Jump to content

Χρυσόψαρα


elefthev

Recommended Posts

Καλησπέρα! Αγόρασα σήμερα δύο χρυσόψαρα τα οποία τα έχω βάλει σε ένα ενυδρείο 15 λίτρων. Πρέπει να έχω φίλτρο στα συγκεκριμένα ψαράκια ή θα τους κάνει κακό ; Επίσης εάν μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει αν είναι common ή οτιδήποτε άλλο, αρσενικά ή θηλυκά θα με βοηθούσε πολύ! Παραθέτω φωτογραφία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

received_2894643194096164.jpeg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, elefthev said:

Καλησπέρα! Αγόρασα σήμερα δύο χρυσόψαρα τα οποία τα έχω βάλει σε ένα ενυδρείο 15 λίτρων. Πρέπει να έχω φίλτρο στα συγκεκριμένα ψαράκια ή θα τους κάνει κακό ; Επίσης εάν μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει αν είναι common ή οτιδήποτε άλλο, αρσενικά ή θηλυκά θα με βοηθούσε πολύ! Παραθέτω φωτογραφία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

received_2894643194096164.jpeg

Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα.. καθώς και παρά πολύ επικίνδυνα για τα ψαράκια σου.

Ένα χρυσόψαρο θέλει τουλάχιστον 40-50 λίτρα και με πολύ καλή φιλτρανση, καθώς ρυπαίνουν το νερό πολύ γρήγορα με τα απόβλητα τους. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό:https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το φίλο πιο πάνω. Τα ψάρια σου είναι common όπως τα βλέπω, γεγονός που σημαίνει ότι χρειάζεται ενυδρείο μήκους τουλάχιστον 1.20 μέτρα για να τα φιλοξενήσει. Επίσης εννοείται ότι χρειάζεσαι φιλτρανση και μάλιστα πολύ ισχυρή γιατί ρυπαίνουν πολύ. Διάβασε το συνηενο άρθρο που σου έστειλε ο έτερος ενυδρειοφιλος και για ότι θες εδώ είμαστε. Αν δε κάνεις όμως συντομα αλλαγές τα βλέπω να αποδοιμουν εις κυριον. Για την ώρα βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά και τις χρωματιστές πέτρες και κάνε πενήντα τις εκατό αλλαγή νερού κάθε δύο μέρες

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Διάβασα το άρθρο ήδη και με την βοήθεια σας ελπίζω να καταφέρω να τα κρατήσω ζωντανά εδώ μέσα. Να αφαιρέσω τα πλαστικά διακοσμητικά μόνο ή και τα πέτρινα; Επίσης να αφαιρέσω όλες τις πετρουλες και αν ναι τι μου προτείνετε να βάλω; (Έχω παρατηρήσει πως βάζουν στο στόμα τους τα πράσινα μπιλακια και τα φτύνουν αμεσως μετά) *Δυστυχώς δε με συμβούλευσαν για τίποτα από εκεί που τα πήρα .. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elefthev said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Διάβασα το άρθρο ήδη και με την βοήθεια σας ελπίζω να καταφέρω να τα κρατήσω ζωντανά εδώ μέσα. Να αφαιρέσω τα πλαστικά διακοσμητικά μόνο ή και τα πέτρινα; Επίσης να αφαιρέσω όλες τις πετρουλες και αν ναι τι μου προτείνετε να βάλω; (Έχω παρατηρήσει πως βάζουν στο στόμα τους τα πράσινα μπιλακια και τα φτύνουν αμεσως μετά) *Δυστυχώς δε με συμβούλευσαν για τίποτα από εκεί που τα πήρα .. 

Οι πιθανότητες να τα κρατήσεις και τα 2 ζωντανά σε αυτά τα λίτρα είναι σχεδόν μηδενικές,ιδικά χωρίς φίλτρο(εκτός αν είσαι παρά πολύ έμπειρος στο θέμα ενυδρείο).Τα πλαστικά τα αφαιρείς σίγουρα, τις πέτρες μόνο τις τελείως φυσικές κρατάς(εννοώ αυτές που δεν είναι βαμμένες). Άμα δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις ένα κατάλληλο ενυδρείο θα σου πρότεινα να τα δώσεις πίσω στο πετ σοπ ή να τα δώσεις σε κάποιον  έμπειρο που θα μπορεί να τα υποδεχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι διακοσμημένο το ενυδρείο αυτή τη στιγμή. Έχω φίλτρο νερού μέσα, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να αφαιρέσω οτιδήποτε άλλο έχω μέσα σε αυτό. 

IMG_20200814_010555.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο τι έχει μέσα; Τα πλαστικά διακοσμητικά έχουν κάποιες πιθανότητες να τραυματήσουν τα ψάρια πέρα από κει είναι καθαρά θέμα αισθητικής. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις ένα ενυδρείο με φυσικά ξύλα, πέτρες και φυτά. Καλό είναι να αποφεύγεις οτιδήποτε πολύχρωμο, με έντονο-αφύσικο χρωματισμό επειδή αντανακλά το φως και στρεσάρει τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Λοιπόν μια εύκολη λύση αρχικά είναι να πας να αγοράσεις μια διάφανη κούτα αποθήκευσης από τα ΙΚΕΑ των εξήντα λίτρων. Θα σου χρειαστεί αργότερα και για καραντίνα. Βάλε τα ψάρια εκεί προσωρινά με το φίλτρο που έχεις και κάνε αλλαγές νερού όπως σου είπα. Και στη συνέχεια ξεκινάς να ψάχνεις για νέο ενυδρείο. Να ξέρεις ότι σε αυτά τα λίτρα που έχεις τώρα κάνενα ζωντανό δε ζει (ούτε καν ο μονομάχος από όσο θύμαμαι). Από εκεί και πέρα αν αποφασισεις να κρατήσεις τα χρυσά θα χρειαστείς ένα ενυδρείο με μήκος 1.20 όπως σου είπα. Αυτά συνήθως είναι γύρω στα 200-240 λίτρα συνολικά. Αλλιώς καλύτερα να δώσεις τα ψάρια αυτά γιατί είναι κρίμα να χαθούν. Να ξέρεις ότι αν αποφασίσεις να τα κρατήσεις θα απαιτηθεί ένα μπάτζετ περίπου 300-350 ευρώ για το σωστό εξοπλισμό αν τον πάρεις Καινούργιο

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...