον κόπο και πιστεύω θα φανεί χρήσιμη σε όλους τους συνχομπίστες για την επιλογή του κατάλληλου υλικού.

 

- rock                 100 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- LECA                 250–300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Japanese Matting     260 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.     

- gravel’s             300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- Volcanic gravel      300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- lava rock            315 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- large gravel (102 mm diameter), 100 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- medium gravel (25 mm diameter), 69 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- pea gravel (14.5 mm diameter),  280 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- medium sand (3 mm diameter),    886 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Bioballs(or similar) 500–700 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.   

- kaldness OEM plastic media 850 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- K1 Evolution Aqua Micro media       950 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Ogata Crystal Bio          3000 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- Coarse sand          5000 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- Mountain Tree Lotus Bacteria House  4250 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα Λίτρο υλικού.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη θα ρίξω σήμερα και όλο το νερό από την αλλαγή που θα κάνω στο ενυδρείο (περίπου 200 λίτρα) στη λίμνη και ότι περισσέψει από την επιφάνεια ας υπερχειλήσει. Έτσι θα ανέβει αισθητά η θερμοκρασία (στο ενυδρείο έχω 18 βαθμούς όσους και στο σπίτι). Ούτως ή αλλιώς αν δεν παγώσει όλη η λίμνη δεν πεθαίνουν αν έχει έστω και ένα κενό για αέρα πάνω. Ναι αληθεύει ότι έχω έτοιμη και την αεραντλία. Παναγιώτη λέω να μην κλείσω τις αντλίες νερού των φίλτρων καθόλου γιατί ο κυματισμός και οξυγονώνει αλλά και εμποδίζει το πάγωμα της λίμνης. Εσύ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ΔΕΝ τις κλείνεις. Οσο περισσότερη κυκλοφορία τόσο το καλύτερο. Εγώ αυτή την στιγμή έχω 16.000 λίτρα κυκλοφορία δηλαδή διπλάσια από τα λίτρα της λίμνης και δεν την μείωσα καθόλου. Τα ψάρια είναι τρισευτυχισμένα με αυτή την κυκλοφορία και γυμνάζονται σωστά κι όλας. Την εκγύμναση του koi δεν την αναφέρει κανείς ως σημαντικό παράγοντα ευζωίας και υγείας. Είπαμε θα φτιάξουμε καλό body shape.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάμε ιστορίες από το κρύο νούμερο ένα. Αφού είχα που είχα να κάνω αλλαγή στο ενυδρείου που έχει δεκαοχτώ βαθμούς, είπα τελικά να το ρίξω όλο στη λίμνη (είναι στους 18 βαθμούς και έχει μόνο νιτρικά 15-20) για να τηνζεστανω λίγο. Παραθέτω φωτογραφίες.

IMG_20210215_163825.jpg

IMG_20210215_163829.jpg

IMG_20210215_163937.jpg

IMG_20210215_163832.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που θα υπερχειλίσει θα φεύγει από εδώ. Θερμοκρασία λίμνης πριν την προσθήκη του νερού 5-6 βαθμοί

IMG_20210215_163847.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια που σου έλεγα για την 16000 αντλία τελικά την έβαλες! Φέτος το καλοκαίρια για 1η φορά θα δεις την λίμνη σου όπως πρέπει. Καμια σχεση με το καλοκαίρι που περασε και την είχα δει απο κοντά. Αυτή η κυκλοφορία την έλεγα γιατί είναι ότι το καλύτερο για να προλαβαίνει το νερό να φιλτράρετε απο τα βιολογικά υλικά, αλλά όχι και για την "εκγυμναση" των ψαριών. Θα το δεις το καλοκαίρι αυτό και θα με θυμηθείς. Η "εκγυμναση" χρειάζεται διαφορετική μελέτη (την οποία την έχω συμπεριλάβει στην καινούρια λίμνη μου). Εδώ έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω για την κυκλοφορία, φίλτρανση και ιδικά αεραντλία. Ας μην προτρέχουμε όταν δεν γίνονται τα βασικά απο πολλούς. Με τα τωρινά κρυα τα ΚΟΙ πάνε πυθμένα και γίνονται οσο πιο νωχελικά μπορούν για να αντέξουν τις καιρικές συνθήκες. Δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για τροφή και εκγυμναση.

 

Χρήστο, μπορεί σήμερα να έπαιξα χιονοπόλεμο με τα παιδιά, αλλά καμια σχέση με την φωτογραφία της λίμνης μου πριν από 4 χρόνια που σου έστειλα το πρωί. Τότε στην περιοχή μας είχε ρίξει πολύ χιόνι με αρκετό κρύο. Δεν θα προλάβουμε να φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα της επόμενες 2 μέρες. Είναι η εποχή που η αεραντλία πάει ψηλά για να ΜΗΝ διοχετεύει κρύο αέρα στον πυθμένα. Επίσης και η αντλία καλό είναι να ανέβει πιο πάνω. Να αφήνουμε τα ΚΟΙ να πηγαίνουν στον πυθμένα αναζητώντας την ζεστασια και την ηρεμία των νερών. Εμείς εδώ στα Βριλήσσια έχουμε μέλλον για αυτό. Τι να πούνε και οι πιο βόρειοι που έχουν πολλά θέματα με τον χιονιά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σημερινές φωτογραφίες. Θερμοκρασία επιφάνειας λίμνης 2,5 βαθμοι

IMG_20210216_080402.jpg

IMG_20210216_080414.jpg

IMG_20210216_074028.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη χαμός ρε φίλε!!!! Τι γίνεται πια σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Ασπρισαμεεεε
Κοιταζα πριν 4 χρόνια που είχε ρίξει πάλι μπόλικο χιόνι είχα θερμοκρασία νερού 2C. Τώρα έχω 4C. Τα ψάρια κάνουν ζωάρα χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Η προσωρινή μου λίμνη είναι σαν την δικιά σου. Πανω απο την επιφανεια του χώματος και όλο το νερό μέσα σε ένα πλαστικό (πισίνα, μουσαμάς). Μέχρι τώρα οι θερμοκρασίες στις λίμνες μας ήταν ίδιες. Λογικό αφού μένουμε δίπλα. Πρώτη φορά που η δικιά μου είναι 2C πιο ζεστή απο την δικιά σου. Λογικά βοήθησε που την έχω σε πυλωτή και δεν είναι εκτεθημένη από πάνω. Το συμπέρασμα είναι ότι ένα σκέπαστρο θα σε βοηθούσε για καλύτερες θερμοκρασίες. Οπωσδήποτε να μην εφάπτεται με το νερό για να γίνονται οι ανταλλαγές αερίων. 

 

Υπομονή τώρα για άλλη 1-2 μέρες να φύγουν τα χιόνια.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη σωστά το είπες. Είναι το χιόνι που πέφτει που με κάνει. Αλλά δεν θέλω να ρισκάρω να βάλω μουσαμά από πάνω για ναη χάσω οξυγωνωση

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως. Αν είχε σκαφτει το σημείο και οι λίμνες σας ήταν εξολοκλήρου μέσα στη γη, πόσο καλύτερα θα ήταν από άποψη θερμοκρασίας? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonis K said:

Ερώτηση κρίσεως. Αν είχε σκαφτει το σημείο και οι λίμνες σας ήταν εξολοκλήρου μέσα στη γη, πόσο καλύτερα θα ήταν από άποψη θερμοκρασίας? 

Σίγουρα θα βοηθούσε λόγω γεωθερμίας αλλά το πόσο είναι άγνωστο αν δεν έχεις στοιχεία για το βάθος και την θερμοκρασία στο συγκεκριμένο επίπεδο. Αν έχεις μεγάλο βάθος λογικά είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα πραγματικά πρωτοφανή φαινόμενα (μα καλά φέτος βρήκε?) Αποφάσισα να πάω σε πιο ακραία μέτρα. Διέλυσα σε ζεστό νερό 5 κιλά αλάτι και έριξα στην λίμνη. Σχεδόν όλη η επιφάνεια της έχει παγώσει. Κάτω δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχει. Πλέον δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Πιστεύω ότι εάν δεν παγώσει όλη η λίμνη τα ψάρια θα είναι οκ αλλά σίγουρος δε μπορώ να είμαι

IMG_20210216_115017.jpg

IMG_20210216_115021.jpg

IMG_20210216_122847.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όσο συνεχίζει να χιονίζει το κρύο σου έρχεται απο το χιόνι.

Δεν έχεις τίποτα ομπρέλες θάλασσας να βάλεις για να το προστατέψεις όσο μπορείς ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Μαρίνο τώρα έβαλα και έναν θερμόστστη της eheim που είχα 200w. Όλα μαζί βλέπω ότι έχουν αρχίσει να κάνουν λίγο δουλειά. Μου φτάνει να καταφέρει αλάτι και θερμοστάτης να ανεβάσουν δύο βαθμούς τη θερμοκρασία. Ήδη ο πάγος της επιφάνειας έχει αρχίσει να σπάει. Ρε φίλε ημαρτον έμενα Καπανδρίτι χρόνια. Τόσο χιόνι δεν έχω δει

IMG_20210216_124115.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε κλιματική  αλλαγή μια τέντα θα σου μείωνε κάπως το πρόβλημα .

 

https://www.e-jumbo.gr/kipos-eidi-exoterikou-chorou/diakosmisi-diamorfosi-exoterikou-chorou/eidi-epiplosis-kipou/eidi-skiasis-tentes/yfasmatino-kioski-2.4x2.4_74275/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ότι θα έφτανα να σκέφτομαι τέντα για τη λίμνη.....

Link to comment
Share on other sites

Απλα την σκεπάζεις με ναύλον .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το χιόνι είναι βαρύ. Εδώ έσπασε κλαδιά από τα δέντρα μου από το βάρος. Φανταστείτε τι θα έκανε στο νάυλον η αυτό το σκέπαστρο. Σε κάθε περίπτωση η λύση αλάτι και θερμοστάτης λειτουργεί στην εντέλεια. Ο πάγος εξαφανίστηκε απο την επιφάνεια της λίμνης

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Έγινε χαμός με το βάρος του χιονιού στα δέντρα. Ούτε οι τέντες άντεξαν αυτή την φορά. Δεν περίμενα τέτοιο χαμό. Για αυτό οι Άγγλοι βάζουν διάφανα πάνελ. Βγήκε ο ήλιος και συνήλθαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή ενημέρωση.  Κατόπιν της εισαγωγής του αλατιού και του θερμαντήρα η επιφάνεια της λίμνης δεν ξαναπάγωσε. Μάλιστα σήμερα τα ψαράκια μου έκοβαν και βόλτες γύρω από τη λίμνη. Τέλος καλό όλα καλά. Πλέον ξέρουμε και τι λειτουργεί εντέλει εάν σε κάποιον με λίμνη η θερμοκρασία αρχίσει να πέφτει κάτω από τους τέσσερις βαθμούς. Εξαιρούνται βέβαια όσοι έχουν λίμνες σκαφτες με βάθος άνω του ενός μέτρου. Εκεί αναλάβει η γεωθερμία...?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέο βιντεάκι από τη λίμνη μου ?

 

 

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...