Jump to content

Αν ξαναστηνα ενυδρείο πως θα ήταν;


Recommended Posts

Λέμε ότι όποιος φτιάχνει σπίτι, το πρώτο να το δινει στο εχθρό του, το δεύτερο στο φίλο του κ το τρίτο να το κρατάει για τον εαυτό του! Κάτι τέτοιο ισχύει κ στα ενυδρεία. Το πρώτο που στήνεις είναι τραγικό κ γεμάτο λάθη, το δεύτερο αξιοπρεπές κ το τρίτο πραγματικά καλό.

Πώς θα έφτιαχνα το τρίτο ενυδρείο μου εγώ (τώρα υπόψιν είμαι στο δεύτερο)

Καταρχάς θα ήταν diy κύβος( για να βγει φτηνότερο) με sump την πλάτη , περίπου 120-140 λίτρα .

Τα λίτρα αυτά είναι ιδανικά πιστεύω για reef γιατί δεν χρειάζονται μεγάλες ποσότητες νερού για αλλαγές, δεν χρειάζονται πανάκριβους κ τεράστιους skimmer και με λίγα κοραλια δείχνει γεματο  γιατί δεν είναι τεράστιο να χρειαστεί μεγάλη ποσότητα για να δείξουν κ από την άλλη δεν είναι πολύ μικρό όπως πχ ένα pico για να είσαι συνέχεια από πάνω του και οι παράμετροι μένουν σχετικά σταθερές.

Ο λόγος του sump στην πλάτη κ όχι κάτω είναι ότι εξυπηρετεί πολύ, πολύ ευκολότερο στην συντήρηση, δεν χρειάζεται τόσο δυνατό κυκλοφορητή κ υπάρχει μηδενικός κίνδυνος πλημμύρας , ευκολες αλλαγές υλικών φίλτρων , άδειασμα skimmer ,αυτά μπορώ να σκεφτώ τώρα.

Θα έβαζα ζωντανό βράχο με κοραλινη πάνω να δείχνει ωραίο από την πρώτη στιγμή και να έχει ήδη βιολογία να το υποστηριζει.

Ίσως και να το εκανα bare buttom ,αλλά αν έβαζα άμμο (αραγωνιτη) θα έβαζα λίγη δεν υπάρχει λόγος για πολύ αμμο

Θα έβαζα σίγουρα από ψάρια κλοουνακια κ ίσως κανένα firefish η cardinals

Από κοραλια θα έβαζα σίγουρα ephyllia 2- 3 με έντονα χρώματα, επίσης dunkan , claurastrea και green star

Δεν θα έβαζα zoanthus γιατί για κάποιο λόγο δεν με θέλουν , αυτοί που έχω έχουν μείνει έτσι όπως τους πήρα μηδενική σχεδόν ανάπτυξη

Απο φωτισμό θα έβαζα κάποιο έτοιμο μάλλον κ όχι diy , για μικρά ενυδρεία βρίσκεις σε προσιτές τιμές πλέον φωτισμό

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...