Jump to content

Λίμνη από πισίνα intex 2500 λίτρα


Recommended Posts

On 17/2/2021 at 1:55 ΜΜ, το μέλος Aliens έγραψε:

Έγινε χαμός με το βάρος του χιονιού στα δέντρα. Ούτε οι τέντες άντεξαν αυτή την φορά. Δεν περίμενα τέτοιο χαμό. Για αυτό οι Άγγλοι βάζουν διάφανα πάνελ. Βγήκε ο ήλιος και συνήλθαμε.

 

Ένα πολύ ωραίο άρθρο γιατί είχαμε τόσες εκατοντάδες πτώσεις δέντρων:

 

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1647&fbclid=IwAR3HKJQqxVtRfRzpsLJGNirRQVNpE4TPlDKVpPYE5eW1HFN_oqwoY-lnPhg

Έγινε επεξεργασία - systemdennis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθεσινό βίντεο της λίμνης μου

 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω update της εξέλιξης των 2 μωρών που έβγαλα φέτος. Πολύ καθαρό νερό η ψάθα σου πρέπει να δουλεύει σωστά. Αλήθεια πόσα cm πάχος είναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DrKOI έγραψε:

Θέλω update της εξέλιξης των 2 μωρών που έβγαλα φέτος. Πολύ καθαρό νερό η ψάθα σου πρέπει να δουλεύει σωστά. Αλήθεια πόσα cm πάχος είναι?

Πάχος έχει 3,8 εκατοστά αλλά έχω βάλει τρία επίπεδα. Τα ψάρια σου είναι 22 εκατοστά το tiger που ξεχειμώνιασε στο ενυδρείο και μόνο 16 το asagi γιατί έκανα το λάθος και το άφησα στη λίμνη το χειμώνα

Link to comment
Share on other sites

Εμμ φίλε δεν θέλει κόπο απλά θέλει τρόπο. Πολύ σωστά την τοποθέτησες. Τα ψάρια σου είναι τούμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αν δεις καλά το tiger φαίνεται καλά στο βιντεάκι πίσω από την αγελαδίτσα μου. Απλά αυτή είναι καμιά σαρανταριά εκατοστά, παρότι την έχω μόνο ένα χρόνο (δεν ξέρω πόσο την είχε το pet city πριν βέβαια)

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το κατάλαβα ότι είναι αυτό αλλά δεν το πίστευα ότι μεγάλωσε τόσο γρήγορα. Η ποιότητα τροφής και των συνθηκών βοήθησαν αρκετά το ψάρι να "δώσει". Και εγώ έχω υιοθετήσει ψάρια από άλλες λίμνες που δεν ήταν και τόσο μεγάλα για την ηλικία τους και μέσα σε 1 με 2 χρόνια που τα υιοθέτησα πήραν τρελή ανάπτυξη και έγιναν άλλα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για νέα αναβάθμιση

IMG_20210403_151638.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένωσα το νέο φίλτρο κουτί με το πίεσης που είχα. Στο νέο φίλτρο έβαλα ψάθα και βιολογικό υλικό, ενώ στο παλιό έχω μόνο βιολογικό υλικό πλέον.

IMG_20210403_183130.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελευταία αναβάθμιση για φέτος. Αφού δε μπορώ για την ώρα να μεγαλώσω τη λίμνη, ενισχύω περαιτέρω τη βιολογική μου φιλτρανση. Lotus mountain tree λοιπόν που φημίζεται να την ικανότητα του να δημιουργεί αποικίες βακτηρίων. Η αλλαγή του βιολογικού υλικού θα γίνει σταδιακά, με τα μισά να μπαίνουν σήμερα και τα άλλα μισά σε τρεις εβδομάδες, ώστε να μη χάσω τη βιολογία μου απότομα.

IMG_20210419_104146.jpg

IMG_20210419_104619.jpg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα λοιπόν μπήκαν στα δύο φίλτρα μου.

IMG_20210419_104640.jpg

IMG_20210419_105125.jpg

IMG_20210419_104928.jpg

IMG_20210419_104722.jpg

IMG_20210419_105408.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η αναβάθμιση σου!!!! Έχεις τα αποδοτικότερα υλικά πλέον για την βιολογία σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις το καλύτερο πράγμα. Πρώτα αυξάνεις την βιολογία και μετά κοιτάζεις για επέκταση λίμνης. Μια μικρή παρατήρηση μόνο. Μην παίρνεις τα μικρά βιολογικά υλικά. Παιρνε κατευθείαν τα μεγάλα, εκτός και αν προορισμός τα μικρά για το ενυδρείο.

Νομίζω ότι έχω ένα δοχείο που μπορώ να σου δώσω για να βάλεις ταυτόχρονα όλα τα υλικά. Θα δω διαστάσεις και θα σου στείλω μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πάνο. Τα μικρά τα έχω για να καλύψω χώρους που δεν μπαίνουν τα μεγάλα ?.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπιασαν οι ζέστες και πεινασαν τα παιδιά ?

IMG_20210501_192626.jpg

IMG_20210501_192620.jpg

IMG_20210501_192559.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ταΐζοντας τα γομαράκια μου.......?

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ω ρε φίλε μου κάτι θηρία.! Κάλλιο να τα ντύνεις παρά να τα ταΐζεις όμως..[emoji28]

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Ω ρε φίλε μου κάτι θηρία.! Κάλλιο να τα ντύνεις παρά να τα ταΐζεις όμως..emoji28.png

Άστα και δεν έχουν φτάσει καν τα σαράντα εκατοστά ακόμη ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο του γενικού μαζέματος της λίμνης, της επιλογής των καλύτερων ψαριών αλλά και της μείωσης του πληθυσμού λόγω του μεγεθους της, εχθές προσπάθησα νααζεψω τεσσερα ψάρια για να τα πάω στο φίλο μου στον εθνικό κήπο. Τελικά κατάφερα να μαζέψω μόνο δύο (ένα χρυσόψαρο και ένα κοι) με το κοι να το δίνω με βαριά καρδιά γιατί ήταν το πρώτο μου. Όμως άμεσα στα υπόλοιπα υστερούσε και για την γενικότερη ευζωια της λιμνης μου των έστειλα κάπου που θα περνάει ταράτσα ?. Παρά το δέσιμο που έχω μαζί τους, πρέπει να κοιτάω το καλύτερο για αυτά και αυτή τη στιγμή αυτό είναι να φύγουν κάποια ώστε να ζουν καλύτερα τα υπολοιπα... Όταν περάτωθει η νέα λίμνη θα είναι καλύτερα τα πράγματα και θα βάλω περισσότερσ ψάρια

IMG_20210520_185937.jpg

IMG_20210520_185942.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα μπα; Συγκάραφλος; Γι'αυτό συμπαθηθήκαμε εμείς [emoji28]

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες τις ψαρούκλες σου φίλε.![emoji3059]

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καραφλός, γόης είμαι. Το κάνω για τη μόδα οχαχαχαχαχαχα ??. Και εγώ το καλύτερο εύχομαι για αυτά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

?? ??  ??  ??  ?? 

για κοιτάξτε καλά

mmm.thumb.jpg.4eb32801f2c463ee2b1bdb9cf4b50890.jpg

 

  • Like 2
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Χρηστάρα!!! Η δείξτα καλύτερα ?. Για να μη λένε κάποιοι κακίες να η αλήθεια λάμπει οχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ώπα ο @Χρήστος είναι καλός στο image editing να τον έχω στα υπόψιν μου. @killerknight και εγώ βρίσκομαι σε αυτή την φάση είναι αναγκαίο κακό αλλά το χειρότερο θα ήταν να είχαν γυρίσει ανάσκελα. Αφού τους προσφέρεις άλλο πιο άνετο περιβάλλον να ζήσουν μια χαρά τα βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εβαλα και άλλα 3 mountain tree και τέλος γιατί δε χωράει πλέον τπτ. Τελικά μου περίσσεψαν τέσσερα μεγάλα από την κούτα των 15. Σε κάθε φίλτρο πλέον έχω μια στρώση ψάθα και μετα mountain tree. Από το φίλτρο έφυγε μια στρώση ελαφρόπετρα και μια ψάθα οι οποίες ξεπλυθυκαν, στεγνώνουν και θα χρησιμοποιηθούν στη νέα μεγαλύτερη λίμνη εννοείται. Δεν πετάμε ποτέ τπτ?

IMG_20210522_111240.jpg

IMG_20210522_111402.jpg

IMG_20210522_111448.jpg

IMG_20210522_111601.jpg

IMG_20210522_112117.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...