Jump to content

Νέο ενυδρείο 30L


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Φίλε μου πήρα το flourish. Τι δοσολογία πρέπει να βάζω? Είναι 30λιτραβτο ενυδρείο μου

Περίπου 1ml, μία με δύο φορές την εβδομάδα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Φίλε μου πήρα το flourish. Τι δοσολογία πρέπει να βάζω? Είναι 30λιτραβτο ενυδρείο μου

0,5 με 0,7ml την εβδομαδα. Καλυτερα σε 2 δοσεις απο 0,3 μλ ανα 3-4 ημερες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο υπόστρωμα  έχω βάλει ταμπλέτες της tropica όπως μου είπατε κ λίπασμα flourish

Τα φύλλα που είναι έτσι πρέπει να τα βγάλω ή να τα αφήσω?

IMG_20200828_192514.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα χαλασμενα - κοψε. εχεις και καφε διατομικη αλγη πανω στα φυλλα. Με απαλες κινησεις μπορεις να την καθαρισεις με τα δαχτυλα.

Αλλαγες νερου κάνεις; Τεστακια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, natateo said:

τα χαλασμενα - κοψε. εχεις και καφε διατομικη αλγη πανω στα φυλλα. Με απαλες κινησεις μπορεις να την καθαρισεις με τα δαχτυλα.

Αλλαγες νερου κάνεις; Τεστακια εχεις;

Δεν έχω κάνει αλλαγή νερού γτ δεν έχω βάλει ακόμα μέσα τιποτα. Επειδή φεύγω κ μια βδομάδα διακοπές ,όταν γυρίσω σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού κ μετά να βάλω κάποιες red cherry

Τεστ νερού δεν έχω κανει

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Δεν έχω κάνει αλλαγή νερού γτ δεν έχω βάλει ακόμα μέσα τιποτα. Επειδή φεύγω κ μια βδομάδα διακοπές ,όταν γυρίσω σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού κ μετά να βάλω κάποιες red cherry

Τεστ νερού δεν έχω κανει

Πρεπει να κανεις τεστ νερου - για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα για να καταλαβεις αν το ενυδρειο ειναι ετοιμο για να φιλοξενησει τα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Πρεπει να κανεις τεστ νερου - για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα για να καταλαβεις αν το ενυδρειο ειναι ετοιμο για να φιλοξενησει τα ζωντανα.

Ο εχινοδορος μήπως είναι πολύ γ το μικρό ενυδρείο που έχω? Καμία εναλλακτική πρόταση?

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Ο εχινοδορος μήπως είναι πολύ γ το μικρό ενυδρείο που έχω? Καμία εναλλακτική πρόταση?

microsorum trident, μικρες κριπτοκορινες, anubias nana, bucephalandra και βεβαια moss!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2020 at 10:59 PM, Harris Lourakis said:

Είναι εύκολο ψαράκι?? Γτ είμαι αρχάριος κ δεν ξέρω για μαλακό νερό κτλ

:)Καλησπέρα!

Τώρα μπήκα και είδα το ερώτημά σου.

Λοιπόν, δύσκολο δεν θα το χαρακτήριζα αλλά θα έχεις υπόψη σου ότι

-τρώει μόνο κατεψυγμένα σκουλικάκια bloodworms (αν τα προσπαθήσεις μπορεί να φάνε και αλλη μορφή ζωντανών / κατεψυγμένων τροφών).

-αυτά που πωλούνται είναι πολύ μικρά και η δυσκολία έγκειται ακριβώς εκεί - στο να τραφούν.

-δεν τους αρέσουν τα έντονα φωτα και απαιτούν πεντακάθαρο νερό. Εγώ τα έχω σε νερό βρύσης (ph 7,5) και προσθέτω adler cones ποτε ποτε.

-λατρεύουν τα σαλιγκαράκια ramshorn (τα τρώνε σαν λιχουδιά)

Είναι ιδιαίτερο ψαράκι, αν σου αρέσει τελείωσε με την διαδικασία του στρωσίματος, σταθεροποίησε τις παραμέτρους σου γιατί δεν ανέχονται σκαμπανευάσματα, αμμωνία κλπ και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2020 at 4:18 PM, gixxer said:

:)Καλησπέρα!

Τώρα μπήκα και είδα το ερώτημά σου.

Λοιπόν, δύσκολο δεν θα το χαρακτήριζα αλλά θα έχεις υπόψη σου ότι

-τρώει μόνο κατεψυγμένα σκουλικάκια bloodworms (αν τα προσπαθήσεις μπορεί να φάνε και αλλη μορφή ζωντανών / κατεψυγμένων τροφών).

-αυτά που πωλούνται είναι πολύ μικρά και η δυσκολία έγκειται ακριβώς εκεί - στο να τραφούν.

-δεν τους αρέσουν τα έντονα φωτα και απαιτούν πεντακάθαρο νερό. Εγώ τα έχω σε νερό βρύσης (ph 7,5) και προσθέτω adler cones ποτε ποτε.

-λατρεύουν τα σαλιγκαράκια ramshorn (τα τρώνε σαν λιχουδιά)

Είναι ιδιαίτερο ψαράκι, αν σου αρέσει τελείωσε με την διαδικασία του στρωσίματος, σταθεροποίησε τις παραμέτρους σου γιατί δεν ανέχονται σκαμπανευάσματα, αμμωνία κλπ και είσαι έτοιμος.

Το θέμα που θα βρω τέτοιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

:)Το φέρνουν αρκετά συχνά στην Αβυσσο, στον Μισιρλή και το έχω δει και στο pet supermarket

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gixxer said:

:)Το φέρνουν αρκετά συχνά στην Αβυσσο, στον Μισιρλή και το έχω δει και στο pet supermarket

Θεσσαλονίκη ειμαι

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Θεσσαλονίκη ειμαι

Εχει Αβυσσος και στην Θεσσαλονίκη.....  Μακεδονίας 18

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, corto maltese said:

 

Εχει Αβυσσος και στην Θεσσαλονίκη.....  Μακεδονίας 18

Να σε ρωτήσω ,γτ κοιτάζω αυτά τα ψαράκια και φαίνονται τέλεια! Με τι τροφές μπορώ να τα ταιζω? Και για το ενυδρείο μου αν βρω ,πόσα μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/7/2020 at 9:03 AM, Harris Lourakis said:

Να σε ρωτήσω ,γτ κοιτάζω αυτά τα ψαράκια και φαίνονται τέλεια! Με τι τροφές μπορώ να τα ταιζω? Και για το ενυδρείο μου αν βρω ,πόσα μπορώ να βάλω?

Δεν θα έβαζα πάνω από 2, τρώνε κατεψυγμένο σκουλικακι (bloodworms). Στην αρχή θα τρώνε μόνο αυτό μετά πιθανόν να φάνε και κάποια άλλη κατεψυγμένη ή φρέσκια τροφή. Αν το αποφασίσεις πρόσεξε όταν τα αγοράσεις να έχουν τουλάχιστον αποδεκτό μέγεθος. Θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα έχουν ρουφηγμενες κοιλιτσες οπότε αν δεν μπορούν να φάνε σκουλικακι δύσκολα θα ανακάμψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...