Jump to content

Γεννα Δισκων


stratos

Recommended Posts

Την παρασκευη το βραδυ οπως παρατηρουσα το 200λιτρο με τους Δισκους οπου ειναι διπλα απο το κρεβατι μου

ειδα αυγα απο την κατω μερια ενως φυλλου Εχινοντορους.ΤοΣαββατο το πρωι ηταν ολα στη θεση τους ενω το απογευμα που γυρισα δεν υπηρχαν πλεον αβγα.Αν και το ζευγος ειναι απειρα και τα δυο προστατευαν την περιοχη

και δεν αφηναν τιποτα να πλησιασει μιας και υπηρχαν πολυ κυνδυνοι καθωτι το ενυδρειο κατοικητε απο τρια πλεκο 3Δισκους ενα κοπαδακι κοκκινα Νεον και ενα κοπαδακι Ροδοστομους.

Την Κυριακη προχωρησα στην διμιουργια μιας γενηστρας(80μ,40Υ,35Π 112λιτρα συνολο)Διμιουργησα ενα φιλτρο

τυπου Αμβουργο με μια αντλια 1212 της Eheim οπου γυριζει 650λ. την ωρα.Το σφουγγαρι το τραβηξα 20 ποντους περιπου αρα το μηκος ειναι γυρω στους 60 ποντους.Απο την πισω μερια εχω ενα 2212 aquaball tis Eheim στρωμενο απο αλλο ενυδρειο και 3 μικρα Ζεμπρα Κιχλιδες για να κραταω τη βιολογια.

post-736-1180615669_thumb.jpg

post-736-1180615687_thumb.jpg

post-736-1180615712_thumb.jpg

post-736-1180615735_thumb.jpg

post-736-1180615800_thumb.jpg

post-736-1180616939_thumb.jpg

post-736-1180616959_thumb.jpg

post-736-1180616990_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι να το ταιζω οπως πρωτα?

αντε παπου καλη αρχη :rasp:

ταισμα κανονικα και καλυτερα λιχουδιες οπως μοσχοκαρδια

νερο καλυτερα απο οσμωση

καλη τυχη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα ιβριδικα δισκοπουλα δεν ειναι ψαρια για σκετο νερο α\ο.μαλλον μονο κακο παρα καλο θα ηταν(αυτο ηθελα να στο πω συμπεθερε για το ¨δεν ξερω τι στραβωσε¨που μου ειπες).αυτο το λεω απο τη στιγμη που καταφερα να βγαλω μια καλη γεννα με 20 δισκακια στον τρειτο μηνα χωρις να εχω καν α\ο.οι δισκοι αυτοι δεν εχουν ζησει ποτε σε μηδενικες σκλιροτιτες και απιροελαχιστο ph,και ουτε θα ζησουν ποτε.KH 3,PH 6.5-7 και μια ελαφρια πτοση 1 βαθμου στη θερμοκρασια μαζι με καλες αλλαγες νερου θα ηταν οτι πρεπει...νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Τα ιβριδικα δισκοπουλα δεν ειναι ψαρια για σκετο νερο α\ο.μαλλον μονο κακο παρα καλο θα ηταν(αυτο ηθελα να στο πω συμπεθερε για το ¨δεν ξερω τι στραβωσε¨που μου ειπες).αυτο το λεω απο τη στιγμη που καταφερα να βγαλω μια καλη γεννα με 20 δισκακια στον τρειτο μηνα χωρις να εχω καν α\ο.οι δισκοι αυτοι δεν εχουν ζησει ποτε σε μηδενικες σκλιροτιτες και απιροελαχιστο ph,και ουτε θα ζησουν ποτε.KH 3,PH 6.5-7 και μια ελαφρια πτοση 1 βαθμου στη θερμοκρασια μαζι με καλες αλλαγες νερου θα ηταν οτι πρεπει...νομιζω!

εχεις δικιο αλλα δεν σου εχω πει σε τι μετρησεις ηταν το νερο στη γεννησρα μου.

λοιπον ειχα ph 6,5 kh3 gh 7

αρα δεν φταει αυτο, να σου πω κιολας οτι εβαζα και νερο βρυσης, θεωρω ανεξηγητο για οσα εχω διαβασει την εξελιξη που ειχα.

διαφωνω σε αυτο που λες για θερμοκρασια μιας και οι γεννες ενθαρυνονται σε υψηλοτερες των συνηθων θερμοκρασιων.

παμε για αλλα λοιπον :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

να μεγαλο μπραβο απο εμενα να σου ζησουν .Υπεροχα :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι στο εγχείρημα σου καλή ευτυχία.

Και το νερό στην γεννήτρα να είναι ελαφρός πιο ‘’ξινό’’ από ότι είναι συνηθισμένα τα ψάρια σου. Μην τα ταλαιπωρείς με μεγάλες μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακα εχω ριξει το PH-5,5 ενω το dGH, η Γενικη σκληροτητα ειναι σχεδον μηδενικη.Θερμοκρασια ανεβασα στους 31 βαθμους.Ολα αυτα για να αυξησω το μεταβολισμο τους και τις ερωτικες τους ορεξεις,βαδιζουμε στην δευτερη εβδομαδα και ακομη αβγα δεν ειδα.Ισως ειναι νωρις.Το μονο προβλημα που εχω ειναι με την τροφη οπου οταν πεσει και φθασει στον πατο μου δινουν την αισθηση πως δεν την βλεπουν,μια και δεν την ακουμπανε(Ο πατος ειναι τελειως γυμνος μονο τζαμι).Αυτο συμβαινει και με τις κατεψυγμενες τροφες.Αλαγες νερου και καθαρισμο του πατου καθε 3,4 μερες με προκατασκευασμενο νερο.Καθε σχολιο, συμβουλη και οτιδηποτε αλλο, ολα δεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι οι συνθηκες σου ειναι πολυ ακραιες για δισκους εκτροφης.Εκτος βεβαια αν ειναι ηδη μαθημενοι σε αυτες.Καλο θα ηταν λοιπον να ακολουθησεις τη συμβουλη του Χρηστου!

Για αγριους Heckel παντως ειναι οτι πρεπει.........

Καλη επιτυχια :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακα εχω ριξει το PH-5,5 ενω το dGH, η Γενικη σκληροτητα ειναι σχεδον μηδενικη.Θερμοκρασια ανεβασα στους 31 βαθμους.

Είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο (δηλαδή έχω βάλει το ζευγαράκι στη γενίστρα εδώ και δύο περίπου βδομάδες).

Εδώ και δύο μέρες έχω αυγά...

Νομίζω και εγώ ότι PH 5,5 είναι εξαιρετικά χαμηλό και μάλλον άσκοπο.

Αλαγές (από α/ο 80% & βρύση αποχλωριομένο 20%, με κατάλληλους ηλεκτρολύτες) εγώ κάνω μια μικρή ποσότητα (κάθε μια ή δύο μέρες 15-20%) διατηρώντας το PH στο 6,4, ΚΗ 2 και GH 4. Προσωπικά θεωρώ ότι λειτουργεί πολύ καλά η διαδικασία αργών αλλάγών (με αεροσωλήνα από κουβά).

Θερμοκρασία διατηρώ στους 29 βαθμούς.

Δώσε σταθερές συνθήκες στο ζευγάρι και θα δεις αποτέλεσμα, άλλωστε όπως γράφεις είχαν γεννήσει και στο βασικό ενυδρείο σου με τις στάνταρ συνθήκες (και αν αρχίσουν δεν σταματάνε... :):);) )

Good luck :thumbdown: .

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για Δισκους Εκτροφεις οποτε θα αφησω το PH να ανεβει λιγο γυρω στο 6/6,5 παντα σταδιακα μιλαμε μια και στο παρελθον δεν ηταν συνηθυσμενοι σε αυτες τις συνθηκες αφου γνωριζω προσωπικα τον Εκτροφεα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μεσα σε ολα τα στραβα που μου ετυχαν,ηρθεκαι κατι καλο το καλυτερο μαλιστα θα ελεγα.Σημερα το απογευμα η βραδακι επιτελους γεννησε η θυλικια Δισκινα οπου τα ειχα στη γενηστρα.Εγω στις 12 η ωρα το εμαθα

που γυρισα απο την δουλεια.Το μονο που εχω προσεξει ειναι πως τα αβγα στον κωνο ειναι πολλα περισσοτερα απο την πρωτη φορα στο φυλο του Εχινοδωρου.Φωτο θα βγαλουμε αυριο.Ξερω πως πρεπει να ειμαι προσγειωμενος και οχι πολλες χαρες γιατι δεν ξερουμε αυριο τι θα απογεινουν.Την πρωτη φορα δεν ξερω αν τα εφαγε καποιο Πλεκο η οι ιδιοι οι γονεις .τωρα που ειναι εντελως μονα θα δουμε τι εξελιξει θα εχουν,ευτυχως αυριο εχω ρεπο και θα εχω χρονο για να τα ερευνω.Ευχομαι το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

:thumbdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να δεις ουρίτσες, αλλά και να μοιράσεις ψάρια σε μερικούς μήνες! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!!! :thumbdown:

Καλη επιτυχια σου ευχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για δευτερη φορα τα αβγα τα χασαμε.Την πρωτη μερα ολα βαιναν καλως με τους γονεις να αεριζουν τα αβγα εναλαξ.Την Δευτερη μερα οπου εκει ηταν το λαφος τους ηταν οτι υπηρχα καποια αβγα που δεν ηταν γωνιμοποιημενα και αυτα επρεπε να απομακρυνθουνε απο τους γονεις.Ενω αυτοι καθοντουσταν και τα αεριζαν εκει καταλαβα πως λογο απειριας θα τα ξαναχασουμε .....Τριτη μερα σχεδον ολα τα αβγα ηταν χαλασμενα.Την τεταρτη μερα αρχισε ο πατερας να αφαιρει μερικα αβγα απο τον κωνο εκει επενεβησα παιρνωντας τον κωνο για καθαρισμα και με μια γεναια αλαγη νερου.Τι να κανουμε τωρα θα περιμενουμε αλλες 2 βδομαδες για τα και νουργια.Το καλο ειναι οτι δεν απογοητευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για δευτερη φορα τα αβγα τα χασαμε.Την πρωτη μερα ολα βαιναν καλως με τους γονεις να αεριζουν τα αβγα εναλαξ.Την Δευτερη μερα οπου εκει ηταν το λαφος τους ηταν οτι υπηρχα καποια αβγα που δεν ηταν γωνιμοποιημενα και αυτα επρεπε να απομακρυνθουνε απο τους γονεις.Ενω αυτοι καθοντουσταν και τα αεριζαν εκει καταλαβα πως λογο απειριας θα τα ξαναχασουμε .....Τριτη μερα σχεδον ολα τα αβγα ηταν χαλασμενα.Την τεταρτη μερα αρχισε ο πατερας να αφαιρει μερικα αβγα απο τον κωνο εκει επενεβησα παιρνωντας τον κωνο για καθαρισμα και με μια γεναια αλαγη νερου.Τι να κανουμε τωρα θα περιμενουμε αλλες 2 βδομαδες για τα και νουργια.Το καλο ειναι οτι δεν απογοητευομαι.

Και παρα πολυ καλα κανεις που δεν απογοητευεσαι!!!!!

Ευχομαι καλη επιτυχια την επομενη φορα :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tελικα μετα απο τις δυο ακαρπες προσπαθειες του ζευγαριου ηρθε η τριτη και η φαρμακερη που λεμε.Το ζευγαρι εκαναν τα αβγα τους προχθες το απογευμα.Σημερα το απογευμα και παρολο που ενα μεγαλο ποσοστο των αβγων ειναι ασπρα αναμεσα τους βρισκονται και υγιει.Απο αυτα καποια αρχισαν να κουνιουνται ενω στο χρωμα ειναι ποιο σκουρα.Ο πατερας τα πηρε στο στομα και αφου τα καθαρισε τα τοποθετησε απο την αλλη μερια του Κωνου.

:wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια!!!

θα σου χρειαστεί πού υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Και τελικα παλι απο την αρχη.Αφου οπως εγραψα ο πατερας ξεχωρισε τα καλα αβγα απο τα ειδη ασπρα απο τη μουχλα οπου ηταν και τα αλαξε θεση καθως τα μετακινησε απο την αλλη μερια του κωνου.Το βραδυ δεν γνωριζω τι συμβαινει αλλα το πρωι που σηκωθικα ολλα τα αβγα ηταν εξαφανισμενα το σιγουρο ειναι πως τα εφαγαν αλλα το γιατι δεν ξερω.Τι τους παρακεινησε να προβουν σαυτην τη πραξη.Συνολικα εχουν κανει αβγα τεσσερεις φορες,ειναι και τα δυο απειρα οστωσο καθε φορα κανουμε κι ενα βηματακι προς τα εμπρος.Απογοητευση δεν υπαρχει για τον απλουστατο λογο ο,τι αυτα τα ιδια δεν απογοητευονται και μολις τα (θαλασσωσουν),με μια γεννα την επομενη βαζουν μπροστα για την επομενη.Ελπιζω αυτη τη φορα να δω ουριτσες. :wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...